Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 215
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexan72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να κάνω δύο ερωτήσεις αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει.
    1. Τι είναι το TRA; Μπήκα στο σάιτ τους και δεν κατάλαβα πολλά. Αν κατάλαβα καλά έχει αρκετή μοριοδότηση όταν κάνεις αυτή την αναγνώριση; Αλλά αφορά όλα τα επαγγέλματα ή μια συγκεκριμένη κατηγορία; Έψαξα αλλά δεν βρήκα το τόπικ που αναφέρεται στο TRA, μήπως είναι με άλλο όνομα;
    2. Βλέπω ότι αρκετοί αναφέρουν οτι στο points test συγκεντρώνουν 120 και 130 μονάδες. Πώς προκύπτουν αυτές;
    1. Το TRA - Trades Recognition Australia- είναι η αρχή αναγνώρισης για τα τεχνικά επαγγέλματα (trades). Η μοριοδότηση για τα τεχνικά επαγγέλματα είναι 10Points.
    Ανάλογα το επάγγελμα που έχει ο καθένας, βρίσκει στην SOL ( http://www.immi.gov.au/skilled/sol/ ) από ποιά αρχή αναγνωρίζονται τα προσόντα του (skills & qualifications).

2. Οι αναρτήσεις που μιλάνε για 120 πόντους είναι αναρτήσεις παλιές, που αναφέρονται στο Point system που ήταν σε ισχύ μέχρι τις 30/06/2011.
    Πλέον από 01-07-2011 το point system έχει αλλάξει, και το pass mark είναι το 65. Οπότε μην δίνεις σημασία στα παλαιά εκέινα post.

θέλω να ρωτήσω κάτι, το 1986 είχαμε πάει με πρόσκληση, μου είπαν από την πρεσβεία ότι μπορώ να κάνω ανανέωση εκείνης της βίζας κάνοντας αίτηση για resident return visa!!!!!! μπορεί παρακαλώ κάποιος από τα παιδιά που ξέρουν να μου πουν αν ισχύει, κοίταξα και στην σελίδα του υπουργείου αλλά κάπου χάθηκα!!!!!! ευχαριστώ!!!!

Σ' ευχαριστώ Μαρία, ξεαγχώθηκα! Γιατί αναρωτιόμουν τι άλλο έπρεπε να έχω πια για να με πάρουν!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nati Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να ρωτήσω κάτι, το 1986 είχαμε πάει με πρόσκληση, μου είπαν από την πρεσβεία ότι μπορώ να κάνω ανανέωση εκείνης της βίζας κάνοντας αίτηση για resident return visa!!!!!! μπορεί παρακαλώ κάποιος από τα παιδιά που ξέρουν να μου πουν αν ισχύει, κοίταξα και στην σελίδα του υπουργείου αλλά κάπου χάθηκα!!!!!! ευχαριστώ!!!!
    Η resident return visa ειναι εδω:
    http://www.immi.gov.au/e_visa/rrv.htm

Γνωστος μου ειπε σημερα το πρωι οτι μιλησε με δικηγορο μεταναστευσης στην Αυστραλια και του ειπε οτι εφοσων εχει βρει δουλεια (sponsor) μπορει να κατεβει με τουριστικη visa και αυτος (ο δικηγορος που ειναι εξουσιοδοτημενος απο την Αυστραλιανη κυβερνηση) μπορει να του βγαλει work visa γαι τεσσερα χρονια με 5.850 δολαρια για αυτον και την οικογενεια. Τα πιο πανω ειναι εφικτο να γίνουν;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dromader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστος μου ειπε σημερα το πρωι οτι μιλησε με δικηγορο μεταναστευσης στην Αυστραλια και του ειπε οτι εφοσων εχει βρει δουλεια (sponsor) μπορει να κατεβει με τουριστικη visa και αυτος (που ειναι εξουσιοδοτημενος απο την Αυστραλιανη κυβερνηση) μπορει να του βγαλει work visa γαι τεσσερα χρονια με 5.850 δολαρια για αυτον και την οικογενεια. Τα πιο πανω ειναι εφικτο να γίνουν;
    Τον γνωστό σου ρώτα! Dromader τέτοιου είδους πληροφορίες είναι αδύνατον να διασταυρωθούν. Κάτω από το πρίσμα του "αν το θες, όλα γίνονται " ίσως να είναι εφικτό!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos Mech Eng Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον γνωστό σου ρώτα! Dromader τέτοιου είδους πληροφορίες είναι αδύνατον να διασταυρωθούν. Κάτω από το πρίσμα του "αν το θες, όλα γίνονται " ίσως να είναι εφικτό!
    H ερωτηση απευθυνεται στους Ελληνες της Αυστραλιας. Εαν είχα εμπιστσυνη 100% στον γνωστο δεν θα ρωταγα. Εγραψα γνωστός , οχι φιλος.Η ερωτηση μου δεν αφορα τα χρηματα αλλα την διαδικασια.

παιδιά εγώ μια ερώτηση θέλω να κάνω(βασικά 2)

1. η student visa, επειδη δε βρισκω που θενα μεσα στο immi, πόση διάρκεια έχει;
    2. αν έχεις student visa μετά από τα 2 χρόνια που μπορεις να πάρεις την αυστραλιανή υπηκοοτητα μπορείς να το κάνεις έχοντας αυτη τη visa ή να πάρεις resident ή skilled?
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

παιδιά εγώ μια ερώτηση θέλω να κάνω(βασικά 2)

1. η student visa, επειδη δε βρισκω που θενα μεσα στο immi, πόση διάρκεια έχει;
    2. αν έχεις student visa μετά από τα 2 χρόνια που μπορεις να πάρεις την αυστραλιανή υπηκοοτητα μπορείς να το κάνεις έχοντας αυτη τη visa ή να πάρεις resident ή skilled?
    Είναι πολλές οι 622 μέρες;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dromader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωστος μου ειπε σημερα το πρωι οτι μιλησε με δικηγορο μεταναστευσης στην Αυστραλια και του ειπε οτι εφοσων εχει βρει δουλεια (sponsor) μπορει να κατεβει με τουριστικη visa και αυτος (ο δικηγορος που ειναι εξουσιοδοτημενος απο την Αυστραλιανη κυβερνηση) μπορει να του βγαλει work visa γαι τεσσερα χρονια με 5.850 δολαρια για αυτον και την οικογενεια. Τα πιο πανω ειναι εφικτο να γίνουν;
    Dromader αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι είδηση πρώτου μεγέθους. Αλλά ίσως και να είναι απάτη πρώτου μεγέθους.
    Κάνε λίγο υπομονή γιατι κάτι προσπαθούμε να κανονίσουμε, ώστε να αρχίσει να απαντάει ενας πράκτορας μετανάστευσης σε εξειδικευμένα θέματα, και θα μπορείς να ρωτήσεις το θέμα αυτό κατευθείαν εκεί που πρέπει.
    Όπως καταλαβαίνεις, κανείς εκτός απο επαγγελματία μεταναστευτικό πράκτορα δεν μπορεί να σου πει αν είναι αλήθεια ή απάτη αυτό.
    Μην βιαστείς, περίμενε λίγο.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Σελίδα 2 από 22 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 30.01.2012, 00:04
  2. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (X)
    Από Nikos Mech Eng in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 148
    Τελευταίο Μήνυμα: 25.09.2011, 17:40
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)
    Από corinos in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 23.05.2011, 13:17
  4. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 171
    Τελευταίο Μήνυμα: 09.03.2011, 12:51
  5. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (ΙΙΙ)
    Από sotos aiva in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 10.02.2011, 02:35

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like