Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by cmiha316 View Post
    Καλησπερα και παλι απο Ελλαδα.κατα'ρχην να σας ευχαριστισουμε ολους και παλι για τα οσα μας προσφερεται,σε αντιπαραθεση με το τι φανταζομαι θα τραβηξαν οι γονεις μου μεταναστευοντας στην Αυστραλια την δεκαετια του 60,Χαρη σε σας η πληροφοριση που δεχομαστε καθως και η βοηθεια απο εσας και ειδικα απο agoriani ειναι φαινομενικη ευχαριστουμε και παλι.
    Θα ηθελα και εγω να σας παραθεσω την κατασταση μου και αν υπαρχει χρονος θα εκτιμουσα οποιαδήποτε βοηθεια γιατι οσο πιο πολυ διαβαζω τοσο πιο πολλη χανομαι.Καταρχην να σας πω οτι ειμαι Αυστραλος υηκοος (by descent)Ατυχώς η μητερα μου εχει χάσει το πιστοποιητικο της υπηκοοτητας μου και κατεφηγα στην Αυστραλιανη πρεσβεια συμπληρωσα την φορμα (119Application for evidence of Australian citizenship)[ το αναφερω για την περιπτωση που χρειαστεί καποιος αλλος να κανει αυτην την διαδικασια] μιας και μου ειπαν οτι απο αυτο πρεπει να ξεκινησω. Σκοπευω να ερθω με την Ελληνιδα γυναικα μου τον 3 χρόνων γιο μου καθως και τον αβάπτιστο μπεμπη.Μου ειπαν οτι το evidence of citizenship κανει 2 μηνες οποτε και συμπίπτει με τα βαπτισια του μπεμπη.Τωρα η ερωτησεις μου(η επαλυθευση της σωστης διαδικασιας ) ειναι οι εξεις
    Με το που ερθει το citizenship φτιαχνω το διαβατηριο μου και ξεκιναω την visa της συζηγου μου απο οτ εχω καταλαβει υποκειται στην(309/100) partner visa πρεπει να συνοδευεται απο εκδοση μιας τουριστικης visa ετσι ωστενα μπωρουμε να ταξιδεψουμε το συντομοτερο δυνατο.Το λεω αυτο γιατι στο post που αφορα χρονο διαδικασιας εκδοσης (309/100) ο agoriani εχει ταξιδεψει πριν παραλαβη την (309/100) αρα υποθετω οτι θα πρεπει να πω στο βερολινο οτι θελω και τουριστικη για την γυναικα μου?Μας αργει περισσότερο αυτο? γιατι οπως θα φαντάζεστε ειμαι ανεργος αφου εβαλα λουκετο στο καταστημα που διατηρουσα.
    Κατα δεύτερων παραλληλα θα πρεπει να κανω τις διαδικασιες ωστε να παρουν και τα παιδια μου το citizenship by descent στην Αγγλια απο οτι εχω καταλαβει ξερει κανενας ποσο καιρο κανει?
    Η τουριστική βγαίνει σε 24 ώρες ,δεν χρειάζεται να το αναφερεις στο Βερολίνο.
    Αν αποφασίσεις να ξεκινήσεις τη διαδικασία για τη σύζυγο από Ελλάδα,έχε υπόψιν σου ότι μόλις λήξει η τουριστική με τη οποία θα βρίσκετε στην Αυστραλία,θα πρέπει h σύζυγος να βγεί απο τη χώρα και να επιστρέψει. (βλέπε Agoriani)
    Aν η σύζυγος έρθει με τουριστική και κάνετε τη διαδικασία απο εκεί δεν χρειάζεται να βγεί εκτός Aus.
    Γιά το citizenship by descent http://www.citizenship.gov.au/applyi..._apply/descent θα χρειαστείς πρώτα το Αustralian passport και μετά ξεκινάς τη διαδικασία,
    η οποία μαζί με τη μετάφραση(της ληξιαρχικής πράξης γέννησης του παιδιού σου) στο μεταφραστικό τμήμα του ΥΠΕΞ http://www2.mfa.gr/www.mfa.gr/el-GR/...rpret_Service/ θα σου πάρει κανένα μήνα.

    Comment


      #32
      Originally posted by don_angelo View Post
      ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ IELTS

      Καλησπερα και απο μενα,καλη συνεχεια σε οσους βρισκονται ηδη Αυστραλια και καλο κουραγιο σε οσους (ξε)μενουμε εδω.Πολυς λογος γινεται για το IELTS αλλα παρατηρησα οτι δεν εχει αναφερθει μια σημαντικη λεπτομερεια.Παιδια,για οσους δεν ξερουν το IELTS χωριζεται σε 2 κατηγοριες, σε general και academic.Συγκεκριμενα το βιβλιο που κανω εγω αναφερει: ACADEMIC TRAINING-For candidates wishing to study at undergraduate or postgraduate levels,and for those seeking professional registration.(βλεπε πτυχιουχοι ΑΕΙ-ΤΕΙ).GENERAL TRAINING-For candidates wishing to migrate to an English-speaking country(Australia,New Zealand,UK),and for those wishing to train or study at below degree level.
      Εγω την ειχα πατησει,εκανα 1.5 μηνα τo general αλλα μετα με τις πληροφοριες που πηρα απο το φορεα αναγνωρισης του πτυχιου μου(χρηματοοικονομικα) ανακαλυψα οτι επρεπε να παρω το academic.Βασικα οι διαφορες ειναι μονο στο reading και στο writing και ειναι κομματακι δυσκολοτερο απο το general.Διαβαστε καλα οσοι ειστε σε φαση αναγνωρισης πτυχιου τι ακριβως σας ζητανε.
      Προσοχή!!! Αυτό που είπε ο don_angelo δεν αφορά όλες τις ειδικότητες και κατηγορίες υποψηφίων!!!

      don_angelo... μήπως θα έπρεπε να είσαι λιγο πιο εμπεριστατωμένος σχετικά με την πληροφόρηση που είχες, από ποιόν, links, κανένα e-mail σου που αντάλλαξες.... κλπ? Έτσι όπως διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου δεν βλέπω να έχεις πει κάποια ανακρίβεια. Μιλάς μόνο για σένα και όχι καθολικά. Όμως ο τίτλος του post σου δημιούργησε άλλες εντυπώσεις. Παρακαλω για περισσότερες διευκρινίσεις επί του θέματος από εμπειρότερα μέλη.

      Comment


        #33
        [QUOTE=Nikos Mech Eng;31177]Προσοχή!!! Αυτό που είπε ο don_angelo δεν αφορά όλες τις ειδικότητες και κατηγορίες υποψηφίων!!!

        don_angelo... μήπως θα έπρεπε να είσαι λιγο πιο εμπεριστατωμένος σχετικά με την πληροφόρηση που είχες, από ποιόν, links, κανένα e-mail σου που αντάλλαξες.... κλπ? Έτσι όπως διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου δεν βλέπω να έχεις πει κάποια ανακρίβεια. Μιλάς μόνο για σένα και όχι καθολικά. Όμως ο τίτλος του post σου δημιούργησε άλλες εντυπώσεις. Παρακαλω για περισσότερες διευκρινίσεις επί του θέματος από εμπειρότερα μέλη.[/QUO

        Νικο εχεις δικιο,φυσικα μιλαω για μενα απο προσωπικη εμπειρια απλα συμβουλευω οποιον ενδιαφερεται να το ψαξει για να μην την πατησει.Παραδειγμα,ενω στις πληροφοριες για την skilled-ndependent visa 175 (immi.gov.au)αναφερει γενικα το ielts σαν προυποθεση για την βιζα παρ'ολα αυτα δεν κανει καποιο διαχωρισμο σε general και academic.Οποτε παροτρυνω καθε ενδιαφερομενο να το ψαξει.

        Comment


          #34
          Originally posted by Tadu View Post
          Γειά σας ! Θα ήθελα παρακαλώ πολύ να ρωτήσω τι γίνεται στην περίπτωση που καταφέρω να πάρω την visa εργασίας στην Αυστραλία , τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να έρθει και η γυναικά μου που έχει Ρωσικό διαβατήριο ? Ευχαριστώ πολύ.
          Τις ίδιες που κάνει και ενας κάτοχος Ελληνικού. Δεν υπάρχει άλλη διαδικασία για Έλληνες και άλλη για άλλες εθνικότητες. Για όλους οι διαδικασίες και οι βίζες είναι οι ίδιες.
          Μόνο Νεο Ζηλανδοί, Αμπορίτζιναλ και νησιώτες απο τα νησιά Τόρρες έχουν διαφορετική διαδικασία.

          Δηλαδή την βάζεις μέσα στην δική σου αίτηση, σαν δεύτερη αιτούμενη.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            Originally posted by pa_nik_ View Post
            Σου ζηταει μονο ιδιες τις βασικες προυποθεσεις σε οτι αφορα τους ποντους εσυ πρεπει να μαζεψεις 65 και αναλογος το πως θα κινηθεις για την αναλογη Βζα για παραδειγμα:
            points for State/Territory government nomination subclass 176
            You will be awarded 5 points if
            10 points for State/Territory government nomination subclass 475
            You will be awarded points if..
            10 points for Designated Area sponsorship
            You will be awarded points if..
            Οκ, αρα παίρνεις extra ποντους απο τον sponsor ή από το territory
            Ευχαριστώ, αυτό δεν μπορούσα να επιβεβαιώσω

            Comment


              #36
              Καλημερα μπορει να με καλεσει ο 1ος ξαδερφος της μητερας μου?

              Comment


                #37
                Florence Nightingale

                Είμαι νύχτερινή απόψε στο νοσοκομείο (εξ ου και ο τίτλος) και με έχουν πιάσει τάσεις φυγής απ' αυτή τη χώρα που μας καταβροχθίζει για να ταϊσει τους πολιτικούς της. διάβασα και τα links, αλλά έχει κανείς εμπειρία/πληροφόρησης για τη δουλειά μου? να είστε καλά είτε έξω, είτε εδώ στην Ελλάδα που καταρρέει...

                Comment


                  #38
                  Καλημερα σε ολους σας

                  Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του forum για την μεταναστευση στην Αυστραλια.Ειναι πολυ σημαντικο στις δυσκολες αυτες μερες που περναμε να οδηγουμαστε σε αυτον τον τροπο διαφυγης μας απο την Ελλαδα.Μας τσακιζουν τα ονειρα μερα με την μερα.
                  Θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια.Ειμαι 30 χρονων αποφοιτος ιεκ σιβιτανιδειου στην ειδικοτητα τεχνικος αεριων καυσιμων με πιστοποιηση και αδεια εξασκησεως επαγγελματος.Επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης(Δ" κατηγορια).Ειμαι ανεργος απο τον μαη.Η Αυστραλια απο οτι διαβαζω και στο forum ειναι η γη της επαγγελιας.Εχω συγγενεις στο Συδνευ.Η ειδικοτητα μου απο οτι παρατηρησα δεν υπαρχει στις λιστες επαγγελματων για δουλεια.Μπορω με τουριστικη visa και προσκληση απο τους θειους μου να αρχισω να ονειρευομαι για μια καλυτερη ζωη στην Αυστραλια?Οποιος μπορει ας με διαφωτισει κι εμενα.

                  Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.

                  Comment


                    #39
                    Γειά σας και πάλι. Πριν από 1-2 μέρες είδα σε ένα τόπικ μία ιστοσελίδα η οποία μας έβγαζε στην σελίδα της Εκκλησίας στην Αυστραλία και είχε ένα βιβλιάρικι εκτυπώσιμο σχετικά με τη ζωή στην Αυστραλία. Ενώ ήμουν απόλυτα σίγουρη ότι το είχα σώσει, έχω φάει τον κόσμο και είναι αδύνατον να το βρω αλλά και να θυμηθώ πού το είχα δει. Και δεδομένου ότι μπαίνω στα περισσότερα τόπικς εδώ μέσα είναι αδύνατον να το ξαναβρώ. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Ευχαριστώ πολύ!

                    Comment


                      #40
                      centerlink

                      για οποιον ενδιαφερει παραθερτω σημερα τι διαβασα.
                      Το Centrelink μιλά τη γλώσσα σας,
                      Γνωρίζετε ότι μπορείτε να καλέσετε το πολυγλωσσικό τηλεφωνικό κέντρο του Centrelink για να μιλήσετε στο Centrelink στα ελληνικά, χωρίς να χρειαστεί να φύγετε από το σπίτι σας;

                      Μπορείτε, επίσης, να διευθετήσετε τις περισσότερες από τις υποθέσεις σας με το Centrelink μέσω τηλέφωνου, όπως ακριβώς θα κάνατε αν επισκεπτόσασταν ένα Κέντρο Εξυπηρέτησης του Centrelink. Μπορείτε, επίσης, να ενημερώσετε τον αριθμό τηλεφώνου και τη διεύθυνσή σας, να ενημερώσετε την εκτίμηση του ετήσιου οικογενειακού σας εισοδήματος, να υποδείξετε στο Centrelink το δεκαπενθήμερο εισόδημά σας και, σε ορισμένες περιπτώσεις, να υποβάλετε διεκδίκηση.

                      ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΛΕΣΕΤΕ

                      Για να καλέσετε τις Πολυγλωσσικές Κλήσεις του Centrelink, καλέστε το 13 1202*.

                      Θα ακούσετε ένα μήνυμα στα Αγγλικά που θα ρωτά, ‘What language please?’ (Τι γλώσσα παρακαλώ;)
                      Για να μιλήσετε σε κάποιον στα ελληνικά, πείτε μόνο ‘Greek’. Ένα μέλος του προσωπικού που μιλά ελληνικά θα πάρει το τηλέφωνο.
                      Αν κάποιος δεν είναι διαθέσιμος να σας μιλήσει την ώρα που καλείτε, η κλήση σας θα απαντηθεί το συντομότερο δυνατό.

                      * Οι χρεώσεις κλήσεων μπορεί να ποικίλλουν ανάλογα με το φορέα τηλεφωνικών υπηρεσιών. Οι κλήσεις από δημόσια τηλέφωνα και κινητά τηλέφωνα μπορεί να χρεώνονται με υψηλότερη τιμή.

                      Comment


                        #41
                        Καλησπερα κ απο μενα

                        Για οσους εξυπηρετει...

                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                        Πληροφοριες σε μορφη pdf για τα πρωτα βηματα εδω και εκει

                        Comment


                          #42
                          καλησπερα χρησιμα τα σαιτ , δεν τα ηξερα ολα .ευχαριστω
                          μολις πριν απο λιγο γραφτηκα στο σαιτ. εγω και ο συζηγος μου ειμαστε ανεργοι απο περισυ τον αυγουστο.Εγω ειμαι λιγιστρια με πτυχιο τει και ο αντρας μου νοσηλευτης με πτυχιο τει , αρχισαμε πλεον μα ψαχνουμε την πιθανοτητα να φυγουμε εξω και η αυστραλια φαινεται καλη περιπτωση απο αποψη γλωσσας(αγγλικα). ξερω οτι το επαγγελμα του συζηγου εχει περσει εκει αλλα δεν ξερω που πρεπει να ψαξω . εαν μπορει καποιος ας με βοηθησει.

                          Comment


                            #43
                            Μιας και ο αντρας σου ειναι νοσηλευτης...



                            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                            Comment


                              #44
                              Μια απλή ... πολύ απλή ερώτηση...

                              Βάση των νέων κριτιρίων που ισχύουν από 1/7/2011 σχετικά με την έγκριση έκδοσης Visa. Αν κάποιος συγκεντρώνει 65 points και υποβάλει αίτηση στο DIAC σημαίνει ότι η αίτησή του θα εγκριθεί 100%? Και εννοώ ότι αν κάποιος έχει όλα τα ζητούμενα πιστοποιητικά εγκεκριμένα, αν έχει λάβει όλες τις απαραίτητες πιστοποιήσεις από AU οργανισμούς, αν έχει την οικονομική δυνατότητα να ανταποκριθεί στο κόστος της αίτησης Visa, κλπ κλπ... Ή μήπως γίνεται επεξεργασία των στοιχείων των υποψηφίων αιτούντων και από αυτούς επιλέγουν τους πιο απαραίτητους?

                              Παρακαλώ για την όσο πιο εμπεριστατωμένη απάντηση από όσους γνωρίζουν.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                                Μια απλή ... πολύ απλή ερώτηση...
                                Βάση των νέων κριτιρίων που ισχύουν από 1/7/2011 σχετικά με την έγκριση έκδοσης Visa. Αν κάποιος συγκεντρώνει 65 points και υποβάλει αίτηση στο DIAC σημαίνει ότι η αίτησή του θα εγκριθεί 100%? Ή μήπως γίνεται επεξεργασία των στοιχείων των υποψηφίων αιτούντων και από αυτούς επιλέγουν τους πιο απαραίτητους?
                                Παρακαλώ για την όσο πιο εμπεριστατωμένη απάντηση από όσους γνωρίζουν.
                                Για ποιά βίζα Νίκο?
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X