Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 203
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loucas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχεις μπερδέψει λίγο... Εφόσον η μεταφορική σου έστειλε τιμολόγιο για terminal & quarantine charges σημαίνει ότι τελειώσε όλη η διαδικασία εκτελωνισμού και ελέγχου. Αν υπήρχε κάτι "ύποπτο" η AQIS μαζί με το τιμολόγιο για inspection/quarantine fees θα έστελνε και αναφορά για αντικείμενα προς treatment/desctruction.

Γιατί λοιπόν χρειάζονται 10-14 εργάσιμες μέρες ακόμη; Εκτός και στη victoria τα κάνουν διαφορετικά... Πότε έφτασε το container στο λιμάνι και πόσες μέρες μετα σου ήρθε η ειδοποίηση; Α, και επι τη ευκαιρία, τα port storage charges δεν τα γλιτώνεις και δεν έχουν να κάνουν με καθυστέρηση εκ μέρους της εταιρείας ή κάτι άλλο.
    Το container εφτασε 15/3 και αυτοι με ειδοποίησαν χθες 16. Δεν έχει τελειώσει η διαδικασία απλά μου ανέφεραν τα στανταρ ποσά που πρέπει να πληρώσω, που είναι αυτά που έλεγε και το συμβόλαιο. Δεν μου έστειλε τιμολόγιο, δεν έχω πληρώσει ακόμα. Εστειλε ένα credit card deduction authority με το οποίο τους δινω το δικαιωμα να τραβήξουν το συγκεκριμένο ποσό από τον λογαριασμό μου. Στο ποσό αυτό όπως είπα είναι το inspestion fee & port storage charges.

Επίσης να πω οτι το συμβόλαιο της ALLIED τελικά ήταν πολύ ασαφές και το χειρότερο είναι οτι ήταν ασαφές στην κυρίως χρέωση και όχι στα έξοδα της Μελβούρνης. Γι' αυτό λοιπόν και πάλι ΠΡΟΣΟΧΗ στον όγκο που αναφέρει η προσφορά. Και αν γίνεται καλέστε την εταιρεία να εκτιμήσει αυτή τον όγκο. Και αυτά τα calculators που στέλνουν, όλα μ...ες είναι. Θαρείς και όλες οι βιβλιοθήκες έχουν τον ίδιο όγκο. Από απατεώνες έχει χορτάσει το μάτι μας.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, θα τα αποθηκεύσουμε μέχρι να νοικιάσουμε δικό μας σπίτι.
    Να τα αποθηκεύσεις σε κάποιο άλλο storage που είναι ποιο φθηνά και όχι στο δικό τους depot.
    Βασικά το ντεπότ που ήταν τα πράγματα μας μας χρεώναν 500 δολλάρια την ημέρα για 14 κυβικά πίκρα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xri23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα αποθηκεύσεις σε κάποιο άλλο storage που είναι ποιο φθηνά και όχι στο δικό τους depot.
    Βασικά το ντεπότ που ήταν τα πράγματα μας μας χρεώναν 500 δολλάρια την ημέρα για 14 κυβικά πίκρα...
    Ποιος σου χρέωσε τόσα?Είσαι σίγουρη? Εμάς η χρέωση είναι η παρακάτω

Monthly storage rental for personal effects EUR 9.00 per cbm,
    Storage handling one time only charge EUR 12.00 per cbm

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος σου χρέωσε τόσα?Είσαι σίγουρη? Εμάς η χρέωση είναι η παρακάτω

Monthly storage rental for personal effects EUR 9.00 per cbm,
    Storage handling one time only charge EUR 12.00 per cbm
    Αν μιλάς για αποθήκες που πάει ο καθένας πράγματα να αποθηκεύσει είναι ποιο φθηνά.
    Επειδή καθυστέρησε ο εκτελωνισμός μας η πολιτική του depot που ήταν τα πράγματα μας ήταν να χρεώνει 35 δολλάρια για κάθε κυβικό την ημέρα. Για αυτό έχω αγανακτήσει με την μεταφορική που χρησιμοποίησα γιατί συνέβαλλε και η άχρηστη υπάλληλός του στην καθυστέρηση του εκτελωνισμού. Και επειδή κατάλαβαν την βλακεία τους αντί για 7 μέρες που ήθελαν να μας χρεώσουν μας χρέωσαν μόνο για τις 3 .... μας έκαναν και χάρη. Τελικά δεν έχει σημασία σε ποια χώρα βρίσκεσαι όταν μπλέκεις με μεταφορικές/αποθήκες και λιμάνια παντού τα ίδια είναι ....

Μπάνιο στη θάλασσα δεν κάναμε... μόνο σε πισίνες. Ήταν το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 50 ετών... Σαπίσαμε στη βροχή... Ούτως ή άλλως βέβαια "σα τη Χαλκιδική δεν έχει" :-)

Από ποιό μέρος της Χαλκιδικής είσαι;

Τελικά αναρωτιέμαι ειλικρινά αν συμφέρει να μεταφέρουμε όλα μας τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές. Πολοί λένε συχνά οτι είναι ακριβά τα πράγματα στην Αυστραλία όμως είδα πέρυσι από κοντά τρελές προσφορές σε όλα τα είδη. Αν μπεί κάποιος στα site: kmart, bigw, target θα δει ότι αν ψάξεις υπάρχουν πολύ καλές τιμές. Έχω βρει πάπλωμα με παπλωματοθήκη, σεντόνια και μαξιλαροθήκες 60 δολάρια. Επίσης στο fantastic furniture έχει πακέτα από 16 κομμάτια επίπλων (διπλό κρεβάτι, σαλόνι, τραπεζαρία με 6 καρέκλες, τραπεζάκι σαλονιού κ.ά.) με 2.999 δολάρια. Οι συγγενείς μου στην Αυστραλία μου λένε να πάρω μόνο προσωπικά είδη.
    Είμαι σε δίλημα....συμφέρει ή όχι;

Παιδιά άκυρο........συνέχεια σκεφτόμαστε αυτό το πράγμα με τον άνδρα μου αλλά τελικά καταλήξαμε ότι θα στείλουμε όλα μας τα πράγματα. Πήραμε προσφορά 6.000 ευρώ από την πόρτα του σπιτιού μας εως την πόρτα που θέλουμε να ξεφορτωθούν στην Αυστραλία με δικό τους αμπαλάρισμα, απεντόμωση και ασφάλεια από Βεϊνόγλου (εικοσάρι κοντέινερ). Σίγουρα συμφέρει έτσι γιατί όσο καλές τιμές κι αν έχει αποκλείεται να μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά ολόκληρο νοικοκυριό από την αρχή. Τί λέτε, συμφωνείτε;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stella82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά άκυρο........συνέχεια σκεφτόμαστε αυτό το πράγμα με τον άνδρα μου αλλά τελικά καταλήξαμε ότι θα στείλουμε όλα μας τα πράγματα. Πήραμε προσφορά 6.000 ευρώ από την πόρτα του σπιτιού μας εως την πόρτα που θέλουμε να ξεφορτωθούν στην Αυστραλία με δικό τους αμπαλάρισμα, απεντόμωση και ασφάλεια από Βεϊνόγλου (εικοσάρι κοντέινερ). Σίγουρα συμφέρει έτσι γιατί όσο καλές τιμές κι αν έχει αποκλείεται να μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά ολόκληρο νοικοκυριό από την αρχή. Τί λέτε, συμφωνείτε;
    η τιμη περιλαμβανει ΦΠΑ,εκτελωνισμό ,άλλα εξοδα στην Αus?

Μπάνιο στη θάλασσα δεν κάναμε... μόνο σε πισίνες. Ήταν το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 50 ετών... Σαπίσαμε στη βροχή... Ούτως ή άλλως βέβαια "σα τη Χαλκιδική δεν έχει" :-)

Από ποιό μέρος της Χαλκιδικής είσαι;
    Δεν είμαι από τη Χαλκιδική, από τη Θεσσαλονική είμαι. Έχουμε ένα εξοχικό στη Μόλα Καλύβα, κοντά στο Ποσείδι βέβαια. Η φράση όμως είναι το κλασικό κλίσε των Θεσσαλονικιών όταν πηγαίνουν σε παραλίες άλλων περιοχών.

Τελικά αναρωτιέμαι ειλικρινά αν συμφέρει να μεταφέρουμε όλα μας τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές. Πολοί λένε συχνά οτι είναι ακριβά τα πράγματα στην Αυστραλία όμως είδα πέρυσι από κοντά τρελές προσφορές σε όλα τα είδη. Αν μπεί κάποιος στα site: kmart, bigw, target θα δει ότι αν ψάξεις υπάρχουν πολύ καλές τιμές. Έχω βρει πάπλωμα με παπλωματοθήκη, σεντόνια και μαξιλαροθήκες 60 δολάρια. Επίσης στο fantastic furniture έχει πακέτα από 16 κομμάτια επίπλων (διπλό κρεβάτι, σαλόνι, τραπεζαρία με 6 καρέκλες, τραπεζάκι σαλονιού κ.ά.) με 2.999 δολάρια. Οι συγγενείς μου στην Αυστραλία μου λένε να πάρω μόνο προσωπικά είδη.
    Είμαι σε δίλημα....συμφέρει ή όχι;
    Να τα πάρεις ΟΛΑ. Οι συγγενείς εδώ ας λένε ότι θέλουν. Η ουσία είναι ότι όλα είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα, από αρκετά ως πολύ. Τώρα αν βρήκες κάπου και μια προσφορά δε λεει και τίποτε. Μπες στο site του ΙΚΕΑ για παράδειγμα και δες τιμές.

Μερικές φορές σε αυτό το forum έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος δε διαβάζει καθόλου τα προηγούμενα posts...

Καταρχάς δώσατε πλήρες item list με ασφαλιζόμενες αξίες στο Βεινόγλου και σας έκανε προσφορά με ασφάλεια και απεντόμωση; Επίσης προφανώς η προσφορά δεν περιλαμβάνει τα εδώ έξοδα (δε θα μπορούσε εξάλλου διότι αφενός είναι πληρωτέα σε δολλάρια, αφετέρου είναι μεταβλήτα)

Δεύτερον, αν έβλεπες το δικό μου post, πλήρωσα door-to-door 4.662 με ΦΠΑ και ασφάλεια για ασφαλιζόμενη αξία 31.800 ευρώ (συν τα έξοδα εδώ, $1528), δηλαδή σε κάθε περίπτωση 1.338 ευρώ λιγότερα...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loucas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερον, αν έβλεπες το δικό μου post, πλήρωσα door-to-door 4.662 με ΦΠΑ και ασφάλεια για ασφαλιζόμενη αξία 31.800 ευρώ (συν τα έξοδα εδώ, $1528), δηλαδή σε κάθε περίπτωση 1.338 ευρώ λιγότερα...
    loucas εσυ πόσα κυβικά είχες?

Σελίδα 20 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 1018192021 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία
    Από Anais in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.11.2018, 13:55
  2. Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία
    Από blue_mermaid in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.10.2016, 22:11
  3. Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22.10.2015, 10:16
  4. Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από FarfyFfs in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.03.2015, 21:42
  5. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.07.2012, 11:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like