Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους ανήκουν στα Τεχνικά επαγγέλματα (trades)

    Σε αντιστοιχία με το "Για όσους είναι Μηχανικοί ΑΕΙ/ΤΕΙ" σκέφτηκα να ανοιχτεί ένα topic για τις τεχνικές ειδικότητες, τα assessment αυτών και ό,τι άλλο σχετικό με τα trades, των οποίων η ζήτηση πολύ μεγάλη.

    #2
    Υπάρχει κανείς που έχει ξεκινήσει την διαδικασία αναγνώρισης της ειδικότητάς του από το ΤΡΑ (Trades Recognition Australia)?

    Μετά από ψάξιμο στο αντίστοιχο site http://www.deewr.gov.au/Skills/Progr...ages/home.aspx και μελετώντας το αντίστοιχο Booklet σε pdf (TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines) βρήκα ότι για την διαδικασία της αναγνώρισης της τεχνικής ειδικότητας, δεν απαιτείται IELTS, όπως συμβαίνει με τους Engineers Australia.

    ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν εννοώ ότι δεν χρειάζεται IELTS για τις τεχνικές ειδικότητες, κάθε άλλο μάλιστα. Aπλά συμπεραίνω πως για να κάνεις την αίτηση στην αρχή αναγνώρισης TRA, δεν ζητάνε χαρτί IELTS.
    Το IELTS θα χρειαστεί ούτως ή άλλως, τόσο για την περίπτωση της General SKilled Migration visa (τουλάχιστον 6 στα 9) όσο και για την Employer Sponsored Migration visa (5 στα 9 για μεγάλες πόλεις και 4.5 στα 9 για regional areas)

    Comment


      #3
      Originally posted by maria12 View Post
      Υπάρχει κανείς που έχει ξεκινήσει την διαδικασία αναγνώρισης της ειδικότητάς του από το ΤΡΑ (Trades Recognition Australia)?

      Μετά από ψάξιμο στο αντίστοιχο site http://www.deewr.gov.au/Skills/Progr...ages/home.aspx και μελετώντας το αντίστοιχο Booklet σε pdf (TRA Migration Skills Assessment Applicant Guidelines) βρήκα ότι για την διαδικασία της αναγνώρισης της τεχνικής ειδικότητας, δεν απαιτείται IELTS, όπως συμβαίνει με τους Engineers Australia.

      ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν εννοώ ότι δεν χρειάζεται IELTS για τις τεχνικές ειδικότητες, κάθε άλλο μάλιστα. Aπλά συμπεραίνω πως για να κάνεις την αίτηση στην αρχή αναγνώρισης TRA, δεν ζητάνε χαρτί IELTS.
      Το IELTS θα χρειαστεί ούτως ή άλλως, τόσο για την περίπτωση της General SKilled Migration visa (τουλάχιστον 6 στα 9) όσο και για την Employer Sponsored Migration visa (5 στα 9 για μεγάλες πόλεις και 4.5 στα 9 για regional areas)
      Maria12 καλημέρα ξεκινάω τη διαδικασία εντός των ημερών για τον σύζυγό μου που είναι ηλεκτρολόγος. Επικοινώνησα μαζί τους για τα χαρτιά του και μου είπαν πως θέλουν αρχικά ό,τι δικαιολογητικό από Ελλάδα μπορεί να αποδείξει την εμπειρία του και την προϋπηρεσία του μεταφρασμένο. Να σημειώσω ότι ο σύζυγός μου είναι από ΤΕΣ μετά το λύκειο ( μιλάμε για σχολή του 1991). Αν και είναι ακόμα με τουριστική επιτρέπεται να στείλει τα χαρτιά του για ν'αρχίσει η διαδικασία εξέτασης φτάνει να στείλω μαζί και το mail από το Βερολίνο που δείχνει πως έχει καταθέσει χαρτιά για partener visa. Όσο για IELTS δεν μας ζητήθηκε καθόλου τουλάχιστον όχι ακόμα. Μετράνε και τα σεμινάρια, έναρξη εφορίας αν είσαι ελεύθερη επαγγελματίας χαρτί από σωματείο (αν ανήκεις), φυσικά ό,τι πιστοποιητικό ή πτυχίο, συστατικές επιστολές εργοδοτών. Για το σύζυγό μου θα καταθέσω την ηλεκτρολογική του άδειας από το βιομηχανίας. Αυτά μας ζητήθηκαν προς το παρόν για ό,τι νεότερο ξαναγράφω......
      Heal the past. Live the present. Dream the future.

      Comment


        #4
        Παιδια, βοηθεια !!!! Οτι χαρτι ειναι απο δημοσια υπηρεσια θα παει πρωτα στο ΚΕΠ για επικυρωση και μετα για αποστιλ η κατευθιαν για αποστιλ ? Θελουμε να στειλουμε τα χαρτια για μεταφραση για το TRA , βοηθηστε με σας παρακαλω.

        Comment


          #5
          Originally posted by Luminita View Post
          Παιδια, βοηθεια !!!! Οτι χαρτι ειναι απο δημοσια υπηρεσια θα παει πρωτα στο ΚΕΠ για επικυρωση και μετα για αποστιλ η κατευθιαν για αποστιλ ? Θελουμε να στειλουμε τα χαρτια για μεταφραση για το TRA , βοηθηστε με σας παρακαλω.
          Αν και από την μέχρι τώρα εμπειρία μου δεν αναφέρεται ούτε στο booklet του TRA, ούτε στο booklet των Engineers Australia απαίτηση για σφραγίδα apostille στα έγγραφα, θεωρώ προσωπικά ότι είναι καλό να υπάρχει στο έγγραφο διότι με αυτόν τον τρόπο είναι αναμφισβήτητη η γνησιότητά του.
          Πάντα προσπαθούν οι αρχές εδώ στην Αυστραλία να ελέγχουν αν είναι γνήσιο ένα χαρτί, διότι υπάρχει ένα θέμα με τα έγγραφα από Κίνα και Ινδία και είναι συχνό φαινόμενο να κατέχουν Ινδοί και Κινέζοι πλαστούς τίτλους σπουδών κτλ. (αυτό ύστερα από κουβέντα με immigration agent). Τα έγγραφα από Ευρώπη δεν είναι επιφοβα για τους Αυστραλούς και γενικότερα η ιδέα και μόνο ότι η χώρα είναι μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης αποτελεί εγγύηση για την γνησιότητα των δημοσίων εγγράφων που προσκομίζει στις Αυστραλέζικες Αρχές ένας Ευρωπαίος Υπήκοος.

          Εδώ: http://www.patriotaki.com/showthread...0210#post30210 έχω περιγράψει αναλυτικά την διαδικασία που ακολούθησα εγώ για να βάλω αποστιλ στα έγγραφα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα και στους υπόλοιπους διότι έχει λειτουργήσει μέχρι τώρα αποτελεσμάτικά και δεν χρειάστηκε να αποδείξω περαιτέρω, την γνησιότητα των εγγράφων μου.

          ΠΡΟΣΟΧΗ: Αποστιλ δεν μπαίνει σε αντίγραφο που έχει επικυρωθεί από τα ΚΕΠ, μόνο σε ακριβές αντίγραφο από την εκδούσα αρχή του εγγράφου.

          Η διαδικασία για να βγάλεις ακριβή αντίγραφα από την εκδούσα αρχή, μπορεί να είναι λιγάκι χρονοβόρα (π.χ. στο Πανεπιστήμιο Πατρών χρειάστηκαν 3-4 εργάσιμες και ένα μικρό παράβολο για κάθε έγγραφο).

          Παρ'ολα αυτα, αν και τρώει χρόνο η όλη διαδικασία για την εκδοση των ακριβών αντιγράφων καθώς και το τρέξιμο από υπηρεσία σε υπηρεσία για να δεις που βάζεις αποστιλ σε κάθε έγγραφο (εγώ πρέπει να έφαγα γύρω στις 20 μέρες να τρέχω σε Πανεπιστήμια, Δημαρχεία, Επιμελητήρια κτλ) στο τέλος είσαι καλυμμένος και ξέρεις ότι με την μέθοδο αυτή δεν θα έχεις πρόβλημα με τα έγγραφά σου.

          Comment


            #6
            Μαρια12 ευχαριστω που με βοηθησες. Να'σαι καλα.

            Comment


              #7
              Ενσημα ???

              Μαρια 12 να σε ρωτησω κατι ακομα, μηπως ξερεις τι γινεται με τα ενσημα που εχει ο συζυγος? Βγαζει φωτοτυπια και την επικυρωνει στο ΚΕΠ η παει κατευθιαν για αποστιλ?

              Comment


                #8
                Originally posted by Luminita View Post
                Μαρια 12 να σε ρωτησω κατι ακομα, μηπως ξερεις τι γινεται με τα ενσημα που εχει ο συζυγος? Βγαζει φωτοτυπια και την επικυρωνει στο ΚΕΠ η παει κατευθιαν για αποστιλ?
                Με βάση την προσωπική μου εμπειρία στην Αυστραλία, αυτό που γνωρίζω είναι ότι η ορολογία "ένσημο" δεν υφίστανται και είναι παντελώς άγνωστη στους Αυστραλούς.΄Η προϋπηρεσία εδώ αποδεικνύεται με βεβαίωση από τον εργοδότη.

                Όπως θα δεις και στο booklet Migration Skills Guideline για το TRA, στη σελίδα 18 σου γράφει πως ακριβώς αποδεικνύεις την προυπηρεσία από εξαρτημένη σχέση εργασίας (full time employment) και ελευθέριο επάγγελμα (self employment).

                Αυτό που καταλαβαίνω διαβάζοντας τον οδηγό αυτό, είναι ότι η προϋπηρεσία αποδεικνύεται με βεβαιώσεις προυπηρεσίας από τους εργοδότες. Υποδεικνύει μάλιστα πώς πρέπει να δομείται η βεβαίωση αυτή και τι στοιχεία να περιλαμβάνει.

                Όσο αφορά τα ένσημα (αν εννοείς το μακρύ χαρτί που τυπώνει το ΙΚΑ κτλ) πραγματικά δεν ξέρω πως μπορούν να χρησιμοποιηθούν εδώ για να αποδείξουν την προϋπηρεσία. Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι στο χαρτί με τα ένσημα στην 3η στήλη φαίνεται και ο κωδικός της ειδικότητας (π.χ. κωδ. ειδικ.311341 είναι εργασίες Ηλεκτρολόγου Μηχανικού ΤΕ). Οπότε βρίσκεις ένα επίσημο χαρτί που να γράφει ότι ο τάδε κωδικός αντιστοιχεί στην τάδε ειδικότητα. Και τα μεταφράζεις.
                Δεν μπορώ να επινοήσω κάτι άλλο (όπως καταλαβαίνετε, θα χρειαστεί ο καθένας να επινοήσει αρκετές πατέντες για να κάνει τη δουλειά του...)

                Επίσης μου γεννάται και εμένα το ερώτημα, αν κάποιος έχει εργαστεί σε μία εταιρία η οποία έχει κλείσει και δεν υφίσταται πια, πώς μπορεί να πάρει βεβαίωση προυπηρεσίας? (Αλήθεια, το ΙΚΑ ή η επιθεώρηση εργασίας μπορεί να χορηγήσει καποια βεβαίωση προϋπηρεσίας?)

                Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα για τα παραπάνω ερωτήματα, ας πει μια γνώμη.

                luminita δεν γνωρίζω να σου πω κάτι παραπάνω. Ας δούμε μήπως έχει κανείς άλλος καποια γνώμη.

                Comment


                  #9
                  marie καλησπερα,ειμαι ηλεκτρολογος και ενδιαφερομαι και εγω να μεταναστευσω οπως και οι περισοτεροι εδω μεσα στο patriotaki.εχω αρχισει να συγκεντρωνω τα χαρτια μου και θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την αδεια ηλεκτρολογου του αντρα σου που λες οτι θα την καταθεσεις.Τι διαδικασια ακολουθησες,φωτοτυπια,μεταφραση, επικυρωση και απο που, η θα καταθεσεις τη γνησια?
                  Ευχαριστω και καλη τυχη σε οτι κι αν κανετε

                  maria12 πολυ καλη η σκεψη σου να κανεις αυτο το topic για τα τεχνικα επαγγελματα.Νομιζω οτι υπαρχουν παρα πολλοι ενδιαφερομενοι που ανηκουν στα τεχνικα επαγγελματα και θα μπορεσουμε να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τις γνωσεις μας πανω στο συγκεκριμενο θεμα. Μπραβο
                  Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια του forum για την πολυτιμη βοηθεια που προσφερουν.

                  Luminita απο πληροφορια που εχω απο αναν φιλο μου μπορεις να πας στο ΙΚΑ με τα ενσημα και να ζητησεις να σου δωσουν βεβαιωση για το ποσο χρονικο διαστημα εισαι ασφαλισμενη και σε ποιο αντικειμενο.Νομιζω οτι θα βοηθησει πολυ σαν αποδειξη προυπηρεσιας.

                  Comment


                    #10
                    Γεια σας και από εμένα
                    Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ
                    Έχω βρει εργοδότη που θέλει να με καλέσει για εργασία (το επάγγελμά μου είναι στην λίστα sol ψυκτικός)
                    Από εκεί και πέρα τι κινήσεις θα πρέπει να κάνω? Τι να στείλω στον εργοδότη? Εγώ πού θα πρέπει να απευθυνθώ?
                    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by sakis 1 View Post
                      Γεια σας και από εμένα
                      Μια ερώτηση να κάνω κι εγώ
                      Έχω βρει εργοδότη που θέλει να με καλέσει για εργασία (το επάγγελμά μου είναι στην λίστα sol ψυκτικός)
                      Από εκεί και πέρα τι κινήσεις θα πρέπει να κάνω? Τι να στείλω στον εργοδότη? Εγώ πού θα πρέπει να απευθυνθώ?
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
                      Καλό θα ήταν να έρθεις σε επαφή με έναν migration agent από το MARA! Αυτοί θα σε οδηγήσουν καλύτερα!
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        #12
                        Για οσους θελουν να εργαστουν σαν ηλεκτρολογοι στην Δυτικη Αυστραλια.

                        Ψαχνωντας για τροπους πιστοποιησης της αδειας μου απο το TRΑ ανακαλυψα οτι αν θες να δουλεψεις στην Δυτικη Αυστραλια (οπου εχει και τις περισοτερες επαγγελματικες ευκαιρειες λογω μεταλλειων) δεν αρκει μονο η πιστοποιηση.
                        Εχωντας πιστοποιηθει απο ΤRΑ πρεπει να περασεις και ενα τεστ για το αν οι ικανοτητες σου ειναι αποδεκτες αποτο εκει αρμοδιο οργανο (σαν συνδεσμος ηλεκτρολογων ενα πραγμα) αλλιως δεν σου δινεται αδεια ασκησεως ουτε σαν βοηθου!!
                        Το τεστ αποτελειται απο 66 ερωτησεις οι οποιες μπορει οι περισσοτερες να μην ειναι δυσκολες αλλα απαιτουν γνωσεις του Αυστραλιανου Κωδικα Ηλεκτρολογιας AS/NZS 3000:2000 Australian/New Zealand Wiring Rules και φυσικα εξαιρετικη γνωση της Αγγλικης! (Τεχνικοι οροι)
                        Σε περιπτωση που δεν περασει κανεις το τεστ δεν του διδεται αδεια ασκησεως επαγγελματος και θα πρεπει αφου αποκτησει 12 μηνες εμπειρια στο αντικειμενο,(μαλλον μεσω σχολης μιας και δεν μπορεις να δουλεψεις ουτε σαν βοηθος χωρις αδεια) να ξαναδωσει το τεστ.
                        Δηλαδη δεν φτανει που πρεπει να ψαξω να βρω χαρτια απο το 92 για να πιστοποιησω, θα πρεπει και να ξαναπαω σχολειο, η να μου βγουν τα ματια για να διαβασω και να κατανοησω τον AS/NZS 3000:2000!
                        Δεν ξερω τι γινεται στις υπολοιπες περιοχες της Αυστραλιας αλλα αν βρω κατι διαφορετικο θα το ποσταρω.

                        πηγη = http://www.docep.wa.gov.au/EnergySaf...Licensing.html

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by themis.ts View Post
                          marie καλησπερα,ειμαι ηλεκτρολογος και ενδιαφερομαι και εγω να μεταναστευσω οπως και οι περισοτεροι εδω μεσα στο patriotaki.εχω αρχισει να συγκεντρωνω τα χαρτια μου και θα ηθελα να σε ρωτησω σχετικα με την αδεια ηλεκτρολογου του αντρα σου που λες οτι θα την καταθεσεις.Τι διαδικασια ακολουθησες,φωτοτυπια,μεταφραση, επικυρωση και απο που, η θα καταθεσεις τη γνησια?
                          Ευχαριστω και καλη τυχη σε οτι κι αν κάνετε
                          Themi καλημέρα ο σύζυγός μου έχει την άδεια των 125kw από το βιομηχανίας. Πριν φύγουμε από Ελλάδα την μεταφράσαμε επίσημα , βάλαμε και apostille καλού κακού και βγάλαμε και μια φωτοτυπία της ελληνικής χωρίς επικύρωση. Όλα αυτά έγιναν γιατί την πρωτότυπη την κράτησε το βιομηχανίας όταν έκανε παύση εργασιών για να φύγουμε. Όταν κλείνεις φορολογικά στην Ελλάδα για να κάνεις παύση στο ΤΕΒΕ απαιτούν την κατάθεση της άδειάς σου. Να είσαι καλά και καλό κουράγιο. Για ότι άλλο μπορεί να αργώ να απαντήσω αλλά είμαι στη διάθεσή σου
                          Heal the past. Live the present. Dream the future.

                          Comment


                            #14
                            Για οσους θελουν να εργαστουν σαν ηλεκτρολογοι στη Victoria

                            Originally posted by fondas View Post
                            Για οσους θελουν να εργαστουν σαν ηλεκτρολογοι στην Δυτικη Αυστραλια.

                            Ψαχνωντας για τροπους πιστοποιησης της αδειας μου απο το TRΑ ανακαλυψα οτι αν θες να δουλεψεις στην Δυτικη Αυστραλια ...........
                            Φιλε fonta καταλαβαινω τον προβληματισμο σου αλλα λογικο δεν ειναι να περασουμε απο καποιο τεστ αξιολογησης? ποσοι συναδελφοι μας εδω στην ελλαδα εχουν αδεια ηλεκτρολογου και δεν εχουν πιασει ποτε κατσαβιδι στα χερια τους? Επειδη η δουλεια του ηλεκτρολογου εχει μεγαλη ευθυνη νομιζω οτι οφειλουμε να μαθουμε τους κανονισμους των ηλεκτρικων εγκαταστασεων της αυστραλιας ωστε να μπορεσουμε να εργαστουμε σαν επαγγελματιες ηλεκτρολογοι ετσι ωστε ο εργοδοτης μας να μας αντιμετωπιζει ισοτιμα με τους αυστραλους συναδελφους και σιγουρα να μπορουμε να διεκδικησουμε και καλυτερα μεροκαματα,διαφορετικα θα ειμαστε οι βοηθοι των βοηθων!!!!!! Υπομονη! https://www.esv.vic.gov.au/Electrici...Qualifications

                            Comment


                              #15
                              Εχεις απολυτο δικιο φιλε Θεμη, αλλα με στεναχωρει λιγο το οτι μετα σχεδον μια εικοσαετια στο επαγγελμα θα πρεπει σχεδον να ξαναρχισω απο την αρχη!! Και αυτο κοστιζει και σε χρονο και σε χρημα.
                              Πολυ χρησιμο το link για Victoria, αν και την θεωρω "δυσκολη" περιοχη για επαγγελματικες ευκαιρειες.

                              Comment

                              Working...
                              X