Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

    γεια σας
    μηπως ξερει κανεις πως ειναι οι σπουδες στην αυστραλια (ποσο ειναι τα διδακτρα,πως γινεται η εισαγωγη);επισης πως ειναι η ζωη εκει το κοστος ζωης και τι πρεπει να κανεις για να ζησεις εκει;

    #2
    Originally posted by βασια View Post
    γεια σας
    μηπως ξερει κανεις πως ειναι οι σπουδες στην αυστραλια (ποσο ειναι τα διδακτρα,πως γινεται η εισαγωγη);επισης πως ειναι η ζωη εκει το κοστος ζωης και τι πρεπει να κανεις για να ζησεις εκει;
    Καλησπέρα Βάσια πρωτ'απ'όλα τι εννοείς όταν λες σπουδές? Προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό? Έχει υπηκοότητα ή όχι? Μόλις μου απαντήσεις σε αυτά θα σου δώσω πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Σε γενικές γραμμές το αυστραλιανό σύστημα είναι το ίδιο με το αγγλικό δηλαδή παρακολούθηση καθημερινή εβδομαδιαίες εργασίες σε όσα μαθήματα χρειάζετε κάποιες μικρές ερευνητικές (2500-3000 λέξεις) και ίσως εξετάσεις στο τέλος του εξαμήνου.Τα μαθήματα που επιλέγεις σου δίνουν points που τα χρειάζεσαι για να πάρεις το πτυχίο που έχεις επιλέξει. Το σύστημα επιλογής των σχολών δεν έχει καμία σχέση με της ελλάδας. Εδω επιλέγεις πανεπιστήμιο πρώτα μετά σχολή και τέλος τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Αν μου απαντήσεις στις ερωτήσεις και τι θα σε ενδιέφερε να κάνεις θα μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο.Όσο για τα δίδακτρα δεν μπορώ να σου πω γιατί κάθε σχολή και πτυχίο έχει τα δικά του δεδομένα και παίζει ρόλο και η υπηκοότητα στον τρόπο πληρωμής.
    Heal the past. Live the present. Dream the future.

    Comment


      #3
      Originally posted by βασια View Post
      γεια σας
      μηπως ξερει κανεις πως ειναι οι σπουδες στην αυστραλια (ποσο ειναι τα διδακτρα,πως γινεται η εισαγωγη);επισης πως ειναι η ζωη εκει το κοστος ζωης και τι πρεπει να κανεις για να ζησεις εκει;
      Γεια σου Βασια.

      σ΄αυτή τη σελίδα μπορείς να βρείς αρκετές πληροφορίες http://www.studyinaustralia.gov.au/ . Γενικά έχω διαβάσει οτι τα πανεπιστήμια τους είναι πολύ καλά και δίνουν μεγάλη σημασία στην εκπαίδευση. Πάντως, όταν εψαχνα για μεταπτυχιακά ψυχολογίας τα δίδακτρα ξεκινούσαν απο 8.000 ευρω... υπάρχουν ομως υποτροφιες, απλα δεν το εψαξα κ δεν ξερω να σου πω λεπτομερειες!

      καλή τύχη!

      Comment


        #4
        Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XI)

        Συνέχεια με αύξοντα αριθμό 11 (XI) για τις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Agoriani, να εκφράσω ξανά τον θαυμασμό μου και τις ευχαριστίες μου για την φοβερή δουλειά που κάνεις! Μόλις διάβασα το θέμα σχετικά με ερωτήσεις για όσους ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία +FAQ και έπαθα πλάκα! Φοβερή δουλειά!!! Έχω κι εγώ (άλλη) μία ερώτηση (σιγά που δεν θα είχα! ) : Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
          Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);

          Comment


            #6
            Το μεταφέρω εδώ:
            Καλημέρα,
            μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
            Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
            Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
            Ευχαριστώ...

            Comment


              #7
              Originally posted by kostandinosb View Post
              Το μεταφέρω εδώ:
              Καλημέρα,
              μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
              Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
              Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
              Ευχαριστώ...
              Ναι, κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο SOL. Έχω μπερδευτεί πολύ...

              Comment


                #8
                Καλησπερα...

                Απ' οτι εχω καταλαβει η sol 2 απευθυνεται σε οσους ενδιαφερονται ή ειναι υποψηφιοι (για βιζα) απο τις πολιτειες της Αυστραλιας, να ζησουν και να εργαστουν σε απομακρυσμενες περιοχες. Δηλαδη αν εχω καταλαβει και εγω καλα ισως υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις παραπανω ποντους εαν κανεις αιτηση για βιζα και διατιθεσαι να μεινεις εκει. Νομιζω αφορα την 457 ειναι αυτη: http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/sbs/

                Comment


                  #9
                  Originally posted by alexan72 View Post
                  Agoriani, να εκφράσω ξανά τον θαυμασμό μου και τις ευχαριστίες μου για την φοβερή δουλειά που κάνεις! Μόλις διάβασα το θέμα σχετικά με ερωτήσεις για όσους ετοιμάζονται να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία +FAQ και έπαθα πλάκα! Φοβερή δουλειά!!! Έχω κι εγώ (άλλη) μία ερώτηση (σιγά που δεν θα είχα! ) : Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
                  Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);
                  Σίγουρα για την independent visa και πιθανόν και για όλες τις υπόλοιπες η δεύτερη δόση είναι για εξαρτώμενα μέλη πάνω από 18 που έχουν less than functional english. Αφού το έγραψες και μόνος σου.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Σίγουρα για την independent visa και πιθανόν και για όλες τις υπόλοιπες η δεύτερη δόση είναι για εξαρτώμενα μέλη πάνω από 18 που έχουν less than functional english. Αφού το έγραψες και μόνος σου.

                    Ναι, αλλά για εξαρτώμενα μέλη κάτω των 18; Πληρώνεις πάλι αυτό το ποσό ή κάποιο άλλο; Και ειδικά στην independent δεν το ζητάνε αυτό. Στην Employer Nomination Scheme visa το ζητάνε (και σε κάποιες άλλες) και μου έκανε εντύπωση γιατί θεωρούσα ότι όταν έχεις βρει εργοδότη είναι πιο εύκολα τα πράγματα (και πιο φτηνά...).

                    Comment


                      #11
                      Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by alexan72 View Post
                        ...Μπήκα στο Visa Wizard να πάρω μία ιδέα και είδα ότι ότι όταν έχεις βρει εργοδότη ως σπόνσορα σου στοιχίζει περισσότερο η βίζα απ' ότι όταν πας ως independent και να ψάξεις για δουλειά; Ή κατάλαβα λάθος; Δεν υποτίθεται ότι είνα ευκολότερο όταν βρεις εργοδότη;
                        Όσο για τα χρήματα που ζητάνε για τη βίζα... έχω αρχίσει να απογοητεύομαι... :( Το "Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)" είναι δόση για τα εξαρτώμενα μέλη π.χ. παιδιά; Γιατί έχω και το γιο μου (14 ετών). Και γιατί δεν το ζητάνε αυτό το ποσό όταν πας ως ανεξάρτητος; Αφού παλι σου επιτρέπει να φέρεις μέλη της οικογένειας. Απλά σου ζητάνε τις δυο δόσεις χωρίς τη δεύτερη εκδοχή της 2ης δόσης που έχω κάνει copy-paste παραπάνω. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; έτσι όπως τα υπολόγισα θέλω γύρω στα 15.000 AUD για να φύγω (εγώ και ένα παιδί);
                        Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

                        Αν βρείς εργοδότη ως σπόνσορα (457):
                        Visa Application Charge $305
                        Nomination Charge $80
                        Sponsorship Charge $405

                        Αν βρείς δουλειά ενώ είσαι με indipendent απο το εξωτερικό(Subclass 176):
                        1st instalment $2960
                        2nd instalment $4110
                        The 1st instalment of the Visa Application Charge must be paid at the time of application.
                        The 2nd instalment of the Visa Application Charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted.

                        Πώς έβγαλες συμπέρασμα οτι είναι πιο ακριβή η πρώτη? Επίσης δεν είναι ευκολότερο, και απο τι, να βρείς εργοδότη. 18 years or over παει να πει 18 ή παραπάνω.

                        Originally posted by kostandinosb View Post
                        Το μεταφέρω εδώ:
                        Καλημέρα,
                        μήπως μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο (SOL) Schedule 1 και στο Schedule 1 and 2.
                        Η γυναίκα μου είναι οικονομολόγος (εργάζεται σαν τραπεζικός υπάλληλος) και την έχει στο Schedule 1 and 2, αλλά υπάρχει και στο Schedule 1 σαν Accountant (General ή Taxation) με αποτέλεσμα να έχουν δύο διαφορετικούς Assesing Authorities.
                        Πιο από τα δύο είναι καλύτερα να επιλέξουμε?
                        Ευχαριστώ...
                        Originally posted by alexan72 View Post
                        Ναι, κι εγώ ήθελα να ρωτήσω τη διαφορά ανάμεσα στις δύο SOL. Έχω μπερδευτεί πολύ...
                        General Skilled Migration Skilled Occupation Lists (SOL)
                        Applicants must have a nominated occupation which is on the SOL applicable to their circumstances at the time they apply:
                        the current SOL (schedule 1) – applies to all new GSM applications, including applicants eligible for transitional arrangements if they prefer to use it.
                        See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 ( 86KB PDF file)
                        the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
                        See: Skilled Occupation List (SOL) – Schedule 1 and 2 (201KB PDF file)

                        Οι αιτούμενοι πρέπει να έχουν αναγνωρισμένο επάγγελμα το οποίο να είναι μέσα στην SOL της οποίας εκπληρούν τις περιστάσεις την στιγμή που κάνουν την αίτηση.
                        Η πρώτη λίστα είναι για όλες τις General Skill Migration αιτήσεις, συμπεριλαμβανομένων και των αιτούμενων που είναι επιλεγμένοι για transitional arrangements εαν προτιμούν να το χρησιμοποιήσουν.
                        Η δεύτερη είναι για Πολιτείες ή περιοχές και τους σχετικούς αιτούμενους για General skill Migration που έχουν οριστεί απο κάποιας Πολιτείας ή περιοχής, κυβερνητικό διαμεσολαβητή οτι υπάγονται στο State Migration Plan.

                        Originally posted by orpheus View Post
                        Και κατι ακομα να ρωτήσω. Πως αποδεικνύεται οτι ανηκεις σε ενα επάγγελμα της SOL? Θέλω να πω εντάξει με τους μηχανικούς, γιατρούς κλπ. Με τους χτίστες, ξυλουργούς, σχεδιαστές, υδραυλικούς κλπ? Αν δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ πως γινεται η αναγνώριση?
                        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                        Εδώ η λίστα με τις αρχές που αναγνωρίζουν ολα τα επαγγέλματα.
                        Προσοχή: μερικές απο αυτές είναι μόνο για επαγγέλματα οχι για τίτλους σπουδών. Συνήθως τίτλους σπουδών χρειάζεσαι σε πολύ συγκεκριμένα επαγγέλματα, π.χ. γιατρός ή εαν κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα. Για όλα τα άλλα αρκεί η προυπηρεσία που αποδικνύεται με χιλιάδες δυνατούς τρόπους, οχι μόνο με ένσημα του ΙΚΑ, ή απλά η γνώση του αντικειμένου.
                        Περισσότερα στην ιστοσελίδα κάθε αρχής.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #13
                          Agoriani, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όπως και τον Λευτέρη. Εμένα μου βγάζει ο wizard ως πιθανές επιλογές την subclass 121 (Employer Nomination Scheme Visa) ή την Skilled - Independent (Migrant) (subclass 175) visa. Για την πρώτη (121) σου αντιγράφω ακριβώς:

                          "Visa application charge
                          •Nomination application charge - 520 Australian Dollars (AUD520)
                          •Visa application charge 1st instalment - 1995 Australian Dollars (AUD1995)
                          •Visa application charge 2nd instalment (primary applicants with less than functional English) - 8240 Australian Dollars (AUD8240)
                          •Visa application charge 2nd instalment (dependents 18 or over with less than functional English) - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
                          The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

                          The 2nd instalment of the visa application charge must be payed before the visa is granted."

                          Για την independent (175):
                          "•1st instalment - 2960 Australian Dollars (AUD2960)
                          •2nd instalment - 4110 Australian Dollars (AUD4110)
                          The 1st instalment of the visa application charge must be paid at the time of application.

                          The 2nd instalment of the visa application charge for dependents aged 18 years or over with less than functional English must be paid before the visa is granted. New Zealand citizens are exempt from paying the 2nd instalment of the visa application charge."

                          Η δεύτερη δηλαδή όπως μου την γράφεις (αλλά γιατί εμένα μου την βγάζει subclass 175 ενώ εσύ μου γράφεις για την 176; Ποιά είναι η διαφόρά; ). :confused:

                          Παιδιά, ειλικρινά, όλοι οι άλλοι τα καταλαβαίνουν όλα αυτά; Έχω αρχίσε να αισθάνομαι ηλίθια... Καί δεν έχω ρίξει και λίγο διάβασμα, πιστέψτε με...

                          Comment


                            #14
                            Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
                            Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

                            Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
                            το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
                            στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
                            η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
                            Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
                            και εχω τις εξής απορίες

                            1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
                            2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
                            3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

                            Καλή συνέχεια

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by peterpancanfly View Post
                              Καλησπερα και συγχαρητήρια στα παιδία που δίνουν τα φώτα τους σε αυτά τα πολύπλοκα θέματα.
                              Επισκέπτομαι το site εδώ και καιρό αλλά έπειδή το μέγεθος των πληροφοριών είναι τεράστιο και κάθε περίπτωση ξεχωριστή επιτρέψτε μου να περιγράψω και τη δική μου.

                              Είμαι 28, μηχανικός του πολυτεχνείου και σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση για εργασία στην Αυστραλία
                              το επάγγελμα μου υπάρχει στις λίστες του SOL
                              στα αγγλικά έχω το χαρτί του proficiency, γνωρίζω για το IELTS αλλά πόσο δύσκολο είναι να πίασεις 8 για να πάρεις τους πολλούς πόντους?
                              η επαγγελματική μου εμπειρία δεν είναι πολύ μεγάλη
                              Έχω διαβάσει τα vo1,2,3,4 για μηχανικούς
                              και εχω τις εξής απορίες

                              1)Καταρχήν αφού κριτήριο είναι οι 65 πόντοι τι νόημα έχει η 176 και η 475? Παίρνεις πόντους από τους sponsors ή από το specified regional area?
                              2)Τί εννοούμε όταν λέμε eligible relative? στην περίπτωση μου υπάρχουν πρώτα ξαδέρφια της μάνας μου (άρα μου είναι συγγενείς δεύτερου βαθμού). Αυτοί θεωρούντε eligible relatives?
                              3)αν οι παραπάνω συγγενείς θεωρούνται eligible μπορόυν να με καλέσουν να εργαστώ σε κάτι διαφορετικό από τον τομέα μου και όσο είμαι εκεί να αναγνωρίσω τα χαρτία μου στους engineers australia ώστε να μην χάνω χρόνο? υπάρχει κάποια τέτοια visa?

                              Καλή συνέχεια
                              Και το προηγούμενο και αυτό το θέμα στα μετακινώ στο πιο σωστό για τις ερωτήσεις που κάνεις:
                              Για όσους είναι μηχανικοί Νο4.
                              Ήδη στο προηγούμενο σου έχει απαντήσει η Demi.

                              --οκ μένει εδώ τότε.
                              Υπομονή και επιμονή patriotes.

                              Comment

                              Working...
                              X