Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ττ
    Originally posted by christine View Post
    Θα βοηθούσε ιδιαίτερα, τόσο εμάς που ετοιμαζόμαστε, όσο και τους επόμενους που θα διαβάσουν τις σημαντικές πληροφορίες που δίνετε, όσοι γραφετε τιμές μεταφορικών να γράφετε και διάρκεια μεταφοράς και παράδοσης.
    Θα υπάρχει έτσι μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για την κάθε εταιρία
    2/11/11 παραδοση στο πρακτοριο στην Ελλαδα 10/12/11 αφιξη στην Αυστραλια παραδοση στο σπιτι μετα τα χριστουγεννα αν δεν κανω λαθος 28/12

    Comment


      christine

      Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
      ττ

      2/11/11 παραδοση στο πρακτοριο στην Ελλαδα 10/12/11 αφιξη στην Αυστραλια παραδοση στο σπιτι μετα τα χριστουγεννα αν δεν κανω λαθος 28/12
      Μπράβο Κωστή!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!!

      Comment


        Κώστα, 150 το κιβώτιο ή το κυβικό;

        Comment


          christine

          Originally posted by JOHN10999 View Post
          Κώστα, 150 το κιβώτιο ή το κυβικό;
          Το κυβικό εννοει. Με κυβικά μετράνε τις τιμές.

          Comment


            πηγα σημερα σε μια εταιρεια μελβουρνη ελληνικηκαι μου ειπαν για το κοστος εδω....βαλιτσα περιπου 110 δολλαρια,μπαουλο 160,και κοντεινερ 35 κυβικα περιπου γυρω στα 1700δολλαρια με παραδοση σπιτι το κοντεινερ...θα ρωτησω τι χρεωνουν απο Ελλαδα σε λιγο....καλες μου φανηκαν σε σχεση με τι εχω ακουσει...
            03-98487968

            Comment


              christine

              Originally posted by panaisit View Post
              πηγα σημερα σε μια εταιρεια μελβουρνη ελληνικηκαι μου ειπαν για το κοστος εδω....βαλιτσα περιπου 110 δολλαρια,μπαουλο 160,και κοντεινερ 35 κυβικα περιπου γυρω στα 1700δολλαρια με παραδοση σπιτι το κοντεινερ...θα ρωτησω τι χρεωνουν απο Ελλαδα σε λιγο....καλες μου φανηκαν σε σχεση με τι εχω ακουσει...
              03-98487968

              panaisit....keep us posted!

              Comment


                Originally posted by christine View Post
                panaisit....keep us posted!

                Comment


                  @ Kostas Gargaliani: Πως λεγεται η εταιρεία;
                  Moving to Sydney on September 28, 2012!

                  Comment


                    Originally posted by loucas View Post
                    Καλησπέρα,

                    πριν δύο μέρες στείλαμε την οικοσκευή. Πήραμε container 20", το οποίο γεμίσαμε κατά 95%...

                    Το κόστος για υπηρεσία door-to-door, από Θεσσαλονίκη σε Sydney βγήκε συνολικά 4.660 με το ΦΠΑ. Από αυτά τα 800 περίπου ευρώ είναι η ασφάλεια.

                    Η τιμή περιλάμβανει, πακετάρισμα επίπλων στο σπίτι μας, φόρτωμα στο κοντεινερ, μεταφορά στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης, εκτελωνισμό εξαγωγής, θαλάσσια μεταφορά, εκτελωνισμό στο Sydney και μεταφορά στο σπίτι μας στο Sydney. Δεν περιλαμβάνει τα terminal fees στο Sydney και τα inspection & quarantine costs. Αυτά τα υπολογίζω περίπου στα $1000 με δεδομένο ότι δεν έχουμε "περίεργα" πράγματα που θέλουν ειδικές καραντίνες ή απεντομώση (ακόμα και τα ξύλινα έπιπλα που έχουμε είναι από επεξεργασμένο-βαμμένο ξύλο ή MDF)

                    Όταν με το καλό φτάσουν τα πράγματα θα στείλω update με το πόσο τελικά κόστισε η διαδικασία.

                    Η παραπάνω τιμή ήταν η χαμηλότερη από τις 4 προσφορές που έλαβα. Εκτιμώ ότι θα μπορούσα να γλιτώσω τουλάχιστον 500-800 ευρώ αν έπαιρνα υπηρεσία door-to-port ή port-to-port, αλλά θα ήθελε αρκετό τρέξιμο και ρίσκο, το οποίο έκρινα ότι δε χρειαζόταν.

                    Παρεμπιπτόντως, αν σκοπεύει κάποιος άλλος να πάει σύντομα στο Sydney ή έχει πάει ήδη εκεί, αν θέλει ας επικοινωνήσει.


                    Το post σου είναι το πιο helpful απο όλα! Περιμένω update με το πόσο θα σου κοστίσει τελικα εκεί. Και εμείς πάμε Sydney, αλλα ακόμη δεν ξερω που θα μείνουμε. Αρχικά θα με φιλοξενήσουν οι γονείς μου, αλλα μετα δεν εχω ιδεα. Μεχρι να νοικιάσουμε δικό μας σπίτι (αφου βεβαια βρουμε δουλειά) τα πραγματα θα πρεπει να τα βαλω σε storage και ποιος ξερει ποσο θα στοιχείσει αυτό και ποσο χρόνο θα παρει. Οι υπολοιποι που αποθηκευεται τα πραγματά σας μεχρι να βρειτε σπιτι;
                    @ Louca: Τα 4,660 τα πληρωσεις ολα μαζί εδω στην Ελλάδα;

                    Επισης υπαρχει και μια αλλη εταιρία που δεν την εχει αναφερει κανεις ακομα, είναι η:
                    Kae International Movers
                    210-9217711
                    4,500 Euro για πορτα σε πορτα (31m2 / 20 ft container)
                    Μιλησα μαζί τους, είναι Ελληνο-Αυστραλος οποτε μιλήσαμε στα αγγλικα (καλυτερα για μενα που δεν γνωριζω τοσο καλα ελληνικα) και ακουστηκε professional και μου εδωσε πολλες καλες και χρησιμες συμβουλες.
                    Moving to Sydney on September 28, 2012!

                    Comment


                      Με την εταιρεία Μπεϊνόγλου έχει συνεργαστεί κανείς; Είναι καλή;

                      Comment


                        christine

                        Originally posted by stella82 View Post
                        Με την εταιρεία Μπεϊνόγλου έχει συνεργαστεί κανείς; Είναι καλή;
                        stella82 Η εταιρεία Βεινόγλου είναι μια μεγάλη, γνωστή και έμπειρη εταιρεία και επειδή έχω μιλήσει μαζί τους είναι και γνώστες των προυποθέσεων εισαγωγής των Αυστραλιανών τελωνείων.Το "μειονέκτημα" αν μπορεί αν το θεωρήσει κανείς έτσι είναι ότι συγκρινόμενη με άλλες είναι αρκετά πιο ακριβή....

                        Comment


                          Originally posted by christine View Post
                          stella82 Η εταιρεία Βεινόγλου είναι μια μεγάλη, γνωστή και έμπειρη εταιρεία και επειδή έχω μιλήσει μαζί τους είναι και γνώστες των προυποθέσεων εισαγωγής των Αυστραλιανών τελωνείων.Το "μειονέκτημα" αν μπορεί αν το θεωρήσει κανείς έτσι είναι ότι συγκρινόμενη με άλλες είναι αρκετά πιο ακριβή....




                          Ευχαριστώ πολύ! Ο άντρας μου επικοινώνησε μαζί τους και περιμένουμε προσφορά. Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα......
                          Κάτι που μου είπαν είναι ότι είναι προτιμότερο να μπει το κοντέινερ στο όνομα του Αυστραλού υπηκόου γιατί έτσι γλιτώνεις το ΦΠΑ και στην Ελλάδα και στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς κατα πόσο ισχύει αυτό;

                          Comment


                            Να ρωτήσω και κάτι ακόμη για να μεταφέρεις μηχανή πρέπει πρώτα να στείλεις κάποιο χαρτί να σου εγκρίνουν τη μεταφορά;

                            Comment


                              Originally posted by stella82 View Post
                              Ευχαριστώ πολύ! Ο άντρας μου επικοινώνησε μαζί τους και περιμένουμε προσφορά. Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα......
                              Κάτι που μου είπαν είναι ότι είναι προτιμότερο να μπει το κοντέινερ στο όνομα του Αυστραλού υπηκόου γιατί έτσι γλιτώνεις το ΦΠΑ και στην Ελλάδα και στην Αυστραλία. Γνωρίζει κανείς κατα πόσο ισχύει αυτό;
                              Αυτό που γνωρίζω ότι ισχύει είναι ότι αν έχεις κάποια διεύθυνση επιχείρησης ή εταιριας με έδρα Αυστραλία, γίνεται ειδικός διακανονισμός με το ΦΠΑ. Για το αν γλιτώνεις ΦΠΑ εάν είσαι υπήκοος δεν το γνωρίζω σίγουρα, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.

                              Comment


                                christine

                                Originally posted by stella82 View Post
                                Να ρωτήσω και κάτι ακόμη για να μεταφέρεις μηχανή πρέπει πρώτα να στείλεις κάποιο χαρτί να σου εγκρίνουν τη μεταφορά;
                                Για ρίξε μια ματιά εδώ, σε post tou Sakis μήπως βρείς κάποια πληροφορία


                                Επίσης δες από παλαιότερο post tou Agoriani...[....Motor vehicle registry (NT) : Provides motor vehicle inspection and registration, and driving licensing services throughout the Northern Territory.

                                Motoring (SA) : On this sa.gov.au topic page you can discover a range of information for motorists including road safety advice, registering vehicles, applying for and renewing driver's licences and road and traffic conditions.
                                http://www.sa.gov.au/subject/Transpo...oring/Motoring ....]

                                Comment

                                Working...
                                X