Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by konstantinos1 View Post
    καλωσήρθες christine kai sto patriotaki! (o kostas eimai apo to mofeu!)
    ρωτησες για το κατοικιδιο και την καραντινα? ρωτα μπορει καποιος να ξερει...μη φοβασαι πλακα σου εκανα στο mofeu!

    το ελληνικο θα εχει, γιαυτο κανει αιτηση για βιζα, αν ειχε το αυστραλεζικο θα σημαινε οτι ειναι και αυστραλος υπηκοος και αρα δε θα ζητουσε βιζα!
    Γεια σου konstantinos1! Ευχαριστώ για 2η φορά..Αν είχα και πιο ξεκάθαρο μυαλό(με όλα αυτά που γίνονται εδώ)δεν θα ρωτούσα το αυτονόητο!! Για το σκυλί δεν ρώτησα ακόμη...θα το κάνω μόλις μαζέψω μερικές πληροφορίες για να τις βρουν και άλλοι, αν και μάλλον θα με πάρουν με τις πέτρες χαχα γιατί εδώ καράβια χάνονται..βαρκούλες αρμενίζουν! Είπαμε...κολυμπώντας χαχα Ολα καλά εκεί? Ελπίζω να περνάς και να είσαι καλά!

    Comment


      Originally posted by christine View Post
      Γεια σου konstantinos1! Ευχαριστώ για 2η φορά..Αν είχα και πιο ξεκάθαρο μυαλό(με όλα αυτά που γίνονται εδώ)δεν θα ρωτούσα το αυτονόητο!! Για το σκυλί δεν ρώτησα ακόμη...θα το κάνω μόλις μαζέψω μερικές πληροφορίες για να τις βρουν και άλλοι, αν και μάλλον θα με πάρουν με τις πέτρες χαχα γιατί εδώ καράβια χάνονται..βαρκούλες αρμενίζουν! Είπαμε...κολυμπώντας χαχα Ολα καλά εκεί? Ελπίζω να περνάς και να είσαι καλά!
      Christine, εδώ http://www.daff.gov.au/aqis

      Comment


        geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!

        Comment


          Originally posted by Sandra View Post
          geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!
          Φύγεεεεεε!
          Καλά, εμάς ρωτάς που σε ζηλεύουμε ήδη επειδή δεν έχεις όλη τη χαρτούρα που μας περιμένει εμάς;;

          Σοβαρά όμως, το αν θα φύγεις ή θα μείνεις, νομίζω ότι είναι μία πολύ προσωπική απόφαση και εξαρτάται από το τι έχει το κάθε άτομο που να το κρατάει εδώ και πώς ιεραρχεί και αξιολογεί τη ζωή του και τις προτεραιότητες του. Επίσης, και το κατά πόσο "σηκώνει" όλη αυτή την υποτίμηση και την απαξίωση που εισπράττουμε εδώ όλοι μας μεν, αλλά για κάποιον δεν είναι επαρκής λόγος για να σηκωθεί να φύγει και να ρίξει μαύρη πέτρα. Κατά τη γνώμη μου, ίσως ένας τρόπος να σιγουρευτείς ότι θέλεις να φύγεις και δεν επηρεάζεσαι απλά από το "ρεύμα" είναι να αναρωτηθείς γιατί θέλεις να φύγεις. Εγώ ρώτησα τον εαυτό μου: αν κέρδιζα το τζόκερ θα έφευγα; Η δική μου απάντηση είναι ναι, και ίσως να με διευκόλυνε να φύγω γρηγορότερα κιόλας! Γιατί αυτό που δεν αντέχω δεν είναι τόσο η οικονομική κατάσταση (που σίγουρα δεν είναι αμελητέος λόγος) όσο η αίσθηση ότι κάποιος με έχει υποτιμήσει πολύ βαθιά ως άτομο, ως άνθρωπο και ως πολίτη και αυτό δεν το ανέχομαι πλέον!

          Comment


            Originally posted by Sandra View Post
            geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!
            Originally posted by alexan72 View Post
            Φύγεεεεεε!
            Καλά, εμάς ρωτάς που σε ζηλεύουμε ήδη επειδή δεν έχεις όλη τη χαρτούρα που μας περιμένει εμάς;;

            Σοβαρά όμως, το αν θα φύγεις ή θα μείνεις, νομίζω ότι είναι μία πολύ προσωπική απόφαση και εξαρτάται από το τι έχει το κάθε άτομο που να το κρατάει εδώ και πώς ιεραρχεί και αξιολογεί τη ζωή του και τις προτεραιότητες του. Επίσης, και το κατά πόσο "σηκώνει" όλη αυτή την υποτίμηση και την απαξίωση που εισπράττουμε εδώ όλοι μας μεν, αλλά για κάποιον δεν είναι επαρκής λόγος για να σηκωθεί να φύγει και να ρίξει μαύρη πέτρα. Κατά τη γνώμη μου, ίσως ένας τρόπος να σιγουρευτείς ότι θέλεις να φύγεις και δεν επηρεάζεσαι απλά από το "ρεύμα" είναι να αναρωτηθείς γιατί θέλεις να φύγεις. Εγώ ρώτησα τον εαυτό μου: αν κέρδιζα το τζόκερ θα έφευγα; Η δική μου απάντηση είναι ναι, και ίσως να με διευκόλυνε να φύγω γρηγορότερα κιόλας! Γιατί αυτό που δεν αντέχω δεν είναι τόσο η οικονομική κατάσταση (που σίγουρα δεν είναι αμελητέος λόγος) όσο η αίσθηση ότι κάποιος με έχει υποτιμήσει πολύ βαθιά ως άτομο, ως άνθρωπο και ως πολίτη και αυτό δεν το ανέχομαι πλέον!
            Φύγε όσο ακόμα προλαβαίνεις!!! Σε λίγο καιρό θα κλείσουν και οι πρεσβείες ακόμα εδώ και δεν θα μπορείς να θεωρήσεις το διαβατήριό σου! Όσοι κυκλοφορήσαν σήμερα στο κέντρο της Αθήνας το κατάλαβαν καλά! ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Δεν είμαστε υπό διάλυση, ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΜΕ ΉΔΗ! Και αυτό φυσικά δεν είναι διαπίστωση λόγω της σημερινής εικόνας της Αθήνας, αλλά διότι έχουμε τη στοιχειώση λογική να καταλαβαίνουμ πότε λειτουργεί κάτι και πότε όχι! Εγκαταλείψατε το πλοίο!!! Ο σώζων εαυτώ σωθήτω!!! Διότι πάνω απ' όλα είναι ο σεβασμός στην ίδια μας την ύπαρξη! Εξ' άλλου μια διάσταση της παγκοσμιοποίησης είναι και η δυνατότητά μας να ζούμε όπου αυτό είναι εφικτό!

            Comment


              Originally posted by Sandra View Post
              geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!
              Αν ήμουν στη θέση σου θα ήμουν τώρα down-under!! θα συμφωνήσω με την alexan-72, δεν είναι μια απλή απόφαση η μετανάστευση, σκέψου το καλά και πάρε την απόφαση που θα δεν θα σε κάνει να το μετανιώσεις αργότερα......και για να στο πω και πιο απλά.....Να σε φωτίσει ο Θεός!

              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment


                Originally posted by Sandra View Post
                geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!
                ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ;

                Comment


                  Αχαχαχα!! Μιλάμε για θύελλα αντιδράσεων και καταιγισμό μηνυμάτων!!
                  Έχεις ακόμα αμφιβολίες;;

                  Comment


                    Originally posted by australian View Post
                    ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ;
                    Originally posted by alexan72 View Post
                    Αχαχαχα!! Μιλάμε για θύελλα αντιδράσεων και καταιγισμό μηνυμάτων!!
                    Έχεις ακόμα αμφιβολίες;;
                    Sandra, για να σε βοηθήσω να το εμπεδώσεις, σε παντρεύομαι αύριο και σου κουβαλάω και τις βαλίτσες!!! Και αν χρειαστεί να σου κάνω και φροντιστήριο, χαλάλι σου!

                    Comment


                      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                      Sandra, για να σε βοηθήσω να το εμπεδώσεις, σε παντρεύομαι αύριο και σου κουβαλάω και τις βαλίτσες!!! Και αν χρειαστεί να σου κάνω και φροντιστήριο, χαλάλι σου!
                      ...και την κουμπάρα δεν θα την αφήσετε εδώ, ε;;

                      Comment


                        Originally posted by alexan72 View Post
                        ...και την κουμπάρα δεν θα την αφήσετε εδώ, ε;;
                        άλλος για κουμπαριά?

                        Comment


                          Παιδιά, με ηρεμία, θα την τρομάξουμε την κοπέλα! (... και θα μας φύγει!)
                          Λοιπόν, έχουμε και λέμε: την πρόλαβε ο Νίκος και μετά εγώ. Στους τρεις τέταρτος δε χωρεί!!

                          Comment


                            Originally posted by australian View Post
                            άλλος για κουμπαριά?

                            εγώ λέω να είμαι ο παππάς.....είναι έτσι και πιο εύκολο να πάω Australia!!!!
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              Originally posted by αντρικος View Post
                              εγώ λέω να είμαι ο παππάς.....είναι έτσι και πιο εύκολο να πάω Australia!!!!
                              Να κοιτάξεις την SOL!

                              Comment


                                Originally posted by alexan72 View Post
                                Να κοιτάξεις την SOL!
                                το χω τσεκάρει σε λέω
                                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                                Comment

                                Working...
                                X