Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά άκυρο........συνέχεια σκεφτόμαστε αυτό το πράγμα με τον άνδρα μου αλλά τελικά καταλήξαμε ότι θα στείλουμε όλα μας τα πράγματα. Πήραμε προσφορά 6.000 ευρώ από την πόρτα του σπιτιού μας εως την πόρτα που θέλουμε να ξεφορτωθούν στην Αυστραλία με δικό τους αμπαλάρισμα, απεντόμωση και ασφάλεια από Βεϊνόγλου (εικοσάρι κοντέινερ). Σίγουρα συμφέρει έτσι γιατί όσο καλές τιμές κι αν έχει αποκλείεται να μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά ολόκληρο νοικοκυριό από την αρχή. Τί λέτε, συμφωνείτε;

    Comment


      Originally posted by stella82 View Post
      Παιδιά άκυρο........συνέχεια σκεφτόμαστε αυτό το πράγμα με τον άνδρα μου αλλά τελικά καταλήξαμε ότι θα στείλουμε όλα μας τα πράγματα. Πήραμε προσφορά 6.000 ευρώ από την πόρτα του σπιτιού μας εως την πόρτα που θέλουμε να ξεφορτωθούν στην Αυστραλία με δικό τους αμπαλάρισμα, απεντόμωση και ασφάλεια από Βεϊνόγλου (εικοσάρι κοντέινερ). Σίγουρα συμφέρει έτσι γιατί όσο καλές τιμές κι αν έχει αποκλείεται να μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά ολόκληρο νοικοκυριό από την αρχή. Τί λέτε, συμφωνείτε;
      η τιμη περιλαμβανει ΦΠΑ,εκτελωνισμό ,άλλα εξοδα στην Αus?

      Comment


        Originally posted by stella82 View Post
        Μπάνιο στη θάλασσα δεν κάναμε... μόνο σε πισίνες. Ήταν το χειρότερο καλοκαίρι των τελευταίων 50 ετών... Σαπίσαμε στη βροχή... Ούτως ή άλλως βέβαια "σα τη Χαλκιδική δεν έχει" :-)

        Από ποιό μέρος της Χαλκιδικής είσαι;
        Δεν είμαι από τη Χαλκιδική, από τη Θεσσαλονική είμαι. Έχουμε ένα εξοχικό στη Μόλα Καλύβα, κοντά στο Ποσείδι βέβαια. Η φράση όμως είναι το κλασικό κλίσε των Θεσσαλονικιών όταν πηγαίνουν σε παραλίες άλλων περιοχών.

        Originally posted by stella82 View Post
        Τελικά αναρωτιέμαι ειλικρινά αν συμφέρει να μεταφέρουμε όλα μας τα έπιπλα και τις ηλεκτρικές συσκευές. Πολοί λένε συχνά οτι είναι ακριβά τα πράγματα στην Αυστραλία όμως είδα πέρυσι από κοντά τρελές προσφορές σε όλα τα είδη. Αν μπεί κάποιος στα site: kmart, bigw, target θα δει ότι αν ψάξεις υπάρχουν πολύ καλές τιμές. Έχω βρει πάπλωμα με παπλωματοθήκη, σεντόνια και μαξιλαροθήκες 60 δολάρια. Επίσης στο fantastic furniture έχει πακέτα από 16 κομμάτια επίπλων (διπλό κρεβάτι, σαλόνι, τραπεζαρία με 6 καρέκλες, τραπεζάκι σαλονιού κ.ά.) με 2.999 δολάρια. Οι συγγενείς μου στην Αυστραλία μου λένε να πάρω μόνο προσωπικά είδη.
        Είμαι σε δίλημα....συμφέρει ή όχι;
        Να τα πάρεις ΟΛΑ. Οι συγγενείς εδώ ας λένε ότι θέλουν. Η ουσία είναι ότι όλα είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα, από αρκετά ως πολύ. Τώρα αν βρήκες κάπου και μια προσφορά δε λεει και τίποτε. Μπες στο site του ΙΚΕΑ για παράδειγμα και δες τιμές.

        Comment


          Originally posted by stella82 View Post
          Παιδιά άκυρο........συνέχεια σκεφτόμαστε αυτό το πράγμα με τον άνδρα μου αλλά τελικά καταλήξαμε ότι θα στείλουμε όλα μας τα πράγματα. Πήραμε προσφορά 6.000 ευρώ από την πόρτα του σπιτιού μας εως την πόρτα που θέλουμε να ξεφορτωθούν στην Αυστραλία με δικό τους αμπαλάρισμα, απεντόμωση και ασφάλεια από Βεϊνόγλου (εικοσάρι κοντέινερ). Σίγουρα συμφέρει έτσι γιατί όσο καλές τιμές κι αν έχει αποκλείεται να μπορώ να πάρω με αυτά τα λεφτά ολόκληρο νοικοκυριό από την αρχή. Τί λέτε, συμφωνείτε;
          Μερικές φορές σε αυτό το forum έχω την αίσθηση ότι ο κόσμος δε διαβάζει καθόλου τα προηγούμενα posts...

          Καταρχάς δώσατε πλήρες item list με ασφαλιζόμενες αξίες στο Βεινόγλου και σας έκανε προσφορά με ασφάλεια και απεντόμωση; Επίσης προφανώς η προσφορά δεν περιλαμβάνει τα εδώ έξοδα (δε θα μπορούσε εξάλλου διότι αφενός είναι πληρωτέα σε δολλάρια, αφετέρου είναι μεταβλήτα)

          Δεύτερον, αν έβλεπες το δικό μου post, πλήρωσα door-to-door 4.662 με ΦΠΑ και ασφάλεια για ασφαλιζόμενη αξία 31.800 ευρώ (συν τα έξοδα εδώ, $1528), δηλαδή σε κάθε περίπτωση 1.338 ευρώ λιγότερα...

          Comment


            Originally posted by loucas View Post
            Δεύτερον, αν έβλεπες το δικό μου post, πλήρωσα door-to-door 4.662 με ΦΠΑ και ασφάλεια για ασφαλιζόμενη αξία 31.800 ευρώ (συν τα έξοδα εδώ, $1528), δηλαδή σε κάθε περίπτωση 1.338 ευρώ λιγότερα...
            loucas εσυ πόσα κυβικά είχες?
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              Originally posted by stella82 View Post
              Παιδιά άκυρο...........Τί λέτε, συμφωνείτε;
              stella82 η προσωπική μου άποψη είναι να πάρετε τα απαραίτητα που θα σας χρειαστούνε για να λειτουργήσει γρήγορα το νοικοκυριό σας αλλά φυσικά οχι ολα.Τι εννοώ. Οχι κρεβάτια και στρώματα γιατι πιάνουν όγκο για μεταφορά και εδώ βρωμάει ο τόπος απο φτηνά καινούργια. Ασε που το σπίτι που θα βρείτε μπορεί να είναι επιπλωμένο, που πάει να πει οτι θα τα έχει ήδη. Οχι κομοδίνα, συρταριέρες και λοιπά έπιπλα. Με μια βόλτα σε 2-3 γκαράζ σέιλ και λίγο υπομονή θα βρείς οτι μπορείς να φανταστείς με λίγα δολάρια. Πολύς κόσμος χαρίζει απλά για να μην τα πετάξει αρκεί να πας να τα πάρεις. Ολα αυτά θα τα βρείς στην Σαββατιάτικη εφημερίδα.
              Μην πάρεις άσπρες ηλεκτρικές συσκευές. π.χ. Πλυντήριο, ψυγείο κ.τ.λ. Εκτός του οτι θα πρέπει να βάλεις σε κάθε μια και απο εναν αντάπτορα γιατι έχει διαφορετικό βίζμα εδω, είναι διαφορετικές προδιαγραφές εδώ σε αυτά και θα την πατήσεις. π.χ. εδω τα πληντύρια που γεμίζουν απο πάνω είναι το κλασικό και είναι πολύ καλύτερα απο αυτά που γεμίζουν απο μπροστά. Μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση και με ενα χρόνο εγγύηση θα βρείς πάρα πολλά απο ειδικά μαγαζιά που πουλάνε άσπρες συσκευές μεταχειρισμένες.
              Πάρε αν έχει κάποιο αγαπημένο σετ πιάτα και ποτήρια γιατι ψυχολογικούς λόγους κυρίως, αν δεν έχεις τέτοια κωλύματα ούτε αυτά. Ενα καλό σίδερο αν έχεις αγοράσει οκ πάρτο, μικρό είναι εξάλου. Αλλά αυτό το ολα περιορισέτο σε λίγα και απαραίτητα ή συναισθηματικής αξίας.
              Μην κοιτάς το ΙΚΕΑ γιατι εδώ δεν είναι φτηνό ούτε αγοράζει ο μέσος κόσμος που αγοράζει στην πατρίδα. Το μοντέλο στα ΙΚΕΑ είναι φτηνά και με ντιζάιν σουηδικά έπιπλα. Εδώ φτιάχνουν τα πάντα, πρώτα απο ολα και δεύτερον η Σουηδία είναι πολύ πολύ μακριά. Πολύ μακρύτερα απο οσο είναι απο την πατρίδα. Το αποτέλεσμα είναι να είναι επιβαρυμένα στην τιμή. Ομως ο κόσμος εδώ θα δείς είναι περισσότερο απλός και πρακτικός. Δεν αγαπάει σώνει και καλά το ντιζάιν για μούρη. Δεν τρελαίνονται για σουηδικό ντιζάιν. Κυρίως τους αρέσουν τα made in Australia. Australian own and build. Ίσως δεν είναι τόσο ντιζαινάτα τα δικά τους αλλά σίγουρα είναι πρακτικά και κάνουν την δουλειά τους χωρίς να είναι απαραίτητα άσχημα ή να υστερούν κάπου.
              Κάνε ενα κόπο και διάβασε την Ανταπόκρισή μου που καλύπτει σχεδόν ενα χρόνο, τον πρώτο που ήρθα και αντιμετώπισα ενα σωρό ανάγκες για εξοπλισμό του σπιτιού για την οικογένεια και τους καλεσμένους φίλους και γονείς και θα πάρεις μια εικόνα.
              Αν πάλι θες με το που θα έρθεις να μπείς σε ενα σπίτι και να βρείς τα πάντα όπως τα είχες στην πατρίδα, οκ πάρτα ολα. Μόνο τότε να είσαι αποφασισμένη οτι θα βάλεις πρώτον το χέρι βαθιά στην τσέπη και δεύτερον οτι αργότερα δεν θα είσαι και τόσο ικανοποιημένη με αυτήν σου την απόφαση.
              Επίσης διάβασε και το θέμα που βρίσκεται αυτό το post απο την σελίδα 1 γιατι θα σε βοηθήσει να σχηματίσεις μια καλύτερη εικόνα για την αγορά των μεταφορικών εταιριών και το τι περίπου σου λένε και πόσο απέχει απο την πραγματικότητα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                Originally posted by leyteris77 View Post
                loucas εσυ πόσα κυβικά είχες?
                25 κυβικά μέτρα, 181 packages, 2.700 Kg !

                Ο ακριβής αριθμός των κυβικών δεν είχε όμως καμία απολύτως σημασία για τη μεταφορική μου, άπαξ και πήρα full container.

                Μου το είχαν πει και το είδα και στην πράξη ότι η λογική τους ήταν να φορτώσουμε ότι χωράει μέσα (χωρίς οποιαδήποτε έξτρα χρέωση φυσικά).

                Επειδή κανείς δεν μπορεί να κάνει πραγματική απόλυτη εκτίμηση του χώρου που χρειάζεται (παίζει ρόλο και το τι είδη έχεις, πως θα μπουν μέσα και πόσο έμπειρος είναι ο φορτωτής) είχα κάποια πράγματα τα οποία τα άφησα τελευταία με τη λογική αν χωρέσουν, χώρεσαν (μεταξύ των οποίων και ένας τεράστιος ψυγειοκαταψύκτης).

                Comment


                  Originally posted by Agoriani View Post
                  stella82 η προσωπική μου άποψη είναι να πάρετε τα απαραίτητα που θα σας χρειαστούνε για να λειτουργήσει γρήγορα το νοικοκυριό σας αλλά φυσικά οχι ολα.Τι εννοώ.
                  Φίλε μου διαφωνώ για πολλούς και διάφορους λόγους.

                  Καταρχάς άπαξ και μπεις στη διαδικασία να στείλεις οτιδήποτε με γκρουπαζ έχεις ένα αρκετά σημαντικό κόστος, και η διαφορά με full container είναι αναλογικά μικρή.

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Οχι κρεβάτια και στρώματα γιατι πιάνουν όγκο για μεταφορά και εδώ βρωμάει ο τόπος απο φτηνά καινούργια.
                  Μετάνιωσα ήδη που δεν πήρα μαζί μου και έξτρα πράγματα μια και είχα χώρο στο κοντεινερ (ειδικά 1-2 κρεββάτια και στρώματα για τον ξενώνα)

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Ασε που το σπίτι που θα βρείτε μπορεί να είναι επιπλωμένο, που πάει να πει οτι θα τα έχει ήδη. Οχι κομοδίνα, συρταριέρες και λοιπά έπιπλα.
                  Φυσικά ένα επιπλωμένο σπίτι είναι πολύ πιο ακριβό από το μη επιπλωμένο

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Με μια βόλτα σε 2-3 γκαράζ σέιλ και λίγο υπομονή θα βρείς οτι μπορείς να φανταστείς με λίγα δολάρια. Πολύς κόσμος χαρίζει απλά για να μην τα πετάξει αρκεί να πας να τα πάρεις. Ολα αυτά θα τα βρείς στην Σαββατιάτικη εφημερίδα.
                  Sorry, αλλά δεν έχω καμία απολύτως διάθεση να φορτωθώ τα έπιπλα του κάθε βρομιάρη (ναι έχει πολλούς βρομιάρηδες εδώ).

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Μην πάρεις άσπρες ηλεκτρικές συσκευές. π.χ. Πλυντήριο, ψυγείο κ.τ.λ. Εκτός του οτι θα πρέπει να βάλεις σε κάθε μια και απο εναν αντάπτορα γιατι έχει διαφορετικό βίζμα εδω, είναι διαφορετικές προδιαγραφές εδώ σε αυτά και θα την πατήσεις. π.χ. εδω τα πληντύρια που γεμίζουν απο πάνω είναι το κλασικό και είναι πολύ καλύτερα απο αυτά που γεμίζουν απο μπροστά. Μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση και με ενα χρόνο εγγύηση θα βρείς πάρα πολλά απο ειδικά μαγαζιά που πουλάνε άσπρες συσκευές μεταχειρισμένες.
                  Ο αντάπτορας κοστιζει $1 από το ebay (έχω πάρει ήδη 20). Όσον αφορά τις προδιαγραφές και την ποιότητα, εξαρτάται πάντα από το τι έχεις

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Πάρε αν έχει κάποιο αγαπημένο σετ πιάτα και ποτήρια γιατι ψυχολογικούς λόγους κυρίως, αν δεν έχεις τέτοια κωλύματα ούτε αυτά. Ενα καλό σίδερο αν έχεις αγοράσει οκ πάρτο, μικρό είναι εξάλου. Αλλά αυτό το ολα περιορισέτο σε λίγα και απαραίτητα ή συναισθηματικής αξίας.
                  Μην κοιτάς το ΙΚΕΑ γιατι εδώ δεν είναι φτηνό ούτε αγοράζει ο μέσος κόσμος που αγοράζει στην πατρίδα. Το μοντέλο στα ΙΚΕΑ είναι φτηνά και με ντιζάιν σουηδικά έπιπλα. Εδώ φτιάχνουν τα πάντα, πρώτα απο ολα και δεύτερον η Σουηδία είναι πολύ πολύ μακριά. Πολύ μακρύτερα απο οσο είναι απο την πατρίδα. Το αποτέλεσμα είναι να είναι επιβαρυμένα στην τιμή.
                  Εδώ είναι όλα πιο ακριβά, όχι λόγω απόστασης (ούτως ή άλλως ΟΛΑ του ΙΚΕΑ φτιάχνονται στη νοτιοανατολική ασία) αλλά λόγω αγοραστικής δύναμης του κοινού.

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Ομως ο κόσμος εδώ θα δείς είναι περισσότερο απλός και πρακτικός. Δεν αγαπάει σώνει και καλά το ντιζάιν για μούρη.
                  Δεν τρελαίνονται για σουηδικό ντιζάιν. Κυρίως τους αρέσουν τα made in Australia. Australian own and build. Ίσως δεν είναι τόσο ντιζαινάτα τα δικά τους αλλά σίγουρα είναι πρακτικά και κάνουν την δουλειά τους χωρίς να είναι απαραίτητα άσχημα ή να υστερούν κάπου.
                  Το ΙΚΕΑ το ανέφερα διότι είναι μια παγκόσμια σταθερά όσον αφορά το λόγο κόστους/απόδοσης. Δεν είναι και top quality, αλλά είναι αξιοπρεπή, όμορφα, κάνουν τη δουλεία τους και σε κόστος που δεν το σκέφτεσαι.

                  Originally posted by Agoriani View Post
                  Κάνε ενα κόπο και διάβασε την Ανταπόκρισή μου που καλύπτει σχεδόν ενα χρόνο, τον πρώτο που ήρθα και αντιμετώπισα ενα σωρό ανάγκες για εξοπλισμό του σπιτιού για την οικογένεια και τους καλεσμένους φίλους και γονείς και θα πάρεις μια εικόνα.
                  Αν πάλι θες με το που θα έρθεις να μπείς σε ενα σπίτι και να βρείς τα πάντα όπως τα είχες στην πατρίδα, οκ πάρτα ολα. Μόνο τότε να είσαι αποφασισμένη οτι θα βάλεις πρώτον το χέρι βαθιά στην τσέπη και δεύτερον οτι αργότερα δεν θα είσαι και τόσο ικανοποιημένη με αυτήν σου την απόφαση.
                  Επίσης διάβασε και το θέμα που βρίσκεται αυτό το post απο την σελίδα 1 γιατι θα σε βοηθήσει να σχηματίσεις μια καλύτερη εικόνα για την αγορά των μεταφορικών εταιριών και το τι περίπου σου λένε και πόσο απέχει απο την πραγματικότητα.
                  Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας, όλα στη ζωή είναι σχετικά. Φυσικά εξαρτάται απόλυτα από το τι είναι αυτά που έχεις ή θέλεις να μεταφέρεις. Το αν αξίζει ή όχι από θέμα κόστους μπορεί να σου το απαντήσει μόνο η αποτίμηση που θα κάνεις στα πράγματα σου. Η μεταφορά όλης της οικοσκευής με full container στοιχίζει περιπου 6.000-7.000 ευρώ. Όλη η ουσία είναι στο ποια είναι η αξία των πραγμάτων που μεταφέρεις και ποιο είναι το κόστος αντικατάστασης τους. Αν είναι 6,7,10 και 15 χιλιάδες ευρώ, φυσικά δεν αξίζει να τα μεταφέρεις.

                  Εγώ είχα αποφασίσει ούτως ή άλλως να τα πάρω όλα, και δεν το μετάνοιωσα καθόλου. Στην αποτίμηση που έκανα για την ασφάλεια διαπίστωσα (με έκπληξη) ότι η οικοσκευή μου είχε μια αξία που ξεπερνούσε τις 40.000 ευρώ. Όπως είναι κατανοητό, δεν είναι δυνατόν να αγοράσεις αυτά τα πράγματα εκ νέου.

                  Comment

                  Working...
                  X