Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ο.Κ έλαβαν χθες τα πράγματα στην μεταφορική που χρησιμοποίησε και ο Κώστας, τελικά βγήκε μισό κυβικό παραπάνω από ότι λογαριάζαμε, πέσαμε έξω στο ελάχιστο, (I guess we're good... hihihi) όλα μαζί στοίχησαν 1.125 από Αθήνα Μελβούρνη. Από το νησί για Αθήνα, μου πήραν πολύ λίγα, να ναι καλά η φιλενάδα που είναι ιδιοκτήτρια της μεταφορικής.
    Τα πράγματα θα φύγουν τελικά 8 Φεβρουαρίου από πάνω, και θα κάνουν 40-45 μέρες για Μελβούρνη. Τώρα πόσο θα στοιχίσει από εκεί θα σας ενημερώσω όταν τα παραλάβω.

    Comment


      Originally posted by vdoxy71 View Post
      Ο.Κ έλαβαν χθες τα πράγματα στην μεταφορική που χρησιμοποίησε και ο Κώστας, τελικά βγήκε μισό κυβικό παραπάνω από ότι λογαριάζαμε, πέσαμε έξω στο ελάχιστο, (I guess we're good... hihihi) όλα μαζί στοίχησαν 1.125 από Αθήνα Μελβούρνη. Από το νησί για Αθήνα, μου πήραν πολύ λίγα, να ναι καλά η φιλενάδα που είναι ιδιοκτήτρια της μεταφορικής.
      Τα πράγματα θα φύγουν τελικά 8 Φεβρουαρίου από πάνω, και θα κάνουν 40-45 μέρες για Μελβούρνη. Τώρα πόσο θα στοιχίσει από εκεί θα σας ενημερώσω όταν τα παραλάβω.

      Καλό ταξίδι λοιπόν για τα πράγματά σου...
      1.125 για 20άρι κοντέινερ;

      Comment


        Originally posted by vdoxy71 View Post
        Ο.Κ έλαβαν χθες τα πράγματα στην μεταφορική που χρησιμοποίησε και ο Κώστας, τελικά βγήκε μισό κυβικό παραπάνω από ότι λογαριάζαμε, πέσαμε έξω στο ελάχιστο, (I guess we're good... hihihi) όλα μαζί στοίχησαν 1.125 από Αθήνα Μελβούρνη. Από το νησί για Αθήνα, μου πήραν πολύ λίγα, να ναι καλά η φιλενάδα που είναι ιδιοκτήτρια της μεταφορικής.
        Τα πράγματα θα φύγουν τελικά 8 Φεβρουαρίου από πάνω, και θα κάνουν 40-45 μέρες για Μελβούρνη. Τώρα πόσο θα στοιχίσει από εκεί θα σας ενημερώσω όταν τα παραλάβω.
        Για πόσα κυβικά αυτή η τιμή? Και μην ξεχάσεις οπωσδήποτε να πεις ποσο στοιχισαν εκεί γιατί αυτό είναι το μεγάλο αίνιγμα τελικά...

        Μετα από μήνες σπαζοκεφαλιάς κι επικοινωνίας με μεταφορικές (οπου όλοι σηκωσαν τα χέρια ψηλά για τις χρεώσεις από Αυστραλία) εμείς αποφασίσαμε στο παρα πέντε το εξής: Δεν παίρνουμε τίποτα εκτός από τα ρουχαλάκια μας και ένα δυο προσωπικά είδη οπως τα οικογενειακά άλμπουμ και dvd.

        Μέχρι και email στειλαμε σε πρακτορα στην Μελβουρνη....ούτε φωνή ουτε ακρόαση...όσο για τα πραγματα...να'ναι καλά τα garage sales....

        Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση...θα ενημερώσω σχετικά όταν κατέβω και θα δώσω και τιμές για να μπορούν τα παιδιά στο φόρουμ να κάνουν σύγκριση με τιμές Ελλάδα..

        Comment


          Originally posted by jini View Post
          Για πόσα κυβικά αυτή η τιμή? Και μην ξεχάσεις οπωσδήποτε να πεις ποσο στοιχισαν εκεί γιατί αυτό είναι το μεγάλο αίνιγμα τελικά...

          Μετα από μήνες σπαζοκεφαλιάς κι επικοινωνίας με μεταφορικές (οπου όλοι σηκωσαν τα χέρια ψηλά για τις χρεώσεις από Αυστραλία) εμείς αποφασίσαμε στο παρα πέντε το εξής: Δεν παίρνουμε τίποτα εκτός από τα ρουχαλάκια μας και ένα δυο προσωπικά είδη οπως τα οικογενειακά άλμπουμ και dvd.

          Μέχρι και email στειλαμε σε πρακτορα στην Μελβουρνη....ούτε φωνή ουτε ακρόαση...όσο για τα πραγματα...να'ναι καλά τα garage sales....

          Ελπίζω να πήρα την σωστή απόφαση...θα ενημερώσω σχετικά όταν κατέβω και θα δώσω και τιμές για να μπορούν τα παιδιά στο φόρουμ να κάνουν σύγκριση με τιμές Ελλάδα..
          Οι τιμές είναι να κατασκευασθεί το κοντέινερ και άλλο είναι το τελωνείο... παντός για αξίας πράγματα είναι άνετα πάνω από 5000€ και αξίζουν να τα περνά, τώρα ποσό θα μας τα τονίζουν εκεί ιδέα δεν έχω αλλά γλιτωνω το τρέξιμο για πολλά... από εδώ τα 7.50 κυβικά πήγαν 1.125€.
          τα δικά σου τα εστηλες? Ποτέ φθάνουν?

          Comment


            Η τιμή που παραθέτεις είναι για Αθήνα-λιμάνι Μελβούρνης? Είναι groupage φορτίο έτσι?

            Comment


              Originally posted by christine View Post
              Η τιμή που παραθέτεις είναι για Αθήνα-λιμάνι Μελβούρνης? Είναι groupage φορτίο έτσι?

              Ακριβώς, μέχρι λιμάνι Μελβούρνης.Από εκεί θα ενοικιασουμαι φορτυγο και θα τα μεταφερουμε οι ιδιοι.

              Comment


                Originally posted by vdoxy71 View Post
                Οι τιμές είναι να κατασκευασθεί το κοντέινερ και άλλο είναι το τελωνείο... παντός για αξίας πράγματα είναι άνετα πάνω από 5000€ και αξίζουν να τα περνά, τώρα ποσό θα μας τα τονίζουν εκεί ιδέα δεν έχω αλλά γλιτωνω το τρέξιμο για πολλά... από εδώ τα 7.50 κυβικά πήγαν 1.125€.
                τα δικά σου τα εστηλες? Ποτέ φθάνουν?
                'Οχι, δεν τα στειλαμε ακόμη. Θα τα στείλουμε μεσω της etihad cargo η οποια μέσω της singapore θα μας χρεώσει 3,35ευρώ το κιλό + 95ευρώ φορτοεκφόρτωση. Κάνει 2 μέρες να πανε και τα πας εσύ στο αεροδρόμιο και τα παραλαμβάνεις εσύ παλι από εκεί. Έχεις επίσης δύο μέρες δωρεάν αποθήκευση Μελβουρνη. Για μας που θα στείλουμε λίγα νομίζω είναι καλύτερα...

                Comment


                  Εγώ έστειλα τα πράγματα μου με την Cargo Book και για 14 κυβικά στην Ελλάδα πλήρωσα 1600 ευρώ. Προσοχή όταν μετράνε τον όγκο γιατί το κάνουν πολύ γρήγορα και σου μετράνε ότι νάναι. Στην αρχή μας είπαν ότι είναι 17 κυβικά και επειδή παραπονέθηκα και είπα ότι θέλω να τα μετρήσουμε πάλι ο αποθηκάριος κατευθείαν το κατέβασε στα 14. Οπότε το νου σας στο μέτρημα...

                  Τα πράγματα έφτασαν γρήγορα όπως μας είπαν σε 33 μέρες και τώρα με ταλαιπωρεί ο εδώ πράκτορας globelink. Καμία σχέση με το ελληνικό πρακτορείο. Ακόμα περιμένω να δω πότε θα πάρω τα πράγματά μου καθυστερεί το πρακτορείο γιατί οι υπάλληλοι του δεν μπορούν να συννενοηθούν. Μια ειδοποίηση που μας έστειλαν μας είπαν ότι θα πληρώσουμε 2000 δολάρια συν τον εκτελωνιστή συν το πλήθος των κουτιών * 2.5 δολάρια. Οπότε αν έχετε μικρά κουτιά βάλτε τα σε μεγάλα. όταν τελικά ξεμπερδέψω με τους αυστραλούς πράκτορες και μάθω τελικά τί θα πληρώσω θα το αναρτήσω

                  Comment


                    Originally posted by xri23 View Post
                    Εγώ έστειλα τα πράγματα μου με την Cargo Book και για 14 κυβικά στην Ελλάδα πλήρωσα 1600 ευρώ. Προσοχή όταν μετράνε τον όγκο γιατί το κάνουν πολύ γρήγορα και σου μετράνε ότι νάναι. Στην αρχή μας είπαν ότι είναι 17 κυβικά και επειδή παραπονέθηκα και είπα ότι θέλω να τα μετρήσουμε πάλι ο αποθηκάριος κατευθείαν το κατέβασε στα 14. Οπότε το νου σας στο μέτρημα...

                    Τα πράγματα έφτασαν γρήγορα όπως μας είπαν σε 33 μέρες και τώρα με ταλαιπωρεί ο εδώ πράκτορας globelink. Καμία σχέση με το ελληνικό πρακτορείο. Ακόμα περιμένω να δω πότε θα πάρω τα πράγματά μου καθυστερεί το πρακτορείο γιατί οι υπάλληλοι του δεν μπορούν να συννενοηθούν. Μια ειδοποίηση που μας έστειλαν μας είπαν ότι θα πληρώσουμε 2000 δολάρια συν τον εκτελωνιστή συν το πλήθος των κουτιών * 2.5 δολάρια. Οπότε αν έχετε μικρά κουτιά βάλτε τα σε μεγάλα. όταν τελικά ξεμπερδέψω με τους αυστραλούς πράκτορες και μάθω τελικά τί θα πληρώσω θα το αναρτήσω
                    Τελικά εγώ θα τα στείλω με την Allied Pickfords Greece - Moving Company in Greece. Για ένα ολόκληρο container με 18.5 κυβικά θα πλωρώσω 5070 ευρώ.

                    Η τιμή αυτή περιλαμβάνει:

                    Our price for:
                    - supply of new, first-class packing material to perform a professional
                    packing job for 18.50cbm of used household and personal effects at residence
                    in ............../ Greece;
                    - clean pack of all the breakables and other small items;
                    - each and every carton will be clearly marked as to location and contents;
                    - our foreman will draw up a detailed inventory list of which you will receive a
                    copy;
                    - loading into a DEDICATED 20ft container and transportation to Piraeus
                    customs terminal;
                    - terminal handling charges at Piraeus port;
                    - sea-freight from port of exit Piraeus to port of entry Melbourne in Australia;
                    - inland transportation ex-port of entry Melbourne to residence Melbourne,
                    Australia (normal access possibilities*);
                    - unloading, bringing into the residence and unwrapping of the furniture;
                    - removal of the empty debris upon completion of the delivery (one pick up
                    during the delivery day);
                    - customs brokerage both sides.

                    Δεν περιλαμβάνει:

                    Price excludes: Customs duty, taxes and other government charges payable
                    on the consignment if any, second delivery point or bad access, quarantine
                    20ft container inspection fee (A$370.00 payable at destination), terminal and
                    port storage charges at destination port (A$550-650 payable at destination),
                    insurance.

                    Τα οποία ουσιαστικά είναι αυτά τα δύο ποσά (370+650$). Είναι η πιο ξεκάθαρη και συγκεκριμένη απάντηση που έλαβα από όλες τις εταιρείες. Εμένα με ενδιέφερε κυρίως το πακετάρισμα-συσκευασία να γίνει από αυτούς. Και το κυριότερο όλη τη διαδικασία, ακόμη και την αποθήκευση αν χρειαστεί την αναλαμβάνει μια μόνο εταιρεία. Δεν εμπλέκεται κανένας άλλος.

                    Από την globelink σε ερώτηση μου για τα έξοδα εκεί μέχρι το σπίτι μου στη Μελβούρνη δείτε τι απάντηση έλαβα

                    Please note the rates for local charges below, these rates may change and that is due to shipping line’s discretion.

                    Locals based on 20’ FCL

                    PSC – 130
                    THC – 280
                    LOLO – 75
                    D/O – 65
                    CMR – 20
                    SCA – 20
                    SEC – 15
                    DOC – 75
                    IMP PROCESSING - 15

                    Άντε βγάλε άκρη τι είναι το καθένα. Ούτε το νόμισμα δεν αναφέρει. Τα σχόλια δικά σας.........
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      Να λες ευχαριστώ που σου έστειλε και αυτήν την απάντηση η globelink. Είναι τελείως =====... την ερχόμενη βδομάδα παραλαμβάνω μάλλον τα πράγματά μου. Για να δούμε τί θα γίνει...

                      Comment


                        Originally posted by xri23 View Post
                        Να λες ευχαριστώ που σου έστειλε και αυτήν την απάντηση η globelink. Είναι τελείως ====... την ερχόμενη βδομάδα παραλαμβάνω μάλλον τα πράγματά μου. Για να δούμε τί θα γίνει...
                        Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Δύο φορές τους πήρα και...ούτε φωνή ούτε ακρόαση....
                        Σου εύχομαι να μην έχεις εκπλήξεις κάτω..

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Τελικά εγώ θα τα στείλω με την Allied Pickfords Greece - Moving Company in Greece. Για ένα ολόκληρο container με 18.5 κυβικά θα πλωρώσω 5070 ευρώ.

                          Η τιμή αυτή περιλαμβάνει:.....................
                          leyteri καλά έκανες και το ανέρτησες! Από όσες έχω ψάξει και εγώ όντως είναι η πιο ξεκάθαρη και επεξηγηματική...Τουλάχιστον να ξέρουμε τι μας περιμένει...όσο γίνεται... Πότε τα στέλνεις? Σου είπαν πόσες μέρες?

                          Comment


                            Originally posted by christine View Post
                            leyteri καλά έκανες και το ανέρτησες! Από όσες έχω ψάξει και εγώ όντως είναι η πιο ξεκάθαρη και επεξηγηματική...Τουλάχιστον να ξέρουμε τι μας περιμένει...όσο γίνεται... Πότε τα στέλνεις? Σου είπαν πόσες μέρε?
                            Φορτώνω το Σάββατο 4/2. Στο μεταξύ στο πακετάρισμα περιλαμβάνεται και η αποσυναρμολόγηση οποιουδήποτε αντικειμένου χρειάζεται να αποσυναρμολογηθεί. Ουσιαστικά δεν κάνεις εσύ τίποτα. Μόνο φωτιστικά θα ξηλώσω. Δίνεις το σπίτι όπως είναι και αυτοί σου το βάζουν σε ένα container! Δεν θυμάμαι ακριβως πόσες μέρες είπαμε (ίσως γύρω στις 45) γιατί εγώ θα χρειαστώ και αποθήκευση μόλις φτάσουν, οπότε δεν με νοιάζει.

                            Εσύ τι προσφορά έχεις πάρει και για πού?
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              εγώ σήμερα έλαβα αύτο το μήνυμα από τον εδώ πράκτορα:

                              "hi
                              updating you on your shipment please note yur shipment now requires inspection, i will notify you once this completed
                              thanks"

                              αχχχ αυτό το inspection σημαίνει και άλλα δολάρια; Να ρωτήσω όσους τελικά παραλάβει τα πράγματά τους έχει γίνει σε όλους έλεγχος; Και αν ναι ελέγχουν δειγματοληπτικά ή όλα τα κουτιά; έχει κανείς να δώσει καμιά συμβουλή;

                              Comment


                                Originally posted by xri23 View Post
                                εγώ σήμερα έλαβα αύτο το μήνυμα από τον εδώ πράκτορα:
                                Με ποια εταιρεία τα μετεφερες? Πες μας όταν έχεις νεα σχετικά με το κόστος και το τι ελέγχουν. Πάντως αν κρίνω από τα δικά μου πράγματα δεν υπάρχει περίπτωση να τα ελεγξουν όλα. όλα είναι κλεισμένα τοσο καλα,σχεδόν αεροστεγώς.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X