Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 21 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 203
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να βοηθήσω ... στην διαθεση σας,
    Τα επισυναπτομενα αρχεια μπορεις να τα ανεβασεις και αυτα στο φορουμ ετσι για να εχουμε μια ιδεα
    ευχαριστω

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leyteris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Agoriani καλημέρα,

Σήμερα έκανα την πρώτη μου επαφή με εταιρεία μεταφοράς οικοσκευής. Περιμένω αύριο να μου δώσει προσφορά για συσκευασία, φόρτωση και μεταφορά από το σπίτι μου μέχρι το λιμάνι της Μελβούρνης. Πιστεύω θα είναι 3-4 χιλ ευρώ για 16-17 κυβικά μέτρα. Για τα υπόλοιπα κόστη πρέπει να μιλήσω με εναν συνεργάτη του εκεί. Από τις μεταφορές που έχεις κάνει μέχρι τώρα, έχεις καμια ιδέα πόσο μπορεί να είνια το κόστος για τον εκτελωνισμό?Είναι και κάποιο άλλο κόστος?

Η ετερεία που μίλησα είναι η παρακάτω:
    http://www.generalot.com/index.php
    Θέλει μεγάλη προσοχή με το κόστος εκτελωνισμού στην Αυστραλία! Το κόστος που έδωσαν σε εμάς είχε μεγάλες διακυμάνσεις από Αυστραλό πράκτορα σε πράκτορα από 2.500 AUD έως 6.500 AUD για ένα κοντέινερ 20 ποδιών! Πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με αυτούς, γιατί οι Έλληνες πράκτορες δεν ξέρουν να σου πουν για το κόστος και τις διαδικασίες μετά την άφιξη της οικοσκευής στο λιμάνι. Επίσης αν είσαι Αυστραλός υπήκοος δεν πληρώνεις κάποιους φόρους και τέλος αν μεταφέρεις ξύλινα έπιπλα θέλει υποχρεωτικά απεντόμωση πριν ξεκινήσουν από την Ελλάδα!!!

Τα κόστη στο λιμάνι στην Αυστραλία έχουν να κάνουν με:
    Shipping line locals
    AGENCY Fe
    Clearance and Delivery .... που είναι το πιο μεγάλο κόστος,
    Australian Quarantine Inspection Service
    *book Quarantine inspection
    *Qurantine premise fee
    *assist quarantine officer to open boxes for inspection
    και φυσικά πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος μεταφοράς από το λιμάνι στο σπίτι.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο juliedasiou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλει μεγάλη προσοχή με το κόστος εκτελωνισμού στην Αυστραλία! Το κόστος που έδωσαν σε εμάς είχε μεγάλες διακυμάνσεις από Αυστραλό πράκτορα σε πράκτορα από 2.500 AUD έως 6.500 AUD για ένα κοντέινερ 20 ποδιών! Πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με αυτούς, γιατί οι Έλληνες πράκτορες δεν ξέρουν να σου πουν για το κόστος και τις διαδικασίες μετά την άφιξη της οικοσκευής στο λιμάνι. Επίσης αν είσαι Αυστραλός υπήκοος δεν πληρώνεις κάποιους φόρους και τέλος αν μεταφέρεις ξύλινα έπιπλα θέλει υποχρεωτικά απεντόμωση πριν ξεκινήσουν από την Ελλάδα!!!

Τα κόστη στο λιμάνι στην Αυστραλία έχουν να κάνουν με:
    Shipping line locals
    AGENCY Fe
    Clearance and Delivery .... που είναι το πιο μεγάλο κόστος,
    Australian Quarantine Inspection Service
    *book Quarantine inspection
    *Qurantine premise fee
    *assist quarantine officer to open boxes for inspection
    και φυσικά πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος μεταφοράς από το λιμάνι στο σπίτι.
    Μίλησα και με τον Ελληνο-Αυστραλό συνεργάτη της παραπάνω εταιρείας και μου είπε τα εξής. Το κόστος του εκτελωνισμού-καραντίνας και μεταφοράς στο σπίτι είναι 950$. Εφόσον χρειαστώ επιπλέον άτομα για το ξεφόρτωμα άλλα 100-200$ εργατικά. Επίσης ρώτησα και για αποθήκευση και μου είπε 80$/εβδομάδα +100$ επειδή θα χρειαστέι να μεταφέρουν τα πράγματα σε άλλο container. Γενικά μου φαίνονται λογικές οι τιμές. Μου έδωσε και κάποιες οδηγίες ώστε τα αποφύγω επιπλέον έξοδα σχετικά με τη φεταφορά.Π.χ. δεν πρεπει να χρησιμοποιούνται χαρτοκιβώτια που έχουν πάνω ζωγραφιές από φρούτα. Τα παπούτσια, η ηλεκτρικη σκούπα, τα έπιπλα να είναι καθαρά από χώμα, σκόνη κλπ. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο δεν πρέπει να έχει φυσικά υλικά επάνω πχ κουκουνάρια. Σχετικά με τα έπιπλα τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε κάτι και μου είπε όχι.. Προφανώς θα είναι και πολλά άλλα πράγματα που πρέπει να ανακαλύψουμε μόνοι μας.

Τώρα μου κάνει εντύπωση γιατί σου είπαν τέτοιες τιμές. Και εγώ για ίδιο container μίλησα. Επίσης μου έστειλαν και την προσφορά η οποία είναι 4500 ευρώ συμπεριλαμβανομένου την συσκευασία όλων των αντικειμένων (γυαλικά,έπιπλα,οικιακές συσκευές, ρουχισμος), την φόρτωση στο container και την μεταφορά από το σπίτι μεχρι το λιμανι της Μελβούρνης. Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά. Εσύ έχει πάρει καμιά προσφορά για το ίδιο θέμα?

Αυτό πρέπει να το διαβάσουμε καλά!
    http://www.daff.gov.au/aqis/travel/e...igrating#costs

Να τα χαρτιά απο τον εκτελωνισμό στην Αυστραλία, των δυο μεταφορών που έκανα.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Smile μεταφορα πραγματων

μετα απο πολυ κοπο επιτελους φευγουμε για κατω τον Νοεμβριο. Εχωντας και εγω αποκομησει πολλες χρησιμες πληροφοριες απο τους φιλους στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ νιωθο την αναγκη να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην προσπαθεια που εχει ξεκινησει εδω,γιατι να λεμε και του στραβου το δικιο να ειναι καλα αυτος που το ανοιξε [ΘΑΝΑΣΗΣ] ΚΑΙ ολους τους φιλους που γραφουν με πρωτον και καλητερο [για μενα] ΑΓΩΡΙΑΝΙ]σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ λοιπον εχω βρει μεταφορικες εταιριες με μεγαλες διαφορες θα γραψω τιμες και τηλεφονα και βλεπετε'ΕΡΜΗΣ 270το κυβικο τηλ 2103464640 2103475114 αλλο τηλ 2291025400 κυρια καρναμου 230 το κυβικο αλλο τηλ2104833595 150 το κυβικο και 20 ευρω ο ντενεκες το λαδι και τα εκτελονιστηκα στην μελβουρνη περιπου 600-800 δολ. Τωρα για αεροπλανα για μενα μονο η etihad εχει 30+7 κιλα και αυτο αν βγαλεις τα εισητηρια απο τα κεντρικα τους γραφεια στο Συνταγμα 2103241010 αν το ψαξει καποιος αλλος και ειναι καλητερα ας το γραψει εγω για δυο μεγαλους και δυο μικρα 8,9 ετων θελο 2252 ευρω και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

...

Καλημέρα - καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία και θα θελα να με βοηθήσετε. Μπορώ να μεταφέρω αμάξι από Ελλάδα στην Αυστραλία η είναι κάτι που δεν αξίζει?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alouminas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα - καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία και θα θελα να με βοηθήσετε. Μπορώ να μεταφέρω αμάξι από Ελλάδα στην Αυστραλία η είναι κάτι που δεν αξίζει?
    Να σου υπενθυμίσω οτι εδώ είναι δεξιοτίμονα και κάτω απο 2000 κυβικά είναι lol (για γέλια).

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο κωστας γαργαλιανοι Εμφάνιση μηνυμάτων
    μετα απο πολυ κοπο επιτελους φευγουμε για κατω τον Νοεμβριο. Εχωντας και εγω αποκομησει πολλες χρησιμες πληροφοριες απο τους φιλους στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ νιωθο την αναγκη να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην προσπαθεια που εχει ξεκινησει εδω,γιατι να λεμε και του στραβου το δικιο να ειναι καλα αυτος που το ανοιξε [ΘΑΝΑΣΗΣ] ΚΑΙ ολους τους φιλους που γραφουν με πρωτον και καλητερο [για μενα] ΑΓΩΡΙΑΝΙ]σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ λοιπον εχω βρει μεταφορικες εταιριες με μεγαλες διαφορες θα γραψω τιμες και τηλεφονα και βλεπετε'ΕΡΜΗΣ 270το κυβικο τηλ 2103464640 2103475114 αλλο τηλ 2291025400 κυρια καρναμου 230 το κυβικο αλλο τηλ2104833595 150 το κυβικο και 20 ευρω ο ντενεκες το λαδι και τα εκτελονιστηκα στην μελβουρνη περιπου 600-800 δολ. Τωρα για αεροπλανα για μενα μονο η etihad εχει 30+7 κιλα και αυτο αν βγαλεις τα εισητηρια απο τα κεντρικα τους γραφεια στο Συνταγμα 2103241010 αν το ψαξει καποιος αλλος και ειναι καλητερα ας το γραψει εγω για δυο μεγαλους και δυο μικρα 8,9 ετων θελο 2252 ευρω και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
    Κώστα καλησπέρα... Να σου ευχηθώ να σας πάνε όλα καλά !!! Εγώ κατεβαίνω την άλλη Τρίτη στις 18/10/2011
    Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δεν γινόταν. Οπότε σου γράφω από εδώ.
    Κάνε ένα τηλέφωνο και στην Qatar στην Λ. Συγγρού είναι 210-9508700. Κατόπιν συννενόησης, όπως έχω γράψει και αλλού, σου επιτρέπουν 40 + 7 κιλά ανά άτομο.

Καλή δύναμη !

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Agoriani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να τα χαρτιά απο τον εκτελωνισμό στην Αυστραλία, των δυο μεταφορών που έκανα.
    Καλησπέρα και πάλι,

συγγνώμη, για να καταλάβω, για τα 61 κιλά λαδιού πλήρωσες 655 $ ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xaris76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι,

συγγνώμη, για να καταλάβω, για τα 61 κιλά λαδιού πλήρωσες 655 $ ?
    Και ενα καροτσάκι του παιδιού πακέτο. Απο τότε έχω στείλει τα έγγραφα αυτά και στην εταιρία στην Αθήνα που μου υποσχέθηκαν να ψάξουν γιατί βγήκε τόσο πολύ τελικά, αλλά δεν εχω νεώτερα. Ίσως να μην εχω και ποτέ νεότερα.

Σελίδα 2 από 21 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία
    Από Anais in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 199
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.11.2018, 13:55
  2. Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία
    Από blue_mermaid in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.10.2016, 22:11
  3. Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22.10.2015, 10:16
  4. Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από FarfyFfs in forum Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 01.03.2015, 21:42
  5. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.07.2012, 11:51

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like