Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σ'ευχαριστώ πολύ!

    Comment


      εμείς επειδή είχαμε προπληρωμένη πιστωτική και δεν τη δέχονται πήγαμε στη eurobank, εσύ μπορείς να πας σε άλλη τράπεζα, και ζητήσαμε μια επιταγή το λεγόμενο banker's draft έτσι θα το ζητήσεις.Θα εκδοθεί πληρωτέο στο Australian embassy berlin το ποσό ήταν 1535.00 euro μας κράτησε και 4,50 προμήθεια η τράπεζα. Μετά θα στείλεις την επιταγή είτε ταχυδρομικώς ή courier εκεί που έστειλες και την αίτηση. Αν δεν τα έχεις στείλει ακόμα θα την βάλεις στον ίδιο φάκελο με την αίτηση.

      Comment


        Δεν τα έχω στείλει ακόμα και μάλλον στο τέλος της άλλης εβδομάδας θα τα στείλω.Σας ευχαριστώ πάντως και τους 2 για τις πληροφορίες!

        Comment


          Το ξέρω απλά περιμένω τις μεταφράσεις από το Υπουργείο Εξωτερικών για να μπουν όλα στο φάκελο και να τα στείλω.Με έχει φάει το άγχος να πάνε όλα καλά!

          Comment


            Originally posted by alexan72 View Post
            Κι εγώ που κοίταξα για αναγνώριση πτυχίου Εργοθεραπείας κάτι τέτοιο κατάλαβα (σχετικά με τη πρακτική άσκηση) συν ένα τεστ που θα πρέπει να δώσω στα αγγλικά με ορολογία. Έχω και πτυχίο ψυχολογίας αλλά δεν κοίταξα καν για την αναγνώριση αυτού, γιατί δεν έχω προϋπηρεσία. Αν χρειαστεί το κάνω εκεί (αν πάω...)
            Evie και Alexan72 επειδή κι εγώ έχω πτυχίο Ψυχολογίας και 10 χρόνια εμπειρίας, αλλά όχι ειδίκευση μέσω οργανωμένου πανεπιστημιακού προγράμματος και το κοίταξα το θέμα για την Αυστραλία, το μόνο που έχω να πω είναι ... ξεχάστε την αναγνώριση χωρίς πρόγραμμα σπουδών εκεί. Στα πτυχία της Ελλάδας λείπει η πρακτική άσκηση, o 5oς χρόνος σπουδών και επιπλέον η ειδίκευση είναι προϋπόθεση της αναγνώρισης. Συγκεκριμένα στο immigration λέει:

            Note: People seeking to migrate under the General Skilled Migration categories must have completed the equivalent of an APS accredited six-year program of study in psychology. For more information please contact APS.

            Δείτε εδώ (αν δεν το έχετε δει ακόμη)
            Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

            και εδώ

            επίσης εδώ

            Τέλος, παρότι οι ειδικότητες είναι στον sol, οι θέσεις εργασίας δεν είναι και τόσο πολλές, απ' όσο είδα όσο παρακολουθούσα το θέμα.

            Comment


              θα ηθελα να ρωτησω πως ειτε παρεις βιζα απο μονος σου ειτε βρεις σπονσορα ειτε εχεις συγγενεις σε ολες τις περιπτωσεις χρειαζετε ielts?

              Comment


                Originally posted by panagiotis3 View Post
                θα ηθελα να ρωτησω πως ειτε παρεις βιζα απο μονος σου ειτε βρεις σπονσορα ειτε εχεις συγγενεις σε ολες τις περιπτωσεις χρειαζετε ielts?
                έχω την εντύπωση ότι στην περίπτωση των συγγενών δε χρειάζεται

                Comment


                  Για τον ANMAC

                  Originally posted by ntinaki View Post
                  Καλημερα.Ειμαι νεο μελος και εδιαφερομαι να φυγω για Αυστραλια.Ειμαι παντρεμενη και εχω ενα παιδι 4 ετων.Ειμαι νοσηλευτρια και ο αντρας μου τεχνικος δομικων εργων.Θα ηθελα συμβουλες για τη ζωη εκει,αν ειναι ευκολο να βρει καποιος δουλεια,και γενικα ο,τι μπορειτε να μου πειτε.Ευχαριστω.
                  Originally posted by Mamaia View Post
                  Υπάρχουν στην παρέα,Νοσηλευτές που έχουν ήδη ξεκινήσει διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίου μεσω του ANMAC?
                  Κορίτσια, εν μέσω άλλων, έχω μιλήσει με γραφείο εύρεσης εργασίας για νοσηλευτές. Μου είπαν ότι ο ANMAC είναι πολύ επιφυλακτικός ως προς την αναγνώριση ξένων πτυχίων και το ψάχνουν πολύ για gaps είτε στην επάρκεια στην άσκηση του επαγγέλματος είτε στο πρόγραμμα σπουδών. Επίσης δεν υπάρχουν πιθανότητες αναγνώρισης πτυχίου αν δεν αποδείξεις ότι τα αγγλικά σου επιτρέπουν να αντιλαμβάνεσαι άριστα τις ιατρικές καταστάσεις. Συνήθως ζητούν να γίνει bridging program με το οποίο ουσιαστικά ξεκινάς από την αρχή. Αν όμως κάνεις τέτοιο πρόγραμμα, οι δυνατότητες για εύρεση εργασίας περιορίζονται σημαντικά και δεν σ' αναλαμβάνουν εύκολα τα γραφεία γιατί είναι περιορισμένες οι sponsored θέσεις και προτιμούνται οι έμπειρες νοσηλεύτριες.

                  Επίσης λάβετε υπόψη ότι οι νοσηλεύτριες έχουν υποχρεωτικά ειδικότητα εκεί. Μπορείτε να τις δείτε στη sol και τον asri

                  Comment


                    Kαλησπέρα παιδιά,

                    Είμαι ο Ιορδάνης, σε 1 μήνα παίρνω πτυχίο ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων, με πρακτική σε μεγάλη αλυσίδα ξενοδοχείων στην Ισπανία. Πήγα με το erasmus για να δω πως είναι αυτή η εμπειρία αλλα δεν ήμουν κάθε μέρα πάρτυ και τα κλασσικά που κάνουν τα erasmus.Μιλάμε για πρακτική, οπότε πάνω κάτω ξέρω πως είναι να να είσαι μόνος σε μια ξένη χώρα παρόλο που ήξερα ότι θα ήμουνα εκεί για 6 μήνες μόνο. Σκέφτομαι μετά τον στρατό που θα πάω σε 1 μήνα να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό. Η Αυστραλία μου ακούγεται πολύ καλή και δεν φοβάμαι την απόσταση. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που είναι εκεί, καθώς δεν είδα πουθενά τα ''Τουριστικά-Ξενοδοχειακά'' στο SOL (αν δεν λέγεται έτσι κάνω λάθος ). Τι γίνεται με τις Τουριστικές δουλειές στην Αυστραλία?Έχουν ζήτηση?Δηλαδή αν πάρουμε παράδειγμα από Ελλάδα-Ιταλία-Ισπανία που απασχολούνε μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού, στην Αυστραλία υπάρχει αυτό που λέμε ''Ξενοδοχουπάλληλοι''? Σίγουρα ξενοδοχεία θα υπάρχουν, προς Θεού αλλά σε τεράστιο βαθμό όπως σε τουριστικές χώρες?
                    Και κάτι τελευταίο, επειδή σκέφτομαι να μεταναστεύσω με την κοπέλα μου (αφού πρώτα την πείσω για Αυστραλία ) έχει σπουδάσει Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων, θα μπορέσει να βρει δουλειά εκεί?Απ ότι θυμάμαι τα παραΙατρικά είναι με΄σα στα επαγγέλματα προς ζήτηση..

                    Σας ευχαριστώ πολύ και συνεχίστε να μας ταξιδεύετε!!

                    Comment


                      Καλησπέρα σε όλους! Γράφηκα κι εγώ στο σάιτ γιατί έχω πάρει απόφαση να προσπαθήσω να φύγω του χρόνου. Ήθελα όμως να κάνω μία ερώτηση σχετική με τη λίστα με τα επαγγέλματα που ζητάνε. Ζητώ συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί ήδη, έχω διαβάσει μεγάλο μέρος των συζητήσεων, αλλά όχι όλες! Θα φύγω μαζί με τον φίλο μου που είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός του Πολυτεχνείου, και φαντάζομαι ότι δεν θα δυσκολευτεί τόσο. Ο προβληματισμός μου είναι ότι εγώ έχω τελειώσει Νομική και έχω ένα μεταπτυχιακό στο περιβαλλοντικό δίκαιο. Υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά εκεί ή οι δικηγόροι δεν έχουμε καμία ελπίδα..; Μήπως έχετε ιδέα πού μπορώ να μάθω περισσότερα, εάν υπάρχει και κάποιος άλλος δικηγόρος στο φόρουμ θα το εκτιμούσα να με ενημερώσει... Αυτά για αρχή, ευχαριστώ εκ των προτέρων!

                      Comment


                        Οσοι εχουν πτυχιο απο Βρετανικο πανεπηστημιο χρειαζεται IELTS?Λογικα θα μου πειτε οχι αλλα στην αιτηση της βιζα δεν εχει να συμπληρωσεις κατι.Αφηνεις κενο εκει που εχει για τα IELTS?

                        Comment


                          Originally posted by vpappas
                          Καταλαβαίνω το προβληματισμό σου σχετικά με το πως θα επιβιώσεις χωρίς έσοδα.Επειδή και εγώ θα αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα γιατι θέλουν Local experience θα αναγκαστώ να εργαστώ και σε κάποια part time job άσχετη με το αντικείμενο μου και ταυτόχρονα ίσως εργαστώ και κάπου εθελοντικά ώστε να αποκτήσω local experience, βεβαιά βλέποντας και κάνοντας.
                          Θα πρέπει να υπολογίσεις να έχεις κάποια χρήματα μαζί σου για τους πρώτους μήνες μέχρι να ξεκινήσεις να πληρώνεσαι.
                          Αγαπητέ vpapas, αυτό που μου έγραψες ( που έναι κάτι που υποψιαζόμουνα και εγώ! ) κατά πόσο είναι επιβεβαιωμένο και διασταυρωμένο;Γιατί. σκέφτομαι, αν είναι να δουλέψεις σε ιδιώτη και του κάνεις, τότε τι να την κάνει την Local expirience;Ή κάνω λάθος;
                          Επίσης ξέρεις κάτι αν σε αυτή την 6μηνη περίοδο δικαιούσαι κάποιο βοήθημα ή επίδομα για τα προς το ζην;

                          Υ.Γ.
                          Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου

                          Comment


                            Για όσους νοστάλγησαν την Ελλαδίτσα μας!!!!

                            Χα! Ωρα Ελλάδας 2:30 μεσημέρι..Μόλις γύρισα από την πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα.Ωραία και? θα πει κάποιος...Είχα κλείσει ΡΒ πρίν 2 εβδομάδες για ανανέωση διαβατηρίου.Και έπεσε σήμερα που απεργούν τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς! Ε! καλά θα πάρω το αυτοκίνητο το ΡΒ ήταν για τις 8:30 το πρωί, θα φύγω από Νότια Προάστια στις.. 7! (για διαδρομή μισής ώρας) και θα είμαι εντάξει! Αμ δε! Ολα τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια του λεκανοπεδίου ήταν(και είναι) στους δρόμους! Ξέρετε πως οδηγούμε εμείς οι Έλληνες όταν βιαζόμαστε...της τρελής! Κάποτε φτάνω..και που αφήνουν το αυτοκίνητο? χα (τι καλά να δίπλωνε!) Εντάξει βρίσκω ένα πάρκινγκ με πληρωμή (τι να κάνω το αφήνω,έχω ήδη αργήσει 5 λεπτά) Τρέχω στην Πρεσβεία (εντάξει σκέφτομαι, 10 λεπτά διαδικασία είναι όπως είπε και ο Agoriani...) Eυτυχώς που έχει αναλύσει εκείνος και μερικοί άλλοι τα βήματα ένα ένα και δεν βαδίζουμε στα τυφλά.Να 'στε καλά παιδιά!!! Ανεβαίνω επάνω περνάω την διαδικασία ασφάλειας, φθάνω στο γκισέ (ευτυχώς ο άνθρωπος κατάλαβε την αιτία καθυστέρησης,καθότι κι αυτός από Νότια Προάστια) δίνω τα χαρτιά και βγάααζω τις φωτογραφίες! Ααα!Δεν κάνουν αυτές μου λεει είναι λίγο μακρινές...Επειδή το είχε επισημάνει και ο Agoriani και το σαιτ της Πρεσβείας να προσέξουμε τις photo εκτύπωσα τις οδηγίες και τις πήγα σε γνωστή φωτογράφο το κοιτάει,ξέρω ξέρω μου λέει (ξεράδια ξέρει..εκ των υστέρων)και τις βγάζει.Φταίω και εγώ που δεν το διπλοέλεγξα αφού το ξέρω στην πατρίδα μας όλοι τα ξέρουμε όλα!...ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν στις φωτογραφίες διαβατηρίων!!! Τώρα τι κάνω? Εκεί στην Κηφισίας 56 δύο τρία τετράγωνα προς την μεριά της Κηφισιάς υπάρχει ένα φωτογραφείο συμβεβλημένο με την Πρεσβεία.Το όνομα είναι ΒΟΥΓΙΟΥΚΑΣ www.vougiouka.gr
                            8 euro οι 6 ΣΩΣΤΕΣ photo. Εκεί πήγα και εγώ. Άψογη εξυπηρέτηση και τις κρατάει σε αρχείο μήπως ξαναχρειαστεις. ΑΛΛΑ...όπου γάμος και χαρά....ποιός απεργεί κάθε τρείς και πέντε ενώ αν εμείς αργήσουμε να πληρώσουμε μας κόβει το ρεύμα? σωστά! Η ΔΕΗ! Δεν μπορούσε να εκτυπώσει τις photo ο άνθρωπος! Έπρεπε να περιμένω 2-3 ώρες να έρθει το ρεύμαααα"&^%$#@$ Κάπιοα στιγμή τις πήρα! πήγα πίσω στην Πρεσβεία ,ξαναπέρασα έλεγχο πήγα στο γκισέ έδωσα τα χαρτιά και μέσα σε 5 λεπτά είχα τελειώσει. Και αυτή είναι η πιο εύκολη διαδικασία μπροστά σε αυτές που έρχονται...υπηκοότητες παιδιών, permanent visa κλπ.Θα μου πεις αυτά έχουν να κάνουν με εξωτερικό, ναι αλλά τα χαρτιά θα τα μαζέψουμε από εδώ...και πλέον έχει ξεκινήσει νέα μόδα στην Ελλάδα...οι καταλήψεις στις δημόσιες υπηρεσίες!!!!Είναι εκεί αλλά δεν δουλέυον!! Συμπέρασμα: γιατί μακρυγόρησα(πολύ) όποιος μαζεύει χαρτιά για έξω να βιαστεί...έρχονται πολύ χειρότερες μέρες, ειδικά στην λειτουργία του κράτους (ναι αυτού που απέμεινε..)Το βλέπω να καθυστερούμε και να μπλοκάρουμε γιατί δεν θα λειτουργούν οι διάφορες υπηρεσίες.Να βιαστούμε!!!
                            Ψυχραιμία και καλή δύναμη σε όλους¨!!!

                            Comment


                              Μια γρήγορη ερώτηση..όποιος βγάλει (με το καλό) Partner permanent visa βγάλει αυστραλιανό διαβατήριο ή θα έχει το ελληνικό? Ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by christine View Post
                                Μια γρήγορη ερώτηση..όποιος βγάλει (με το καλό) Partner permanent visa βγάλει αυστραλιανό διαβατήριο ή θα έχει το ελληνικό? Ευχαριστώ
                                καλωσήρθες christine kai sto patriotaki! (o kostas eimai apo to mofeu!)
                                ρωτησες για το κατοικιδιο και την καραντινα? ρωτα μπορει καποιος να ξερει...μη φοβασαι πλακα σου εκανα στο mofeu!

                                το ελληνικο θα εχει, γιαυτο κανει αιτηση για βιζα, αν ειχε το αυστραλεζικο θα σημαινε οτι ειναι και αυστραλος υπηκοος και αρα δε θα ζητουσε βιζα!
                                Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                                Comment

                                Working...
                                X