Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by Agoriani View Post
    Για ποιά βίζα Νίκο?
    Δεν θέλω να εξειδικεύσω το ερώτημα ανάλογα με τον τύπο της Visa. Μεταξύ μας έχω διαβάσει΄στην ιστοσελίδα του DIAC για το ποιές Visas παίρνουν προτεραιότητα διεκπαιρέωσης. Όμως το ερώτημα είναι ακόμα και αν έχεις κάνει αίτηση για μια Visa που δεν έχει προτεραιότητα, αλλά καλύπτεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, θα την πάρεις την Visa έστω και 3-4-5-6 μήνες μετά από την αναμενόμενη ημερομηνία έκδοσης?

    Comment


      #47
      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      Δεν θέλω να εξειδικεύσω το ερώτημα ανάλογα με τον τύπο της Visa. Μεταξύ μας έχω διαβάσει΄στην ιστοσελίδα του DIAC για το ποιές Visas παίρνουν προτεραιότητα διεκπαιρέωσης. Όμως το ερώτημα είναι ακόμα και αν έχεις κάνει αίτηση για μια Visa που δεν έχει προτεραιότητα, αλλά καλύπτεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, θα την πάρεις την Visa έστω και 3-4-5-6 μήνες μετά από την αναμενόμενη ημερομηνία έκδοσης?
      Το μόνο λόγο που βλέπω να μην την πάρεις ενώ εκπληρείς όπως περιγράφεις τα πάντα, είναι να κλείσει αυτό το stream visas που αιτήθηκες γιατι πήραν όσους είχαν στόχο να πάρουν φέτος και μέχρι το επόμενο οικονομικό έτος.
      Κατα τα άλλα γιατι να μην σου την δώσουν και μάλιστα μετά απο 3-4-5-6 μήνες όπως χαρακτηριστικά λες?
      Ή δεν κατάλαβα κάτι στο ερώτημά σου?
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #48
        Originally posted by Agoriani View Post
        Το μόνο λόγο που βλέπω να μην την πάρεις ενώ εκπληρείς όπως περιγράφεις τα πάντα, είναι να κλείσει αυτό το stream visas που αιτήθηκες γιατι πήραν όσους είχαν στόχο να πάρουν φέτος και μέχρι το επόμενο οικονομικό έτος.
        Κατα τα άλλα γιατι να μην σου την δώσουν και μάλιστα μετά απο 3-4-5-6 μήνες όπως χαρακτηριστικά λες?
        Ή δεν κατάλαβα κάτι στο ερώτημά σου?
        Άρα όπως λες, υπάρχει κάποιο Stream Visas που έχει κάποιο ανώτερο όριο. Και ας εξειδικεύσω. Ας πούμε ότι φέτος η Αυσταρλία μπορεί να δεχτεί 170.000 μετανάστες. Υπάρχει κάποια ποσόστωση σχετικά με το από ποιά χώρα του κόσμου θα πάρει μετανάστες? Αν (για λόγους υπολογισμών εδω και μόνο) έχει αποφασίσει ότι θα πάρει 100.000 από Γερμανία και 70.000 από Ελλάδα, και αν οι 100.000 visas έχουν εγκριθεί για Γερμανούς μετανάστες και οι 70.000 έχουν εγκριθεί για Έλληνες μετανάστες, αλλά η δική μου είναι η 70.001 αίτηση, θα απορριφθεί για φέτος? Αν όντως απορίπτεται, η αίτηση εξακολουθεί να ισχύει και για το επόμενο και μεθεπόμενο έτος ή μήπως χρειάζεται εκ νέου πληρωμή του 1st instalment?

        Το ανωτέρω παράδειμα είναι ακραίο, όμως αποσκοπεί να διευκρινιστεί αν κάποιος που συγκεντρώνει όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα θα έχει τη Visa στο "τσεπάκι" του. Διότι αλλιώς αναρωτιέται κανείς :"α)Να έχω όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, β)να ξεκινήσω όλη αυτή τη διαδικασία (χαρτιά, IELTS, assessments, applications, visa installments, κλπ) γ)να προβώ σε "όσα" έξοδα" και τελικά η έκβαση (έγκριση ή απόρριψη) της αίτησήσς μου να κριθεί από παράγοντες που δεν ελέγχω (δηλαδή stream visa, ή κάτι άλλο)?

        Και για να απλουστεύσω το ερώτημα... υπάρχει πραγματικό παράδειγμα υποψηφίου που είχε όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα έκανε αίτηση για έκδοση Visa και τελικώς απορρίφθηκε το αίτημά του για χ ή ψ λόγους και ποιοί μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι?

        Comment


          #49
          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
          Άρα όπως λες, υπάρχει κάποιο Stream Visas που έχει κάποιο ανώτερο όριο. Και ας εξειδικεύσω. Ας πούμε ότι φέτος η Αυσταρλία μπορεί να δεχτεί 170.000 μετανάστες. Υπάρχει κάποια ποσόστωση σχετικά με το από ποιά χώρα του κόσμου θα πάρει μετανάστες? Αν (για λόγους υπολογισμών εδω και μόνο) έχει αποφασίσει ότι θα πάρει 100.000 από Γερμανία και 70.000 από Ελλάδα, και αν οι 100.000 visas έχουν εγκριθεί για Γερμανούς μετανάστες και οι 70.000 έχουν εγκριθεί για Έλληνες μετανάστες, αλλά η δική μου είναι η 70.001 αίτηση, θα απορριφθεί για φέτος? Αν όντως απορίπτεται, η αίτηση εξακολουθεί να ισχύει και για το επόμενο και μεθεπόμενο έτος ή μήπως χρειάζεται εκ νέου πληρωμή του 1st instalment?
          Το ανωτέρω παράδειμα είναι ακραίο, όμως αποσκοπεί να διευκρινιστεί αν κάποιος που συγκεντρώνει όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα θα έχει τη Visa στο "τσεπάκι" του. Διότι αλλιώς αναρωτιέται κανείς :"α)Να έχω όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, β)να ξεκινήσω όλη αυτή τη διαδικασία (χαρτιά, IELTS, assessments, applications, visa installments, κλπ) γ)να προβώ σε "όσα" έξοδα" και τελικά η έκβαση (έγκριση ή απόρριψη) της αίτησήσς μου να κριθεί από παράγοντες που δεν ελέγχω (δηλαδή stream visa, ή κάτι άλλο)?
          Και για να απλουστεύσω το ερώτημα... υπάρχει πραγματικό παράδειγμα υποψηφίου που είχε όλα τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα έκανε αίτηση για έκδοση Visa και τελικώς απορρίφθηκε το αίτημά του για χ ή ψ λόγους και ποιοί μπορεί να είναι αυτοί οι λόγοι?
          Παράδειγμα τέτοιο δεν υπάρχει στο forum μας.
          Επίσης δεν υπάρχει ποσόστωση ανα χώρα προέλευσης αλλά μόνο ανα είδος βίζας.
          Τις αλλαγές και ανακοινώσεις περι αυτών μπορείς να τις βρεις στα Fact Sheet.
          Τώρα το για το ερώτημα αν εξακολουθεί να ισχύει η πληρωμή και η αίτηση αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός, κάπου είχα διαβάσει οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα και ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή όταν αρχίσουν να δέχονται πάλι αιτήσεις.
          Θα προσπαθήσω να βρώ που το είχα διαβάσει και θα το βάλω εδώ.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #50
            Originally posted by Agoriani View Post
            Παράδειγμα τέτοιο δεν υπάρχει στο forum μας.
            Επίσης δεν υπάρχει ποσόστωση ανα χώρα προέλευσης αλλά μόνο ανα είδος βίζας.
            Τις αλλαγές και ανακοινώσεις περι αυτών μπορείς να τις βρεις στα Fact Sheet.
            Τώρα το για το ερώτημα αν εξακολουθεί να ισχύει η πληρωμή και η αίτηση αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός, κάπου είχα διαβάσει οτι σου επιστρέφουν τα χρήματα και ξανακάνεις αίτηση απο την αρχή όταν αρχίσουν να δέχονται πάλι αιτήσεις.
            Θα προσπαθήσω να βρώ που το είχα διαβάσει και θα το βάλω εδώ.
            Agoriani δεν το καταλαβαίνω αυτό :"αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός". Θέλω να πω... οι αιτήσεις υποβάλονται προοδευτικά απο τους ενδιαφερόμενους καθ' όλη τη διάρκεια ενός ημερολογιακού έτους και παράλληλα καθ 'ολη τη διάρκεια του έτους εγκρίνονται Visas. Το DIAC εχει βεβαια στο νου του να μην ξπερασει τις 170.000 εγκρισεις εντός του έτους αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάει να δέχεται αιτήσεις! Ή κανω λάθος? Τίθεται όμως το εξής ερώτημα: 170.000 εγκρίσεις από πότε? Ποιό είναι το χρονικό σημείο που θεωρείται αφετηρία? Η 1/1/201χ, η 1/7/201χ? Και αν για παράδειγμα είναι η 1/1/201χ μήπως είναι αφελές (ή έστω ριψοκίνδυνο) να υποβάλει κανείς αίτημα στο τέλος του χρόνου (πχ.... Οκτώβριο, Νοέμβριο, Δεκέμβριο) δεδομένου ότι τότε θα έχουν μαζευτεί ήδη πολλές αιτήσεις? Έχει παρατηρηθεί ποτέ το DIAC να μην δέχεται νέες αιτήσεις εξ αιτίας κάλυψης του ετήσιου αριθμού υπό έγκριση Visa? Εξειδικευμένα ερωτηματα που δεν ξέρω αν κανείς μπορεί να απαντήσει.

            Σε ότι αφορά τα fact sheets που ανέφερες δεν είδα πουθενά να γράφει ποσόστωση. Είδα όμως κάποιου είδους κατευθυντικότητα/προτίμηση του DIAC σε ότι αφορά τον τύπο Visas. Αυτό το γνώριζα. Πουθενά όμως συγκεκριμένα στοιχεία ώστε να αξιολογήσει ένας υποψήφιος και να γνωρίζει ότι 100% το αίτημά του θα γίνει δεκτό. Στο τέλος όλο το assessment της αίτησής σου βασίζεται στην γνωμοδότηση ενός Officer του DIAC που παρά το γεγονός ότι μπορεί να έχεις όλα τα τυπικά και ουσιαστικά στοιχεία, μπορεί για λόγους που αφορούν άλλους παράγοντες να σου απαντήσει ότι η VISA σου δεν εγκρίνεται. Ασφαλώς δεν περιμένω κάποιον να μου εγγυηθεί τίποτε (σίγουρος είναι μόνο ο θάνατος) αλλά αν υπάρχει κάποια πληροφορία αξιοποιήσιμη είναι ευπρόσδεκτη.

            Αν και προσανατολιστήκαμε (λόγω της αναφοράς σου) στον παράγοντα χρόνο που επηρεάζει το stream visa, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες;

            Comment


              #51
              Originally posted by fanis View Post
              Καλημερα σε ολους σας

              Ειμαι καινουριο μελος και θα ηθελα να δωσω πολλα συγχαρητηρια στα παιδια του forum για την μεταναστευση στην Αυστραλια.Ειναι πολυ σημαντικο στις δυσκολες αυτες μερες που περναμε να οδηγουμαστε σε αυτον τον τροπο διαφυγης μας απο την Ελλαδα.Μας τσακιζουν τα ονειρα μερα με την μερα.
              Θα ηθελα να ρωτησω καποιες πληροφοριες σχετικα με την μεταναστευση στην αυστραλια.Ειμαι 30 χρονων αποφοιτος ιεκ σιβιτανιδειου στην ειδικοτητα τεχνικος αεριων καυσιμων με πιστοποιηση και αδεια εξασκησεως επαγγελματος.Επισης εχω επαγγελματικο διπλωμα οδηγησης(Δ" κατηγορια).Ειμαι ανεργος απο τον μαη.Η Αυστραλια απο οτι διαβαζω και στο forum ειναι η γη της επαγγελιας.Εχω συγγενεις στο Συδνευ.Η ειδικοτητα μου απο οτι παρατηρησα δεν υπαρχει στις λιστες επαγγελματων για δουλεια.Μπορω με τουριστικη visa και προσκληση απο τους θειους μου να αρχισω να ονειρευομαι για μια καλυτερη ζωη στην Αυστραλια?Οποιος μπορει ας με διαφωτισει κι εμενα.

              Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων.


              καμια πληροφορια υπαρχει παιδια?συγνωμη αν γινομαι κουραστικος?

              Comment


                #52
                Χωρις να εχω κανει ποτε αιτηση εχω την εντυπωση οτι αν δεν εισαι στη λιστα επαγγελματων και δεν εχεις και επαγγελματια σπονσορα (οχι συγγενη) δεν σου δινουν visa. Μια λυση απο οτι διαβασα ειναι να πας για σπουδες , να πληρώσεις τα διδακτρα , να δουλευεις part time ... και να ψαχνεσαι ... αλλά τιποτα δεν ειναι εγγυημενο. Η Αυστραλια δεν ειναι η Γη της Επαγγελίας. Περισσότερο για χώρα των καγκουρό μου κάνει. Αν εννοεις το βιοτικό τους επιπεδο ναι , ειναι σε καλυτερη μοιρα απο εμας ...που ουτε επιπεδο εχουμε και πολυ φοβαμαι , ουτε προοπτικη αναπτυξης του.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by orpheus View Post
                  Η Αυστραλια δεν ειναι η Γη της Επαγγελίας. Περισσότερο για χώρα των καγκουρό μου κάνει.υ.
                  Δηλαδή??

                  Comment


                    #54
                    Δηλαδη για μενα δεν υπαρχει Γη της Επαγγελιας. Υπαρχουν χωρες που εχουν καλυτερο βιωτικο επιπεδο απο αλλες , πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα. Πουθενα δεν ειναι τελεια. Αυτο που ισχυει παντως ειναι οτι στην Αυστραλια μπορεις να ζησεις με μεγαλυτερη αξιοπρεπεια αρκει να τα καταφερεις. Προσεχε ομως , πρεπει να τα καταφερεις, τιποτα δε ερχεται απο μονο του , ουτε εκει οπως και ουτε πουθενα αλλου.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                      Agoriani δεν το καταλαβαίνω αυτό :"αν στην απορίψουν γιατι έφτασε στο όριο αριθμητικά ή γιατι έβαλε όριο ξαφνικά ο υπουργός".... και άλλοι παράγοντες;
                      Να στο ξαναπώ και θα το βρείς αν διαβάσεις ολα τα Fact sheet παλαιότερα και νεότερα.
                      Το οικονομικό έτος εδώ ξεκινάει στις 1/7 και απο τότε τύθονται σε ισχύ ολες οι αλλαγές ή οι προγραμματισμοί που έχει θέσει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση εκτός αν ρητά αναφέρει κάποια άλλη ημερομηνία.
                      π.χ. οι νεες αλλαγές στην βαθμολογία του τέστ για κάποια ήδη βίζας και το νέο όριο ηλικίας άρχισαν να ισχύουν απο την 1/7
                      Λέει λοιπόν οτι φέτος θα δεχθούμε χ αριθμό μεταναστών. Αυτός ο χ αριθμός αποτελείτε αθροιστικά απο διάφορα είδη βίζας. Δεν είναι όλος ο χ αριθμός απο π.χ. την skilled immigration. Αυτό είναι που ονομάζεις ποσόστωση.
                      Τον αριθμό αυτό εχει δικαίωμα να τον μειώσει, αυξήσει ή σταματήσει ο αρμόδιος υπουργός της ομοσπονδιακής κυβέρνησης σύμφωνα με τις αλλαγές που συντελούνται στην πολιτική της μετανάστευσης που εδώ είναι ενα απο τα θέματα που σχεδόν διαρκώς είναι σε συζήτηση στο κοινοβούλιο.
                      Για αυτό δεν μπορεί να κάνει τίποτα κανείς ουτε και εχει νόημα να ψάχνει να βρεί αν θα μεταβληθεί ο αριθμός αυτός ή οχι και γιατι. Εκτός και είναι ιστορικός ή δημοσιογράφος και θέλει να κάνει μια έρευνα π.χ.
                      Ο μελλοντικός μετανάστης το μόνο ή τα μονα που μπορεί να κάνει είναι:
                      Πρώτον να καταλάβει τι επιλογές έχει ώστε να μεταναστεύσει.
                      Δυστυχώς δεν είναι εύκολα τα πράγματα γενικά. Είναι πολύ οργανωμένοι και φυσικά σύμφωνα πρώτα με το κρατικό και κοινωνικό τους συμφέρον.
                      Εαν δεί όμως κάποια δυνατότητα για βίζα κάποιος μετά πρέπει να αρχίσει την προετοιμασία για την αίτηση.
                      Στο σημείο αυτό να πούμε οτι ναι μεν δεν είναι εύκολη και απλή διαδικασία η βίζα αλλά απο την άλλη εκείνος που πληρεί τις προϋποθέσεις εξασφαλίζεται σε πολλά πράγματα μέσω των ειδικών όρων που έχουν ώστε να μην έρθει απλά και είναι πάλι χαμένος και έρμεο στα χέρια εν δυνάμει εκμεταλλευτών. Π.χ. βλέπουμε οτι είναι αναγκασμένος ο εργοδότης στην βίζα απο εργοδότη να προσλάβει με ελάχιστο μισθό το βασικό για ολη την Αυστραλία, ώστε να μην δημιουργηθούν εκμεταλλεύσεις. Γιατι ποιός θα έλεγε οχι σε μια βίζα απο εργοδότη αν ο εργοδότης ζήταγε να πληρώνει ψίχουλα. Πολύς κόσμος θα δεχότανε απλά για να φύγει απο το κράτος του που έχει πολεμο, εμφύλιο ή εξαθλίωση. Το αποτέλεσμα θα ήταν να μεταφερθεί αυτή η εξαθλίωση εδώ σιγά σιγά. Τουλάχιστον αυτό πρέπει να τους το αναγνωρίσουμε. Είναι οργανωμένοι.
                      Ο αιτούμενος λοιπόν αν βρεί πρώτα την βίζα που μπορεί να αιτηθεί τότε τον ενδιαφέρει μόνο να εκπληρώσει ολες τις συνθήκες της.
                      Δεν είναι δυνατόν για πολλούς να γνωρίζουν ολες τις βίζες. Ούτε και κανείς απο εμάς εδώ τους εμπειρικούς μπορούμε να πούμε οτι τις γνωρίζουμε. Είναι στην ουσία τόσο πολλές και με υποκατηγορίες που μόνο μέσω ενός πράκτορα μετανάστευσης μπορεί κάποιος να πει οτι είχε ολη την πληροφόρηση που ήταν δυνατόν να έχει. Για αυτό και άλλους λόγους προτείνουμε συνέχεια την χρήση πρακτόρων μετανάστευσης για καθοδήγηση και ενημέρωση. Τουλάχιστον για αυτά. Μετά την αίτηση κάποιοι ίσως να μπορούν να την κάνουν μόνοι τους. Όταν θα διαλέξουν πράκτορα όμως να τους κάνει και την αίτηση, ενώ εκείνοι είναι ακόμα στο εξωτερικό και δεν έχουν μεταναστεύσει, ο πράκτορα καταθέτει την αίτηση απο το εσωτερικό εκπροσωπώντας τους. Σχεδόν για ολες τις κατηγορίες βίζας, η κατάθεση απο το εσωτερικό δίνει περισσότερα προνόμια, λιγότερα χρήματα, λιγότερο χρόνο επεξεργασίας. Φυσικά και επειδή την προετοιμασία της αίτησης με τα κατάλληλα δικαιολογητικά την επιθεωρεί ο πράκτορας στο τέλος θα είναι οπωσδήποτε άρτια και μη απορριπτέα για λεπτομέρειες τυπικές και διαδικαστικές.
                      Παρόλα αυτά μόνος του κάποιος πάλι με σωστή προετοιμασία και διάβασμα μπορεί να ετοιμάσει την αίτηση του. Θα την καταθέσει όμως απο το εξωτερικό της χώρας με ανάλογους όρους. π.χ. σε ορισμένες βίζες μετά την κατάθεση πρέπει να παραμείνει στο εξωτερικό οπωσδήποτε μέχρι την απάντηση της αίτησης.

                      Υπάρχει όμως και ενας λόγος για τον οποίο δεν μπορούμε εμείς που είμαστε ήδη στην Αυστραλία να δίνουμε συμβουλές και λεπτομέρειες για τις βίζες παρά να παραθέτουμε το immi.gov.au το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης και να προτείνουμε site και link μόνο παρά να εκφέρουμε γνώμη πάνω σε λεπτομέρειες των αιτήσεων ή των διαδικασιών. Ο λόγος είναι οτι υπάρχει νόμος που το απαγορεύει. Στην ουσία προστατεύει τους αιτούμενους απο παραπληροφόρηση. Το συνηθισμένο είναι μόλις κάποιος κάνει την διαδικασία για την αίτησή του να νοιώσει αρκετή αυτοπεποίθηση και να αρχίσει να δίνει συμβουλές και οδηγίες αδιακρίτως ακόμα και για άσχετες βίζες με την δική του. Η πραγματικότητα είναι όμως οτι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, πολλες οι υποκατηγορίες και κάθε μια με ενα σωρό λεπτομέρειες και σίγουρα αν κάποιος ισχυρίζεται οτι ξέρει τα πάντα είναι μάλον πολύ ισχυρογνώμων να παραδεχτεί οτι απλά γνωρίζει μόνο οτι διάβασε στο immi.gov.au ή οτι θα παει να διαβάσει όταν θα τον ρωτήσει κάτι κάποιος.
                      Στο immi.gov.au όμως δεν είναι ο μεταναστευτικός νόμος αλλά κάποια συμπεράσματα του νόμου. Μόνο οι μεταναστευτικοί πράκτορες διδάσκονται πάνω στον νόμο και δίνουν εξετάσεις πάνω σε αυτόν και γνωρίζουν το γράμμα του. Το αποτέλεσμα είναι οτι όπως ο wizard που έχει στο immi.gov.au δεν σου δίνει ολες τις βίζες (και σε προειδοποιεί για αυτό), ετσι και ο εμπειρικός δεν δίνατε να γνωρίζει τα πάντα αλλά συνήθως δεν σε προειδοποιεί.
                      Ο νόμος μάλιστα απαγορεύει οχι μόνο τις επι πληρωμή συμβουλές για βίζες αλλά και τις δωρεάν!
                      Ετσι λοιπόν ακροβατώντας στην άκρη του, προσπαθούμε να προσφέρουμε ότι είναι δυνατόν σε ενημέρωση και πληροφόρηση, χωρίς όμως ούτε και εμείς να υποστούμε ζημιά ούτε και οι μελλοντικοί αιτούμενοι απο λάθος πληροφορίες.
                      Για αυτό το λόγο πρέπει να αναζητάει πάντα τις αναφορές σε κάτι που διαβάζει κάποιος. Δεν αρκεί το κάποιος μου είπε οτι.... Πού είναι αυτό? Που το γράφει? Αν στο είπε κάπου το διάβασε. Που είναι γραμμένο? Δώστε link. Αν δεν υπάρχει link τότε μάλλον είναι μύθος. Η αλήθεια είναι εκεί εξω, δώστε μου το url της, έγραφα στην προηγούμενη υπογραφή εκεί που τώρα είναι το επιμονή και υπομονή.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #56
                        καλημέρα σε όλους!
                        εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι και εγω με την οικογένεια μου(τον άντρα μου και τα δύο μας παιδιά) να μεταναστέψουμε στην Αυστραλία.Έχουμε ένα γνωστό εκεί και θα μας βρεί δουλειά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.Σκέφτομαι να φύγουμε με τουριστική και μετά απο εκεί να κάνουμε αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής.Όμως τι χαρτιά που θα μου ζητήσουνε (για την έκδοση της μόνιμης βίζας) και πως θα μπορώ εγώ να τα βρώ αφού δεν θα είμαι στην Ελλάδα. Μπορώ να τα έχω μαζέψει πριν φύγω για Αυστραλία?

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by k1977 View Post
                          καλημέρα σε όλους!
                          εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι και εγω με την οικογένεια μου(τον άντρα μου και τα δύο μας παιδιά) να μεταναστέψουμε στην Αυστραλία.Έχουμε ένα γνωστό εκεί και θα μας βρεί δουλειά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος μπορεί ας μου απαντήσει.Σκέφτομαι να φύγουμε με τουριστική και μετά απο εκεί να κάνουμε αίτηση για βίζα μόνιμης παραμονής.Όμως τι χαρτιά που θα μου ζητήσουνε (για την έκδοση της μόνιμης βίζας) και πως θα μπορώ εγώ να τα βρώ αφού δεν θα είμαι στην Ελλάδα. Μπορώ να τα έχω μαζέψει πριν φύγω για Αυστραλία?
                          Μήπως είναι ρίσκο να φύγετε όλοι με τουριστική?

                          Comment


                            #58
                            Γειά σας και από μένα!

                            Ξεκίνησα εδώ και τρεις εβδομάδες να ψάχνω τρόπο και τόπο να φύγω από την Ελλάδα και η αναζήτηση της Αυστραλίας με έβγαλε και εδώ! Χαίρομαι που πριν διαβάσω όλα αυτά τα τόσο οργανωμένα και χρήσιμα από όλους εσάς που κάνετε εξαιρετική δουλειά ενημερώνοντας εμάς με τις απορίες μας, είχα ήδη μπει στον κόπο να τα ψάξω μόνη μου κι ετσι αισθάνομαι κι εγω ικανή, αλλά μπορώ και να καταλάβω κάθε φορά τι συζητάτε.

                            Με λίγα λόγια η δική μου ιστορία είναι πως στα 30 που περιμένεις με 8 χρόνια προυπηρεσίας σε ένα αντικείμενο και 3 σχετικούς τιτλους σπουδων να πάει η δουλειά σου καλύτερα, να δουλεύεις ανθρώπινες ώρες για ανάλογα χρήματα, να μπορείς να φύγεις επιτέλους από το σπίτι των γονιών σου και να ξεκινήσεις τη ζωή σου, να αισθανθείς οτι για όλα εισαι ικανός και να ονειρευτείς το μέλλον σου όπως σου αρέσει..έρχεται η κρίση, χρεωκοπία, αυτή η κατάσταση που κάνει όλους να γκρινιάζουν, να ανησυχούν, να έχουν μούτρα από το πρωί που σηκώνονται, νεύρα, άγχος..και μάλιστα δικαίως!!!

                            Δεν είμαι από αυτούς που διάβασαν κάπου πως η Αυστραλία ανοίγει σύνορα για συγκεκριμένες θέσεις, όχι, απλά σκέφτηκα λογικά πως Ευρώπη δεν μπορώ να πάω πουθενά για καλύτερα, Αγγλικά γνωρίζω άπταιστα και η Αυστραλία συγκριτικά με άλλους τόπους έχει σχετικά κοντινό κλίμα με αυτό που έχω συνηθίσει στην Ελλάδα. Έτσι ξεκίνησα την αναζήτηση και έπεσα τελικά σε όλα αυτά που γράφετε εσείς εδω! Να σας πληροφορίσω πως την τελευταία εβδομάδα έχει γίνει πολύς ντόρος με τη μεταναστευτική πολιτική της Αυστραλίας, γράφεται και ακούγεται παντού και μάλιστα ο κόσμος παραπονιέται που "δεν τους ενημέρωσε κανείς νωρίτερα"!!!!

                            Πρόλαβα και έκανα τα χαρτιά μου και για το σεμινάριο στην Αθήνα 8 και 9 Οκτωβρίου, αλλά ακόμα δεν έχουν απαντήσει τίποτα (είχαν πει πως ακόμα και στην περίπτωση που ήταν αρνητική η απάντηση,πάλι θα ηδοποιούσαν με mail!) γι' αυτό και τελευταία ζω στην αγωνία να δω το θα γίνει και έχω σταματήσει να ψάχνω κάτι άλλο από μόνη μου γιατί για να πω την αλήθεια..δεν ξέρω τι έχει σειρά να κάνω τώρα!!! Αν με πάρουν πάντως, θα κάνω καλή ανταπόκριση για εσάς και όσους άλλους ρωτάνε!

                            Τέλος, για έναν φίλο που ρωτούσε για αυτόν τον οργανισμό που ζητούσε αριθμό πιστωτικής για να βοηθήσει με τη visa με το καλημέρα σας, αν και του είπατε όλοι πως είναι απτεωνιά όλο αυτό, επειδή κι εμένα με πήραν, είπα ειλικρινά και ευθέως στην κοπέλα που μου μίλησε ότι η Πρεσβεία λέει πως μπορούμε να το κανονίσουμε και μόνοι μας και πως μου φαίνεται άσχημο να ζητούν λεφτά αμέσως χωρίς καν να ξέρουν την ειδικότητά μου και πως γι'αυτό δεν τους εμπιστεύομαι! Η κοπέλα κατάλαβε πως δεν είμαι κανένα χαζό κι ετσι έκοψε αμέσως να μου μιλάει για χρήματα! Το μόνο που ρώτησα να μου πει και θα ηθελα τη γνώμη σας, είναι πως για να βρεις εργοδότη σπόνσορα είναι πολύ σπάνιο και σχεδόν ακατόρθωτο οπότε και να μην ψάξω καν!

                            Αυτά προς το παρόν, συγνώμη αν κούρασα, αλλά έπρεπε να γνωριστούμε..
                            όπως στρώνεις, κοιμάσαι..

                            Comment


                              #59
                              δηλαδή τι ενοείς?

                              Comment


                                #60
                                Καλημέρα

                                Καλημέρα,

                                δεν ξέρω αν γράφω στο καταλληλο post.. ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μας πει :

                                1) μπορεί κάποιος σαν τουρίστας εκεί να οδηγήσει αυτοκίνητο ή μηχανή με ελληνικό δίπλωμα ?
                                2) αν κάποιος θέλει να εκδόσει στην Victoria δίπλωμα για μηχανή ή αυτοκίνητο τί πρέπει να κάνει ? κόστος ?


                                Ευχαριστώ πολύ...

                                Comment

                                Working...
                                X