Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Agoriani View Post
    Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
    Για όσους είναι μηχανικοί Νο4.
    έκανα το post εδώ καθότι οι οι απορίες μου έχουν να κάνουν με τις δίαφορες στις visas.
    απότι είδα το άλλο thread ασχολείται κυρίως με την αναγνώριση του πτυχίου, κάτι που έχει γίνει ξεκάθαρο μέχρι στιγμής.

    --οκ μένει εδώ τότε. Agoriani

    Comment


      #17
      Originally posted by Agoriani View Post
      Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
      Για όσους είναι μηχανικοί Νο4.
      Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi.

      --οκ μένει εδώ τότε.
      Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
      1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
      2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
      3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.

      Comment


        #18
        Originally posted by peterpancanfly View Post
        Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
        Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

        Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
        το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
        στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
        η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
        Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
        και εχω τις εξής απορίες

        1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
        2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
        3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

        Καλή συνέχεια
        Τα προηγουμενα τα εγραψα σαν απαντηση για εδω....συγνωμη

        Comment


          #19
          Originally posted by pa_nik_ View Post
          Λοιπον θα προσπαθησω να απαντησω με οσα εχω καταλαβει...
          1) Οι πόντοι ειναι 65 αλλα προσοχη! εκτως απο τους ποντους υπαρχουν καποιες προυποθεσεις πυ πρεπει να εχεις. Μεταξυ άλλων κατι που εγω δεν πηρα χαμπαρι στην αρχη. Τα τελευτεα 2 χρονια θα πρεπει να έχεισ 12 μηνες εργασιακη Full time εμπειρια. οσο για τους sponors μπορει να ειναι καποιος συγγενεις, εργοδοτης η και καποιο region αναλογος το ειδος της βιζας.
          2) eligible relative απο οσο εχω καταλαβει ειναι μεχρι ξαδερφος ή θειος (λογικα πρωτος)
          3) δεν ξερω για αυτο αλλα αν δεν αναγνωριστεις απο τους Engineers θα χασεις ποντους και πιθανον να μην συμπληρωσεις τιυσ 65.
          Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

          1) Είσαι σίγουρός? Αφού στο site της ορθόδοξης ελληνικής κοινότητας λέει:
          Νέο σύστημα βαθμολόγησης (μόρια)
          Σύμφωνα με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, δεν χορηγούνται πλέον μόρια για συγκεκριμένο επάγγελμα. Κάθε υποψήφιος που θα μπορέσει να πάρει 65 μόρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η αίτησή του θα θεωρείται επιτυχής. Το υπουργείο Μετανάστευσης έχει ήδη ανακοινώσει το νέο μηχανισμό βαθμολόγησης, με άλλα λόγια, πώς χορηγούνται τα νέα μόρια.

          Το ερώτημα μου είναι όμως άλλο
          αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475 (σε σχέση με την 175)? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?

          2) Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;

          Comment


            #20
            Που το αναφέρει ότι όλες οι βίζες θέλουν να έχεις τους 65 πόντους???
            Στην 457 δεν το είδα κάπου γι αυτό ρωτάω.

            Και κάτι ακόμα θα πρέπει και εγώ αλλά και η σύζυγος μου να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας (εγώ στους Engineers και η σύζυγος στo Vetasses?

            Comment


              #21
              Originally posted by peterpancanfly View Post
              Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

              1) Είσαι σίγουρός? Αφού στο site της ορθόδοξης ελληνικής κοινότητας λέει:
              Νέο σύστημα βαθμολόγησης (μόρια)
              Σύμφωνα με το νέο σύστημα βαθμολόγησης, δεν χορηγούνται πλέον μόρια για συγκεκριμένο επάγγελμα. Κάθε υποψήφιος που θα μπορέσει να πάρει 65 μόρια με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η αίτησή του θα θεωρείται επιτυχής. Το υπουργείο Μετανάστευσης έχει ήδη ανακοινώσει το νέο μηχανισμό βαθμολόγησης, με άλλα λόγια, πώς χορηγούνται τα νέα μόρια.

              Το ερώτημα μου είναι όμως άλλο
              αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι σε όλες τι νόημα έχει η 176 και η 475 (σε σχέση με την 175)? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?

              2) Μπορεί κάποιος να μας το επιβεβαιώσει αυτό;
              1) Ειμια σιγουρος. Εαν κατεβασεις και διαβασεις τα BOOKLET 6.GENERAL SKILLED MIGRATION θα δεις οτι ειναι στις βασικες προυποθέσεις τα εξης
              AGE - be under 50
              English Language
              Nominated Occupation - SOL lists
              Recent Work experience - you must provide evidence that you have been
              in paid employment in that skilled occupation for at least 12 months in the 24 months
              immediately before applying.

              Τα παραπάνω αφορούν όλες τις βίζες για τις οποίες χρειάζετε το point test.

              Oι διαφορες αναμεσα σε αυτες τις βιζες ειναι οτι η 175 ειναι independent. (δηλαδη μπορει να την ζητησει οποιος πληρει της παραπανω βασικες προυποθεσεις και μαζευει και 65 ποντους). Η 176 ειναι sposnored visa δηλαδη πρεπει να βρεις καποιον σπονσορα ο οποιος εχει κανει καποια διαδικασια ήδη και πληρει καποιους ορους. Και η 475 ειναι της ιδιας λογικης απλα πρεπει να διαμενεις σε καποιο region αναγκαστικα γι καποιο διαστημα (το region θα πρεπει να ζηταει ατομα του επαγγελματος σου και απο οτι ειδα θελουν αρκετα μεγαλη εμπειρια)

              2) όσο για το δυο αν ψάξεις το immi.gov.au θα βρεις το εξης
              Eligible Relative Sponsorship – Eligibility
              Your sponsor must be at least 18 years of age and usually resident in Australia as one of the following:
              an Australian citizen
              an Australian permanent resident
              an Eligible New Zealand citizen.

              You or your partner must be related to your sponsor as one of the following:

              a child – including a stepchild
              a parent – including a step–parent
              a brother or sister – including adoptive or step-sibling
              a niece or nephew – including adoptive or step–niece or nephew
              an aunt or uncle – including adoptive or step–aunt or uncle
              a grandparent or first cousin.

              Comment


                #22
                Originally posted by kostandinosb View Post
                Που το αναφέρει ότι όλες οι βίζες θέλουν να έχεις τους 65 πόντους???
                Στην 457 δεν το είδα κάπου γι αυτό ρωτάω.

                Και κάτι ακόμα θα πρέπει και εγώ αλλά και η σύζυγος μου να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας (εγώ στους Engineers και η σύζυγος στo Vetasses?
                δεν γνωρίζω για 457
                στην 475 αναφέρθηκα, μην μπερδευεσε

                Comment


                  #23
                  Η σύζυγος έχει Ρωσικό διαβατήριο τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έρθει Αυστραλί

                  Γειά σας ! Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που καταφέρω να πάρω την visa εργασίας στην Αυστραλία , τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έρθει και η γυναικά μου που έχει Ρωσικό διαβατήριο ? Ευχαριστώ πολύ.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by pa_nik_ View Post
                    1)
                    Oι διαφορες αναμεσα σε αυτες τις βιζες ειναι οτι η 175 ειναι independent. (δηλαδη μπορει να την ζητησει οποιος πληρει της παραπανω βασικες προυποθεσεις και μαζευει και 65 ποντους). Η 176 ειναι sposnored visa δηλαδη πρεπει να βρεις καποιον σπονσορα ο οποιος εχει κανει καποια διαδικασια ήδη και πληρει καποιους ορους. Και η 475 ειναι της ιδιας λογικης απλα πρεπει να διαμενεις σε καποιο region αναγκαστικα γι καποιο διαστημα (το region θα πρεπει να ζηταει ατομα του επαγγελματος σου και απο οτι ειδα θελουν αρκετα μεγαλη εμπειρια)
                    ΟΚ, η 175 ειναι Independent (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι)
                    για όσους δεν μπορόυν τα παραπάνω, λέει, υπάρχει η 176
                    Η 176 ειναι Sponsored (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι και σπονσορας)
                    Και ερωτώ, αν δεν μπορώ το 175 πως είναι δυνατόν να μπορώ την 176 αφου οι βασικές προυποθέσεις και οι 65 πόντοι είναι τα ίδια!!!!! Ο σπονσορας δίνει τους πόντους που λείπουν?
                    το ίδιο ισχύει για την 457...

                    με άλλα λόγια, αν δεν μπορείς να βγάλεις την independent, πως είναι δυνατόν να σου προτείνει τις άλλες δυο αφού πάλι ζητάει τις ίδιες προυποθέσεις?

                    Comment


                      #25
                      Γνωριζει κανεις τι γινεται στην περιπτωση που η ειδικοτητα σου ειναι στη SOL αλλά ο αρμόδιος φορέας για να την πιστοποιήσει (VETASSESS) δε συνεργάζεται με την Ελλάδα (απιστευτο ε?)

                      Comment


                        #26
                        ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ IELTS

                        Καλησπερα και απο μενα,καλη συνεχεια σε οσους βρισκονται ηδη Αυστραλια και καλο κουραγιο σε οσους (ξε)μενουμε εδω.Πολυς λογος γινεται για το IELTS αλλα παρατηρησα οτι δεν εχει αναφερθει μια σημαντικη λεπτομερεια.Παιδια,για οσους δεν ξερουν το IELTS χωριζεται σε 2 κατηγοριες, σε general και academic.Συγκεκριμενα το βιβλιο που κανω εγω αναφερει: ACADEMIC TRAINING-For candidates wishing to study at undergraduate or postgraduate levels,and for those seeking professional registration.(βλεπε πτυχιουχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ).GENERAL TRAINING-For candidates wishing to migrate to an English-speaking country(Australia,New Zealand,UK),and for those wishing to train or study at below degree level.
                        Εγω την ειχα πατησει,εκανα 1.5 μηνα τo general αλλα μετα με τις πληροφοριες που πηρα απο το φορεα αναγνωρισης του πτυχιου μου(χρηματοοικονομικα) ανακαλυψα οτι επρεπε να παρω το academic.Βασικα οι διαφορες ειναι μονο στο reading και στο writing και ειναι κομματακι δυσκολοτερο απο το general.Διαβαστε καλα οσοι ειστε σε φαση αναγνωρισης πτυχιου τι ακριβως σας ζητανε.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by peterpancanfly View Post
                          ΟΚ, η 175 ειναι Independent (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι)
                          για όσους δεν μπορόυν τα παραπάνω, λέει, υπάρχει η 176
                          Η 176 ειναι Sponsored (βασικές προυποθέσεις και 65 πόντοι και σπονσορας)
                          Και ερωτώ, αν δεν μπορώ το 175 πως είναι δυνατόν να μπορώ την 176 αφου οι βασικές προυποθέσεις και οι 65 πόντοι είναι τα ίδια!!!!! Ο σπονσορας δίνει τους πόντους που λείπουν?
                          το ίδιο ισχύει για την 457...

                          με άλλα λόγια, αν δεν μπορείς να βγάλεις την independent, πως είναι δυνατόν να σου προτείνει τις άλλες δυο αφού πάλι ζητάει τις ίδιες προυποθέσεις?
                          Σου ζηταει μονο ιδιες τις βασικες προυποθεσεις σε οτι αφορα τους ποντους εσυ πρεπει να μαζεψεις 65 και αναλογος το πως θα κινηθεις για την αναλογη Βζα για παραδειγμα:

                          points for State/Territory government nomination subclass 176
                          You will be awarded 5 points if:
                          • you have applied for a subclass 176 (Skilled – Sponsored) visa; and
                          • you have been nominated by a state or territory government agency for
                          the purposes of the visa application; and
                          • the Minister has accepted the nomination.

                          10 points for State/Territory government nomination subclass 475
                          You will be awarded points if:
                          • you have applied for a subclass 475 (Skilled – Regional Sponsored) visa; and
                          • you have been nominated by a state or territory government agency for the
                          purposes of the visa application; and
                          • the Minister has accepted the nomination or sponsorship.

                          10 points for Designated Area sponsorship
                          You will be awarded points if you have applied for a Skilled – Regional
                          Sponsored visa (subclass 475 or 487) and have been sponsored by an
                          eligible relative living in a Designated Area

                          Τα παραπάνο δεν συνιδαζοντε απολυτα ομως....το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να διαβασεις καλα το booklet 6. General Skilled Migration.... http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/books6.htm χαμηλα στη σελιδα εχει ενα link που γραφει Booklet 6.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by don_angelo View Post
                            ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ IELTS

                            Καλησπερα και απο μενα,καλη συνεχεια σε οσους βρισκονται ηδη Αυστραλια και καλο κουραγιο σε οσους (ξε)μενουμε εδω.Πολυς λογος γινεται για το IELTS αλλα παρατηρησα οτι δεν εχει αναφερθει μια σημαντικη λεπτομερεια.Παιδια,για οσους δεν ξερουν το IELTS χωριζεται σε 2 κατηγοριες, σε general και academic.Συγκεκριμενα το βιβλιο που κανω εγω αναφερει: ACADEMIC TRAINING-For candidates wishing to study at undergraduate or postgraduate levels,and for those seeking professional registration.(βλεπε πτυχιουχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ).GENERAL TRAINING-For candidates wishing to migrate to an English-speaking country(Australia,New Zealand,UK),and for those wishing to train or study at below degree level.
                            Εγω την ειχα πατησει,εκανα 1.5 μηνα τo general αλλα μετα με τις πληροφοριες που πηρα απο το φορεα αναγνωρισης του πτυχιου μου(χρηματοοικονομικα) ανακαλυψα οτι επρεπε να παρω το academic.Βασικα οι διαφορες ειναι μονο στο reading και στο writing και ειναι κομματακι δυσκολοτερο απο το general.Διαβαστε καλα οσοι ειστε σε φαση αναγνωρισης πτυχιου τι ακριβως σας ζητανε.
                            Μηπως γνωριζεισ με σιγουρια τι απο τα δυο χρειαζετε περα απο τον φορεα αναγνωρισης πτυχιου; Δηλαδη αρκει το general για εκδοση βιζας;

                            Comment


                              #29
                              Καλησπερα και παλι απο Ελλαδα.κατα'ρχην να σας ευχαριστισουμε ολους και παλι για τα οσα μας προσφερεται,σε αντιπαραθεση με το τι φανταζομαι θα τραβηξαν οι γονεις μου μεταναστευοντας στην Αυστραλια την δεκαετια του 60,Χαρη σε σας η πληροφοριση που δεχομαστε καθως και η βοηθεια απο εσας και ειδικα απο agoriani ειναι φαινομενικη ευχαριστουμε και παλι.
                              Θα ηθελα και εγω να σας παραθεσω την κατασταση μου και αν υπαρχει χρονος θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια γιατι οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο πιο πολλη χανομαι.Καταρχην να σας πω οτι ειμαι Αυστραλος υηκοος (by descent)Ατυχώς η μητερα μου εχει χάσει το πιστοποιητικο της υπηκοοτητας μου και κατεφηγα στην Αυστραλιανη πρεσβεια συμπληρωσα την φορμα (119Application for evidence of Australian citizenship)[ το αναφερω για την περιπτωση που χρειαστεί καποιος αλλος να κανει αυτην την διαδικασια] μιας και μου ειπαν οτι απο αυτο πρεπει να ξεκινησω. Σκοπευω να ερθω με την Ελληνιδα γυναικα μου τον 3 χρόνων γιο μου καθως και τον αβάπτιστο μπεμπη.Μου ειπαν οτι το evidence of citizenship κανει 2 μηνες οποτε και συμπίπτει με τα βαπτισια του μπεμπη.Τωρα η ερωτησεις μου(η επαλυθευση της σωστης διαδικασιας ) ειναι οι εξεις
                              Με το που ερθει το citizenship φτιαχνω το διαβατηριο μου και ξεκιναω την visa της συζηγου μου απο οτ εχω καταλαβει υποκειται στην(309/100) partner visa πρεπει να συνοδευεται απο εκδοση μιας τουριστικης visa ετσι ωστενα μπωρουμε να ταξιδεψουμε το συντομοτερο δυνατο.Το λεω αυτο γιατι στο post που αφορα χρονο διαδικασιας εκδοσης (309/100) ο agoriani εχει ταξιδεψει πριν παραλαβη την (309/100) αρα υποθετω οτι θα πρεπει να πω στο βερολινο οτι θελω και τουριστικη για την γυναικα μου?Μας αργει περισσότερο αυτο? γιατι οπως θα φαντάζεστε ειμαι ανεργος αφου εβαλα λουκετο στο καταστημα που διατηρουσα.
                              Κατα δεύτερων παραλληλα θα πρεπει να κανω τις διαδικασιες ωστε να παρουν και τα παιδια μου το citizenship by descent στην Αγγλια απο οτι εχω καταλαβει ξερει κανενας ποσο καιρο κανει?

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by pa_nik_ View Post
                                Μηπως γνωριζεισ με σιγουρια τι απο τα δυο χρειαζετε περα απο τον φορεα αναγνωρισης πτυχιου; Δηλαδη αρκει το general για εκδοση βιζας;
                                Φυσικα αρκει το general για εκδοση βιζας απλα ψαξτο μην τη πατησεις οπως εγω

                                Comment

                                Working...
                                X