Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Μηχανικοί απο ΤΕΙ ή ΑΕΙ (No5)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. με βοήθησαν πολύ !

    Comment


      Andress γενικά κλείνοντας θα συμφωνήσω με τον milu στο ότι στο τέλος της ημέρας αυτό που θα μετρήσει είναι η εμπειρία/προϋπηρεσία.

      Οπότε μην αγχώνεσαι τόσο για το πως θα μεταφράσεις το βιογραφικό σου.
      Μετά απο σχεδόν 3 χρόνια στην Αυστραλία σαν μηχανικός θα σου πρότεινα να δείξεις όσο μπορείς μια προϋπηρεσία ´διεθνή´ γιατί δυστυχώς για εμάς αυτή την στιγμή ακούνε όλοι Ελλάδα και δεν σκέφτονται και τα καλύτερα . Αλλά τελικά εχουμε τον τρόπο μας και τα καταφέρνουμε.....Ολα καλά να πάνε με επιμονή και υπομονή...

      Comment


        Προσωπικά χρησιμοποιώ τον τίτλο MEng - Master of Engineering και έχω πάρει και σχετικό πιστοποιητικό ισοδυναμίας (300ECTS) από το Πανεπιστήμιο. Το έχω δει να αναγνωρίζεται έτσι σε επίσημα sites του Καναδά, του ΗΒ και αλλού. Η Ελλάδα δεν τα αναγνωρίζει ως τέτοια, δεν βαριέσαι....
        Το "Diploma" απόφυγέ το εντελώς! Παραπέμπει σε σπουδές συνήθως 3ετούς φοίτησης κατώτερες του Bachelor. Σε πολλές χώρες, όσοι έχουν απλά diploma δεν αναγνωρίζονται ως μηχανικοί αλλά ως inspectors-βοηθοί...

        Comment


          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΗΧΑΝΙΚΑΡΕΣ!!!

          Μετα απο 10 μερες στο φορουμ που διαβασα οπως ειχα να διαβασω απο την τελευταια εξεταστικη που περασα 16 μαθηματα (και μερικα ακομη επιλογης που δεν τα χρειαζομουν τελικα), εχω το εξης use case που δε μου εχει απαντηθει.

          Ενδιαφερομαι να ψαξω για δουλεια στην αυστραλια και αν βρεθει κατι που να μου δινει τον ενθουσιασμο που χρειαζομαι για να κανω το μεγαλο αυτο αλμα, να το κανω.

          Το industry που με ενδιαφερει ειναι telecoms. Εχω κανει 2 career changes στο παρελθον και η πιο σχετικη εμπειρια που εχω ειναι η stratup που τρεχω αυτη τη στιγμη στη Σιγκαπουρη, εδω και εναν (σκαρτο) χρονο. Εαν τα βρω με μια εταιρεια στην αυστραλια, λογικα δεν ειναι μονο αυτο αρκετο. Θα πρεπει ειμαι qualified και οσον αφορα το immigration ετσι ωστε να μου δωθει και η αναλογη βιζα (457), σωστα μεχρι εδω?

          Το ερωτημα ειναι, πώς θα αποδειξω την εργασιακη μου εμπειρια? Θελουν καποιο συμβολαιο που να δειχνει οτι εχω προσληφθει? Δεν εχω κατι τετοιο, αφου ειμαι director (μη γελασετε σας παρακαλω χαχα). Ή πρεπει να δουν οτι τρεχει η εταιρεια τουλαχιστον πχ 2 χρονια? (αρα θελουν incorporation papers) Θελουν να δουν μισθο? Ασφαλιστικες εισφορες? Ουτε αυτα υπαρχουν γιατι μιλαμε για startup.
          Καμια ιδεα?

          Επομενο βημα ειναι ισως να παω σε κανεναν recruiter, αλλα επειδη την ξερω καλα αυτην την φαρα, αμα δεν πολυκαταλαβουν τί παιζει, δε θα απαντησουν καν.

          Ευχαριστω και καλη τυχη σε ολους σας!

          Comment


            Τι εγινε παιδια..δε διαβαζουν πλεον πολλοι να υποθεσω..?
            Ή αυτο που σκεφτομαι ειναι απιαστο ονειρο??

            Comment


              A) i australia "poulaei" ekpaideusi panepistimiakoy epipedou, hwris proupiresia erhesai 2os stis epiloges kapoiou ergodoti kathws tha protimisei kapoion (akomi kai mi australo) me local qualification.
              B) den metrane mono ta skills kai i proupiresia kathws oi ergodotes psahnoun ypopsifious poy tha desoun me to team tis etairias. opote psahneis gia ergodoti pou stirizei to diversity

              it telecoms ehoun korestei (douleies it dinontai outsource overseas, telecoms an leme gia tehnikos tha prepei na kaneis short courses), den einai eukolo alla den einai kai akatorthoto

              Comment


                καλησπέρα και από μένα.

                βλέπω ότι οι συνομιλίες στο topic αυτό ειδικά, είναι σπανιότερες πλέον και ανησυχώ.
                ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Μελβούρνη σε δύο χρόνια, όταν τελειώσω τη σχολή μου (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ - ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ). οπότε ψάχνομαι με κάθε τρόπο και μέσο...
                και αναρωτιόμουν αν το επάγγελμα αυτό θα έχει κορεστεί. όπως έγινε και στην Ελλάδα...
                τι ισχύει εν έτει 2016 στον κατασκευαστικό τομέα για την Αυστραλία και ιδιαίτερα για τη Μελβούρνη; υπάρχουν κάποιοι του κλάδου που να έχουν γνώση της κατάστασης; ή γενικά γνώστες; και υπάρχουν σενάρια ανησυχίας για τα επόμενα 5 χρόνια για παράδειγμα;

                θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε. ευχαριστώ, Νανά

                Comment


                  Originally posted by nanafark View Post
                  καλησπέρα και από μένα.

                  βλέπω ότι οι συνομιλίες στο topic αυτό ειδικά, είναι σπανιότερες πλέον και ανησυχώ.
                  ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Μελβούρνη σε δύο χρόνια, όταν τελειώσω τη σχολή μου (Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών ΤΕ - ΑΕΙ Πειραιά ΤΤ). οπότε ψάχνομαι με κάθε τρόπο και μέσο...
                  και αναρωτιόμουν αν το επάγγελμα αυτό θα έχει κορεστεί. όπως έγινε και στην Ελλάδα...
                  τι ισχύει εν έτει 2016 στον κατασκευαστικό τομέα για την Αυστραλία και ιδιαίτερα για τη Μελβούρνη; υπάρχουν κάποιοι του κλάδου που να έχουν γνώση της κατάστασης; ή γενικά γνώστες; και υπάρχουν σενάρια ανησυχίας για τα επόμενα 5 χρόνια για παράδειγμα;

                  θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου απαντούσατε. ευχαριστώ, Νανά
                  Καλησπερα,
                  Δεν μας γραφεις καποιες πληροφοριες πρωτα οπως αν εχεις υπηκοοτητα ή αλλου είδους βίζα. Γιατι υπαρχει μια πολυ μεγαλη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις και παλι δεν ειναι σιγουρο αν θα σου δωσουν βιζα. Αν θελεις γραψε μας καποιος πληροφοριες. Τωρα στην ερωτηση σου. Για Μελβουρνη δεν ξερω αλλα για Δυτικη Αυστραλια τα πραγματα για τους μηχανικους ειναι δυσκολα εως παρα πολυ δυσκολα. Η εμπειρια μου ως πολυτικος μηχανικος με πτυχιο απο Αγγλια μαλιστα και μεταπτυχιακο ειναι οτι δεν τους νοιαζει τι ξερεις αλλα ποιον ξερεις. Ολα γινοντα μεσω γνωστου. Πρεπει να γνωρισεις τον ανθρωπο κλειδι που θα σε βαλει μεσα σε εταιρια. Ολοι εδω ζητανε τοπικη εμπειρια αρα για εμας τους μεταναστες ειναι εξ αρχης σχεδον ακατορθωτο. Ολοι εδω περιμενουν ποτε θα ξαναλειτουργησουν τα ορυχεια για να στελνουν μεταλευματα αρα πολυ μηχανικοι να δουλεψουν σαν FIFO. Η απαντηση μου λοιπον ειναι πως το επαγγελμα του μηχανικου ειναι το χειροτερο επαγγελμα αυτη τη στιγμη οχι μονο στην Δυσικη Αυστραλια αλλα σχεδον σε ολον τον κοσμο καθως δεν υπαρχει μεγαλη αναπτυξη. Βγηκανε πολλοι μηχανικοι τα προηγουμενα χρονια λογω της τρελης αναπτυξης και τωρα πολλοι ειναι απολυμενοι. Τωρα τι να πω εξαρταται και απο την τυχη του καθενος αλλα η συμβουλη μου ειναι αν τελικα ερθεις ψαξε βρες μια ασχετη δουλεια και κανε συγχρονως γνωριμιες μηπως και μπορεσεις να βοηθηθεις. Αν ξερει κανεις τι γινετε Μελβουρνη ας μας πει την γνωμη του.

                  Comment


                    Originally posted by danai View Post
                    Καλησπερα,
                    Δεν μας γραφεις καποιες πληροφοριες πρωτα οπως αν εχεις υπηκοοτητα ή αλλου είδους βίζα. Γιατι υπαρχει μια πολυ μεγαλη διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις και παλι δεν ειναι σιγουρο αν θα σου δωσουν βιζα. Αν θελεις γραψε μας καποιος πληροφοριες. Τωρα στην ερωτηση σου. Για Μελβουρνη δεν ξερω αλλα για Δυτικη Αυστραλια τα πραγματα για τους μηχανικους ειναι δυσκολα εως παρα πολυ δυσκολα. Η εμπειρια μου ως πολυτικος μηχανικος με πτυχιο απο Αγγλια μαλιστα και μεταπτυχιακο ειναι οτι δεν τους νοιαζει τι ξερεις αλλα ποιον ξερεις. Ολα γινοντα μεσω γνωστου. Πρεπει να γνωρισεις τον ανθρωπο κλειδι που θα σε βαλει μεσα σε εταιρια. Ολοι εδω ζητανε τοπικη εμπειρια αρα για εμας τους μεταναστες ειναι εξ αρχης σχεδον ακατορθωτο. Ολοι εδω περιμενουν ποτε θα ξαναλειτουργησουν τα ορυχεια για να στελνουν μεταλευματα αρα πολυ μηχανικοι να δουλεψουν σαν FIFO. Η απαντηση μου λοιπον ειναι πως το επαγγελμα του μηχανικου ειναι το χειροτερο επαγγελμα αυτη τη στιγμη οχι μονο στην Δυσικη Αυστραλια αλλα σχεδον σε ολον τον κοσμο καθως δεν υπαρχει μεγαλη αναπτυξη. Βγηκανε πολλοι μηχανικοι τα προηγουμενα χρονια λογω της τρελης αναπτυξης και τωρα πολλοι ειναι απολυμενοι. Τωρα τι να πω εξαρταται και απο την τυχη του καθενος αλλα η συμβουλη μου ειναι αν τελικα ερθεις ψαξε βρες μια ασχετη δουλεια και κανε συγχρονως γνωριμιες μηπως και μπορεσεις να βοηθηθεις. Αν ξερει κανεις τι γινετε Μελβουρνη ας μας πει την γνωμη του.
                    Λοιπόν, γεια χαρά απο Μελβούρνη. Θα προσπαθήσω να δώσω έναν τόνο αισιοδοξίας. Εγώ είμαι πολιτικός Μηχανικός αλλα βέβαια δουλεύω σε Telecoms και αυτό εκανα και στην Ελλάδα. Να υποθέσω οτι η ερώτηση σου εχει να κάνει με εργασία σε κτιριακά έργα??
                    Θα συμφωνήσω με την danai, οτι μετράνε οι γνωριμίες αυτο που λένε εδω networking. Επειδη λογικα οταν ερθεις μαλλον δεν θα εχεις γνωριμίες, αυτο που μπορεις να κάνεις είναι να φτιάξεις ενα καλο βιογραφικό.Υπαρχουν άτομα εδω που τους πληρώνεις και τους λες τι εχεις κάνει και στο φτιάχνουν αυτοι. Εγω ήρθα με βιογραφικό Ελληνικού/ευρωπαϊκού στυλ και στην αρχή έστελνα και δεν κουνιόταν φύλλο. Επίσης μπορεις να πας να δουλέψεις εθελοντικά κάπου στην αρχή για να γράψεις προϋπηρεσία γιατι όντως θα ξανασυμφωνήσω με danai ειναι επίσης μεγαλο προβλημα η local experience.
                    Η Μελβουρνη βρίσκεται σε έναν οικοδομικό οργασμο, γκρεμίζουν τις μονοκατοικίες και κτίσουν διαμερίσματα.
                    Αλλα επειδη οι κατασκευές εδω ειναι πολυ πιο απλές, δεν υπάρχουν σεισμοί, θα χρειαστεί κάπως να τα μάθεις. Γενικα υπάρχουν εργολάβοι που κτίζουν φουλ και τα σχέδια ειναι παρόμοια.Κυριως διώροφα συγκροτήματα.

                    Άρα.....συνοψίζοντας δουλειές υπάρχουν αλλα πρέπει να βρεις τον τρόπο σιγα σιγα να ξεκινήσεις.Δεν ειναι πολυ εύκολο αλλα αξίζει να το παλέψεις....δεν σε πήραν και τα χρόνια φαντάζομαι Αρκεί όπως είπε και η danai να εισαι οκ με visa ή υπηκοότητα κλπ, Οτι θες εδω ειμαστε...

                    Comment


                      καλησπέρα σας και σας υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
                      η αλήθεια είναι ότι δεν ανέφερα πολλά διότι θεώρησα ότι δεν ήταν απαραίτητο.

                      δεν έχω υπηκοότητα δυστυχώς και γνωρίζω το λαβύρινθο που επικρατεί με τις εκδόσεις για visa.
                      όταν έγραψα το προηγούμενό μου μήνυμα σκόπευα να εξετάσω τις πιθανότητες για Graduate visa και να έκανα κάτι σαν πρακτική εκεί ώστε να αποκτήσω local experience. αλλά μαντέψτε. κανένα ελληνικό ίδρυμα δεν είναι αναγνωρισμένο. οπότε και η visa αυτή δεν ισχύει για απόφοιτους Ελλάδας. έτσι το Plan A απορρίφθηκε.

                      η ερώτηση μου βέβαια θα παρέμενε διότι σε κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει η κατάσταση του επαγγέλματος εκεί στα επόμενα χρόνια μιας και αυτό είναι βασική προϋπόθεση για την έκδοση της visa.

                      ήθελα να γνωρίζω αυτό λοιπόν, για να ξέρω που βαδίζω μιας και ψάχνομαι και οργανώνομαι προκειμένου να καταφέρω το μεγάλο βήμα. για την ώρα η κατάσταση βέβαια είναι στάσιμη, μιας και ακόμα να πάρω το πτυχίο

                      σε κάθε περίπτωση θέλω να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου.

                      Comment


                        Γεια σας σκεφτομαι να μετακομισω αυστραλία και να εργαστώ ως πολιτκός μηχανικός. Ξέρετε αν θέλει στο ιελτς 7 σε ολα τα parts( listening,writing,reading,speaking) ή μονο 7 μέσο όρο?

                        Comment


                          Originally posted by nikolhscv View Post
                          Γεια σας σκεφτομαι να μετακομισω αυστραλία και να εργαστώ ως πολιτκός μηχανικός. Ξέρετε αν θέλει στο ιελτς 7 σε ολα τα parts( listening,writing,reading,speaking) ή μονο 7 μέσο όρο?
                          IELTS 7.0 in each band ,δλδ 7 στο καθένα .
                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment


                            Originally posted by vertigo View Post
                            IELTS 7.0 in each band ,δλδ 7 στο καθένα .
                            Μόλις διάβασα το MSA booklet και ζητάει ielts 6 in each band. Μήπως άλλαξε τελικά?

                            Comment


                              Originally posted by nikolhscv View Post
                              Μόλις διάβασα το MSA booklet και ζητάει ielts 6 in each band. Μήπως άλλαξε τελικά?
                              Οχι ,δεν άλλαξε κατι...IELTS 6 ζητουσαν για το migration skills assessment,οι Εngineers Australia.


                              Ομως με την ερωτηση που κανατε ,
                              Originally posted by nikolhscv View Post
                              Γεια σας σκεφτομαι να μετακομισω αυστραλία και να εργαστώ ως πολιτκός μηχανικός. Ξέρετε αν θέλει στο ιελτς 7 σε ολα τα parts( listening,writing,reading,speaking) ή μονο 7 μέσο όρο?

                              υπεθεσα οτι η ερώτηση σας ,δεν ηταν πόσο ζητανε οι engineers australia για το migration skills assessment ,αλλά αν πρέπει οταν το ζητουμενο ειναι IELTS 7 ,να ειναι σε καθε ενότητα ή μεσος όρος ,γιατί σας ενδιεφεραν οι 10 ποντοι που δινει το IELTS 7 ,για βιζα με πόντους.
                              Δεν φανταστηκα ,οτι δεν είχατε διαβασει το msa booklet...
                              Σε προηγόυμενα σχόλια εδώ ,ειναι ξεκαθαρο οτι IELTS 6 ,ζητανε.
                              Εψαξα ,να βρω τί μπορεί ίσως να σας εκανε να νομίζετε οτι IELTS 7 ,χρειαζεται και βρήκα αυτό.



                              Τό μέλος ομως αυτο ,εγραψε οτι χρείαζεται IELTS 7 ,για την βίζα που τον ενδιέφερε.
                              Ο λόγος ,σιγουρα οι 10 ποντοι.
                              Last edited by vertigo; 05.02.2019, 23:46.
                              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                              Comment

                              Working...
                              X