Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Γεια σας και πάλι.Συγνώμη αν έχω κουράσει κόσμο με τις ερωτήσεις μου προσπαθώ να το ψάχνω πριν ρωτήσω.Θέλω μια διευκρίνιση.Βρήκα την visa που είναι για εμάς και είναι η 175 αν δεν κάνω λάθος και επίσης με την βοήθεια του Dimis35 βρήκα και πως γίνεται η απόδειξη της εμπειρίας για τεχνίτες και συγκεκριμένα για μηχανουργούς.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι με πια σειρά πρέπει να ξεκινήσουμε διαδικασίες?.Εννοώ από την Visa ή το πτυχίο ή μπορούν να γίνουν και τα 2 παράλληλα?Επίσης πρέπει και εγώ και ο άντρας μου να δώσουμε εξετάσεις αγγλικών?Ευχαριστώ!!

    Comment


      #17
      marie καλημερα,σε ευχαριστω για την πληροφορια,την ιδια διαδικασια θα ακολουθησω και εγω.Θα ηθελα στην πορεια και εφοσων προχωρησεις την διαδικασια αναγνωρισης απο το TRA να μας κρατας ενημερους σχετικα με τον χρονο αξιολογησης και τι διαδικασιες θα ακολουθησεις μετεπειτα για την εκδοση αδειας ηλεκτρολογου,( τεστ,αξιολογηση,τι ειδους αδεια,ποια περιοχη,χρονος εκδοσης,κτλ).Εχω ενημερωθει σχετικα απο τα διαφορα site αλλα πιστευω θα ηταν πολυ καλο αν ειχαμε αυτη την πληροφορηση απο πρωτο χερι και θα με βοηθουσε πολυ και εμενα αλλα και πολλους αλλους συναδελφους που σκεφτονται να ακολουθησουν την ιδια διαδικασια.
      Καλημερα και να ειστε καλα.

      ΥΓ:Δεν πειραζει,ας αργεις να απαντησεις,γιατι οπως λεει και μια απο τις πολλες παροιμιες "kalio arga para pote"

      Comment


        #18
        Originally posted by georgia!
        καλησπερα και απο μενα.
        σημερα διαβαζα με προσοχη το guideline του TRA.
        Σth σελ 20 http://www.deewr.gov.au/Skills/Progr...Guidelines.pdf λεει οτι πρεπει να εχεις τρια τουλαχιστον χρονια προυπηρεσιας στο επαγγελμα για το οποιο κανεις αιτηση αναγνωρισης. το "μελανο" σημειο ειναι οτι θα πρεπει να ασκεις αυτο το επαγγελμα επι 12 μηνες τα δυο τελευταια χρονια.

        και ρωταω τωρα εγω: ο αντρας μου το τελευταιο 11 μηνο εργαζεται σε διαφορετικο αντικειμενο. η υπηρεσια για το TRA δεν δεχεται προς το παρον αιτησεις (μην ξεροντας ποτε θα αρχισει παλι να δεχεται). δεν επαρκει ο χρονος για το 12 μηνο που ζητανε...δλδ στα δυο τελευταια χρονια δεν θα εχει εργαστει 12 μηνες στο αντικειμενο του..
        ξερει κανεις τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? ειναι υποχρεωτικη αυτη η παραμετρος? ξερετε μηπως ποτε θα αρχισουν να ξαναδεχονται αιτησεις?(Απριλιο του 2012)?

        http://www.deewr.gov.au/Skills/Progr...ages/home.aspx
        "Because the Skilled Worker Program ceased on 30 June 2011, TRA will only accept Skilled Worker Program applications that are postmarked on or before 30 June 2011. All Skilled Worker Program applications we receive that are postmarked after 30 June 2011 will be returned unprocessed. We will continue to accept review applications for Skilled Worker Program outcomes as long as they are lodged within the timeframe specified in our correspondence. "

        ή τα εχω καταλαβει ολα λαθος?
        Εκείνο που κατάλαβα εγώ διαβάζοντας ολη την σελίδα είναι οτι έπαψαν πράγματι να δέχονται αιτήσεις για το συγκεκριμένο πρόγραμμα γιατι καταργήθηκε με τις καινούργιες αλλαγές στον μεταναστευτικό νόμο που τέθηκαν σε ισχύ με το νέο οικονομικό έτος που διανίουμε τηλαδή στις 1/7/11. Οπότε δέχονται αιτήσεις για το πρόγραμμα αυτό με ημερομηνία μόνο μέχρι 30/6/11 γιατι μέχρι τότε ίσχυε αυτό το συγκεκριμένο πρόγαμμα.
        Τώρα το πρόγραμμα λέγεται διαφορετικά και συνεχίζουν να δέχονται αιτήσεις για το νέο ισχύον πρόγραμμα. Απλά ακολούθα τα κατάλληλα menu απο δεξιά στην σελίδα.
        Πρώτα όμως να βεβαιωθείς οτι αυτή είναι η αρχή αναγνώρισης για το συγκεκριμένο επάγγελμα απο την σελίδα του http://immi.gov.au/asri
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #19
          Ερωτηση προς τους παλαιοτερους και τους ηδη εγκατεστημενους στην Αυστραλια.

          Εχω την τυχη και την ατυχια να ανοικω σε εναν ιδιεταιρα εξειδικευμενο κλαδο της ηλεκτρολογιας = την κατασκευη Βιομηχανικων ηλεκτρικων πινακων (κοντα 20 χρονια τωρα!!)
          Ατυχια γιατι στην Ελλαδα ειναι πολλοι οι πινακαδες και κακοπληρωμενες οι δουλειες,αλλα τυχη γιατι μπορω να δουλεψω στο εξωτερικο σε αυτο το αντικειμενο χωρις να απαιτειται απο τους εργοδοτες να αναγνωρισω κανενα πτυχιο!!(για αρχη τουλαχιστον)
          Αυτο το ανακαλυψα προσφατα οπως ανακαλυψα οτι υπαρχει αρκετα μεγαλη ζητηση στον κλαδο (δεν καλυπτεται απο την προσφορα) και στην Αυστραλια αλλα και στον Καναδα.
          Δεδομενου οτι η αποδεδειγμενη εμπειρια μου ειναι εως πολυ μεγαλη (εχω παρα πολλα ντοκουμεντα για να στηριξω αυτο μου το επιχειρημα στον μελλοντικο μου εργοδοτη) και του οτι το IELTS "τοχουμε" σκεφτομαι να αρχισω να στελνω βιογραφικα.Εννοειται οτι αν υπαρξει ενδιαφερον απο μερος τους δεν θα το σκεφτω καθολου να κανω και μια "βολτα" απο τα μερη τους προς επιδειξη ικανοτητων!!
          Η ερωτηση μου προς τους παλαιοτερους και τους ηδη εγκατεστημενους εκει, ειναι η εξης =
          Πιστευετε οτι θα ειναι καλη κινηση (δεδομενης της ζητησης, και των προσοντων μου) η θα χασω τον χρονο μου τσαμπα?
          Οι Αυστραλιανες εταιρειες κανουν προσκλησεις σε εργατες που εχουν περισοτερα προσοντα απο αυτα που ζητουνται, η ο θεσμος της προσκλησης υπαρχει μονο για τις "γραβατομενες" θεσεις εργασιας?
          Εχετε κατι να παρατηρησετε/προσθεσετε στον συλλογισμο μου?

          Comment


            #20
            Originally posted by fondas View Post
            Ερωτηση προς τους παλαιοτερους και τους ηδη εγκατεστημενους στην Αυστραλια.

            Εχω την τυχη και την ατυχια να ανοικω σε εναν ιδιεταιρα εξειδικευμενο κλαδο της ηλεκτρολογιας = την κατασκευη Βιομηχανικων ηλεκτρικων πινακων (κοντα 20 χρονια τωρα!!)
            Ατυχια γιατι στην Ελλαδα ειναι πολλοι οι πινακαδες και κακοπληρωμενες οι δουλειες,αλλα τυχη γιατι μπορω να δουλεψω στο εξωτερικο σε αυτο το αντικειμενο χωρις να απαιτειται απο τους εργοδοτες να αναγνωρισω κανενα πτυχιο!!(για αρχη τουλαχιστον)
            Αυτο το ανακαλυψα προσφατα οπως ανακαλυψα οτι υπαρχει αρκετα μεγαλη ζητηση στον κλαδο (δεν καλυπτεται απο την προσφορα) και στην Αυστραλια αλλα και στον Καναδα.
            Δεδομενου οτι η αποδεδειγμενη εμπειρια μου ειναι εως πολυ μεγαλη (εχω παρα πολλα ντοκουμεντα για να στηριξω αυτο μου το επιχειρημα στον μελλοντικο μου εργοδοτη) και του οτι το IELTS "τοχουμε" σκεφτομαι να αρχισω να στελνω βιογραφικα.Εννοειται οτι αν υπαρξει ενδιαφερον απο μερος τους δεν θα το σκεφτω καθολου να κανω και μια "βολτα" απο τα μερη τους προς επιδειξη ικανοτητων!!
            Η ερωτηση μου προς τους παλαιοτερους και τους ηδη εγκατεστημενους εκει, ειναι η εξης =
            Πιστευετε οτι θα ειναι καλη κινηση (δεδομενης της ζητησης, και των προσοντων μου) η θα χασω τον χρονο μου τσαμπα?
            Οι Αυστραλιανες εταιρειες κανουν προσκλησεις σε εργατες που εχουν περισοτερα προσοντα απο αυτα που ζητουνται, η ο θεσμος της προσκλησης υπαρχει μονο για τις "γραβατομενες" θεσεις εργασιας?
            Εχετε κατι να παρατηρησετε/προσθεσετε στον συλλογισμο μου?
            Εδώ είναι μια διαφορά νοοτροπίας και κουλτούρας. Πράγματι στην πατρίδα οι γραβατομένοι κάνουν βιογραφικά και περνάνε συνεντρεύξεις γιατι πάνε και για ανάλογο μισθό, στελέχους, και αστους να περνάνε και την διαδικασία αυτή.
            Τα τεχνικά επαγγέλματα πάνε με άλλο τρόπο ή τρόπους. Δεν εχει σημασία ποιούς αλλά διαφορετικούς απο τους γραβατομένους συνήθως.
            Εδώ περνάνε τον ίδιο γολγοθά όλοι για να βρούνε δουλειά. Μάλον οχι γολγοθά γιατι δεν είναι και τόσο δύσκολο στην τελική, αλλά δεν παύει να είναι μια επίπονη διαδικασία σίγουρα. Εκτός αν κάνεις μόνος σου δουλειά, στην περίπτωση που θες να βρείς δουλειά πρέπει να κάνεις την ίδια διαδικασία που υπάρχει σαν θεσμός για όλους. Υποβολή βιογραφικού και cover letter, συνέντευξη και τα ανάλογα, π.χ. μπορεί να χρειάζεται επίδειξη ικανοτήτων κατα την συνέντευξη, και στο τέλος σε παίρνουν.
            Ετσι εχουν μάθει να δουλεύουν και ετσι δουλεύει το σύστημα γενικά. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις, γιατι τα επίσημα στατιστικά λένε οτι το 80% των αναγκών για εργαζόμενο δεν φτάνουν στην δημοσιοποίηση. Αρα οι αγγελίες κ.τ.λ. είναι ενα 20%. Το άλλο καλύπτετε απο ενα σύνολο διαφορετικών πηγών εύρεσης εργαζομένων, όπως το να έχεις υποβάλει βιογραφικό σε μια εταιρία που να σε ενδιαφέρει χωρίς να ζητάγανε δουλειά σώνει και καλά, το να μιλήσει για εσένα κάποιος μέσα απο την εταιρία που να έχει λόγο και φωνή, το να γίνεις γνωστός απο κάτι που έκανες κ.τ.λ.

            Ετσι λοιπόν θα σου έλεγα οτι εφόσον θέλεις να μεταναστεύσεις, μην θεωρείς τον χρόνο που θα αφιερώσεις στις διαδικασίες, όποιες και αν είναι αυτές, που θα σε φέρουν πιο κοντά στον σκοπό σου και τον προορισμό σου, σαν χαμένο χρόνο. Επενδυμένος χρόνος θα είναι στο τέλος.
            Ενημερώσου καλά και κάνε την έρευνά σου για τις συνθήκες στο επάγγελμά σου στην Αυστραλία, γιατι έχουμε και τα μέσα πλέον, διάβασε και το post Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία.
            Και τέλος κοίτα και τα λεγόμενα γραφεία headhunters ή recruitment agents γιατι δεν είναι απάτη όπως έχουμε συνηθίσει απο την πατρίδα.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Originally posted by fondas View Post
              Ερωτηση προς τους παλαιοτερους και τους ηδη εγκατεστημενους στην Αυστραλια.

              Εχω την τυχη και την ατυχια να ανοικω σε εναν ιδιεταιρα εξειδικευμενο κλαδο της ηλεκτρολογιας = την κατασκευη Βιομηχανικων ηλεκτρικων πινακων (κοντα 20 χρονια τωρα!!)
              Ατυχια γιατι στην Ελλαδα ειναι πολλοι οι πινακαδες και κακοπληρωμενες οι δουλειες,αλλα τυχη γιατι μπορω να δουλεψω στο εξωτερικο σε αυτο το αντικειμενο χωρις να απαιτειται απο τους εργοδοτες να αναγνωρισω κανενα πτυχιο!!(για αρχη τουλαχιστον)
              Αυτο το ανακαλυψα προσφατα οπως ανακαλυψα οτι υπαρχει αρκετα μεγαλη ζητηση στον κλαδο (δεν καλυπτεται απο την προσφορα) και στην Αυστραλια αλλα και στον Καναδα.
              fonda επειδή ανήκω στον ηλεκτρολογικό τομέα και εγώ, και έχω μια ιδέα της κατάστασης, θα ήθελα να δώσεις λίγες περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα παραπάνω που έχεις αναφέρει (ότι δεν χρειάζεται αναγνώριση πτυχίου, διπλώματος κλτ).

              Αυτο που γνωρίζω, είναι ότι στην Αυστραλία για οποιοδήποτε επάγγελμα και αν κάνεις, πρέπει να έχεις την αντίστοιχη πιστοποίηση-επαγγελματικό δικαίωμα. Πόσο μαλλον στα τεχνικά επαγγέλματα, όπως για παράδειγμα του "πινακά".
              Στη συγκεκριμένη ειδικότητα, η οποιά ανήκει στα trades, θα πρέπει κάποιος να πιστοποιηθεί από την αρχή TRA (trades recognition australia). Το "χαρτί" από το TRA είναι προαπαιτούμενο για να κάνεις αίτηση για οποιαδήποτε visa εργασίας.

              Οι ηλεκτρολογικές ειδικότητες που είναι στην λίστα SOL είναι οι:
              Electrician General (ANZSCO 341111)
              Electrician Special Class (ANZSCO 341112)
              Electrician Linesworker (ANZSCO 342211)
              Technical cable jointer (ANZ 342212)

              οπότε υποθέτω ότι ο πινακάς πρέπει να ανήκει σε κάποια από τις παραπάνω ηλεκτρολογικές ειδικότητες για να μπορέσει να εργαστεί στην Αυστραλία.

              Οποιαδήποτε επεξήγηση, θα βοηθούσε πολύ.

              Comment


                #22
                δωσε μου 1-2 μερες καιρο Μαρια να μαζεψω τις πληροφοριες που θελω (νομιζω οτι με προσκληση απο εργοδοτη, υπαρχει "παραθυρακι" για την sol) και θα απαντησω.
                Στο επαγγελμα του πινακα δεν απαιτειται κανενα πτυχιο. Γιαυτο και την τελευταια 10ετια ανοιξαν (και εκλεισαν) παρα πολλα πινακαδικα.
                Ουτε στην Αυστραλια και στον Καναδα ειναι απαραιτητο. Ειδα αγγελιες απο πολλους εργοδοτες που δεν ζητουσαν ουτε καν απολυτηριο λυκειου!!Ορισμενοι ζητουσαν καποια χαρτια αλλα επειδη ο εξειδικευμενος "πινακας" ειναι πολυ σπανιο ζωον ειμαι σιγουρος οτι με μια επιδειξη ικανοτητων (αν οντως κατεχει κανεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ το αθλημα) το παρακαμπτεις. Αλλιως τσαμπα τα εξοδα για το ταξιδι!!
                Πανω απο ολα ειναι θεμα εμπειριας σε αυτην την ειδικοτητα.
                Για να μην λεω μεγαλες κουβεντες ακομα το ψαχνω και ελπιζω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη αυτο το Σ/Κ.

                Update!
                Τελικα η κουτοπονηρια μου με τα παραθυρακια... απετυχε παταγωδως!!!
                Οι Αυστραλοι εχουν φροντισει να κλεισουν ολα τα... παραθυρα,και ετσι για να μπεις πρεπει να εχεις οποσδηποτε αναγνωρισμενο πτυχιο (TRA).Ακομα και αν σε εχει προτεινει εργοδοτης.
                και ας μην σου ζηταει ο εργοδοτης πτυχια, στα ζηταει η κυβερνηση τους!!
                Και πιστευα οτι βρηκα τροπο να επισπευσω την διαδικαδια,και να γλυτωσω και καποια εξοδα. Θα πρεπει να ακολουθησω την διαδικασια.
                Για καλο και για κακο ομως θα στειλω μερικα resume (μολις μαθω τι στο καλο ειναι αυτο το cover letter:mad και...

                Comment


                  #23
                  Πράγματι οι διαδικασίες πρέπει να ακολουθηθούν και μάλιστα και καταγράμμα γιατί αυτοί εδώ είναι λίγο ρομποτάκια και θέλουν να κάνουν μόνο ότι έχουν συνηθίσει να κάνουν και να βλέπουν. Μετά όμως στην πράξη , η άποψη μου είναι ότι οι δικιές μας οι ικανότητες και οι γνώσεις είναι πολύ καλύτερες και είμαστε πολύ περισσότερο και πιο σωστά καταρτισμένοι. Αυτοί έχουν μια μεγαλύτερη εξοικείωση τα πρώτα χρόνια της καριέαρας τους με την αγορά εργασίας και αποροφφούνται πιο έυκολα από την αγορά αλλά οι γνώσεις τους είναι περιορισμένες και εξαντλούνται σε βασική μεθοδολογία checklist. Οι συνάδελφοι δηλαδή μηχανικοί που δουλεύω εδώ μαζί τους έχουν μάθει να κάνουν για παράδειγμα 1,2,3 βήματα σε κάποιες περιπτώσεις που αντιμετωπίζουν συνέχεια. Άμα τους τύχει μια περίπτωση που δεν την έχουν ξανααντιμετωπίσει δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Δεν μπορούν να σκεφτούν έξω από το κουτί και προσωπικά νομίζω ότι δεν έχουν και τις γνώσεις για να το κάνουν.

                  Comment


                    #24
                    Αυτο που μου κανει εντυπωση demi (μιας και εισαι εκει και τα βλεπεις θα μπορεις να το επιβεβαιωσεις) ειναι οτι ενω=
                    Α) δεν εχουν τεχνιτες (και οσοι υπαρχουν σε 10 χρονια θα εχουν βγει στην συνταξη!!)
                    Β) δεν βγαινουν στην αγορα νεοι τεχνιτες (Γιατι ο θεσμος των apprentice ηλεκτρολογων πληρωνει ελαχιστα, και οι νεοι προτιμουν να δουλεψουν σαν ανειδικευτοι σε μεταλλεια και αλλες δουλειες χωρις ιδιαιτερες ευθυνες που πληρωνουν πολυ καλυτερα,συμφωνα με αρθρο που διαβασα στην ενωση ηλεκτρολογων της Μελβουρνης)
                    Γ) η αγορα τους ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και μεγαλωνει ακομα περισοτερο καθε χρονο!!
                    Δ) ξεκινουν νεα εργα (μεταλλεια στην WA και αλλα) που απαιτουν κυριολεκτικα ολακερες πολιτειες απο τεχνιτες διαφορων ειδικοτητων για να ξεκινησουν και να συντηρηθουν!!
                    Ε) ειναι συχνο φαινομενο ακομα και στις πολεις, ποσο μαλλον σε απομακρυσμενες περιοχες, να σου λεει ο τεχνιτης οτι θα ερθει να δει μια δουλεια στο σπιτι σου, αλλα να μην ερχεται ποτε, ουτε καν να παιρνει τηλ. Οχι γιατι δεν γουσταρει την φατσα σου, αλλα γιατι δεν προλαβαινει ολες τις δουλειες και πρεπει να δωσει προτεραιοτητα στις πιο κερδοφωρες!!
                    Παρολα αυτα νομιζω οτι και ο χρονος διαδικασιας των αιτησεων ειναι εξαιρετικα μεγαλος, και οι απαιτησεις για να βγει μια visa για εναν τεχνιτη ειναι πολλες.
                    Για να πιασεις 65 ποντους στην Skilled Indepented visa πρεπει η να εισαι 25- 32, η να εχεις βαθμο στα ΙELTS τουλαχιστον 7, η να εχεις εσυ η ο συντροφος σου doctora, η να εχεις δουλεψει εκει ενα χρονο (πως μπορει να γινει αυτο μονο εκεινοι το ξερουν!!), η να σε sponsorαρει καποια πολιτεια, η συνδυασμος ολων των παραπανω!!!
                    Δεν μιλαμε για το κοστος που απαιτειται, το ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ τρεξιμο που πρεπει να ριξεις στην Ελλαδα για να βρεις οσα χαρτια χρειαζονται (ποσο μαλλον οταν δουλευεις και δεν υπαρχει αλλος να τα κανει στην θεση σου ) και ολες τις υπολοιπες λεπτομερειες που εχουν αναλυσει κατα καιρους ο agoriani, o Kriss , εσυ και πολλοι αλλοι.
                    Μπορει να το εχω δει πεισματικα το ζητημα και να επιμενω σε αυτο το στοχο, (οσο και αν ακουγεται cliche γλυκοκοιταζα την Αυστραλια εδω και πολλα χρονια) αλλα αρχιζω να αναρωτιεμαι.
                    Μηπως τελικα δεν θελουν τεχνιτες μεταναστες?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by fondas View Post
                      ...Update!...
                      Για καλο και για κακο ομως θα στειλω μερικα resume (μολις μαθω τι στο καλο ειναι αυτο το cover letter:mad και...
                      Κάνω μια έρευνα σχετικά με το cover letter και μαζεύω και υλικό, μιας και μας το κάνουν και μάθημα και στο TAFE που πηγαίνω, και σύντομα θα αναρτήσω περισσότερες πληροφορίες, link κ.τ.λ.
                      Θα τα αναρτήσω στο post: Σχετικά με την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #26
                        Βρηκα ενα τεστ του Trades Recognition Australia (TRA) για οσους θελουν να κανουν αναγνωριση πτυχιου .
                        Σου δειχνει αν πληρεις αυτα που ζητανε για να προχωρησεις στην αιτηση αναγνωρισης .Δεν ειναι επισημο αλλα σου δινει να καταλαβεις τι ζητανε να ξερεις για να εχεις αυτο το πτυχιο .
                        Το πιο σημαντικο βεβαια για οσους κανουν το τεστ ειναι οτι θα καταλαβουν τι δεν πρεπει να κανεις με το πτυχιο που σου αναγνωριζουν και πως πρεπει να συνταξεις το cv .Απο καθε ειδικοτητα ζητανε συγκεκριμενα πραγματα ,μπορει να γνωριζεις χιλια δυο αλλα αυτο κατευθειαν σε κανει επικινδυνο και σου δειχνει οτι ειναι λογος για να μην πληρεις τις προυποθεσεις .

                        Comment


                          #27
                          Με παραξενευει το γεγονος οτι αν και μη επισιμο τεστ, ζηταει τον αριθμο διαβατηριου. πολυ καλο το link και σε ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας,αν και μαλλον δεν θα το χρησιμοποιησω ακομα.

                          Comment


                            #28
                            Eπισης να προσθεσω οτι σε πολλα επαγγελματα δεν χρειαζετε τιτλος σπουδων για να αποδειξεις οτι ξερεις ενα επαγγελμα .
                            Μονο με την αποδεδειγμενη εμπειρια μπορεις να παρεις βεβαιωση για να εργαστεις στην συγκεκριμενη ειδικοτητα και να λαβεις τους ποντους για το point system της βιζας .

                            Comment


                              #29
                              τι εννοείται με το "apostille "????

                              Comment


                                #30
                                Το cover letter είναι ένα συνοτπικο γράμμα οπου λες τον τιτλο σου, εμπειρία σου και εκφράζεις με πιο προσωπικο υφος το ποσο πολυ ενδιαφέρεσαι να εργασθείς και παρουσιάζοντας και τα θετικά σημεία.

                                Ειναι μια προσωπική επιστολη (σε σχεση με το resume or CV) που είναι "ψυχρό"

                                Ζεφη

                                Comment

                                Working...
                                X