Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by leyteris77 View Post
    Loucas, απο το conteiner tracking ξερω οτι το καράβι ειναι στο λιμάνι της Μελβούρνης. Ακόμα όμως δεν έχει επικοινωνίσει η μεταφορική μαζί μου. Πότε να περιμένω να με πάρουν? Και για μένα όσο αργότερα τόσο καλύτερα. Έχουμε και το οικονομικό θέμα που εκρεμμεί ακόμα.
    Να μην περιμένεις να τους πάρεις τηλέφωνο... δεν θα τους ενοχλήσεις...εμείς κάθε μέρα παίρναμε τηλέφωνο και τελικά πληρώσαμε και αποθήκευση από μ...... τους. Χαρτιά σου έχουν στείλει; για να συμπληρώσεις; Το τελικό κοστολόγιο στο έχουν στείλει; Πάρε τηλέφωνο.... ή μάλλον καλύτερα να τους στείλεις email και να ρωτήσεις ακριβώς τί θέλεις να έχεις γραπτά την απάντησή τους. Εμείς έτσι την πατήσαμε.... είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία με μία άσχετη και τελικά πληρώσαμεεεεε παραπάνω για αποθήκη.... λες και μας περισσεύανε. Καλύτερα να τους ζαλίσεις παρά να έχεις εκπλήξεις.

    Comment


      Originally posted by xri23 View Post
      Να μην περιμένεις να τους πάρεις τηλέφωνο... δεν θα τους ενοχλήσεις...εμείς κάθε μέρα παίρναμε τηλέφωνο και τελικά πληρώσαμε και αποθήκευση από μ...... τους. Χαρτιά σου έχουν στείλει; για να συμπληρώσεις; Το τελικό κοστολόγιο στο έχουν στείλει; Πάρε τηλέφωνο.... ή μάλλον καλύτερα να τους στείλεις email και να ρωτήσεις ακριβώς τί θέλεις να έχεις γραπτά την απάντησή τους. Εμείς έτσι την πατήσαμε.... είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία με μία άσχετη και τελικά πληρώσαμεεεεε παραπάνω για αποθήκη.... λες και μας περισσεύανε. Καλύτερα να τους ζαλίσεις παρά να έχεις εκπλήξεις.
      Το βράδυ μου έστειλε email ο Έλληνας agent και το πρωί οι Αυστραλοί. Μου έστειλαν τα χαρτιά με τις οδηγίες και τα έντυπα, τα οποία τα συμπλήρωσα και θα τα στείλω πίσω αφού τα σκανάρω. Το ποσό που θα πληρώσω ειναι για quarantine 20ft container inspection fee (A$370.00) & terminal and port storage charges at destination port (A$505). Φυσικά αν προκύψει κάτι για καταστροφή ή ότι άλλο θα είναι έξτρα. Επίσης λένε οτι θα χρειαστούν 10-14 εργ. μέρες μέχρι να μπορούν να τα παραδώσουν. Εμεις βέβαια θα τα αποθηκεύσουμε παραπάνω διάστημα.
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        Εϊναι η ώρα να εξηγήσω γιατί ΔΕΝ συνιστώ την Allied Pickfords, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post. Παραθέτω ένα αρχικό μήνθυμα που τους έστειλα για να καταλάβετε περι τίνος πρόκειται και την τελευταία στιχομυθία που έιχαμε για τα ζητήματα που προέκυψαν για να καταλάβετε περίπου τι έγινε και να μην την πατήσει άλλος όπως εγώ. Με μπλέ χρώμα είναι οι απαντήσεις της εταιρείας και με κόκκινο απάντηση δική μου στον γενικό διευθυντή τους.


        " Καταρχήν θα πρέπει να σας επισημάνω οτι η προσφορά όπως λέτε ήταν για 18,5 κυβικά και εφόσον τα κυβικά όπως εσείς λέτε είναι 28,5 (27-28 υπολογίστηκαν από τον επικεφαλής σας), η διαφορά είναι 10 και όχι 10,5 κυβικά. Κατα τα άλλα με το email που σας έστειλα στις 20/12/11 σας παρέθεσα την λίστα με τα προς μεταφορά αντικείμενα. Όπως γνωρίζεται οι αναγραφόμενες διαστάσεις είναι οι πραγματικές, καθώς δεν μπορώ να γνωρίζω τον όγκο μετά την συσκευασία και οτι ορισμένα έπιπλα ΙΚΕΑ είναι υπολογισμένα αποσυναρμολογημένα. Σε ερώτηση που σας έκανα τηλεφωνικά σχετικά με το τι χρειάζεται να κάνω εγώ πριν την μετακόμιση, μου είπατε οτι δεν χρειάζεται να κάνώ απολύτως τίποτα, παρα μόνο να αποσυνδέσω τα ηλεκτρολογικά και ό,τι χρειάζεται να αποσυναρμολογηθεί θα αποσυναρμολογηθεί από εσάς. Παρόλα αυτά εσείς μου κάνατε προσφορά για 18,5 κυβικά μόνο προκειμένου να είστε ανταγωνιστικός και να επιλέξω την εταιρεία σας, γνωρίζοντας οτι δεν έχετε σκοπό να αποσυναρμολογήσετε σχεδόν τίποτα και οτι ο τελικός όγκος θα ήταν πολύ μεγαλύτερος. Δέχομαι οτι μεταφέραμε κάποια υλικά παραπάνω από αυτά που περιέχονται στην λίστα, κυρίως γιατί είναι δύσκολος ο υπολογισμός του όγκου τους, τα οποία όμως δεν είναι πάνω από 3-4 κυβικά.
        Στις 14 Οκτωβρίου μου στείλατε προσφορά μετά από αίτημα μου, η οποία δεν περιελάμβανε συσκευασία και μεταφορά στις αποθήκες σας Η προσφορά αυτή ανήλθε στα 3900 ευρώ από 4995 ευρώ που ήταν η προσφορά για συσκευασία. Δηλαδή διαφορά 1095 ευρώ για συσκευασία 18,5 κυβικών, φόρτωση και μεταφορά. Και τώρα μου ζητάτε σχεδόν άλλα τόσα για τα υπόλοιπα 10 κυβικά. Επομένως όπως καταλαβαίνεται δεν είναι δυνατόν να πληρώσω το παραπάνω ποσό και παρακαλώ να αναθεωρήσετε το επιπλέον κόστος το οποίο δεν δικαιολογείται να είναι πάνω απο 240 ευρώ."
        ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        "1) Σας έστειλα μία λίστα με αντικείμενα όγκου 18,5κμ και εσεις αντί να μου κάνετε προσφορά για 18,5+x κμ ώστε να περιλαμβάνει τη συσκευασία, προτιμήσατε να παραμείνετε στα 18,5 ώστε η τελική σας τιμή να είναι ανταγωνιστική, γνωρίζοντας οτι θα προκύψει επιπλέον ο όγκος.
        The additional volume which was measured as 10cbm does not reflect the use of packing materials. 10cbm is a significant volume which results additional costs based on many factors as explained in previous correspondence.

        I never said that the 10cbm reflect the use of packing materials. It reflects the tricks Mr M**** used for the final volume to become higher.



        2) Ύστερα από δικιά σας παρώτρυνση, δεν αποσυναρμολόγησα τα έπιπλα ΙΚΕΑ (1 συρταριέρα, 1 πολυθρόνα, 2 βιβλιοθήκες) που θα μου ήταν πολύ εύκολο να το κάνω, με αποτέλεσμα να συσκευάζονται όπως είναι και να καταλαμβάνουν πολλαπλάσιο όγκο από τον υπολογισθέντα. Αν δεν σας είχα λάβει υπόψιν, ο τελικός όγκος θα ήταν κατά πολύ μικρότερος. Τελικά κατόπιν δικής μου απαίτησης το συνεργείο σας αποσυναρμολόγησε τη μια βιβλιοθήκη, για την οποία προφανώς τώρα εσείς με χρεώνεται επιπλέον.


        The policy of our company is to inspect the specific items and proceed with the disassembling as long as this is in accordance with the company's packing guideline which is used for training our staff. Disassembling every single item simply for reducing the volume or stuffing the small goods into furniture may cause damages which then result to claims. Insurance may blame our company for implementing incorrect packing methods. You could always check our terms and conditions - the link is stated on the signed agreement.

        The policy of your company is to extra charge afterwards using various methods.


        3) Τα αντικείμενα που συμπεριλήφθηκαν στην μεταφορά και δεν ήταν στην λίστα που σας είχα παραθέσει, θεωρώ οτι είναι το πολύ 3-4 κυβικά


        Well noted. The final volume measured in our warehouse is 28.50cbm.

        So, why Allied Pickfords Australia declare that the volume is 27cbm?


        4) Το κόστος μεταφοράς και φόρτωσης του επιπλέον όγκου στην Αυστραλία θα έπρεπε να το είχατε σκεφτεί νωρίτερα, καθώς στην πλειονότητά τους ήσασταν ενήμερος για τα αντικείμενα που μεταφέρουμε.


        As soon as the shipment is measured at our warehouse we proceeded with the estimation of the additional cost and then informed you accordingly.

        At that stage I couldn't check if this is the actual volume or more than it.


        5) Θα μπορούσατε να επισκεφτείτε το χώρο μου και να εκτιμήσετε από κοντά τον όγκο των αντικειμένων με όποιο τρόπο εσείς επιθυμέίτε.


        You understand that due to the location of your residence it would be difficult to arrange a survey visit; Also, we did not receive such request for a survey.

        You could also advise me the way I should measure and calculate the volume of my goods to avoid having extra charges.


        6) Ο επικεφαλής σας μου ανέφερε οτι η χρέωση σας βασίζεται στον πραγματικό όγκο των αντικειμένων πριν λυθούν. Αυτό εσείς γιατί δεν μου το είπατε αν είχατε σκοπό να χρεώσετε με αυτόν τον τρόπο?


        Our labors are not involved into the quoting process neither are aware of pricing issues and how costs are estimated. it is false if the specific labour commented on this issue and in this case we apologize. Our offers are based on the total volume of the shipment which is always measured upon loading into the truck at residence (as a first estimate) or at warehouse for a more accurate measurement if needed.

        Prior to our agreement I had 2 cheaper offers with similar services, but I selected your company although your price was EUR 500 more expensive than others, hoping to get a better quality of service. And now this is the result"


        Αποτέλεσμα ήταν να πληρώσω σχεδόν 1000 ευρώ παραπάνω για την μεταφορά και φυσικά θα στοιχίσει παραπάνω και η αποθήκευση.

        Να προσπαθήσετε να ξεκαθαρίσετε με τον όποιο μεταφορέα τον τρόπο χρέωσης και υπολογισμού του όγκου.


        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          Originally posted by leyteris77 View Post

          [/COLOR][/I]Αποτέλεσμα ήταν να πληρώσω σχεδόν 1000 ευρώ παραπάνω για την μεταφορά και φυσικά θα στοιχίσει παραπάνω και η αποθήκευση.

          Να προσπαθήσετε να ξεκαθαρίσετε με τον όποιο μεταφορέα τον τρόπο χρέωσης και υπολογισμού του όγκου.


          Αποθήκευση; Εννοείς τον καιρό που θα τα έχουν στην αποθήκη τους μέχρι να στα εκτελωνίσουν;;;

          Comment


            Originally posted by leyteris77 View Post
            Το βράδυ μου έστειλε email ο Έλληνας agent και το πρωί οι Αυστραλοί. Μου έστειλαν τα χαρτιά με τις οδηγίες και τα έντυπα, τα οποία τα συμπλήρωσα και θα τα στείλω πίσω αφού τα σκανάρω. Το ποσό που θα πληρώσω ειναι για quarantine 20ft container inspection fee (A$370.00) & terminal and port storage charges at destination port (A$505). Φυσικά αν προκύψει κάτι για καταστροφή ή ότι άλλο θα είναι έξτρα. Επίσης λένε οτι θα χρειαστούν 10-14 εργ. μέρες μέχρι να μπορούν να τα παραδώσουν. Εμεις βέβαια θα τα αποθηκεύσουμε παραπάνω διάστημα.
            Μία συμβουλή θα σου δώσω. Συμπλήρωσε προσεκτικά τα έντυπα γιατί αν παραλήψεις ή κάνεις κάποιο λάθος το customs θα στο απορρίψει. Και επίσης η μεταφορική εδώ δεν θα ελέγξουν τα χαρτιά σου αν έχουν κάποιο πρόβλημα. Αυτοί απλά τα μεταφέρουν τα χαρτιά. Και επίσης αν είναι δυνατόν να ζητήσεις να είσαι παρόν όταν γίνεται ο εκτελωνισμός και ας έχεις ορίσει κάποιον broker. Ότι έχει πάρε δώσε με τα depot kai tis cargo εταιρείες το νου σας ....και έχε μαζί σου φωτογραφική να βγάζεις φωτό όταν τα παραλάβεις και αν πας και στο depot φωτό και τις παλέτες όπως θα τα έχουμε ντανιασμένα τα πράγματά σου. ααααχ

            Comment


              Originally posted by xri23 View Post
              Αποθήκευση; Εννοείς τον καιρό που θα τα έχουν στην αποθήκη τους μέχρι να στα εκτελωνίσουν;;;
              Όχι, θα τα αποθηκεύσουμε μέχρι να νοικιάσουμε δικό μας σπίτι.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                Το βράδυ μου έστειλε email ο Έλληνας agent και το πρωί οι Αυστραλοί. Μου έστειλαν τα χαρτιά με τις οδηγίες και τα έντυπα, τα οποία τα συμπλήρωσα και θα τα στείλω πίσω αφού τα σκανάρω. Το ποσό που θα πληρώσω ειναι για quarantine 20ft container inspection fee (A$370.00) & terminal and port storage charges at destination port (A$505). Φυσικά αν προκύψει κάτι για καταστροφή ή ότι άλλο θα είναι έξτρα. Επίσης λένε οτι θα χρειαστούν 10-14 εργ. μέρες μέχρι να μπορούν να τα παραδώσουν. Εμεις βέβαια θα τα αποθηκεύσουμε παραπάνω διάστημα.
                Με έχεις μπερδέψει λίγο... Εφόσον η μεταφορική σου έστειλε τιμολόγιο για terminal & quarantine charges σημαίνει ότι τελειώσε όλη η διαδικασία εκτελωνισμού και ελέγχου. Αν υπήρχε κάτι "ύποπτο" η AQIS μαζί με το τιμολόγιο για inspection/quarantine fees θα έστελνε και αναφορά για αντικείμενα προς treatment/desctruction.

                Γιατί λοιπόν χρειάζονται 10-14 εργάσιμες μέρες ακόμη; Εκτός και στη victoria τα κάνουν διαφορετικά... Πότε έφτασε το container στο λιμάνι και πόσες μέρες μετα σου ήρθε η ειδοποίηση; Α, και επι τη ευκαιρία, τα port storage charges δεν τα γλιτώνεις και δεν έχουν να κάνουν με καθυστέρηση εκ μέρους της εταιρείας ή κάτι άλλο.

                Comment


                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Εϊναι η ώρα να εξηγήσω γιατί ΔΕΝ συνιστώ την Allied Pickfords, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post.
                  Ένας από τους βασικούς λόγους που απέρριψα τη συγκεκριμένη εταιρεία ήταν διότι μου έστελνα ασαφείς προσφορές. Η πρώτη δε εξ' αυτών ήταν για γέλια διότι αφορούσε μόνο εκτελωνισμό εξαγωγής και θαλάσσια μεταφορά... Στους όρους δε έγραφε ότι θα ερχόταν το κοντεινερ στο σπίτι μου και θα είχα στη διάθεση μου 2 ώρες για να το φορτώσω με δικά μου μέσα... Τελικά χρειάστηκε να το ζητήσω 3 φορές για να λάβω προσφορά door-to-door αλλά και αυτή πάλι είχε ασάφειες...

                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Να προσπαθήσετε να ξεκαθαρίσετε με τον όποιο μεταφορέα τον τρόπο χρέωσης και υπολογισμού του όγκου.
                  Εγώ θα έλεγα με τον οποιοδήποτε μεταφορέα να πάρετε γραπτή, δεσμευτική προσφορά μετά από επιτόπια αυτοψία τους ή οποία να περιλαμβάνει μεταφορά door-to-door με όλες τις υπηρεσιές στην ελλάδα ή την αυστραλιά (εκτός φυσικά των χρεώσεων του κράτους, terminal fees & AQIS).

                  Τελικά δε αυτό που προκύπτει είναι ότι εφόσον έχετε πράγματα από κάποιο όγκο και πάνω συμφαίρει να πάρετε full container, αποκλειστικής χρήσης, ακόμη και αν δεν το γεμίσετε..

                  Comment


                    Originally posted by loucas View Post
                    Θεωρώ και ελπίζω ότι όλα θα ολοκληρωθούν χωρίς προβλήματα την Παρασκευή και θα μπορέσω να προτείνω ανεπιφύλακτα τη Safeway Transport για τις μεταφορές σας.
                    Σήμερα το πρωί ήρθαν οι μεταφορείς και ολοκληρώθηκε η μεταφορά χωρίς προβλήματα, οπότε μπορώ να σας πω ότι συστήνω ανεπιφύλακτα τη Safeway Transport (210 8941520). Αυτά που συμφωνήσαμε, αυτά έγιναν, χωρίς καμία έκπληξη ούτε εδώ, ούτε στην Ελλάδα.

                    Η μοναδική διαφωνία που είχαμε αφορούσε στη χρέωση ΦΠΑ για τις εργασίες εντός ελλάδος (η τιμολόγηση έγινε σε αυστραλιανή εταιρεία). Σε σχετική μου ερώτηση είμαι 100% σίγουρος ότι μου είχαν πει προφορικά ότι δεν θα υπήρχε καθόλου ΦΠΑ. Επί της ουσίας βέβαια, αυτό δε θα ήταν εφικτό και θα ήταν παράνομο, διότι οι εργασίες εντός ελλάδας επιβαρύνονται με ΦΠΑ ακόμη και αν είναι προς ξένες εταιρείες, οπότε δέχομαι ότι όλη η διαφωνία ήταν αποτέλεσμα στιγμιαίας κακής επικοινωνίας.

                    Αν κάποιος επιθυμεί να επικοινωνήσει μαζί τους, μπορεί να αναφέρει και το όνομα μου (ας μου στείλει pm)

                    Comment


                      Originally posted by loucas View Post
                      Σήμερα το πρωί ήρθαν οι μεταφορείς και ολοκληρώθηκε η μεταφορά χωρίς προβλήματα, οπότε μπορώ να σας πω ότι συστήνω ανεπιφύλακτα τη Safeway Transport (210 8941520). Αυτά που συμφωνήσαμε, αυτά έγιναν, χωρίς καμία έκπληξη ούτε εδώ, ούτε στην Ελλάδα.

                      Η μοναδική διαφωνία που είχαμε αφορούσε στη χρέωση ΦΠΑ για τις εργασίες εντός ελλάδος (η τιμολόγηση έγινε σε αυστραλιανή εταιρεία). Σε σχετική μου ερώτηση είμαι 100% σίγουρος ότι μου είχαν πει προφορικά ότι δεν θα υπήρχε καθόλου ΦΠΑ. Επί της ουσίας βέβαια, αυτό δε θα ήταν εφικτό και θα ήταν παράνομο, διότι οι εργασίες εντός ελλάδας επιβαρύνονται με ΦΠΑ ακόμη και αν είναι προς ξένες εταιρείες, οπότε δέχομαι ότι όλη η διαφωνία ήταν αποτέλεσμα στιγμιαίας κακής επικοινωνίας.

                      Αν κάποιος επιθυμεί να επικοινωνήσει μαζί τους, μπορεί να αναφέρει και το όνομα μου (ας μου στείλει pm)
                      Ευχαριστω και παλι για τις χρησιμες πληροφορίες σου louca!
                      Εστειλες air-conditioners και επιπλα κήπου/βεραντας; Διαβασα οτι τα A/C μπορει να χρειαστουν fumigation. Το ίδιο και για τα ξυλινα επιπλα κήπου. Μηπως να αποφυγω να τα στειλω;
                      Moving to Sydney on September 28, 2012!

                      Comment


                        Originally posted by loucas View Post
                        Με έχεις μπερδέψει λίγο... Εφόσον η μεταφορική σου έστειλε τιμολόγιο για terminal & quarantine charges σημαίνει ότι τελειώσε όλη η διαδικασία εκτελωνισμού και ελέγχου. Αν υπήρχε κάτι "ύποπτο" η AQIS μαζί με το τιμολόγιο για inspection/quarantine fees θα έστελνε και αναφορά για αντικείμενα προς treatment/desctruction.

                        Γιατί λοιπόν χρειάζονται 10-14 εργάσιμες μέρες ακόμη; Εκτός και στη victoria τα κάνουν διαφορετικά... Πότε έφτασε το container στο λιμάνι και πόσες μέρες μετα σου ήρθε η ειδοποίηση; Α, και επι τη ευκαιρία, τα port storage charges δεν τα γλιτώνεις και δεν έχουν να κάνουν με καθυστέρηση εκ μέρους της εταιρείας ή κάτι άλλο.
                        Το container εφτασε 15/3 και αυτοι με ειδοποίησαν χθες 16. Δεν έχει τελειώσει η διαδικασία απλά μου ανέφεραν τα στανταρ ποσά που πρέπει να πληρώσω, που είναι αυτά που έλεγε και το συμβόλαιο. Δεν μου έστειλε τιμολόγιο, δεν έχω πληρώσει ακόμα. Εστειλε ένα credit card deduction authority με το οποίο τους δινω το δικαιωμα να τραβήξουν το συγκεκριμένο ποσό από τον λογαριασμό μου. Στο ποσό αυτό όπως είπα είναι το inspestion fee & port storage charges.

                        Επίσης να πω οτι το συμβόλαιο της ALLIED τελικά ήταν πολύ ασαφές και το χειρότερο είναι οτι ήταν ασαφές στην κυρίως χρέωση και όχι στα έξοδα της Μελβούρνης. Γι' αυτό λοιπόν και πάλι ΠΡΟΣΟΧΗ στον όγκο που αναφέρει η προσφορά. Και αν γίνεται καλέστε την εταιρεία να εκτιμήσει αυτή τον όγκο. Και αυτά τα calculators που στέλνουν, όλα μ...ες είναι. Θαρείς και όλες οι βιβλιοθήκες έχουν τον ίδιο όγκο. Από απατεώνες έχει χορτάσει το μάτι μας.
                        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                        Comment


                          Originally posted by leyteris77 View Post
                          Όχι, θα τα αποθηκεύσουμε μέχρι να νοικιάσουμε δικό μας σπίτι.
                          Να τα αποθηκεύσεις σε κάποιο άλλο storage που είναι ποιο φθηνά και όχι στο δικό τους depot.
                          Βασικά το ντεπότ που ήταν τα πράγματα μας μας χρεώναν 500 δολλάρια την ημέρα για 14 κυβικά πίκρα...

                          Comment


                            Originally posted by xri23 View Post
                            Να τα αποθηκεύσεις σε κάποιο άλλο storage που είναι ποιο φθηνά και όχι στο δικό τους depot.
                            Βασικά το ντεπότ που ήταν τα πράγματα μας μας χρεώναν 500 δολλάρια την ημέρα για 14 κυβικά πίκρα...
                            Ποιος σου χρέωσε τόσα?Είσαι σίγουρη? Εμάς η χρέωση είναι η παρακάτω

                            Monthly storage rental for personal effects EUR 9.00 per cbm,
                            Storage handling one time only charge EUR 12.00 per cbm
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Ποιος σου χρέωσε τόσα?Είσαι σίγουρη? Εμάς η χρέωση είναι η παρακάτω

                              Monthly storage rental for personal effects EUR 9.00 per cbm,
                              Storage handling one time only charge EUR 12.00 per cbm
                              Αν μιλάς για αποθήκες που πάει ο καθένας πράγματα να αποθηκεύσει είναι ποιο φθηνά.
                              Επειδή καθυστέρησε ο εκτελωνισμός μας η πολιτική του depot που ήταν τα πράγματα μας ήταν να χρεώνει 35 δολλάρια για κάθε κυβικό την ημέρα. Για αυτό έχω αγανακτήσει με την μεταφορική που χρησιμοποίησα γιατί συνέβαλλε και η άχρηστη υπάλληλός του στην καθυστέρηση του εκτελωνισμού. Και επειδή κατάλαβαν την βλακεία τους αντί για 7 μέρες που ήθελαν να μας χρεώσουν μας χρέωσαν μόνο για τις 3 .... μας έκαναν και χάρη. Τελικά δεν έχει σημασία σε ποια χώρα βρίσκεσαι όταν μπλέκεις με μεταφορικές/αποθήκες και λιμάνια παντού τα ίδια είναι ....

                              Comment


                                Μπάνιο στη θάλασσα δεν κάναμε... μόνο σε πισίνες. Ήταν το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 50 ετών... Σαπίσαμε στη βροχή... Ούτως ή άλλως βέβαια "σα τη Χαλκιδική δεν έχει" :-)



                                Από ποιό μέρος της Χαλκιδικής είσαι;

                                Τελικά αναρωτιέμαι ειλικρινά αν συμφέρει να μεταφέρουμε όλα μας τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές. Πολοί λένε συχνά οτι είναι ακριβά τα πράγματα στην Αυστραλία όμως είδα πέρυσι από κοντά τρελές προσφορές σε όλα τα είδη. Αν μπεί κάποιος στα site: kmart, bigw, target θα δει ότι αν ψάξεις υπάρχουν πολύ καλές τιμές. Έχω βρει πάπλωμα με παπλωματοθήκη, σεντόνια και μαξιλαροθήκες 60 δολάρια. Επίσης στο fantastic furniture έχει πακέτα από 16 κομμάτια επίπλων (διπλό κρεβάτι, σαλόνι, τραπεζαρία με 6 καρέκλες, τραπεζάκι σαλονιού κ.ά.) με 2.999 δολάρια. Οι συγγενείς μου στην Αυστραλία μου λένε να πάρω μόνο προσωπικά είδη.
                                Είμαι σε δίλημα....συμφέρει ή όχι;

                                Comment

                                Working...
                                X