Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by leyteris77 View Post
    Αφού αιτηθείς την βίζα,μετά από κάποιους μήνες (περίπου 8-15 αναλόγως) ορίζεται ένας υπάλληλος του υπουργείου μετανάστευσης ο οποίος διεκπαιρεώνει την υπόθεσή σου. Αυτός θα σου ζητήσει να κάνει κάποιες ιατρικές εξετάσεις και να υποβάλεις ενα ποινικό μητρώο. Αυτα τα δύο έχουν ισχύ 1 χρόνο. Επομένως λιγο μετά την κατάθεση τους αν ολα ειναι οκ παιρνεις την βίζα και εχεις περιθωριο να μπεις στη χώρα μεχρι να συμπληρωθει ο χρόνος από τις εξετάσεις-ποινικο μητρώο. Σε κάθε περίπτωση ορίζεται η τελευταια ημερομηνία μεχρι την οποία πρεπει να μπεις. Ειτε ενας-ενας είτε όλοι μαζί. Η 175 και γενικά καθε βίζα ειναι το μονοπατι για να γίνει μονιμος κατοικος. Απο εκει και περα μπορεις να κανεις οτι δουλεια θελεις αρκει παντα να έχεις τα απαιτουμενα προσόντα. Το λέω αυτό γιατί πολλά επαγγελματα σχετιζονται με άδεια εργασίας.
    Φιλε η απαντηση σου ηταν κατατοπιστικοτατη!
    Ευχαριστω!

    Comment


      #32
      Originally posted by leyteris77 View Post
      Αφού αιτηθείς την βίζα,μετά από κάποιους μήνες (περίπου 8-15 αναλόγως) ορίζεται ένας υπάλληλος του υπουργείου μετανάστευσης ο οποίος διεκπαιρεώνει την υπόθεσή σου. Αυτός θα σου ζητήσει να κάνει κάποιες ιατρικές εξετάσεις και να υποβάλεις ενα ποινικό μητρώο. Αυτα τα δύο έχουν ισχύ 1 χρόνο. Επομένως λιγο μετά την κατάθεση τους αν ολα ειναι οκ παιρνεις την βίζα και εχεις περιθωριο να μπεις στη χώρα μεχρι να συμπληρωθει ο χρόνος από τις εξετάσεις-ποινικο μητρώο. Σε κάθε περίπτωση ορίζεται η τελευταια ημερομηνία μεχρι την οποία πρεπει να μπεις. Ειτε ενας-ενας είτε όλοι μαζί. Η 175 και γενικά καθε βίζα ειναι το μονοπατι για να γίνει μονιμος κατοικος. Απο εκει και περα μπορεις να κανεις οτι δουλεια θελεις αρκει παντα να έχεις τα απαιτουμενα προσόντα. Το λέω αυτό γιατί πολλά επαγγελματα σχετιζονται με άδεια εργασίας.
      Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Γνωρίζεις αν μπορώ να μπω στην Αυστραλία και μετά από ένα μήνα να επιστρέψω στην Ελλάδα για να παραλάβω την οικογένεια μου? Ξέρεις έχω ένα παιδί 1 έτους και η γυναίκα μου φοβάται να ταξιδέψει μόνη με το παιδί!

      Comment


        #33
        ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΕ Η ΣΧΟΛΗ ΣΕΛΕΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ;

        Comment


          #34
          Originally posted by greg View Post
          Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Γνωρίζεις αν μπορώ να μπω στην Αυστραλία και μετά από ένα μήνα να επιστρέψω στην Ελλάδα για να παραλάβω την οικογένεια μου? Ξέρεις έχω ένα παιδί 1 έτους και η γυναίκα μου φοβάται να ταξιδέψει μόνη με το παιδί!
          Χωρις να το λεω σιγουρα λογικα πρεπει να μπορεις αφου με την βιζα σου δινετε η δυνατοτητα να μπαινες κ να βγαινεις στην χωρα οποτε το επιθυμεις.

          Comment


            #35
            Μου ηρθε μια ιδεα.
            Να κανουμε μια περιληψη τι χρειαζεται ακριβως κ με ποια σειρα πρεπει να γινουν οι διαδικασιες για να παρει ενας μηχανικος την βιζα που επιθυμει.Δεν ξερω αν υπαρχει κατι ηδη...
            Ηδη θα αρχισω να μαζευω στοιχεια κ θα τα ανεβασω.Αληθεια ποσοι συναδελφοι μηχανικοι εχουν ηδη κανει αιτηση για βιζα?(κυριως για την 175?)

            Comment


              #36
              Originally posted by greg View Post
              Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Γνωρίζεις αν μπορώ να μπω στην Αυστραλία και μετά από ένα μήνα να επιστρέψω στην Ελλάδα για να παραλάβω την οικογένεια μου? Ξέρεις έχω ένα παιδί 1 έτους και η γυναίκα μου φοβάται να ταξιδέψει μόνη με το παιδί!
              Στην περίπτωση που και η γυναίκα σου είναι skilled θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος θα γινει main applicant και ποιος secondary. Ο main λογικα θα είναι αυτός που μαζευει τους περισσότερους πόντους. Αν εξαιρέσεις την περίπτωση όπως η δική μου, που είμαι secondary γιατι η γυναίκα μου εχει τους συγγενεις εκει, και η βίζα μας ορίζει οτι δεν μπορώ να παω εγώ και το παιδί πριν από αυτήν, τότε ως main μπορεις να πας πρώτος και φυσικά από εκει και μετα μπαινοβγαίνεις σαν στο σπίτι σου. ΠΡΕΠΕΙ όμως να έρθουν και οι υπόλοιποι πριν από την ημερομηνία που ορίζει η βίζα. διαφορετικά ακυρώνεται. Κατα την πρώτη σου επίσκεψη μετά την έκδοση της visa αρκει απλώς να σφραγιστεί το διαβατήριο. Δλδ θεωρητικά μπορεις στο καπακι να παρεις το αεροπλάνο της επιστροφής.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #37
                Originally posted by jkostop View Post
                Συνάδελφε juju,
                εκτιμάς ότι ένας διπλωματούχος πολιτικός μηχανικός (Ελληνικού Πολυτεχνείου) με επιπλέον μάστερ στο δομοστατικό τομέα και μπόλικη εμπειρία στο αντικείμενο, θα έχει πρόβλημα να αναγνωριστεί ως Professional Civil Engineer στους Engineers Australia;
                Οι τοπογράφοι δεν γράφονται καθόλου ως μηχανικοί; Δηλαδή το δικαίωμα του τοπογράφου ποιος το αναγνωρίζει;
                Για να αναγνωριστεις ως professional engineer απαιτούνται 4ετής σπουδές. Τώρα για τα δικά μας πανεπιστήμια που είναι χωρίς ιδιατερη φήμη, συμπληρωματικά λίγη εμπειρία πανω στο αντικείμενο και φυσικά ενα master μπορουν άνετα να αναγνωριστουν.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Στην περίπτωση που και η γυναίκα σου είναι skilled θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος θα γινει main applicant και ποιος secondary. Ο main λογικα θα είναι αυτός που μαζευει τους περισσότερους πόντους. Αν εξαιρέσεις την περίπτωση όπως η δική μου, που είμαι secondary γιατι η γυναίκα μου εχει τους συγγενεις εκει, και η βίζα μας ορίζει οτι δεν μπορώ να παω εγώ και το παιδί πριν από αυτήν, τότε ως main μπορεις να πας πρώτος και φυσικά από εκει και μετα μπαινοβγαίνεις σαν στο σπίτι σου. ΠΡΕΠΕΙ όμως να έρθουν και οι υπόλοιποι πριν από την ημερομηνία που ορίζει η βίζα. διαφορετικά ακυρώνεται. Κατα την πρώτη σου επίσκεψη μετά την έκδοση της visa αρκει απλώς να σφραγιστεί το διαβατήριο. Δλδ θεωρητικά μπορεις στο καπακι να παρεις το αεροπλάνο της επιστροφής.
                  Ευχαριστώ!
                  Main applicant θα είμαι εγώ. Ξέρεις αν η γυναίκα μου ως secondary χρειάζεται πιστοποίηση για την αγγλική γλώσσα?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by greg View Post
                    Ευχαριστώ!
                    Main applicant θα είμαι εγώ. Ξέρεις αν η γυναίκα μου ως secondary χρειάζεται πιστοποίηση για την αγγλική γλώσσα?
                    Ως secondary applicant εχεις 2 επιλογες. Αν ξέρει αγγλικά, παει δίνει το ιελτσ και νομιζω με 4,5 αι πανω σε όλα (ειναι το οριο των functional english) γλιτώνεις την 2η δόση που είναι περιπου 4000δολ. Αν δεν ξερει είτε κανει μαθηματα εδώ και δινει το ιελτς ειτε πληρωνεις την 2η δοση η οποία ουσιαστικά ειναι για μαθηματα που υποχρεούτε να κανει εκει. Με άλλα λογια δινεις αλλα 4000 αλλα εχεις δωρεαν μαθηματα μετα. Αν τα δυο κόστη δεν εχουν διαφορα, εγώ θα προτιμουσα το δευτερο.Τα παραπάνω ισχύουν και κάθε εξαρτόμενο μέλος που συμπεριλαμβανεται στην αίτηση και δεν έχει functional english.
                    Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                    Comment


                      #40
                      Ερωτηση:α) Η state sponshored skilled immigration visa (176) εχει το νοημα απλα να παρεις ακομη 5 ποντους στην αιτησ σου η εχει ουσιαστικο νοημα δηλαδη καθε state σε βοηθα να βρεις δουλεια εκει?Ακομα μπορεις να κανεις αιτηση να παρεις sponshorship σε παραπανω απο μια states?εμενα για παραδειγμα δεν με πειραζει σε ποια πολη θα δουλεψω.
                      β)Διαβασα λιγο για το νεο συστημα απο τον ιουλιο 2012 το skill select express on interest (EIO).Αν καταλαβα καλα θα γινεται μονο με προσκληση δηλαδη θα δηλωνεις τα στοιχεια σου κ το επαγγελμα σου σε μια βαση δεδομενων κ απο εκει θα διαλεγουν πιθανοι εργοδοτες κ να κανουν προσκληση?Καταλαβα σωστα?????

                      Ελπιζω να διατυπωσα σωστα τις ερωτησεις μου κα να μην σας μπερδεψα!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Panos2080 View Post
                        Ερωτηση:α) Η state sponshored skilled immigration visa (176) εχει το νοημα απλα να παρεις ακομη 5 ποντους στην αιτησ σου η εχει ουσιαστικο νοημα δηλαδη καθε state σε βοηθα να βρεις δουλεια εκει?Ακομα μπορεις να κανεις αιτηση να παρεις sponshorship σε παραπανω απο μια states?εμενα για παραδειγμα δεν με πειραζει σε ποια πολη θα δουλεψω.
                        β)Διαβασα λιγο για το νεο συστημα απο τον ιουλιο 2012 το skill select express on interest (EIO).Αν καταλαβα καλα θα γινεται μονο με προσκληση δηλαδη θα δηλωνεις τα στοιχεια σου κ το επαγγελμα σου σε μια βαση δεδομενων κ απο εκει θα διαλεγουν πιθανοι εργοδοτες κ να κανουν προσκληση?Καταλαβα σωστα?????

                        Ελπιζω να διατυπωσα σωστα τις ερωτησεις μου κα να μην σας μπερδεψα!
                        α)Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος (διότι δεν ακολουθώ την διαδικασία) το state sponsoring σου δίνεται με έγγραφη διαβεβαίωση και πιστοποίηση ότι αφού εγκριθεί η visa που θα αιτηθείς, μετά γίνεσαι δεκτός σε θέση που έχει ορίσει το state. Αλλιώς τί νόημα έχει το sponsorship του? Το sponsorship που σου προσφέρει καποιος, είτε συγγενής είτε state το αναφέρεις και το επισυνάπτεις στην αίτηση για visa που κάνεις.
                        β)Νομίζω ότι πρέπει να ερμηνεύσεις αναλόγως την 1η παράγραφο της σχετικής σελίδας του DIAC:
                        "The following information relates to the government's decision to implement a new skilled migrant selection register based on an Expression of Interest (EOI) and invitation to apply. The proposal is in an early stage of development and consultation. Although the key features are settled, further changes are possible and the following must not be taken as a final description of how the new selection register will operate. In particular, no action of any kind should be taken on the basis that this will be the final register. The minister may recommend to the Governor-General in-Council amendments to the Migration Regulations 1994 to give effect to the final register."
                        Με άλλα λόγια, αν και είναι μια πρόταση αυτό το σύστημα, δεν έχουν ωριμάσει όλες οι παράμετροι του και ίσως είναι νωρίς να το αναλύσουμε. Πάντως μέσες-άκρες σωστά κατάλαβες.

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          α)Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος (διότι δεν ακολουθώ την διαδικασία) το state sponsoring σου δίνεται με έγγραφη διαβεβαίωση και πιστοποίηση ότι αφού εγκριθεί η visa που θα αιτηθείς, μετά γίνεσαι δεκτός σε θέση που έχει ορίσει το state. Αλλιώς τί νόημα έχει το sponsorship του? Το sponsorship που σου προσφέρει καποιος, είτε συγγενής είτε state το αναφέρεις και το επισυνάπτεις στην αίτηση για visa που κάνεις.
                          β)Νομίζω ότι πρέπει να ερμηνεύσεις αναλόγως την 1η παράγραφο της σχετικής σελίδας του DIAC:
                          "The following information relates to the government's decision to implement a new skilled migrant selection register based on an Expression of Interest (EOI) and invitation to apply. The proposal is in an early stage of development and consultation. Although the key features are settled, further changes are possible and the following must not be taken as a final description of how the new selection register will operate. In particular, no action of any kind should be taken on the basis that this will be the final register. The minister may recommend to the Governor-General in-Council amendments to the Migration Regulations 1994 to give effect to the final register."
                          Με άλλα λόγια, αν και είναι μια πρόταση αυτό το σύστημα, δεν έχουν ωριμάσει όλες οι παράμετροι του και ίσως είναι νωρίς να το αναλύσουμε. Πάντως μέσες-άκρες σωστά κατάλαβες.

                          Οσον αφορα το Β ερωτημα εχεις δικιο.Η ερωτηση μου ηταν περισσοτερο φιλοσοφικου περιεχομενου κ ναχαμε να λεγαμε.
                          Οσον αφορα το Α ομως επειδη ειδα την αιτηση 175 κ 176 εχει να συμπληρωσεις εαν εχεις State sponshorship για αυτο κ καπου μπερδευτικα.Γενικα λιγο με το state sponshorship θελει λιγο περισσοτερο ψαξιμο.Οποιος ξερει ας βοηθησει.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                            α)Χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος (διότι δεν ακολουθώ την διαδικασία) το state sponsoring σου δίνεται με έγγραφη διαβεβαίωση και πιστοποίηση ότι αφού εγκριθεί η visa που θα αιτηθείς, μετά γίνεσαι δεκτός σε θέση που έχει ορίσει το state.
                            Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι απλά μία αίτηση χωρίς κόστος στο state το οποιο ορίζει ποιες ειδικότητες θελει να σπονσοραρει και αν εγκριθεί η αίτηση μπορεις να αιτηθείς την 176 βιζα η οποία με state sponsorship εμπίπτει σε μια κατηγορία επάνω στο priority processing.
                            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by leyteris77 View Post
                              Όχι δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι απλά μία αίτηση χωρίς κόστος στο state το οποιο ορίζει ποιες ειδικότητες θελει να σπονσοραρει και αν εγκριθεί η αίτηση μπορεις να αιτηθείς την 176 βιζα η οποία με state sponsorship εμπίπτει σε μια κατηγορία επάνω στο priority processing.
                              Λευτέρη ας δουμε τα πράγματα με τη σειρά:
                              1. Το state (ή territory) ανακοινώνει πινακες διαθέσιμων ειδικοτήτων προς καλυψη απο μετανάστες
                              2. Αν το επάγγελμά σου εμπίπτει στα διαθέσιμα, κάνεις αίτηση στο state για sponsorship
                              3. Αν η αιτησή σου εγκριθεί από το state, σου δίνει έγγραφη έγκριση (sponsorship approval)
                              4. Έχοντας την έγγραφη έγκριση απο το state, κάνεις αίτηση στο DIAC για sponsored visa (στην οποία υποθέτω επισυνάπτεις την έγκριση του state)
                              5. Αναμένεις την έγκριση της visa από το DIAC.
                              6. Αν εγκριθεί η αιτούμενη visa σου, τοτε παίρνεις τα μπογαλάκια σου και πας AUS
                              7. Με την εγγεκριμένη visa υποχρεούσαι να δουλέψεις με σπόνσορα το state.
                              8. Πας στο state και λες "γεια σας ήρθα" για τη δουλειά που με σπονσοράρατε.

                              Από εκεί και πέρα το state δεν υποχρεούται να σε εντάξει σε κάποια παραγωγική αμοιβόμενη εργασία εντός του? Δηλαδή σου λέει "Ναι σε σπονσοραρισα για να βγάλεις visa, αλλά δεν σου υποσχέθηκα δουλεια."? Αν δεν κάνω λάθος ο sponsor έχει υποχρεώσεις απέναντί σου. Που διαφώνησες ωστε να πεις "Δεν ειναι ακριβώς έτσι"?

                              Αυτό που δεν είναι σαφές ούτε για μένα είναι το εξής: Οκ, σε sponsorάρει το state βάσει της ειδικότητάς σου, όμως σου προσδιορίζει στην έγγριση του sponsorship με ακρίβεια τη θέση σου, το πόστο σου, την εργασία που πρόκειται να σου αναθέσει? (Το βρίσκω παρατραβηγμένο διότι τότε αυτό θα σήμαινε ότι κάθεται και σε περιμένει μέχρι εσύ να καταφέρεις να πάρεις visa. Και αν εσύ δεν αιτηθείς ποτέ τη visa?) Υποθέτω ότι το state θέλει να δημιουργήσει ένα depot ειδικευμένων ανθρώπων και όταν με το καλό αυτοί θα καταφέρουν να πάρουν τη visa, να έχει τη δυνατότητα να αντλήσει προσωπικό από αυτό το depot. Τώρα το ποιά συγκεκριμένη εργασία θα σου αναθέσει, αυτό φαντάζομαι ότι γίνεται ανάλογα με τις εκάστοτε ανάγκες του state (και πιθανότατα με τις προσωπικές ικανότητες, επιδεξιότητες, κλπ). Υπάρχουν υποχρεώσεις και δικαιώματα που προκύπτουν από το sponsorship και για τις δύο πλευρές όπως αναφέρεται εδώ.
                              Κάνω κάπου λάθος? Σορρυ που επιμένω αλλά ανέφερες "δεν ειναι έτσι ακριβώς" χωρίς να επισημάνεις που δεν είναι έτσι ακριβώς.

                              Comment


                                #45
                                Εχεις δικιο Νικο κ εγω για αυτο εκανα αρχικα την ερωτηση μου.Και εγω για το sponshorship ετσι ηξερα οτι σου βρισκουν δουλεια αλλα στα site του καθε state δεν λεει καπου οτι αν παρεις το state sponshorship θα σου βρουμε εμεις δουλεια.
                                Παντως σιγουρα περνεις 5 ποντους επιπλεον στο skill test.Επισης θα πρεπει αναλογα με τους dependant που θα εχεις να εχεις τα αναλογα χρηματα.Για εμενα παραδειγμα με 2 dependant για την Victoria χρειαζομαι 40,000 AUD.Που δεν τα εχω φυσικα!!!
                                Επισης μπορεις να κανεις αιτηση σε πανω απο μια states για sponshorship???????Εγω παω οπου να ειναι δεν εχω κολλημα με καποιο μερος.Ετσι κ αλλιως δεν εχω κανεναν εκει κατω.

                                Comment

                                Working...
                                X