Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ήρθε το χαρτί με τη λυπητερή από λιμάνι-AQIS και εντός της εβδομάδας ολοκληρώνεται η μεταφορά μου από Ελλάδα.

    Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με αναλυτικό λογαριασμό, χρονοδιαγράμματα κ.ο.κ. και φυσικά με τις τελικές εντυπώσεις από την εταιρεία που επέλεξα.

    Θυμίζω ότι είχα πάρει 4 προσφορές συνολικά από διάφορες εταιρειες (οι οποίες έχουν αναφερθεί στο thread).

    Λίγη υπομονή λοιπόν σε όσους ετοιμάζουν τώρα τη μεταφορά τους και θέλουν μια ολοκληρωμένη άποψη.

    Comment


      Έστειλα εγώ πράγματα με την εταιρεία Kae. Ο Μιχάλης πράγματι ήταν πολύ επαγγελματίας και τα παιδιά που ήρθαν κάναν πολύ καλό πακετάρισμα. Περισσότερες πληροφορίες, μόλις φτάσουν τα πράγματα στην Μελβούρνη.

      Comment


        Γεια σε όλους. Με καναδυο εταιρείες που μίλησε ο άντρας μου του είπαν για κοντέινερ (όχι το πολύ μεγάλο), το φέρνουν έξω από το σπίτι, αμπαλάρουν τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές και τα φορτώνουν. Του είπανε όλα κομπλέ δηλ. μέχρι να τα πάνε και στο σπίτι στην Αυστραλία και εκτελωνισμό και να τα ξεφορτώσουν 5.000 ευρώ. Και η μηχανή μέσα. Καλή τιμή δεν είναι;

        Comment


          Originally posted by stella82 View Post
          Γεια σε όλους. Με καναδυο εταιρείες που μίλησε ο άντρας μου του είπαν για κοντέινερ (όχι το πολύ μεγάλο), το φέρνουν έξω από το σπίτι, αμπαλάρουν τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές και τα φορτώνουν. Του είπανε όλα κομπλέ δηλ. μέχρι να τα πάνε και στο σπίτι στην Αυστραλία και εκτελωνισμό και να τα ξεφορτώσουν 5.000 ευρώ. Και η μηχανή μέσα. Καλή τιμή δεν είναι;
          Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά γιατί (προφανώς) δεν περιέχουν ΦΠΑ, ασφάλεια, terminal fees στην Αυστραλία, inspection & quarantine costs. Επίσης για τη μηχανή 100% θα σας βγουν ένα σωρό έξοδα εδώ το τελωνίο και στο quarantine.

          Comment


            Originally posted by christine View Post
            Αυτό που γνωρίζω ότι ισχύει είναι ότι αν έχεις κάποια διεύθυνση επιχείρησης ή εταιριας με έδρα Αυστραλία, γίνεται ειδικός διακανονισμός με το ΦΠΑ. Για το αν γλιτώνεις ΦΠΑ εάν είσαι υπήκοος δεν το γνωρίζω σίγουρα, αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει, σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει.
            Το ΦΠΑ για τις υπηρεσίες εντός ελλάδας (πακετάρισμα, φόρτωμα, εκτελωνισμό) δεν το γλιτώνεις. Αν η τιμολόγηση γίνει σε αυστραλέζικη εταιρεία δεν πληρώνεις ΦΠΑ για το θαλάσσιο ναύλο και τη μεταφορά στο σπίτι στην αυστραλία.

            Comment


              Originally posted by loucas View Post
              Το ΦΠΑ για τις υπηρεσίες εντός ελλάδας (πακετάρισμα, φόρτωμα, εκτελωνισμό) δεν το γλιτώνεις. Αν η τιμολόγηση γίνει σε αυστραλέζικη εταιρεία δεν πληρώνεις ΦΠΑ για το θαλάσσιο ναύλο και τη μεταφορά στο σπίτι στην αυστραλία.
              Nai! συμφωνώ! Αυτό εννούσα και δεν το διατύπωσα αναλυτικα!Λουκά
              Αντε να μας πεις το συνολο.....Αναμένουμε με αγωνία...

              Comment


                Originally posted by stella82 View Post
                Γεια σε όλους. Με καναδυο εταιρείες που μίλησε ο άντρας μου του είπαν για κοντέινερ (όχι το πολύ μεγάλο), το φέρνουν έξω από το σπίτι, αμπαλάρουν τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές και τα φορτώνουν. Του είπανε όλα κομπλέ δηλ. μέχρι να τα πάνε και στο σπίτι στην Αυστραλία και εκτελωνισμό και να τα ξεφορτώσουν 5.000 ευρώ. Και η μηχανή μέσα. Καλή τιμή δεν είναι;

                Εξαρταται από την συμφωνία stella... προφανώς μιλάς για 20αρι container Ομως προσέξτε.....μιλανε για door to door να το εχετε γραπτα! Και προσέξτε πολύ αυτό που λεει ο Λουκας....για τα εξοδα που πιθανότατα δεν περιλαμβάνονται στην τιμή που σας έδωσαν...
                Oσο για την μηχανή...2 μέλη που το "εψαξαν" πιο παλιά τελικά δεν την πήραν...Αν θυμάμαι καλά ένα μέλος είναι η gogita...στείλε της μήνυμα για πληροφορίες..
                Εψαξα και βρηκα μια συζήτηση που είχε γίνει μεταξύ μελών για μηχανές.... εδω http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...72/index8.html Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους να σου πουν τι έκαναν...μια και ήδη το έχουν περάσει...

                Comment


                  Originally posted by loucas View Post
                  Ήρθε το χαρτί με τη λυπητερή από λιμάνι-AQIS και εντός της εβδομάδας ολοκληρώνεται η μεταφορά μου από Ελλάδα.

                  Θα επανέλθω σε λίγες μέρες με αναλυτικό λογαριασμό, χρονοδιαγράμματα κ.ο.κ. και φυσικά με τις τελικές εντυπώσεις από την εταιρεία που επέλεξα.

                  Θυμίζω ότι είχα πάρει 4 προσφορές συνολικά από διάφορες εταιρειες (οι οποίες έχουν αναφερθεί στο thread).

                  Λίγη υπομονή λοιπόν σε όσους ετοιμάζουν τώρα τη μεταφορά τους και θέλουν μια ολοκληρωμένη άποψη.
                  Καλως να τα δεχτείς!
                  Περιμένουμε με αγωνία!!!
                  Moving to Sydney on September 28, 2012!

                  Comment


                    Μεταφορά Container 20" Θεσσαλονίκη-Sydney

                    Την ερχόμενη Παρασκευή θα ολοκληρωθεί η μεταφορά των πραγμάτων μου απο Θεσσαλονίκη σε Sydney και παρότι ήθελα να περιμένω μέχρι τότε, για να μη σας κρατάω σε αγωνία, θα παραθέσω σήμερα όλα τα δεδομένα (τιμές, χρόνος).

                    Καταρχάς ξεκινησα εχοντας 4 προσφορές. Έψαχνα οnline για μεταφορά οικοσκευής και βρήκα ένα site (το οποίο δυστυχώς δε θυμάμαι) στο οποίο και συμπλήρωσα μια φόρμα με τα στοιχεία της μεταφοράς που ήθελα.

                    Δύο μέρες μετά ήρθαν σε επικοινωνία μαζί μου (τηλεφωνικώς) 4 εταιρείες:

                    Safeway Transport, KAE, Allied Pickfords, Celebrity. Οι δύο πρώτες για να δώσουν προσφορά ήθελαν να στείλουν πρώτα κάποιον να δει τα πράγματα.

                    Οι προσφορές που μου δώσανε για μεταφορά door-to-door ήταν οι εξής: (ΠΡΟΣΟΧΗ: μην πάρετε οποιοδήποτε άλλο service, π.χ. door-to-port γιατί το πιθανότερο είναι ότι θα μπλέξετε εδώ...)

                    Safeway Transport 4.650
                    KAE 4.100
                    Allied Pickfords 4.900
                    Celebrity 5.000

                    Οι προσφορές αυτές ήταν μετά από παζάρια και αφορούσαν θαλάσσια μεταφορά 40-45 ημερών.

                    Λίγες μέρες μετά την αρχική προσφορά η Safeway Transport μου έστειλε νέα προσφορά με μόλις 3.500 αλλά για 60 ημέρες. Ο χρόνος δε με ενοχλούσε καθόλου, για την ακρίβεια όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο για την περίπτωση μου, όποτε επέλεξα αυτή την προσφορά.

                    Το τελικό μου κόστος στην Ελλάδα διαμορφώθηκε ως εξής:

                    Αρχική Προσφορά: 3.500
                    Επιπλεόν Επιβάρυνση: 150 (διότι δεν μπορούσε να έρθει το container στο σπίτι και χρειάστηκε μεταφόρτωση με φορτηγό)
                    Ασφάλεια: 636 (ασφαλιζόμενη αξία 31.800)
                    ΦΠΑ: 376 (ο ΦΠΑ αφορούσε την ασφάλεια, συν το κομμάτι της φόρτωσης εντός ελλάδας. Το τιμολόγιο κόπηκε σε αυστραλέζικη εταιρεία, οποότε το υπόλοιπο ήταν χωρίς ΦΠΑ)

                    Σύνολο: 4.662 Ευρώ

                    Το container φορτώθηκε στις 24/11, το καράβι αναχώρησε από Θεσσαλονίκη Κυριακή 27/11/2011, έφτασε στη Σανγκάι 09/01/201 και στο Sydney 10/02/2012.

                    27/02 ολοκληρώθηκε ο έλεγχος (σύμφωνα με το χαρτί της AQIS) και στις 7/3 μας ενημέρωσε σχετικά η μεταφορίκη. Στον έλεγχο βρήκανε 2 χριστουγεννιάτικα διακοσμητικά από άχυρο και άλλα δύο από ξύλο (αγορασμένα από το ΙΚΕΑ) για τα οποία είχαμε να επιλέξουμε fumigation ($660!!!) ή καταστροφή ($120!!!!!!). Φυσικά επιλέξαμε το δεύτερο.

                    Το συνολικό κόστος στο Sydney έχει ως εξής:

                    Destination Terminal Handling, Port & Security Charges: $598.50
                    Destination Quarantine Inspection Fee: $580.00
                    Sydney Port Congestion Surcharge: $120.00
                    Destination Cargo Automation Fee: $45.00
                    Quarantine Destruction Fee: $110.00
                    GST where applicable: $75.35

                    Σύνολο: $1528.85

                    Πρακτικά δηλαδή πληρώσαμε εδώ: $827.50 τέλη λιμένος (ΟΛΕΣ οι μεταφορικές λέγανε ότι θα ήταν $350-$600), $580.00 Inspection fee, $120.00 destruction fee).

                    Συνολικά με σημερινές τιμές συναλλάγματος, όλη η μεταφορά είχε κόστος περίπου 5.900 ευρώ, ξεκινησε 24/11 και θα ολοκληρωθεί 16/03. Στη θάλασσα ήταν περίπου 65 μέρες, ενώ χρειάστηκαν άλλες 4-5 εβδομάδες για να γίνει εκκαθάριση και έλεγχος στο λιμάνι. Στη δική μου περίπτωση ο χρόνος με εξυπηρέτησε απόλυτα, διότι αν ερχόταν νωρίτερα τα πράγματα θα έπρεπε να πληρώνω αποθήκευση ($500 εφάπαξ + $120/εβδομάδα).

                    Επείδη τέθηκε το θέμα, αν αξίζει τον κόπο η μεταφορά με τόσο κόστος έχω να πω το εξής, με όσους μίλησα όλο και κάτι είχαν να φέρουνε αν όχι έπιπλα και δεν ξέρω κανέναν που του βγήκε η μεταφορά από κούτες λιγότερο απο 2.000-2.500 ευρώ. Στην ελλάδα έμενα σε ένα σπίτι 250 τ.μ. και έφερα μαζί μου όλα τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές (μεταξύ αυτών ένα ψυγείο διπλό-ντουλάπα και ένα ακόμη μεγάλο ψυγειοκαταψύκτη). Όταν έκανα τη λίστα για την ασφάλεια διαπίστωσα πόσο μεγάλη αξία έχουν τα πράγματα που μαζεύουμε με τα χρόνια στα σπιτια μας. Έχοντας βάλει σε πολλά μηδενική ασφαλιζόμενη αξια και σε όλα ανεξαιρέτως χαμηλότερη αξία από αυτή της αγοράς λόγω παλαιότητας, βγήκε ένα συνολικό ποσό στις 32.000 ευρώ (θα ήταν πάνω από 40-50 αν τα έβαζα όλα με κόστος αντικατάστασης).

                    Τα πράγματα εδώ στην Αυστραλία είναι γενικά ακριβά (ακόμη και το ΙΚΕΑ είναι 25-30% πιο ακριβό από την Ελλάδα) οπότε σίγουρα συμφέρει η μεταφορά - εκτός βέβαια αν κάποιος είναι π.χ. εργένης με λίγα πράγματα).

                    Η εταιρεία που συνεργάζεται με τη Safeway Transport εδώ στο Sydney, είναι η Hellas Europe Australia Pty Ltd. Είναι όλοι έλληνες (που μιλάνε και άριστα ελληνικά) και ιδιαίτερα εξυπηρετικοι (αρκετά busy όμως).

                    Θεωρώ και ελπίζω ότι όλα θα ολοκληρωθούν χωρίς προβλήματα την Παρασκευή και θα μπορέσω να προτείνω ανεπιφύλακτα τη Safeway Transport για τις μεταφορές σας.

                    Comment


                      [QUOTE=loucas;42951]Την ερχόμενη Παρασκευή θα ολοκληρωθεί η μεταφορά των πραγμάτων μου απο Θεσσαλονίκη σε Sydney και παρότι ήθελα να περιμένω μέχρι τότε, για να μη σας κρατάω σε αγωνία, θα παραθέσω σήμερα όλα τα δεδομένα (τιμές, χρόνος).

                      Λουκά καλή συνέχεια σου εύχομαι και περιμένουμε με αγωνία και τα υπόλοιπα.
                      Πές μας όμως νομίζω πως στη δική σου περίπτωση τα πράγματά σου τα συσκεύασε η εταιρία... αν τα συσκευάσουμε εμείς πόσο λιγότερα θα μας κοστίσει; Επίσης για τη μεταφορά από τους χώρους της εταιρίας στην αυστραλία στο σπίτι μας εκεί, έχουμε μέσω οπότε και από εκεί γλιτώνουμε κάτι... (μήπως γνωρίζεις περίπου το ποσό;) Σε 20άρι κοντέινερ χόρεσες πράγματα από σπίτι 250 τμ; Αλήθεια πόσα άτομα έχει η οικογένειά σου;
                      Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά κι εγώ θέλω να μεταφέρω όλα μας τα πράγματα και είμαστε 4μελή οικογένεια σε σπίτι 100τμ. και όπως τα υπολογίζω δε θα χρειαστώ πάνω από 15 κιβικά (νομίζω)Πές μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου

                      Comment


                        Originally posted by thena View Post
                        Λουκά καλή συνέχεια σου εύχομαι και περιμένουμε με αγωνία και τα υπόλοιπα.
                        Πές μας όμως νομίζω πως στη δική σου περίπτωση τα πράγματά σου τα συσκεύασε η εταιρία... αν τα συσκευάσουμε εμείς πόσο λιγότερα θα μας κοστίσει;
                        Τα πράγματα τα έβαλα εγώ σε κούτες. Η εταιρεία συσκεύασε τα έπιπλα και φόρτωσε το κοντεινερ. Αν κάνεις μόνος σου όλη τη συσκευασία και το φόρτωμα στο κοντείνερ δε σε ασφαλίζουν.

                        Originally posted by thena View Post
                        Επίσης για τη μεταφορά από τους χώρους της εταιρίας στην αυστραλία στο σπίτι μας εκεί, έχουμε μέσω οπότε και από εκεί γλιτώνουμε κάτι... (μήπως γνωρίζεις περίπου το ποσό;)
                        Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η μεταφορά full container και άλλο η μεταφορά γκρουπαζ σε θέμα κόστους οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω. Το ζήτημα είναι όμως ότι αν δεν έχεις door-to-door συνήθως δεν έχεις και εκτελωνισμό στον προορισμό και πρέπει να τα αναλάβεις μόνος σου (και ξέρω τουλάχιστον δύο περιπτώσεις όπου "μπλέξανε")

                        Originally posted by thena View Post
                        Σε 20άρι κοντέινερ χόρεσες πράγματα από σπίτι 250 τμ; Αλήθεια πόσα άτομα έχει η οικογένειά σου;
                        Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά κι εγώ θέλω να μεταφέρω όλα μας τα πράγματα και είμαστε 4μελή οικογένεια σε σπίτι 100τμ. και όπως τα υπολογίζω δε θα χρειαστώ πάνω από 15 κιβικά (νομίζω)Πές μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου
                        Είμαστε 3 (η μικρή είναι 4 ετών). Σπίτι με σπίτι έχει διαφορά, αναλογα και με το στυλ του καθενός. Το πόσο χώρο θα χρειαστείς εξαρτάται κατά πολύ και από το είδος των επίπλων και το πώς ταιριάζει να φορτωθούν χωρίς να χάνεται χώρος.

                        Η Safeway πάντως στέλνει άνθρωπο να δει τα πράγματα σου και να εκτιμήσει τον όγκο.

                        Comment


                          Originally posted by loucas View Post
                          Τα πράγματα τα έβαλα εγώ σε κούτες. Η εταιρεία συσκεύασε τα έπιπλα και φόρτωσε το κοντεινερ. Αν κάνεις μόνος σου όλη τη συσκευασία και το φόρτωμα στο κοντείνερ δε σε ασφαλίζουν.



                          Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα η μεταφορά full container και άλλο η μεταφορά γκρουπαζ σε θέμα κόστους οπότε δε μπορώ να σου απαντήσω. Το ζήτημα είναι όμως ότι αν δεν έχεις door-to-door συνήθως δεν έχεις και εκτελωνισμό στον προορισμό και πρέπει να τα αναλάβεις μόνος σου (και ξέρω τουλάχιστον δύο περιπτώσεις όπου "μπλέξανε")



                          Είμαστε 3 (η μικρή είναι 4 ετών). Σπίτι με σπίτι έχει διαφορά, αναλογα και με το στυλ του καθενός. Το πόσο χώρο θα χρειαστείς εξαρτάται κατά πολύ και από το είδος των επίπλων και το πώς ταιριάζει να φορτωθούν χωρίς να χάνεται χώρος.

                          Η Safeway πάντως στέλνει άνθρωπο να δει τα πράγματα σου και να εκτιμήσει τον όγκο.

                          Ευχαριστω loucas για το very informative post!!! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μ' εχεις βοηθησει με ολες αυτες τις πληροφοριες!! Θα ερθουμε και εμεις στο Sydney μεχρι το τελος του χρονου. Εχω δυο παιδακια, η μικρη μου ειναι επισης 4 ετων. Θα πρεπει να κανονισουμε να βρεθουμε μολις φτασουμε!

                          Εαν δεν ειμαι αδιακριτη...τα πραγματα σου που θα τα βαλεις τωρα; Εχεις νοικιασει δικο σου σπιτι. Εγω θα μεινω για λιγο με τους γονεις μου μεχρι να νοικιασουμε/αγορασουμε δικο μας σπιτι αλλα αυτο μπορει να παρει πολυ καιρο και δεν θα χορεσουν τα πραγματα μου στο σπιτι των δικων μου, και το storage ειναι ακριβο!

                          Τα περισσοτερα επιπλα που εχω στο σπιτι μου ειναι απο το ΙΚΕΑ και λεγαμε πως δεν συμφερει να τα μεταφερουμε αλλα μπηκαμε πριν 2 μερες στο site του ΙΚΕΑ Australia και παθαμε πλακα με το ποσο πιο ακριβα ειναι. Το κρεββατι της μικρης το αγορασαμε εδω 99 Ευρω και εκει το πουλανε 180 Ευρω equivalent!!

                          BTW, πετυχες και σε ασχημο καλοκαιρι φετος! Κατα τα αλλα, πως τα βλεπεις τα πραγματα εκει κατω so far? Κανω λαθος που τραβαω τον συζυγο και τα παιδια μου εκει;;;; Θα με μισισουν;;;
                          Moving to Sydney on September 28, 2012!

                          Comment


                            Originally posted by AussieHope View Post
                            Ευχαριστω loucas για το very informative post!!! Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο μ' εχεις βοηθησει με ολες αυτες τις πληροφοριες!! Θα ερθουμε και εμεις στο Sydney μεχρι το τελος του χρονου. Εχω δυο παιδακια, η μικρη μου ειναι επισης 4 ετων. Θα πρεπει να κανονισουμε να βρεθουμε μολις φτασουμε!
                            Εννοείται ότι θα βρεθούμε όταν έρθετε με το καλό.

                            Originally posted by AussieHope View Post
                            Εαν δεν ειμαι αδιακριτη...τα πραγματα σου που θα τα βαλεις τωρα; Εχεις νοικιασει δικο σου σπιτι. Εγω θα μεινω για λιγο με τους γονεις μου μεχρι να νοικιασουμε/αγορασουμε δικο μας σπιτι αλλα αυτο μπορει να παρει πολυ καιρο και δεν θα χορεσουν τα πραγματα μου στο σπιτι των δικων μου, και το storage ειναι ακριβο!
                            Από τη μέρα που ήρθαμε (12/12) μένουμε σε επιπλωμένο διαμέρισμα, από το οποίο θα φύγουμε αυτή την Παρασκευή.

                            Για storage πάντως υπάρχουν αρκετές λύσεις, ειδικά για long term, καλό θα είναι να έχεις χρόνο να ψάξεις και να προετοιμαστείς.

                            Originally posted by AussieHope View Post
                            Τα περισσοτερα επιπλα που εχω στο σπιτι μου ειναι απο το ΙΚΕΑ και λεγαμε πως δεν συμφερει να τα μεταφερουμε αλλα μπηκαμε πριν 2 μερες στο site του ΙΚΕΑ Australia και παθαμε πλακα με το ποσο πιο ακριβα ειναι. Το κρεββατι της μικρης το αγορασαμε εδω 99 Ευρω και εκει το πουλανε 180 Ευρω equivalent!!
                            Περίμενε να έρθεις, να δεις και το Zara και να πάθεις σοκ... Σε απόλυτα νούμερα είναι όλα ακριβά εδώ. Αναλογικά βέβαια είναι πολύ φθηνότερα, μια και οι μισθοί είναι τριπλάσιοι

                            Originally posted by AussieHope View Post
                            BTW, πετυχες και σε ασχημο καλοκαιρι φετος!
                            Μπάνιο στη θάλασσα δεν κάναμε... μόνο σε πισίνες. Ήταν το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 50 ετών... Σαπίσαμε στη βροχή... Ούτως ή άλλως βέβαια "σα τη Χαλκιδική δεν έχει" :-)

                            Originally posted by AussieHope View Post
                            Κατα τα αλλα, πως τα βλεπεις τα πραγματα εκει κατω so far? Κανω λαθος που τραβαω τον συζυγο και τα παιδια μου εκει;;;; Θα με μισισουν;;;
                            Τα πάντα είναι σχετικά και το πως αξιολογεί τα πράγματα και πορεύεται στη ζωή ο καθένας είναι προσωπικό του ζήτημα. Δύο διαφορετικοί άνθρωποι μπορούν να σου που εντέλως αντίθετες απόψεις για τις ίδιες καταστάσεις.

                            Η γενικότερη όμως άποψη μου για τη ζωή είναι ότι την τύχη μας την καθορίζουμε μόνοι μας και ότι πάντοτε πρέπει να εκμεταλευόμαστε στο μέγιστο ότι έχουμε.

                            Προσωπικά βρίσκω το Sydney φανταστικό και τη ζωή εδώ πάρα πολύ καλή σε όλα τα επίπεδα και σε καμια απολύτως περίπτωση δεν έχω μετανιωσει που ήρθαμε εδώ, το αντίθετο μάλιστα.

                            Comment


                              Loucas, απο το conteiner tracking ξερω οτι το καράβι ειναι στο λιμάνι της Μελβούρνης. Ακόμα όμως δεν έχει επικοινωνίσει η μεταφορική μαζί μου. Πότε να περιμένω να με πάρουν? Και για μένα όσο αργότερα τόσο καλύτερα. Έχουμε και το οικονομικό θέμα που εκρεμμεί ακόμα.
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment


                                Originally posted by leyteris77 View Post
                                Loucas, απο το conteiner tracking ξερω οτι το καράβι ειναι στο λιμάνι της Μελβούρνης. Ακόμα όμως δεν έχει επικοινωνίσει η μεταφορική μαζί μου. Πότε να περιμένω να με πάρουν? Και για μένα όσο αργότερα τόσο καλύτερα. Έχουμε και το οικονομικό θέμα που εκρεμμεί ακόμα.
                                Το πότε θα σε πάρουν εξαρτάται από το πόσο κίνηση και φόρτο έχει το λιμάνι και στην εταιρεία. Δε νομίζω ότι υπάρχει κανόνας, αλλά σίγουρα μετά από 1-2 εβδομάδες από την άφιξη. Αν δε βιάζεσαι, μην τους πάρεις καθόλου. Άσε να επικοινωνήσουν αυτοί.

                                Comment

                                Working...
                                X