Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    [QUOTE=xri23;40013]εγώ σήμερα έλαβα αύτο το μήνυμα από τον εδώ πράκτορα:

    "hi
    updating you on your shipment please note yur shipment now requires inspection, i will notify you once this completed
    thanks"

    αχχχ αυτό το inspection σημαίνει και άλλα δολάρια; Να ρωτήσω όσους τελικά παραλάβει τα πράγματά τους έχει γίνει σε όλους έλεγχος; Και αν ναι ελέγχουν δειγματοληπτικά ή όλα τα κουτιά; έχει κανείς να δώσει καμιά συμβουλή;[/QUOT
    τα παρελαβα στις 10/1 ειχα υπογραψει μια δηλοση εδω ,τι μεταφερω πληρωσα και δεν ανοιξαν τιποτε δεχτηκαν την δηλοση που εκανα,τα εκτελονισε ο Ερμης στην μελβ.

    Comment


      Originally posted by leyteris77 View Post
      Με ποια εταιρεία τα μετεφερες? Πες μας όταν έχεις νεα σχετικά με το κόστος και το τι ελέγχουν. Πάντως αν κρίνω από τα δικά μου πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να τα ελεγξουν όλα. όλα είναι κλεισμένα τοσο καλα,σχεδόν αεροστεγώς.
      Στην Ελλάδα η μεταφορική ονομάζεται Cargo Book και η εδώ εταιρεία Globelink. Από ένα αρχικό email μέχρις στιγμής ξέρω ότι θα πληρώσω γύρω στα 2100 δολλάρια σύν τον εκτελωνιστή και μετά το χθεσινό μήνυμα η μεταφορική μου είπε ότι ο έλεγχος κοστίζει γύρω στα 180+φορο. Όταν επιτέλους τα παραλάβω και πληρώσω, θα αναρτήσω ακριβώς τι μου κόστισε η μεταφορά 14 κυβικών.
      Όσο αφορά το πακετάρισμα και το δικό μας ήταν πολύ καλό, το κάναμε μόνοι μας και τα σφραγίσαμε όσο δεν πάει, αλλά δεν νομίζω να τους πτοήσει αυτό...η εταιρεία μας είπε ότι θα πάνε για ακτίνες ... στην τελική ας κάνουν ότι θέλουν δεν έχω βάλει κάτι που δεν επιτρέπεται απλά να μη με χρεώσουν τρελά ποσά για τον έλεγχο αυτό με ενδιαφέρει.

      Comment


        Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
        τα παρελαβα στις 10/1 ειχα υπογραψει μια δηλοση εδω ,τι μεταφερω πληρωσα και δεν ανοιξαν τιποτε δεχτηκαν την δηλοση που εκανα,τα εκτελονισε ο Ερμης στην μελβ.
        πόσο καιρός πέρασε να τα παραλάβεις από όταν έφτασε το πλοίο; Εμάς το πλοίο έφτασε στις 21.01

        Comment


          Καλημέρα σε όλους.
          Ηθελα να ρωτήσω αν στείλεις ξύλινα πράγματα κάπου διάβασα ότι μπορεί να περάσουν καραντίνα...Τί μπορεί να σημαίνει αυτό σε χρόνο και χρήμα; π.χ. εμείς θα στείλουμε όλα τα έπιπλά μας τα περισσότερα από αυτά είναι ξύλινα.Θα μας στοιχίσει κάτι επιπλέον και αν ναι μήπως κάποιος ξέρει πόσο;;;;;;;;;;;
          Ευχαριστώ!!!

          Comment


            Originally posted by xri23 View Post
            πόσο καιρός πέρασε να τα παραλάβεις από όταν έφτασε το πλοίο; Εμάς το πλοίο έφτασε στις 21.01
            20/12 εφτασαν τα πραγματα και τα πηρα 15/1

            Comment


              Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε 2 μεγάλα ξύλινα κουτιά, κάτι σαν....μπαούλα καινα βάλουμε μέσα τα πράγματά μας. Επειδή όμως θα είναι ξύλινα θα περάσουν κι αυτά από καραντίνα; Απο έπιπλα δεν θα έχουμε τίποτα.
              Αν θέλουμε να πάρουμε την τηλεόραση πώς μπορώ να την αμπαλάρω ώστε να είναι ασφαλής;

              Comment


                Originally posted by stella82 View Post
                Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε 2 μεγάλα ξύλινα κουτιά, κάτι σαν....μπαούλα καινα βάλουμε μέσα τα πράγματά μας. Επειδή όμως θα είναι ξύλινα θα περάσουν κι αυτά από καραντίνα; Απο έπιπλα δεν θα έχουμε τίποτα.
                Αν θέλουμε να πάρουμε την τηλεόραση πώς μπορώ να την αμπαλάρω ώστε να είναι ασφαλής;
                Διάβασε αυτό το link λέει πολλές σημαντικές πληροφορίες:



                επίσης από όσο ξέρω υπάρχουν στο εμπόριο ξύλινα κουτιά με συγκεκριμένες προδιαγραφές (απεντόμωσης κτλ) για να σταλούν στην Αυστραλία. Τα οποία είναι ακριβά. Κατά την άποψη μου καλύτερα να τα συσκευάσεις καλά σε κούτες (αν είναι ξαναχρησιμοποιημένες να μην είναι από λουλούδια, φρούτα, κρέας διάβασε το παραπάνω site) και αν θέλεις τα βάζεις όλα μαζί σε μια πλαστική παλέτα. Νομίζω έτσι είναι οικονομικότερα και μειώνεις τον κίνδυνο καραντίνας. Για καλύτερη πληροφόρηση για τα κόστη ρώτα μεταφορικές. Όσο αφορά την τηλεόραση ή αγοράζεις κούτα συσκευασίας για τηλεόραση ή κάνεις βόλτα στις γειτονιές και όλο κάποιο κουτί τηλεόρασης θα πετύχεις στην ανακύκλωση εγώ αυτό έκανα βρήκα απίστευτες κούτες μεγάλες και σκληρές ακουμπισμένες δίπλα στην ανακύκλωση.

                Comment


                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  20/12 εφτασαν τα πραγματα και τα πηρα 15/1

                  Comment


                    [QUOTE=xri23;40159]Διάβασε αυτό το link λέει πολλές σημαντικές πληροφορίες:

                    Items of quarantine concern in personal effects - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

                    επίσης από όσο ξέρω υπάρχουν στο εμπόριο ξύλινα κουτιά με συγκεκριμένες προδιαγραφέs..............



                    ευχαριστώ!

                    Comment


                      Originally posted by stella82 View Post
                      Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε 2 μεγάλα ξύλινα κουτιά, κάτι σαν....μπαούλα καινα βάλουμε μέσα τα πράγματά μας. Επειδή όμως θα είναι ξύλινα θα περάσουν κι αυτά από καραντίνα; Απο έπιπλα δεν θα έχουμε τίποτα.
                      Αν θέλουμε να πάρουμε την τηλεόραση πώς μπορώ να την αμπαλάρω ώστε να είναι ασφαλής;
                      Μακρία από τα ξύλινα κουτιά ακόμη και αν έχουν "προδιαγραφές" διότι δεν ξέρεις αν θα είναι όμοιες με τις εδώ προδιαγραφές και γενικότερα δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσεις...

                      Comment


                        Originally posted by loucas View Post
                        Μακρία από τα ξύλινα κουτιά ακόμη και αν έχουν "προδιαγραφές" διότι δεν ξέρεις αν θα είναι όμοιες με τις εδώ προδιαγραφές και γενικότερα δεν ξέρεις σε ποιον θα πέσεις...
                        Loucas να μην δημιουργούμε εντυπώσεις με αφορισμούς γιατι συμβάλουμε στην σύγχυση και οχι στην ενημέρωση των αναγνωστών.
                        Αν έχεις προσωπικό παράδειγμα/εμπειρία δεκτό/ή ώστε να γλυτώσεις κάνα πατριώτη απο την ταλαιπωρία.
                        Δεν είναι σε ποιόν θα πέσεις, γιατι έχει κανονισμούς που εφαρμόζονται. Εμείς πάμε με τους κανονισμούς ακόμα και αν κάποιος απο τους officer παρακάμψει κάποιον για δικούς του λόγους.
                        Οι προετοιμασία προϊόντων για εξαγωγή απο την Ελλάδα πολλές φορές περιλαμβάνει το στάδιο της κιβωτιοποίησής τους σε ειδικά ξύλινα κουτιά. Υπάρχουν εταιρίες που έχουν άριστη τεχνογνωσία στο αντικείμενο για όποια χώρα και αν προορίζεται το κιβώτιο, ώστε να το ετοιμάσουν κατάλληλα. Μερικές απο αυτές τις εταιρίες χρησιμοποιούν αυτήν την τεχνογνωσία τους και για απλά κιβώτια με προσωπικά αντικείμενα που θέλουμε να μεταφέρουμε απο Ελλάδα στην Αυστραλία.
                        Εκείνο που θα δημιουργήσει προβλήματα είναι κάποιος να ετοιμάσει ξύλινα κιβώτια μόνος του και να βάλει μέσα τα πράγματά του.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          Originally posted by Agoriani View Post
                          Loucas να μην δημιουργούμε εντυπώσεις με αφορισμούς γιατι συμβάλουμε στην σύγχυση και οχι στην ενημέρωση των αναγνωστών.
                          Αν έχεις προσωπικό παράδειγμα/εμπειρία δεκτό/ή ώστε να γλυτώσεις κάνα πατριώτη απο την ταλαιπωρία.
                          Δεν είναι σε ποιόν θα πέσεις, γιατι έχει κανονισμούς που εφαρμόζονται. Εμείς πάμε με τους κανονισμούς ακόμα και αν κάποιος απο τους officer παρακάμψει κάποιον για δικούς του λόγους.
                          Οι προετοιμασία προϊόντων για εξαγωγή απο την Ελλάδα πολλές φορές περιλαμβάνει το στάδιο της κιβωτιοποίησής τους σε ειδικά ξύλινα κουτιά. Υπάρχουν εταιρίες που έχουν άριστη τεχνογνωσία στο αντικείμενο για όποια χώρα και αν προορίζεται το κιβώτιο, ώστε να το ετοιμάσουν κατάλληλα.
                          Εκείνο που θα δημιουργήσει προβλήματα είναι κάποιος να ετοιμάσει ξύλινα κιβώτια μόνος του και να βάλει μέσα τα πράγματά του.
                          Δε συνηθίζω τα λέω λόγια του αέρα για να δημιουργήσω εντυπώσεις. Το αντίθετο μάλιστα...

                          Παραδείγματα δυστυχώς υπάρχουν από άλλα μέλη του φόρουμ, τα οποία μπορούν και να τα παραθέσουν από πρώτο χέρι. Π.χ. για κιβώτια τα οποία είχαν περάσει διαδικασία απεντόμωσης στην ελλάδα και τους συζήσαν εκ νέου να περάσουν και εδώ. Έφταιγε η εταιρεία στην Ελλάδα; Έφταιγε ο πράκτορας εδώ; Ο υπάλληλος; Δεν ξέρω και δεν έχει σημασία. Άποψη μου είναι να αποφεύγεις το ρίσκο που δεν προσφέρει και επί της ουσίας καμμία προστιθέμενη αξία.

                          Η φίλη έγραψε επ'ακριβώς: "Σκεφτόμαστε να φτιάξουμε 2 μεγάλα ξύλινα κουτιά, κάτι σαν....μπαούλα καινα βάλουμε μέσα τα πράγματά μας".

                          Από αυτό καταλαβαίνω ότι λογικά δε θα μεσολαβήσει εταιρεία που θα προετοιμάσει την αποστολή.

                          Επιπρόσθετα πριν στείλω τα δικα μου πράγματα (full container) σκέφτηκα την περίπτωση των ξύλινων κιβωτίων (χωρίς να γνωρίζω) και η εταιρεία που ανέλαβε τη μεταφορά μου ορθά-κοφτά μου το απέκλεισε σαν επιλογή απο την αρχή.

                          Comment


                            Originally posted by loucas View Post
                            Δε συνηθίζω... την αρχή.
                            Ξαναδιάβασα ολες τις σελίδες αυτού του θέματος και μόνο στην σελίδα 13 γίνεται αναφορά για ξύλινα κιβώτια και αυτό στην ερώτηση που κάνει η stella82.
                            Σε προηγούμενα post υπάρχουν αναφορές για ξύλινα έπιπλα.
                            Οπότε αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία απο ξύλινα κιβώτια ας μας ενημερώσει.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              ξυλινα κιβωτια

                              Ανάμεσα σε διάφορες προσφορές, μεταφοράς οικοσκευής, ήταν και μία από την εταιρία Orphee Beinoglou S.A.,Quality Moving,Athens,Greece. Ηταν η μόνη εταιρία (από την δική μου ερευνα) που μου ανέφερε συσκευασία αντικειμένων, σε ξύλινα κιβώτια. Ηταν ενημερωμένοι για τις προδιαγραφές που θέτουν τα τελωνεία Αυστραλίας.Τα κιβώτια τα κατασκευάζουν οι ίδιοι σύμφωνα με αυτές τις προδιαγραφές. Σε ενημέρωσή τους μου παρέθεσαν τα εξής:
                              For solid Wood Packaging and Dunnage
                              "Australia applies the ISPM 15 standard related to the treatment of solid wood packaging and dunnage.All arriving solid wood packaging and dunnage must carry the ISPM 15 mark indicating that all the timber has received appropriate treatment. Failure to include the ISPM 15 mark will result in either the timber being ordered for examination or mandatory treatment"

                              Γίνεται λοιπόν να υπάρξουν ξύλινες συσκευασίες, που γίνονται αποδεκτές από τα τελωνεία, αρκεί η εταιρία να έχει την ανάλογη γνώση και εμπειρία.
                              Πρέπει όμως να πω ότι είναι μια αρκετά ακριβή λύση, και είναι στην κρίση του καθένα, αν θέλει και αν αξίζει τον κόπο, να πληρώσει ένα τέτοιο κόστος!

                              Comment


                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Ξαναδιάβασα ολες τις σελίδες αυτού του θέματος και μόνο στην σελίδα 13 γίνεται αναφορά για ξύλινα κιβώτια και αυτό στην ερώτηση που κάνει η stella82.
                                Σε προηγούμενα post υπάρχουν αναφορές για ξύλινα έπιπλα.
                                Οπότε αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία απο ξύλινα κιβώτια ας μας ενημερώσει.
                                εγώ αναφέρθηκα στα ξύλινα κιβώτια και μόνο και μάλιστα για την περίπτωση που κάποιος θα έκανε τη συσκευασία μόνος του, όπως προέκυπτε από το συγκεκριμένο post.

                                χθες έφτασε το container μας στο λιμάνι του Sydney. Σε 2-3 εβδομάδες που θα έχει "βγει" θα σας ενημερώσω αναλυτικά.

                                Comment

                                Working...
                                X