Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).

    καλημερα,συγχαρητηρια για ολη τη δουλεια που κανετε εδω μεσα παιδια.ετοιμαζομαι να φυγω για αυστραλια σε 2 βδομαδες και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση επειδη εδω στο ellada δεν ξερει κανεις να μου δωσει μια εγκυρη απαντηση..Μετα απο ερευνα αποφασισα να στειλω καποια προσωπικα μου πραγματα οχι με contαiner αλλα αεροπορικως ,καθως τα χρηματα ηταν σχεδον ιδια και ολοι ξερουμε ποσο καιρο κανει το contαiner για να φτασει.ΟΚ για το ποσο που θα κοστισει η πτηση εμαθα,κανεις ομως δεν μπορεσε να μου πει ποια ειναι η χρεωση οταν φτασουν στο αεροδρομιο της μελβουρνης ποσο θα κοστισει στο τελωνειο. Γιατι υπαρχει κ εκει μια εξτρα χρεωση μου ειπαν..Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει μια απαντηση?ευχαριστω εκ των προτερων

    #2
    Δεν το ήξερα οτι είναι τα χρήματα ίδια με conteiner και αεροπορικός!!!
    Δώσε μας λεπτομέρειες γιατι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Εγώ έκανα 2 φορές μεταφορά αντικειμένων απο Ελλάδα με πλοίο και conteiner και εχω τις λεπτομέρειες στο Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani. Στην αρχή στην πρώτη σελίδα ημερολογιακά.
    Καλημερα,σχετικα με την ερωτηση σου Agorianni (δεν ξερω αν εκανα και σωστα την παραθεση :p) επειδη θα στειλω μερικα προσωπικα πραγματα περιπου 25κουτες,οχι επιπλα κλπ, η τιμη που ζητουσε το container με το αεροπορικο ηταν σχετικα κοντα και αποφασισα να τα στειλω ετσι...τελικα εβγαλα μια ακρη και για το κοστος του τελωνειου στο αεροδρομιο που κ αυτο ειναι σχετικα χαμηλο.Η διαδικασια ειναι απλη,αδιαλεγεις μια εταιρεια cargo που αναλαμβανει την αποστολη και φτανουν τα πραγματα σε 1 μολις μερα..

    Comment


      #3
      Originally posted by andrianapa View Post
      Δεν το ήξερα οτι είναι τα χρήματα ίδια με conteiner και αεροπορικός!!!
      Δώσε μας λεπτομέρειες γιατι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Εγώ έκανα 2 φορές μεταφορά αντικειμένων απο Ελλάδα με πλοίο και conteiner και εχω τις λεπτομέρειες στο Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani. Στην αρχή στην πρώτη σελίδα ημερολογιακά.

      Καλημερα,σχετικα με την ερωτηση σου Agorianni (δεν ξερω αν εκανα και σωστα την παραθεση :p) επειδη θα στειλω μερικα προσωπικα πραγματα περιπου 25κουτες,οχι επιπλα κλπ, η τιμη που ζητουσε το container με το αεροπορικο ηταν σχετικα κοντα και αποφασισα να τα στειλω ετσι...τελικα εβγαλα μια ακρη και για το κοστος του τελωνειου στο αεροδρομιο που κ αυτο ειναι σχετικα χαμηλο.Η διαδικασια ειναι απλη,αδιαλεγεις μια εταιρεια cargo που αναλαμβανει την αποστολη και φτανουν τα πραγματα σε 1 μολις μερα..
      Μπορείς να γράψεις λεπτομέρειες?
      Εταιρία,κυβικά,χρήματα?
      thanks

      Comment


        #4
        Originally posted by andrianapa View Post
        Δεν το ήξερα οτι είναι τα χρήματα ίδια με conteiner και αεροπορικός!!!
        Δώσε μας λεπτομέρειες γιατι είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Εγώ έκανα 2 φορές μεταφορά αντικειμένων απο Ελλάδα με πλοίο και conteiner και εχω τις λεπτομέρειες στο Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani. Στην αρχή στην πρώτη σελίδα ημερολογιακά.

        Καλημερα,σχετικα με την ερωτηση σου Agorianni (δεν ξερω αν εκανα και σωστα την παραθεση :p) επειδη θα στειλω μερικα προσωπικα πραγματα περιπου 25κουτες,οχι επιπλα κλπ, η τιμη που ζητουσε το container με το αεροπορικο ηταν σχετικα κοντα και αποφασισα να τα στειλω ετσι...τελικα εβγαλα μια ακρη και για το κοστος του τελωνειου στο αεροδρομιο που κ αυτο ειναι σχετικα χαμηλο.Η διαδικασια ειναι απλη,αδιαλεγεις μια εταιρεια cargo που αναλαμβανει την αποστολη και φτανουν τα πραγματα σε 1 μολις μερα..
        H andrianapa μου έγραψε τα παρακάτω.
        πιθανον θα τα στειλω με skyway που συνεργαζεται με goldair cargo και μου ζητησαν 1200€ για 25 κουτια 300 κιλα συνολο.Ακομη κοιταζω εταρειες για να δω τελικα ποια θα επιλεξω απλα πανω κατω ολες τις ιδιες τιμες εχουν.
        η μεταφορα με container οχι ολοκληρο αλλα ενα μερος απο αυτο που θα νοικιαζα κοστιζει περιπου 800€..και κανει κ 40 μερες και βαλε..γι αυτο διαλεξα το αεροπορικο

        Comment


          #5
          Originally posted by australian View Post
          Καλημερα,σχετικα με την ερωτηση σου Agorianni (δεν ξερω αν εκανα και σωστα την παραθεση :p) επειδη θα στειλω μερικα προσωπικα πραγματα περιπου 25κουτες,οχι επιπλα κλπ, η τιμη που ζητουσε το container με το αεροπορικο ηταν σχετικα κοντα και αποφασισα να τα στειλω ετσι...τελικα εβγαλα μια ακρη και για το κοστος του τελωνειου στο αεροδρομιο που κ αυτο ειναι σχετικα χαμηλο.Η διαδικασια ειναι απλη,αδιαλεγεις μια εταιρεια cargo που αναλαμβανει την αποστολη και φτανουν τα πραγματα σε 1 μολις μερα..
          H andrianapa μου έγραψε τα παρακάτω.
          πιθανον θα τα στειλω με skyway που συνεργαζεται με goldair cargo και μου ζητησαν 1200€ για 25 κουτια 300 κιλα συνολο.Ακομη κοιταζω εταρειες για να δω τελικα ποια θα επιλεξω απλα πανω κατω ολες τις ιδιες τιμες εχουν.
          η μεταφορα με container οχι ολοκληρο αλλα ενα μερος απο αυτο που θα νοικιαζα κοστιζει περιπου 800€..και κανει κ 40 μερες και βαλε..γι αυτο διαλεξα το αεροπορικο
          Αν κατάλαβα είναι απο Αυστραλία για Ελλάδα?...Εγω χρησιμοποιώ μια Shipping Cargo που μου χρεώνει 180 ευρώ/μέτρο, όπου τα 2,5 περ. είναι μια ευρωπαλλέτα που παίρνει 100 κούτες 40 χ 40. Απο Κίνα-άρα φαντάζομαι οτι οι τιμές θα'ναι παρόμοιες για Aus. Αν θέλεις σου στέλνω στοιχεία.

          Comment


            #6
            Agoriani καλημέρα,

            Σήμερα έκανα την πρώτη μου επαφή με εταιρεία μεταφοράς οικοσκευής. Περιμένω αύριο να μου δώσει προσφορά για συσκευασία, φόρτωση και μεταφορά από το σπίτι μου μέχρι το λιμάνι της Μελβούρνης. Πιστεύω θα είναι 3-4 χιλ ευρώ για 16-17 κυβικά μέτρα. Για τα υπόλοιπα κόστη πρέπει να μιλήσω με εναν συνεργάτη του εκεί. Από τις μεταφορές που έχεις κάνει μέχρι τώρα, έχεις καμια ιδέα πόσο μπορεί να είνια το κόστος για τον εκτελωνισμό?Είναι και κάποιο άλλο κόστος?

            Η ετερεία που μίλησα είναι η παρακάτω:
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #7
              Originally posted by Vasos View Post
              H andrianapa μου έγραψε τα παρακάτω.
              πιθανον θα τα στειλω με skyway που συνεργαζεται με goldair cargo και μου ζητησαν 1200€ για 25 κουτια 300 κιλα συνολο.Ακομη κοιταζω εταρειες για να δω τελικα ποια θα επιλεξω απλα πανω κατω ολες τις ιδιες τιμες εχουν.
              η μεταφορα με container οχι ολοκληρο αλλα ενα μερος απο αυτο που θα νοικιαζα κοστιζει περιπου 800€..και κανει κ 40 μερες και βαλε..γι αυτο διαλεξα το αεροπορικο

              Αν κατάλαβα είναι απο Αυστραλία για Ελλάδα?...Εγω χρησιμοποιώ μια Shipping Cargo που μου χρεώνει 180 ευρώ/μέτρο, όπου τα 2,5 περ. είναι μια ευρωπαλλέτα που παίρνει 100 κούτες 40 χ 40. Απο Κίνα-άρα φαντάζομαι οτι οι τιμές θα'ναι παρόμοιες για Aus. Αν θέλεις σου στέλνω στοιχεία.
              είναι απο Ελλαδα για Αυστραλία
              στείλε ότι στοχεία έχεις

              Comment


                #8
                Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία.

                Στο post Ανταπόκριση απο την Αυστραλία - Agoriani εχω μεταξύ άλλων γράψει και για τις δυο μεταφορές που έκανα απο Ελλάδα στην Μελβούρνη με κοντέινερ και καράβι. Οχι ολόκληρο το κοντέινερ βέβαια αλλα μερικά κυβικά μέτρα.
                Εχω επίσης ενα αρχείο του Google Earth με το οποίο κάποιος μπορεί να δεί που είναι ακριβώς η αποθήκη στην Μελβούρνη που θα παει να πάρει τα πράγματά του αν τα μεταφέρει με την ίδια εταιρία που χρησιμοποίησα και εγώ.
                Εχω επίσης και τα κόστη.
                Θα πει κάποιος: και γιατι δεν τα γράφεις και εδώ?
                Η απάντηση είναι οτι τα εχω ήδη εκεί και την ημέρα που γίνανε και δεν είμαι σύμφωνος με το να κατακερματίζουμε την πληροφορία και να συμβάλουμε με αυτό τον τρόπο στην σύγχυση παρά στην ενημέρωση.
                Επίσης αν κάποιος κάνει τον κόπο να διαβάσει εκεί θα βρεί και άλλες χρήσιμες πληροφορίες.
                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                Comment


                  #9
                  Μεταφορά πραγμάτων από και προς την Αυστραλία

                  Παιδιά με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα, και άμεσα μάλιστα...

                  Μίλησα ερευνητικά με την Skyway. Το θέμα είναι να μάθουμε το κόστος που θα πρέπει να πληρώσουμε στην Αυστραλία για τα :

                  1) εργατικά του αεροδρομίου εκεί
                  2) τελωνείο
                  3) προμήθεια του πρακτορείου εκεί...


                  Αναμένουμε πληροφόρηση !!!

                  Comment


                    #10
                    Για να βοηθήσω στέλνω την προσφορά που μου έστειλαν με e-mail από εταιρεία cargo book s.a.(είναι αυτή που χρησιμοποίησε και ο αγοριανης), τα έγγραφα που ζητάει παρακάτω μου τα έχει στείλει με e-mail κι αυτά.


                    Σε συνεχεια της τηλεφωνικης μας επικοινωνιας, σας στελνω παρακατω αναλυτικα την διαδικασια και το κοστος σχετικα με την αποστολη των προσωπικων σας ειδων στην Αυστραλια, στο λιμανι Melbourne.

                    Τα απαραιτητα εγγραφα για τον εκτελωνισμο στην Ελλαδα εχουν ως ακολουθως,

                    1) εξουσιοδοτηση επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα (ως επισυναπτομενο αρχειο)
                    2) υπευθυνη δηλωση επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα (ως επισυναπτομενο αρχειο)
                    3) αναλυτικη λιστα με τα προσωπικα σας στοιχεια στην Ελλαδα και στην Αυστραλια καθως και με αναλυτικη αναφορα των εμπορευματων σας επικυρωμενη απο ΚΕΠ ή αστυνομικο τμημα(σχετικο δειγμα στο επισυναπτομενο αρχειο)
                    4) αντιγραφο του διαβατηριου σας (ολες οι σελιδες, ακομα και οι λευκες)

                    Τα εξοδα της εξαγωγης για τμηματικο (groupage) φορτιο, εχουν ως ακολουθως

                    POL/POD: Piraeus/Melbourne

                    Θαλάσσιος ναύλος: usd 75/ wm (weight or measurement – οποιο ειναι μεγαλυτερο)
                    Πρακτορειακά : euro 45/ wm
                    B/L fee : euro 15/ set
                    Εκτελωνιστικά : euro 210
                    Απεντόμωση : euro 80 per pallet

                    Σημειώσεις:
                    Χρονος ταξιδιου: περιπου 40 ημερες
                    Ισχυς προσφορας: 30/9/11
                    Οι παραπανω τιμες (τα ευρω) επιβαρυνονται με ΦΠΑ 23%
                    Κοστος ασφαλισης δεν περιλαμβανεται στα παραπανω εξοδα
                    I. Σε περιπτωση που θελετε ν’ασφαλισετε το φορτιο σας, θα υπολογισετε ασφαλιστρο 1,5% επι της αξιας που εσεις θα υπολογισετε οτι εχουν τα πραγματα που θα στειλετε στην Αυστραλια. Συμφωνα μ’αυτο το ποσον θα ασφαλιστειτε αλλα και θα αποζημιωθειτε σε περιπτωση καποιας ζημιας.
                    Απο τις παραπανω τιμες το προαιρετικο ειναι το κοστος των εργατων, ολα τα υπολοιπα ειναι απαραιτητα

                    Για οποιαδηποτε περαιτερω διαδικασια ειμαι στην διαθεση σας,

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by jini View Post
                      Για να βοηθήσω ... στην διαθεση σας,
                      Τα επισυναπτομενα αρχεια μπορεις να τα ανεβασεις και αυτα στο φορουμ ετσι για να εχουμε μια ιδεα
                      ευχαριστω

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by leyteris77 View Post
                        Agoriani καλημέρα,

                        Σήμερα έκανα την πρώτη μου επαφή με εταιρεία μεταφοράς οικοσκευής. Περιμένω αύριο να μου δώσει προσφορά για συσκευασία, φόρτωση και μεταφορά από το σπίτι μου μέχρι το λιμάνι της Μελβούρνης. Πιστεύω θα είναι 3-4 χιλ ευρώ για 16-17 κυβικά μέτρα. Για τα υπόλοιπα κόστη πρέπει να μιλήσω με εναν συνεργάτη του εκεί. Από τις μεταφορές που έχεις κάνει μέχρι τώρα, έχεις καμια ιδέα πόσο μπορεί να είνια το κόστος για τον εκτελωνισμό?Είναι και κάποιο άλλο κόστος?

                        Η ετερεία που μίλησα είναι η παρακάτω:
                        http://www.generalot.com/index.php
                        Θέλει μεγάλη προσοχή με το κόστος εκτελωνισμού στην Αυστραλία! Το κόστος που έδωσαν σε εμάς είχε μεγάλες διακυμάνσεις από Αυστραλό πράκτορα σε πράκτορα από 2.500 AUD έως 6.500 AUD για ένα κοντέινερ 20 ποδιών! Πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με αυτούς, γιατί οι Έλληνες πράκτορες δεν ξέρουν να σου πουν για το κόστος και τις διαδικασίες μετά την άφιξη της οικοσκευής στο λιμάνι. Επίσης αν είσαι Αυστραλός υπήκοος δεν πληρώνεις κάποιους φόρους και τέλος αν μεταφέρεις ξύλινα έπιπλα θέλει υποχρεωτικά απεντόμωση πριν ξεκινήσουν από την Ελλάδα!!!

                        Τα κόστη στο λιμάνι στην Αυστραλία έχουν να κάνουν με:
                        Shipping line locals
                        AGENCY Fe
                        Clearance and Delivery .... που είναι το πιο μεγάλο κόστος,
                        Australian Quarantine Inspection Service
                        *book Quarantine inspection
                        *Qurantine premise fee
                        *assist quarantine officer to open boxes for inspection
                        και φυσικά πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος μεταφοράς από το λιμάνι στο σπίτι.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by juliedasiou View Post
                          Θέλει μεγάλη προσοχή με το κόστος εκτελωνισμού στην Αυστραλία! Το κόστος που έδωσαν σε εμάς είχε μεγάλες διακυμάνσεις από Αυστραλό πράκτορα σε πράκτορα από 2.500 AUD έως 6.500 AUD για ένα κοντέινερ 20 ποδιών! Πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με αυτούς, γιατί οι Έλληνες πράκτορες δεν ξέρουν να σου πουν για το κόστος και τις διαδικασίες μετά την άφιξη της οικοσκευής στο λιμάνι. Επίσης αν είσαι Αυστραλός υπήκοος δεν πληρώνεις κάποιους φόρους και τέλος αν μεταφέρεις ξύλινα έπιπλα θέλει υποχρεωτικά απεντόμωση πριν ξεκινήσουν από την Ελλάδα!!!

                          Τα κόστη στο λιμάνι στην Αυστραλία έχουν να κάνουν με:
                          Shipping line locals
                          AGENCY Fe
                          Clearance and Delivery .... που είναι το πιο μεγάλο κόστος,
                          Australian Quarantine Inspection Service
                          *book Quarantine inspection
                          *Qurantine premise fee
                          *assist quarantine officer to open boxes for inspection
                          και φυσικά πρέπει να υπολογίσεις και το κόστος μεταφοράς από το λιμάνι στο σπίτι.
                          Μίλησα και με τον Ελληνο-Αυστραλό συνεργάτη της παραπάνω εταιρείας και μου είπε τα εξής. Το κόστος του εκτελωνισμού-καραντίνας και μεταφοράς στο σπίτι είναι 950$. Εφόσον χρειαστώ επιπλέον άτομα για το ξεφόρτωμα άλλα 100-200$ εργατικά. Επίσης ρώτησα και για αποθήκευση και μου είπε 80$/εβδομάδα +100$ επειδή θα χρειαστέι να μεταφέρουν τα πράγματα σε άλλο container. Γενικά μου φαίνονται λογικές οι τιμές. Μου έδωσε και κάποιες οδηγίες ώστε τα αποφύγω επιπλέον έξοδα σχετικά με τη φεταφορά.Π.χ. δεν πρεπει να χρησιμοποιούνται χαρτοκιβώτια που έχουν πάνω ζωγραφιές από φρούτα. Τα παπούτσια, η ηλεκτρικη σκούπα, τα έπιπλα να είναι καθαρά από χώμα, σκόνη κλπ. Το χριστουγεννιάτικο δέντρο δεν πρέπει να έχει φυσικά υλικά επάνω πχ κουκουνάρια. Σχετικά με τα έπιπλα τον ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε κάτι και μου είπε όχι.. Προφανώς θα είναι και πολλά άλλα πράγματα που πρέπει να ανακαλύψουμε μόνοι μας.

                          Τώρα μου κάνει εντύπωση γιατί σου είπαν τέτοιες τιμές. Και εγώ για ίδιο container μίλησα. Επίσης μου έστειλαν και την προσφορά η οποία είναι 4500 ευρώ συμπεριλαμβανομένου την συσκευασία όλων των αντικειμένων (γυαλικά,έπιπλα,οικιακές συσκευές, ρουχισμος), την φόρτωση στο container και την μεταφορά από το σπίτι μεχρι το λιμανι της Μελβούρνης. Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά. Εσύ έχει πάρει καμιά προσφορά για το ίδιο θέμα?

                          Αυτό πρέπει να το διαβάσουμε καλά!
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            Να τα χαρτιά απο τον εκτελωνισμό στην Αυστραλία, των δυο μεταφορών που έκανα.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              μεταφορα πραγματων

                              μετα απο πολυ κοπο επιτελους φευγουμε για κατω τον Νοεμβριο. Εχωντας και εγω αποκομησει πολλες χρησιμες πληροφοριες απο τους φιλους στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ νιωθο την αναγκη να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην προσπαθεια που εχει ξεκινησει εδω,γιατι να λεμε και του στραβου το δικιο να ειναι καλα αυτος που το ανοιξε [ΘΑΝΑΣΗΣ] ΚΑΙ ολους τους φιλους που γραφουν με πρωτον και καλητερο [για μενα] ΑΓΩΡΙΑΝΙ]σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ λοιπον εχω βρει μεταφορικες εταιριες με μεγαλες διαφορες θα γραψω τιμες και τηλεφονα και βλεπετε'ΕΡΜΗΣ 270το κυβικο τηλ 2103464640 2103475114 αλλο τηλ 2291025400 κυρια καρναμου 230 το κυβικο αλλο τηλ2104833595 150 το κυβικο και 20 ευρω ο ντενεκες το λαδι και τα εκτελονιστηκα στην μελβουρνη περιπου 600-800 δολ. Τωρα για αεροπλανα για μενα μονο η etihad εχει 30+7 κιλα και αυτο αν βγαλεις τα εισητηρια απο τα κεντρικα τους γραφεια στο Συνταγμα 2103241010 αν το ψαξει καποιος αλλος και ειναι καλητερα ας το γραψει εγω για δυο μεγαλους και δυο μικρα 8,9 ετων θελο 2252 ευρω και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ

                              Comment

                              Working...
                              X