Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλημεραααα,ειναι η ιδια εταιρια που εχει αναφερει ο agoriani,CARGO BOOK.

    Comment


      #32
      Originally posted by maxepap View Post
      Καλημεραααα,ειναι η ιδια εταιρια που εχει αναφερει ο agoriani,CARGO BOOK.
      Και εμένα στην δεύτερη μεταφορά έτσι έγινε. Άλλα είπανε οτι θα κοστίσουν στην Αθήνα και άλλα κόστισαν εδώ.
      Δεν πλήρωσα όμως και στις δυο μεταφορές τίποτα στην Αθήνα. Μόνο εδώ πλήρωσα. Σε δολάρια Αυστραλίας.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #33
        Μεταφορά οικοσυσκευής στην Αυστραλία

        Γεια σας! Διάβασα όλα τα post, ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για το κόπο σας! Διάβασα και το επίσημο σάιτ με τι είναι επίφοβο για καραντίνα και τα 'χω μπλέξει λίγο..Όταν μιλάμε για 20άρι κοντέινερ τι πράγματα χωράνε μέσα? Καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από τον όγκο των πραγμάτων αλλά αν μιλήσουμε για ένα συνηθισμένο νοικοκυριό? Εσείς αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, τι πήρατε μαζί? Αξίζει να πάρεις ηλεκτρικές συσκευές? Εντάξει για τα ξύλινα αντικείμενα το κατάλαβα δεν παίρνουμε αν δεν θέλουμε να ανεβάσουμε το κόστος.. αλλά πράγματα όπως στρώματα,μαξιλάρια,παιδικά αρκουδάκια,ηλεκτρικές μικροσυσκευές κουζίνας, δεν τα είδα πουθενά, θα μπουνε καραντίνα? και πόσο κοστίζει αυτή τελικά? Κάποιος ανέφερε για χριστουγενιάτικο δέντρο, χριστουγεννιάτικα στολίδια και δέντρο δεν τα παίρνουμε? Αν κάποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει γιατί έχω απελπιστεί....δηλ. το 80% των πραγμάτων μας μένει πίσω? και τι τα κάνεις? τα πετάς? αχ βαχ! Να είστε όλοι καλά!

        Comment


          #34
          Originally posted by christine View Post
          Γεια σας! Διάβασα όλα τα post, ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου για το κόπο σας! Διάβασα και το επίσημο σάιτ με τι είναι επίφοβο για καραντίνα και τα 'χω μπλέξει λίγο..Όταν μιλάμε για 20άρι κοντέινερ τι πράγματα χωράνε μέσα? Καταλαβαίνω ότι εξαρτάται από τον όγκο των πραγμάτων αλλά αν μιλήσουμε για ένα συνηθισμένο νοικοκυριό? Εσείς αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, τι πήρατε μαζί? Αξίζει να πάρεις ηλεκτρικές συσκευές? Εντάξει για τα ξύλινα αντικείμενα το κατάλαβα δεν παίρνουμε αν δεν θέλουμε να ανεβάσουμε το κόστος.. αλλά πράγματα όπως στρώματα,μαξιλάρια,παιδικά αρκουδάκια,ηλεκτρικές μικροσυσκευές κουζίνας, δεν τα είδα πουθενά, θα μπουνε καραντίνα? και πόσο κοστίζει αυτή τελικά? Κάποιος ανέφερε για χριστουγενιάτικο δέντρο, χριστουγεννιάτικα στολίδια και δέντρο δεν τα παίρνουμε? Αν κάποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει γιατί έχω απελπιστεί....δηλ. το 80% των πραγμάτων μας μένει πίσω? και τι τα κάνεις? τα πετάς? αχ βαχ! Να είστε όλοι καλά!
          Το ρεύμα εσδώ είναι 240volt στα ίδια Ηz με Ελλάδα, αλλά έχουν διαφορετικό βίσμα. Δεν χρησιμοποιούν το σούκο που ξέρουμε και έχουν ολες οι συσκευές μας στην Ελλάδα. Οπότε οτι ηλεκτρικό μεταφερθεί ή θα πρέπει να κοπεί στην άκρη το βίσμα και να μπεί στην θέση του ενα απο τα Αυστραλέζικα ή να αγοραστούν μετατροπείς.
          Αυτός είναι ενας λόγος για να μην μεταφερθούν ηλεκτρικές συσκευές. Ο άλλος είναι οτι στις μεταφορές πληρώνεις με το κυβικό μέτρο, και έτσι υπολογίζεται και ο χώρος μέσα στο κοντέινερ που ρωτάς, και οι ηλεκτρικές συσκευές είναι αρκετά ογκώδης. Επίσης δεν ισχύει καμιά εγγύηση εδω για συσκευή που ήρθε απο το εξωτερικό.
          Ενα άλλο θέμα είναι οτι ενα π.χ. πλυντήριο 5 κιλών που κόστισε αγορά 300€ στην πατρίδα, με την μεταφορά αν προσθέσουμε και το κόστος μεταφοράς θα έχει φτάσει ας πούμε 400€. Με 400€ αν τα μετατρέψουμε σε δολάρια είναι 536.387 AUD με τα οποία παίρνεις απο εδώ ενα πλυντήριο 7 κιλών που να ανοίγει απο πάνω και με εγγύηση τουλάχιστον 1 έτους, αλλά μεταχειρισμένο. Αν δεν σε πειράζει που θα είναι μεταχειρισμένο (που δεν πρέπει να σε πειράζει), έχεις γλυτώσει πολλή φασαρία.
          Τώρα καραντίνα μπαίνει οτιδήποτε μπορεί να μεταφέρει ασθένειες ή ζωήφια μέσα στην Αυστραλία. Δηλαδή τα ξύλινα αντικείμενα, οτιδήποτε έχει σπορους και ακόμα και μια μηχανή αν φέρεις και δεν εχει καινούργια λάστιχα θα μπεί καραντίνα γιατι μπορεί να έχει χώμα ανάμεσα στις χαραγματιές στα λάστιχα.
          Δεν μπαίνουν ρούχα ή μικροαντικείμενα οικιακής χρήσης.
          Τα ρούχα αν χρησιμοποιηθούν οι σακούλες που ρουφάς τον αέρα με την ηλεκτρική σκούπα καταλαμβάνουν σημαντικά λιγότερο χώρο και υπολογίζονται σημαντικά λιγότερο στο συνολικό όγκο σε κυβικά στο τέλος αφήνοντας περισσότερο χώρο για άλλα αντικείμενα.
          Δεν παίζει ρόλο το βάρος στις μεταφορές αυτές αλλά ο όγκος σε κυβικά μέτρα.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            Μεταφορά πραγμάτων

            Originally posted by Agoriani View Post
            Το ρεύμα εσδώ είναι 240volt στα ίδια Ηz με Ελλάδα, αλλά έχουν διαφορετικό βίσμα. Δεν χρησιμοποιούν το σούκο που ξέρουμε και έχουν ολες οι συσκευές μας στην Ελλάδα. Οπότε οτι ηλεκτρικό μεταφερθεί ή θα πρέπει να κοπεί στην άκρη το βίσμα και να μπεί στην θέση του ενα απο τα Αυστραλέζικα ή να αγοραστούν μετατροπείς........
            Σ΄'ευχαριστώ Agoriani! Καταλαβαίνω..ψυγεία,πλυντήρια,κουζίνες κλπ τα έχω βγάλει από τη λίστα λόγω όγκου.Τα second hand δεν με πειράζουν καθόλου...άλλωστε υπάρχουν και τα garage sales όπως μας έχεις πει. Όμως τηλεοράσεις (που αξίζουν το κόπο),παιχνιδομηχανές,PC,στερεοφωνικά,στρώματα(που αξιζουν το κόπο) παιδικό ποδήλατο που πήραμε πρόσφατα(ακριβούτσικο)και κουζινικά τα παίρνεις? ή περνάνε καραντίνα και βγαίνουν ο κουκος αιδόνι? Απ' οτι κατάλαβα βραστήρες, καφετιέρες, ηλ.σκουπες,μίξερ,κλπ (οι γυναίκες καταλαβαίνουν το πόνο μου χαχα) θέλουν μετατροπείς.Δεν αξίζει να τα πάρεις? Σκέφτομαι ότι έντάξει θα αφήσεις αρκετά πίσω αλλά να ξεκινήσεις και τελείως από την αρχή (from scratch ) που λένε και αυτοί.. κοστίζει πολλά..και το budget δεν είναι απεριόριστο..Ο καθένας αποφασίζει και κρίνει μόνος του σύμφωνα με τις ανάγκες του, αλλά οι γνώμες και οι εμπειρίες σας βοηθάνε πολύ.! Να είσαι καλά!
            PS Α! ξέχασα..μετατροπείς από που αγοράζεις?? και πως τους ζητάς?

            Comment


              #36
              Originally posted by christine View Post
              Σ΄'ευχαριστώ Agoriani! Καταλαβαίνω..ψυγεία,πλυντήρια,κουζίνες κλπ τα έχω βγάλει από τη λίστα λόγω όγκου.Τα second hand δεν με πειράζουν καθόλου...άλλωστε υπάρχουν και τα garage sales όπως μας έχεις πει. Όμως τηλεοράσεις (που αξίζουν το κόπο),παιχνιδομηχανές,PC,στερεοφωνικά,στρώματα(που αξιζουν το κόπο) παιδικό ποδήλατο που πήραμε πρόσφατα(ακριβούτσικο)και κουζινικά τα παίρνεις? ή περνάνε καραντίνα και βγαίνουν ο κουκος αιδόνι? Απ' οτι κατάλαβα βραστήρες, καφετιέρες, ηλ.σκουπες,μίξερ,κλπ (οι γυναίκες καταλαβαίνουν το πόνο μου χαχα) θέλουν μετατροπείς.Δεν αξίζει να τα πάρεις? Σκέφτομαι ότι έντάξει θα αφήσεις αρκετά πίσω αλλά να ξεκινήσεις και τελείως από την αρχή (from scratch ) που λένε και αυτοί.. κοστίζει πολλά..και το budget δεν είναι απεριόριστο..Ο καθένας αποφασίζει και κρίνει μόνος του σύμφωνα με τις ανάγκες του, αλλά οι γνώμες και οι εμπειρίες σας βοηθάνε πολύ.! Να είσαι καλά!
              PS Α! ξέχασα..μετατροπείς από που αγοράζεις?? και πως τους ζητάς?
              Να σου πω την εμπειρία μου. Πήρα μερικές ηλεκτρικές συσκευές όπως εναν φορτιστή για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, τον φορτιστή για το κινητό μου και το κινητό απο Ελλάδα, τον Desktop και τα laptop με τους φορτιστές τους και μερικούς εξωτερικούς σκληρούς που και αυτοί έχουν μετασχηματιστές, οπότε για να μην αγοράζω 500 μετατροπείς πηρα έναν και έφερα μερικά πολύμπριζα Ελληνικά και λύθηκε το πρόβλημα.
              Μετατροπές βρήκα στο Dick Smith αλλά είχε και στο αεροδρόμιο και στα μαγαζιά με τουριστικά και σουβενίρ.
              Τα υπόλοιπα που είπες θα τα έφερνα και εγώ αλλά είχα οπίσθιας προβολής τηλεοραση και εδώ βρήκα πάλι ίδια με λίγα δολάρια γιατι τώρα πάνε ολοι και αγοράζουν επίπεδες και οι οπίσθιας έχουν φτηνήνει πάρα πολύ. Οι μεταχειρισμένες.
              Στρώμα όμως νομίζω οτι δεν αξίζει τον κόπο. Γιατι μιλάμε για κόπο να το φέρεις. Επίσης οι μικροσυσκευές της κουζίνας, αν ήταν καλές θα τις έπαιρνα και θα έβαζα εναν μετατροπέα και ενα πολύμπριζο Ελληνικό. Φυσικά πρέπει να φέρεις και τα πολύμπριζα γιατι σούκο εδώ δεν.
              Europe adaptor τους λένε.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Originally posted by Agoriani View Post
                Να σου πω την εμπειρία μου. Πήρα μερικές ηλεκτρικές συσκευές όπως εναν φορτιστή για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, τον φορτιστή για το κινητό μου και το κινητό απο Ελλάδα, τον Desktop και τα laptop με τους φορτιστές τους και μερικούς εξωτερικούς σκληρούς που και αυτοί έχουν μετασχηματιστές,.....................
                Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ Agoriani! Σχημάτισα μια αρκετά καλή εικόνα..Καλό αυτό με τα πολύμπριζα,όταν το είχες πρωτογράψει δεν το είχα καταλάβει (αργώ λίγο χαχα) Κατατοπιστικός και πρακτικός όπως πάντα! Κάπου είχα διαβάσει ότι για καραντίνα μία παλέτα κοστίζει 80$ ξέρεις αν ισχύει? Δεν βρίσκω και τιμές πουθενά..το σάιτ του τελωνείου έχει κάτι αλλά δεν βρίσκω ακρη από κει..΅Εσείς περάσατε τίποτα από καραντίνα?

                Comment


                  #38
                  σημερα εστειλα τα πραγματα 3κυβικα 2 ντεν. λαδι 424ευρω

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    σημερα εστειλα τα πραγματα 3κυβικα 2 ντεν. λαδι 424ευρω



                    Καλησπέρα,
                    Με ποια εταιρία και που μπορώ να βρω το τηλέφωνο τους;

                    Ευχαριστώ...

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Agoriani View Post
                      Να σου πω την εμπειρία μου. Πήρα μερικές ηλεκτρικές συσκευές όπως εναν φορτιστή για τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, τον φορτιστή για το κινητό μου και το κινητό απο Ελλάδα, τον Desktop και τα laptop με τους φορτιστές τους και μερικούς εξωτερικούς σκληρούς που και αυτοί έχουν μετασχηματιστές, οπότε για να μην αγοράζω 500 μετατροπείς πηρα έναν και έφερα μερικά πολύμπριζα Ελληνικά και λύθηκε το πρόβλημα.
                      Μετατροπές βρήκα στο Dick Smith αλλά είχε και στο αεροδρόμιο και στα μαγαζιά με τουριστικά και σουβενίρ.
                      Τα υπόλοιπα που είπες θα τα έφερνα και εγώ αλλά είχα οπίσθιας προβολής τηλεοραση και εδώ βρήκα πάλι ίδια με λίγα δολάρια γιατι τώρα πάνε ολοι και αγοράζουν επίπεδες και οι οπίσθιας έχουν φτηνήνει πάρα πολύ. Οι μεταχειρισμένες.
                      Στρώμα όμως νομίζω οτι δεν αξίζει τον κόπο. Γιατι μιλάμε για κόπο να το φέρεις. Επίσης οι μικροσυσκευές της κουζίνας, αν ήταν καλές θα τις έπαιρνα και θα έβαζα εναν μετατροπέα και ενα πολύμπριζο Ελληνικό. Φυσικά πρέπει να φέρεις και τα πολύμπριζα γιατι σούκο εδώ δεν.
                      Europe adaptor τους λένε.
                      Καλησπέρα Αγόριανη!

                      Να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα τώρα που ετοιμάζομαι να αρχισω το πακετάρισμα? Μου ειπαν στη μεταφορική να χρησιμοποιήσω εταιρεία για το πακεταρισμα για να γίνει σωστα. Επειδή φαντάζομαι θα έχει κι αυτό το κόστος του μπορείς να μου πεις αν εσύ τα πακετάρισες μόνος σου? Κι αν ναι, τι υλικά χρησιμοποίησες και πως? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη...Ευχαριστώ

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by vdoxy71 View Post
                        Καλησπέρα,
                        Με ποια εταιρία και που μπορώ να βρω το τηλέφωνο τους;

                        Ευχαριστώ...
                        το τηλεφονο της εταιριας ειναι 210 4833595 και παραλαβη απο το σπιτι

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                          το τηλεφονο της εταιριας ειναι 210 4833595 και παραλαβη απο το σπιτι
                          Ευχαριστώ πολύ! πως πάει; ποσο καιρό τώρα είναι που φθασατε κάτω; Όλα Καλά;

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by jini View Post
                            Καλησπέρα Αγόριανη!

                            Να κάνω κι εγώ μία ερωτησούλα τώρα που ετοιμάζομαι να αρχισω το πακετάρισμα? Μου ειπαν στη μεταφορική να χρησιμοποιήσω εταιρεία για το πακεταρισμα για να γίνει σωστα. Επειδή φαντάζομαι θα έχει κι αυτό το κόστος του μπορείς να μου πεις αν εσύ τα πακετάρισες μόνος σου? Κι αν ναι, τι υλικά χρησιμοποίησες και πως? Οποιαδήποτε πληροφορία θα μου είναι χρήσιμη...Ευχαριστώ
                            Τώρα το είδα το μήνυμα. Μόνος μου τα πακέταρα τα πράγματά μου. Πήρα κουτιά άδεια απο ενα super market και μέσα έβαλα οτι ήταν εύθραυστο σε πλαστικό με φυσαλίδες και τα άλλα όλα όπως είναι, εκτός απο τα ρούχα που τα έβαλα σε σακούλες που τις ρουφάς με την ηλεκτρική σκούπα και πιάνουν λιγότερο χώρο.
                            Έκανα μια κατάσταση και έγραφα τι έβαζα μέσα σε κάθε κουτί και τα κουτιά τα είχα αριθμήσει ώστε στο τέλος να δώσω και το κιβωτολόγιο στην εταιρία.
                            Στο τέλος τα κουτιά τα τύλιξα καλά με την ταινία για κιβώτια, αυτή την γνωστή διάφανη ή καφέ που υπάρχει παντού. Σε ενα δυο έβαλα και σπάγκο και τα τύλιξα καλά καλά να μην διαλυθούν απο το βάρος.
                            Με λίγα λόγια δεν έκανα και τίποτα ιδιαίτερο πέρα απο το κανονικό. Δοκίμασα να τυλίξω ενα δυο κουτιά με διαφανές πλαστικό μεμβράνη αλλά δεν είχε και κανένα ενισχυτικό αποτέλεσμα και τα υπόλοιπα δεν τα τύλιξα με μεμβράνη.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by vdoxy71 View Post
                              Ευχαριστώ πολύ! πως πάει; ποσο καιρό τώρα είναι που φθασατε κάτω; Όλα Καλά;
                              εφτασα 10/11 ολα πανε καλα τα παιδια πανε ιχ σχολειο εχω κανει 2 ραντεβου με το σεντρελικ[οαεδ] αυριο παω για να φτιαξω και το διπλομα οδηγ. και εκανα και το πρωτο ραντεβου για τα χαρτια της γυναικας μου εκει να δεις χρημα 330δολ. η ωρα

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                                εφτασα 10/11 ολα πανε καλα τα παιδια πανε ιχ σχολειο εχω κανει 2 ραντεβου με το σεντρελικ[οαεδ] αυριο παω για να φτιαξω και το διπλομα οδηγ. και εκανα και το πρωτο ραντεβου για τα χαρτια της γυναικας μου εκει να δεις χρημα 330δολ. η ωρα

                                330 για τι πραγμα;

                                Comment

                                Working...
                                X