Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    ...

    Καλημέρα - καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία και θα θελα να με βοηθήσετε. Μπορώ να μεταφέρω αμάξι από Ελλάδα στην Αυστραλία η είναι κάτι που δεν αξίζει?

    Comment


      #17
      Originally posted by alouminas View Post
      Καλημέρα - καλησπέρα παιδιά. Έχω μια απορία και θα θελα να με βοηθήσετε. Μπορώ να μεταφέρω αμάξι από Ελλάδα στην Αυστραλία η είναι κάτι που δεν αξίζει?
      Να σου υπενθυμίσω οτι εδώ είναι δεξιοτίμονα και κάτω απο 2000 κυβικά είναι lol (για γέλια).
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #18
        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
        μετα απο πολυ κοπο επιτελους φευγουμε για κατω τον Νοεμβριο. Εχωντας και εγω αποκομησει πολλες χρησιμες πληροφοριες απο τους φιλους στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ νιωθο την αναγκη να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην προσπαθεια που εχει ξεκινησει εδω,γιατι να λεμε και του στραβου το δικιο να ειναι καλα αυτος που το ανοιξε [ΘΑΝΑΣΗΣ] ΚΑΙ ολους τους φιλους που γραφουν με πρωτον και καλητερο [για μενα] ΑΓΩΡΙΑΝΙ]σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ λοιπον εχω βρει μεταφορικες εταιριες με μεγαλες διαφορες θα γραψω τιμες και τηλεφονα και βλεπετε'ΕΡΜΗΣ 270το κυβικο τηλ 2103464640 2103475114 αλλο τηλ 2291025400 κυρια καρναμου 230 το κυβικο αλλο τηλ2104833595 150 το κυβικο και 20 ευρω ο ντενεκες το λαδι και τα εκτελονιστηκα στην μελβουρνη περιπου 600-800 δολ. Τωρα για αεροπλανα για μενα μονο η etihad εχει 30+7 κιλα και αυτο αν βγαλεις τα εισητηρια απο τα κεντρικα τους γραφεια στο Συνταγμα 2103241010 αν το ψαξει καποιος αλλος και ειναι καλητερα ας το γραψει εγω για δυο μεγαλους και δυο μικρα 8,9 ετων θελο 2252 ευρω και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ
        Κώστα καλησπέρα... Να σου ευχηθώ να σας πάνε όλα καλά !!! Εγώ κατεβαίνω την άλλη Τρίτη στις 18/10/2011
        Προσπάθησα να σου στείλω προσωπικό μήνυμα αλλά δεν γινόταν. Οπότε σου γράφω από εδώ.
        Κάνε ένα τηλέφωνο και στην Qatar στην Λ. Συγγρού είναι 210-9508700. Κατόπιν συννενόησης, όπως έχω γράψει και αλλού, σου επιτρέπουν 40 + 7 κιλά ανά άτομο.

        Καλή δύναμη !

        Comment


          #19
          Originally posted by Agoriani View Post
          Να τα χαρτιά απο τον εκτελωνισμό στην Αυστραλία, των δυο μεταφορών που έκανα.
          Καλησπέρα και πάλι,

          συγγνώμη, για να καταλάβω, για τα 61 κιλά λαδιού πλήρωσες 655 $ ?

          Comment


            #20
            Originally posted by xaris76 View Post
            Καλησπέρα και πάλι,

            συγγνώμη, για να καταλάβω, για τα 61 κιλά λαδιού πλήρωσες 655 $ ?
            Και ενα καροτσάκι του παιδιού πακέτο. Απο τότε έχω στείλει τα έγγραφα αυτά και στην εταιρία στην Αθήνα που μου υποσχέθηκαν να ψάξουν γιατί βγήκε τόσο πολύ τελικά, αλλά δεν εχω νεώτερα. Ίσως να μην εχω και ποτέ νεότερα.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #21
              Εδώ το καλό το λάδι...

              Originally posted by Agoriani View Post
              Και ενα καροτσάκι του παιδιού πακέτο. Απο τότε έχω στείλει τα έγγραφα αυτά και στην εταιρία στην Αθήνα που μου υποσχέθηκαν να ψάξουν γιατί βγήκε τόσο πολύ τελικά, αλλά δεν εχω νεώτερα. Ίσως να μην εχω και ποτέ νεότερα.
              Μάλλον, χε χε
              ελαιόλαδο εκεί εισάγουν από Ελλάδα ? Βρίσκεις σε κάποιο μεγάλο market ?

              Comment


                #22
                Originally posted by xaris76 View Post
                Μάλλον, χε χε
                ελαιόλαδο εκεί εισάγουν από Ελλάδα ? Βρίσκεις σε κάποιο μεγάλο market ?
                Βρισκεις τα παντα απο Ελλαδα..
                Ναι εχουν ελαιολαδο..

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Και ενα καροτσάκι του παιδιού πακέτο. Απο τότε έχω στείλει τα έγγραφα αυτά και στην εταιρία στην Αθήνα που μου υποσχέθηκαν να ψάξουν γιατί βγήκε τόσο πολύ τελικά, αλλά δεν εχω νεώτερα. Ίσως να μην εχω και ποτέ νεότερα.
                  καλησπερα εμενα μου ειπαν 20 ευρω το τενεκε αρκει να ειναι στην ιδια φορτοτικη και πηρα τηλ το πρακτορα στην μελβουρνη στο 0061393812233 και μου ειπε 200-250 δολ το κυβικο τα εκτελονιστηκα δεν εχει φορους και ας εχω οτι θελο[ριγανη μελι φασκομιλο 1 λιτρο τσιπουρο 1 ουζο ]λες να την πατησω?

                  Comment


                    #24
                    Καλησπέρα και πάλι απο Ελλάδα.Θέλω να σάς ευχαριστήσω και πάλι για την υπέροχη δουλειά που κάνετε.Οπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενο ποστ είμαι στην αναμονή της επανέκδοσης του πιστοποιητικού citizenship απο Αυστραλία ετσι ωστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την οικογένεια και να πάρω το στρατή για down under.Θα ήθελα να αναφέρω οτι μίλησα εχθές με την μεταφορική που αναφέρει ο αγοριανη, με κάποια κυρια Μαραγκού αν δεν κανω λάθος, η οποια με πληροφόρησε οτι για περιπου 7 κυβικά τα οποια θα χρειαστώ ετσι ωστε να μεταφέρω την οικοσκευή μου στην Μελβούρνη το κόστος θα είναι περίπου 1000euro αλλα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστούν περίπου άλλα τόσα για το τέλωνειο έκε,ι οποτε εν ολιγης μου είπε οτι αν τα πραγματα μου αξίζουν λιγότερο απο 2000euro να μην τα παρώ.Διαβάζοντας τα ποστ βλέπω οτι κανεις δεν αναφέρει τετοια ποσα και θα ήθελα άν μπορει κάποιος να μου απαντήσει ωστε να πάρω μια απόφαση.Εχετε υπόψιν οτι μιλάμε για 1 ψυγειο,πλυντήριο πιατων-ρουχων,τηλεοραση,ρουχισμο καμια κατσαρόλα και οτι σκοπέυω να αποφύγω την καραντίνα μιας και δεν θα πάρω έπιπλα παρα μόνο ένα σιδερένιο κρεβάτι.Ευχαριστώ για πολοστη φορα εκ των προτέρων.

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by cmiha316 View Post
                      Καλησπέρα και πάλι απο Ελλάδα.Θέλω να σάς ευχαριστήσω και πάλι για την υπέροχη δουλειά που κάνετε.Οπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενο ποστ είμαι στην αναμονή της επανέκδοσης του πιστοποιητικού citizenship απο Αυστραλία ετσι ωστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την οικογένεια και να πάρω το στρατή για down under.Θα ήθελα να αναφέρω οτι μίλησα εχθές με την μεταφορική που αναφέρει ο αγοριανη, με κάποια κυρια Μαραγκού αν δεν κανω λάθος, η οποια με πληροφόρησε οτι για περιπου 7 κυβικά τα οποια θα χρειαστώ ετσι ωστε να μεταφέρω την οικοσκευή μου στην Μελβούρνη το κόστος θα είναι περίπου 1000euro αλλα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστούν περίπου άλλα τόσα για το τέλωνειο έκε,ι οποτε εν ολιγης μου είπε οτι αν τα πραγματα μου αξίζουν λιγότερο απο 2000euro να μην τα παρώ.Διαβάζοντας τα ποστ βλέπω οτι κανεις δεν αναφέρει τετοια ποσα και θα ήθελα άν μπορει κάποιος να μου απαντήσει ωστε να πάρω μια απόφαση.Εχετε υπόψιν οτι μιλάμε για 1 ψυγειο,πλυντήριο πιατων-ρουχων,τηλεοραση,ρουχισμο καμια κατσαρόλα και οτι σκοπέυω να αποφύγω την καραντίνα μιας και δεν θα πάρω έπιπλα παρα μόνο ένα σιδερένιο κρεβάτι.Ευχαριστώ για πολοστη φορα εκ των προτέρων.
                      Να καταλάβεις για ολόκληρο 20άρι container (33κυβικα) τα έξοδα είναι περίπου 2000ευρώ + τα εκτελωνιστικά εκεί που και εμενα μου είπαν γύρω στο χιλιαρικο (κοίτα την πρώτη σελ). Το χιλιάρικο για τα 7 κυβικα λογικό ειναι γιατι δεν πάει αναλογικα. Εγώ εχω 17 κυβικα αλλά μου λενε ολοι να πάρω ολοκληρο container γιατι συμφερει παραπάνω.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #26
                        παιδια εχω να προτεινω κατι
                        και εγω προσωπικα θα το κανω
                        δηλαδη θα παρω ενα κοντεινερ θα βαλω τα πραγματα μου μεσα και μετα θα προσπαθησω μεσω του φορουμ
                        να βρω και αλλους ετσι ωστε να το γεμισω και να μασ βγει ολουσ φθηνοτερα
                        επισης θα ελεγα να γινει και ξεχωριστο θεμα...

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by cmiha316 View Post
                          Καλησπέρα και πάλι απο Ελλάδα.Θέλω να σάς ευχαριστήσω και πάλι για την υπέροχη δουλειά που κάνετε.Οπως έχω προαναφέρει σε προηγούμενο ποστ είμαι στην αναμονή της επανέκδοσης του πιστοποιητικού citizenship απο Αυστραλία ετσι ωστε να ξεκινήσω τις διαδικασίες για την οικογένεια και να πάρω το στρατή για down under.Θα ήθελα να αναφέρω οτι μίλησα εχθές με την μεταφορική που αναφέρει ο αγοριανη, με κάποια κυρια Μαραγκού αν δεν κανω λάθος, η οποια με πληροφόρησε οτι για περιπου 7 κυβικά τα οποια θα χρειαστώ ετσι ωστε να μεταφέρω την οικοσκευή μου στην Μελβούρνη το κόστος θα είναι περίπου 1000euro αλλα μου είπε οτι κατα πάσα πιθανότητα θα χρειαστούν περίπου άλλα τόσα για το τέλωνειο έκε,ι οποτε εν ολιγης μου είπε οτι αν τα πραγματα μου αξίζουν λιγότερο απο 2000euro να μην τα παρώ.Διαβάζοντας τα ποστ βλέπω οτι κανεις δεν αναφέρει τετοια ποσα και θα ήθελα άν μπορει κάποιος να μου απαντήσει ωστε να πάρω μια απόφαση.Εχετε υπόψιν οτι μιλάμε για 1 ψυγειο,πλυντήριο πιατων-ρουχων,τηλεοραση,ρουχισμο καμια κατσαρόλα και οτι σκοπέυω να αποφύγω την καραντίνα μιας και δεν θα πάρω έπιπλα παρα μόνο ένα σιδερένιο κρεβάτι.Ευχαριστώ για πολοστη φορα εκ των προτέρων.
                          κολπο για τον ογκο των ρουχων παρτε σακουλες που αφαιρουν τον αερα με την ηλεκτρικη σκουπα και θα παθετε πλακα σε μια σακουλα εβαλα 3παπλοματα 2 κουβερλι και 2 πετσετες μπανιου αφαιρεθηκε ο αερας και εγινε 55cm το μηκος 35 το πλατος 30 το υψος οι 2 σακουλες εχουν 15 ευρω απο το αλεξ πακ

                          Comment


                            #28
                            ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, λιμανι: MELBOURNE απο το μελος jini
                            Κυρ...,
                            Σε συνεχεια της τηλεφωνικης μας επικοινωνιας, σας στελνω παρακατω αναλυτικα την διαδικασια και το κοστος σχετικα με την αποστολη των προσωπικων σας ειδων στην Αυστραλια, στο λιμανι Melbourne.
                            Τα απαραιτητα εγγραφα για τον εκτελωνισμο στην Ελλαδα εχουν ως ακολουθως,
                            1) εξουσιοδοτηση επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα (ως επισυναπτομενο αρχειο)
                            2) υπευθυνη δηλωση επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα (ως επισυναπτομενο αρχειο)
                            3) αναλυτικη λιστα με τα προσωπικα σας στοιχεια στην Ελλαδα και στην Αυστραλια καθως και με αναλυτικη αναφορα των εμπορευματων σας επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα(σχετικο δειγμα στο επισυναπτομενο αρχειο)
                            4) αντιγραφο του διαβατηριου σας (ολες οι σελιδες, ακομα και οι λευκες)
                            Τα εξοδα της εξαγωγης για τμηματικο (groupage) φορτιο, εχουν ως ακολουθως
                            POL/POD: Piraeus/Melbourne
                            Θαλάσσιος ναύλος: usd 75/ wm (weight or measurement – οποιο ειναι μεγαλυτερο)
                            Πρακτορειακά : euro 45/ wm
                            B/L fee : euro 15/ set
                            Εκτελωνιστικά : euro 210
                            Απεντόμωση : euro 80 per pallet
                            Σημειώσεις:
                            Χρονος ταξιδιου: περιπου 40 ημερες
                            Ισχυς προσφορας: 30/9/11
                            Οι παραπανω τιμες (τα ευρω) επιβαρυνονται με ΦΠΑ 23%
                            Κοστος ασφαλισης δεν περιλαμβανεται στα παραπανω εξοδα
                            I. Σε περιπτωση που θελετε ν’ασφαλισετε το φορτιο σας, θα υπολογισετε ασφαλιστρο 1,5% επι της αξιας που εσεις θα υπολογισετε οτι εχουν τα πραγματα που θα στειλετε στην Αυστραλια. Συμφωνα μ’αυτο το ποσον θα ασφαλιστειτε αλλα και θα αποζημιωθειτε σε περιπτωση καποιας ζημιας.
                            Απο τις παραπανω τιμες το προαιρετικο ειναι το κοστος των εργατων, ολα τα υπολοιπα ειναι απαραιτητα
                            Για οποιαδηποτε περαιτερω διαδικασια ειμαι στην διαθεση σας,
                            ΜΦΧ
                            Τζένη Κοντογιάννη
                            Sales executive
                            CARGO BOOK SA
                            Work direct + 30 2111893765
                            Work Main + 30 2111893600
                            Fax + 30 2104612923
                            e-mail: jennyk@cargobook.gr

                            Comment


                              #29
                              Πληρωσα 2000 ευρω στην κα Μαγγανα για 6μετρο κοντεινερ το οποιο ειναι χωριτηκοτητας σε στερεα 20 με 22 κυβικα.Και η συμφωνια μας ηταν οτι στην Μελβουρνη θα πληρωνα περιπου στα 600 δολλαρια.Τα 600 δολλαρια σε συννενοηση με τους συνεργατες τους εδω.Το αποτελεσμα ηταν οταν ηρθαν τα πραγματα τα κρατησαν 2 βδομαδες χωρις να μας δωσουν καποια εξηγηση κ μας εβγαλαν ενα ποσο 2170 κ πληρωσαμε.Το ποσο δεν ειχε να κανει με αποθηκευση των πραγματων.Μετα απο ενα μηνα ακομα περιμενω να μου εξηγησουν κ αυτοι εδω κ η κα Μαγγανα γιατι ηταν τοση μεγαλη η διαφορα του ποσου.Ακομα κ η ιδια η Μαγγανα απορησε με το ποσο κ ειπε οτι θα το εξετασει η ιδια προσωπικα.Ακομα περιμενω...........

                              Comment


                                #30
                                thlefono

                                Originally posted by maxepap View Post
                                Πληρωσα 2000 ευρω στην κα Μαγγανα για 6μετρο κοντεινερ το οποιο ειναι χωριτηκοτητας σε στερεα 20 με 22 κυβικα.Και η συμφωνια μας ηταν οτι στην Μελβουρνη θα πληρωνα περιπου στα 600 δολλαρια.Τα 600 δολλαρια σε συννενοηση με τους συνεργατες τους εδω.Το αποτελεσμα ηταν οταν ηρθαν τα πραγματα τα κρατησαν 2 βδομαδες χωρις να μας δωσουν καποια εξηγηση κ μας εβγαλαν ενα ποσο 2170 κ πληρωσαμε.Το ποσο δεν ειχε να κανει με αποθηκευση των πραγματων.Μετα απο ενα μηνα ακομα περιμενω να μου εξηγησουν κ αυτοι εδω κ η κα Μαγγανα γιατι ηταν τοση μεγαλη η διαφορα του ποσου.Ακομα κ η ιδια η Μαγγανα απορησε με το ποσο κ ειπε οτι θα το εξετασει η ιδια προσωπικα.Ακομα περιμενω...........
                                καλημερα γραψε το ονομα της εταιριας και το τηλεφονο για να μην την πατησουν και αλλοι

                                Comment

                                Working...
                                X