Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Μεταφορά πραγμάτων από Αυστραλία Προς Ελλάδα

    Καλησπέρα,
    Τα έστειλες από Αυστραλία ΠΡΟΣ Ελλάδα ?

    Comment


      #92
      Originally posted by xaris76 View Post
      Καλησπέρα,
      Τα έστειλες από Αυστραλία ΠΡΟΣ Ελλάδα ?

      Καλησπερα και απο μενα. Το αναποδο, απο Ελλαδα προς Αυστραλια, απλος φακελος ομως οχι δεμα!! Ο χρονος αποστολης ισως διαφερει αν το στειλεις απο Αθηνα, εγω το εστειλα απο επαρχια και εκανε μια βδομαδα.

      Comment


        #93
        Μεταφορά πραγμάτων από Αυστραλία Προς Ελλάδα

        Καλησπέρα σε όλους... Ευχαριστώ τον Leyteri77 και τον nunki, που μας ενημέρωσαν γενικότερα. Η απορία παραμένει για την αποστολή ΑΠΟ Αυστραλία ΠΡΟΣ Ελλάδα.

        Έχει τύχει κάποιος να στείλει κάποιο δέμα από Αυστραλία προς Ελλάδα με Courier ? Τί κόστος έχει ? Πληρώνουμε τελωνείο στην Ελλάδα ? ..

        Comment


          #94
          Υπάρχει κάποια οδηγία ή περιορισμός για την μεταφορά στην Αυστραλία κλιματιστικών μονάδων? Αναφέρομαι βασικά στο ψυκτικό μέσο που περιέχουν. Φαντάζομαι πως αν είναι παλαιού τύπου ίσως δεν μπορεί να εισαχθεί αλλά αν είναι πιο καινούργιο. Εγώ έχω ένα με το αέριο R410A.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #95
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Υπάρχει κάποια οδηγία ή περιορισμός για την μεταφορά στην Αυστραλία κλιματιστικών μονάδων? Αναφέρομαι βασικά στο ψυκτικό μέσο που περιέχουν. Φαντάζομαι πως αν είναι παλαιού τύπου ίσως δεν μπορεί να εισαχθεί αλλά αν είναι πιο καινούργιο. Εγώ έχω ένα με το αέριο R410A.
            αν δεν σκοπεύεις να αγοράσεις σπίτι εδώ άμεσα, μην το πάρεις μαζί σου τζάμπα...

            όλα τα σπίτια έχουν air condition (και συνήθως ducted) αλλά και σε ενοίκιο δεν πρόκειται να σε αφήσουν να το εγκαταστήσεις (εδώ καρφί δε μπορείς να βάλεις...)

            Comment


              #96
              Επί τη ευκαιρία, έχω δύο κιβώτια με ρούχα που θέλω να μου στείλουν από Ελλάδα. Είναι πράγματα που τα αφήσαμε πίσω για να μην έχουμε υπέρβαρο στο αεροπλάνο. Το κάθε κουτί είναι γύρω στα 15 κιλά και περίπου 60x45x45.

              Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να τα στείλω; Ρώτησα στη μεταφορική με την οποία έστειλα το container και μου πρότειναν το ταχυδρομείο, το οποίο όμως ειδα ότι βγαίνει κοντά στα 100+ ευρώ για κάθε κουτί...

              Comment


                #97
                Originally posted by loucas View Post
                αν δεν σκοπεύεις να αγοράσεις σπίτι εδώ άμεσα, μην το πάρεις μαζί σου τζάμπα...

                όλα τα σπίτια έχουν air condition (και συνήθως ducted) αλλά και σε ενοίκιο δεν πρόκειται να σε αφήσουν να το εγκαταστήσεις (εδώ καρφί δε μπορείς να βάλεις...)
                Σπίτι έχουμε σκοπό να αγοράσουμε το συντομότερο δυνατό (2-3 χρόνια δλδ). Εννοείται πως δεν σκέφτομαι να το βαλω σε ενοικιαζόμενο αλλά ίσως όταν πάρουμε δικό μας να χρειαστεί.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #98
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Σπίτι έχουμε σκοπό να αγοράσουμε το συντομότερο δυνατό (2-3 χρόνια δλδ). Εννοείται πως δεν σκέφτομαι να το βαλω σε ενοικιαζόμενο αλλά ίσως όταν πάρουμε δικό μας να χρειαστεί.
                  και θα κουβαλήσεις στην άλλη άκρη του κοσμου ενά κλιματιστικό, το οποίο για 2-3 χρόνια θα μεινει στην αχρηστία (και θα σου τρώει και χώρο αποθήκευσης), μήπως και όταν αγοράσεις σπίτι βρεις να το βάλεις κάπου...

                  τζάμπα φασαρία, κόπος και ρίσκο...

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by loucas View Post
                    Επί τη ευκαιρία, έχω δύο κιβώτια με ρούχα που θέλω να μου στείλουν από Ελλάδα. Είναι πράγματα που τα αφήσαμε πίσω για να μην έχουμε υπέρβαρο στο αεροπλάνο. Το κάθε κουτί είναι γύρω στα 15 κιλά και περίπου 60x45x45.

                    Ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να τα στείλω; Ρώτησα στη μεταφορική με την οποία έστειλα το container και μου πρότειναν το ταχυδρομείο, το οποίο όμως ειδα ότι βγαίνει κοντά στα 100+ ευρώ για κάθε κουτί...
                    Με την etihad cargo είναι 4,5 ευρώ το κιλο (αεροπορικώς δηλ.)

                    Comment


                      Γεια σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε αν βέβαια γνωρίζετε, με συμφέρει να κατέβασω στην Αυστραλία μια μηχανή 1000 κυβικών, αν ναι, τι θα μου στοιχίσει και πως να την κατεβασω;

                      Γεια σας παιδια, μια ερώτηση για οποίος γνωρίζει, σκέφτομαι να μεταφέρω την μηχανή μου κάτω στην Αυστραλία... Με συμφέρει; Η θα πληρωσω πολλα γιατι υπολόγιζε τα μεταφορικά με πλοίο, τον εκτελωνισμο, φόρο, πινακίδες και οτι άλλο θα χρειαστεί; Απο την Ελλάδα μου είπανε 1.500 ευρώ μέχρι την πόρτα μου όπου διαμένω στο Σιδνευ, απο εκει και πέρα τι θα χρειαστεί για να κάνω ώστε να μπορω να την κυκλοφορησω...;;;

                      Comment


                        Originally posted by Μαria stergianos View Post
                        Γεια σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε αν βέβαια γνωρίζετε, με συμφέρει να κατέβασω στην Αυστραλία μια μηχανή 1000 κυβικών, αν ναι, τι θα μου στοιχίσει και πως να την κατεβασω;
                        Αυτο θα ηθελα κ εγω να το ξερω!!!!!

                        Comment


                          Originally posted by Μαria stergianos View Post
                          Γεια σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε αν βέβαια γνωρίζετε, με συμφέρει να κατέβασω στην Αυστραλία μια μηχανή 1000 κυβικών, αν ναι, τι θα μου στοιχίσει και πως να την κατεβασω;
                          Εγώ προσωπικά ρώτησα για το μοτοποδήλατο μου 50cc και από ότι μου είπανε από την μεταφορική, θα πήγαινε πολλά στην quarantine και υπήρχε περίπτωση να πληρώσω ένα σωρό λεφτά κάτω και υπήρχε περίπτωση μην μου το παραδώσουν ποτέ απο το τελωνείο.. άρα δεν το εστηλα καθολου, το πούλησα και ησύχασα.

                          Comment


                            Ισχυει οντως η καραντινα εκτος και αν βαλεις καινουρια λαστιχα νομιζω.

                            Comment


                              ... Ευχαριστω, αλλα τελικά απο οτι μου είπανε και απο διάφορες μεταφορικες δεν αξίζει τον κόπο γιατι τελικά ξεπερνάει την αξία της ίδιας της μηχανής γιατι ειναι μεγάλη η διαδικασία εδώ και αργότερα και απο την Αυστραλία για να κυκλοφορήσει...

                              Comment


                                Originally posted by gogita View Post
                                Ισχυει οντως η καραντινα εκτος και αν βαλεις καινουρια λαστιχα νομιζω.
                                Δεν είναι μόνο ταλαστιχα, όταν έχει κυκλοφορήσει μηχανική χώματα και σπόροι τρυπωνον παντού όλα θέλουν να διαλυθούν και σχολαστικού καθαρισμα από εδώ και από εκει

                                Comment

                                Working...
                                X