Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by lucia View Post
    Συμφωνώ με αυτά που λες εν μέρει pa_nik. Είναι γεγονός ότι πολλοί θέλουν μασημένη τροφή χωρίς να κάνουν τον κόπο να διαβάσουν ούτε καν τα ποστς σε αυτό το φόρουμ. Από την άλλη όμως συμμερίζομαι την αγωνία κάποιων να μάθουν όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες και πιο γρήγορα, την έλλειψη χρόνου που μπορεί να έχουν, μπορεί τα Αγγλικά τους να μην είναι τόσο καλά και να καταλαβαίνουν τα μισά από όσα διαβάζουν και για χίλιους δύο διαφορετικούς λόγους. Επίσης αυτό που φαίνεται σε εσένα σαν μια χαζή ερώτηση για τον άλλον μπορεί να μην είναι γιατί δεν αντιλαμβάνεται ή δεν γνωρίζει αυτό που αντιλαμβάνεσαι ή γνωρίζεις εσύ και κάποιοι άλλοι. Γι'αυτό κιόλας ρωτάει για να πάρει απάντηση σε αυτά που γνωρίζουν οι άλλοι. Προσωπικά νιώθω ευγνωμοσύνη γι'αυτούς που κάνουν τον κόπο να απαντήσουν και αφιερώνουν τον χρόνο τους.
    μαζί σου με΄ χίλια Λαρισαία

    Comment


      Originally posted by arcanciel View Post
      Kalimera/kalispera se olous!

      Poli xarika pou vrika auto to forum, psaxnomai ton teleutaio kairo, opos polloi alloste, na metanasteuso sto eksoteriko kai sigkekrimena stin Australia giati stin Ellada ta pragmata odeuoun apo to kako sto xeirotero! Xoris kapoia dosi ipervolis.

      Diavasa kapoia threads pou exoun postarei diafora meli tou forum kai me anisixise ena pragma. Vlepo oi perissoteroi pou endiaferontai na figoun stoeksoteriko einai katoxoi ptixion TEI/AEI, eksoterikou ktl.

      Ego pou endiaferomai na figo gia Australia me ena psoroxarti apo IEK stin pliroforiki kai 2 proficiency stin Aggliki glossa, exo kamia pithanotita na vro kati stin Australia?

      Dustuxos den prolava na kano aitisi se auto to programma metanaston pou egine istera apo voulisi tis ellinikis koinotitas stin melvourni. To pira xampari poli arga kai prin apo liga lepta eida pos den dexontai alles aitiseis.

      Kalos sas vrika kai pali kai euxomai ola na pane kat'euxin kai oloi na vroume to dromo mas.

      Stratos.
      Γεια σου Στράτο. Πρώτα από όλα θέλω να σου επισημάνω πως θα ήταν καλύτερο να γράφεις με ελληνικά αν σου είναι δυνατον γιατί είναι δύσκολο για όλους μας να διαβάζουμε greeklish.
      Λοιπον, έχουμε πολλάκις συζητήσει πως το πτυχίο από το ΙΕΚ και το Proficiency στην Αυστραλία απλά ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ! Χρειάζεσαι χαρτί από ΑΕΙ/ΤΕΙ και IELTS για την πιστοποίηση της αγγλικής. Αλλά μην πτοείσαι! Όλο και κάτι θα βρεις!
      αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος
      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

      Comment


        Καλησπέρα σας. Σήμερα πήγα στον εισαγγελέα να μου δώσει εντολή για να προσθέσω την αυστραλέζικη υπηκοότητα μου στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών μου ώστε να κάνω τη διαδικασία για να πάρουν την αυστραλέζικη υπηκοότητα και δυστυχώς αντιμετώπισα πρόβλημα! Θα μου πείτε........στην Ελλάδα είσαι τί περίμενες!!! Ο εισαγγελέας μου είπε το εξής : μπορεί να δώσει εντολή να αλλαχτεί ένα λάθος στο όνομα π.χ. από Κώστας να γίνει Γιώργος, αλλά δεν μπορεί να δώσει εντολή για αυτό που θέλω. Του είπα ότι κι αυτό απο λάθος έγινε και απλώς πρέπει να προσθέσουν την λέξη "αυστραλέζικη" στην υπηκοότητα μου. Τόση πολύ δουλειά είχε να κάνει!!! Τώρα με βάζει να κάνω τη διαδικασία με δικηγόρο, τζάμπα να πληρώνω δηλαδή.......υπάρχει κάποια άλλη λύση;
        Ευχαριστώ.

        Comment


          πάρτε μια ιδέα από σπουδές ....http://www.aisi.edu.au/
          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

          Comment


            Originally posted by abdel View Post
            Αν και ΠΟΛΥ "νεος" στην αυστραλια..ειμαι εδω 4 μερες μονο..Μπορω να πω με σιγουρια οτι το ταξιδι ειναι παρα πολυ κουραστικο..Εγω προσωπικα δεν κοιμηθηκα καθολου στα αεροπλανα,παρα μονο 1-2 ωρες..Εφτασα κυριακη στις 20.00 το βραδυ και ξυπνησα την δευτερα στις 14.30..!!
            Μεχρι χτες ημουνα τελειως χαλια.Δεν μπορουσα να φαω κανονικη ποσοτητα φαγητου..Τωρα "την πεμπτη μερα" ειμαι οκ..
            Αν το κάνεις δυό τρεις φορές θα συνηθίσεις, είναι ψυχολογικό κυρίως.
            Εγώ έχω φτάσει σε σημείο να μήν το σκέφτομαι καθόλου, ούτε προετοιμάζομαι ούτε τίποτα, απλά πετάω μερικά ρούχα σε μια βαλίτσα μισή ώρα πριν φύγω και αυτό είναι όλο. Πλέον ούτε τζετ λαγκ με πιάνει ούτε τίποτα, μόλις φτάσω Αθήνα πάω απλά για ύπνο μόλις βραδιάσει και ξυπνάω κανονικά το πρωί. Και στο αεροπλάνο κάνω απλά ότι θα έκανα και σπίτι μου, με ένα διάλειμμα για ψώνια στη Σιγκαπούρη... Χοντρόπετσος εντελώς :D

            Comment

            Working...
            X