Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εργασια αυστραλια

    γεια σας. ειμαι 21 χρονων και σκεφτομαι μολις απολυθω απο στρατο να παω για δουλεια στην αυστραλια. εχω πτυχιο ηλεκτρολογου απο επ,ας , σχολη του οαεδ, αλλα δν εχω τα ενσημα συμπληρωμενα! θα μπορω να βρω καποια δουλεια σαν ηλεκτρολογος η σαν εργατης? τα ενοικια ποσο κοστιζουν για σπιτι για 4 ατομα? σκεφτομαστε να φυγουμε οικογενειακος, θα μπορεσουμε να βρουμε δουλεια? τι μισθο θα παιρνω αν δουλευω σαν ηλεκτρολογος η εστω σαν εργατης σε οικοδομη η οποδηποτε? συμφερει να φυγουμε? διαβασα σε καποια σιτε οτι δινουν σε ηλεκτρολους απο 30 εως 50$ την ωρα!!! οντως δινουν τοσα? απαντηστε μου παρακαλω!

    Comment


      Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
      Φύγε όσο ακόμα προλαβαίνεις!!! Σε λίγο καιρό θα κλείσουν και οι πρεσβείες ακόμα εδώ και δεν θα μπορείς να θεωρήσεις το διαβατήριό σου! Όσοι κυκλοφορήσαν σήμερα στο κέντρο της Αθήνας το κατάλαβαν καλά! ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Δεν είμαστε υπό διάλυση, ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΜΕ ΉΔΗ! Και αυτό φυσικά δεν είναι διαπίστωση λόγω της σημερινής εικόνας της Αθήνας, αλλά διότι έχουμε τη στοιχειώση λογική να καταλαβαίνουμ πότε λειτουργεί κάτι και πότε όχι! Εγκαταλείψατε το πλοίο!!! Ο σώζων εαυτώ σωθήτω!!! Διότι πάνω απ' όλα είναι ο σεβασμός στην ίδια μας την ύπαρξη! Εξ' άλλου μια διάσταση της παγκοσμιοποίησης είναι και η δυνατότητά μας να ζούμε όπου αυτό είναι εφικτό!
      Συμφωνώ απόλυτα!! Σήμερα ήμουν στην πρεσβεία..οδύσσεια.Δε θα κλείσουν μόνο οι πρεσβείες αλλά δεν λειτουργούν δημαρχεία,ΚΕΠ, υπουργεία κλπ κλπ για να μαζεψουμε ότι δικαιολογητικά χρειάζεται ο καθένας..εγώ έχω και δυό παιδιά, στα σχολεία να δείτε τι γίνεται...σήμερα την ώρα το μαθηματικών(β γυμνασίου)καθαρίζανε τα παράθυρα της τάξης..και κρέμαγαν κουρτίνες!!δεν αστειευόμαι ούτε υπερβάλω.Για ποιο σεβασμό να μιλήσουμε όταν δεν σεβόμαστε το μέλλον..τα παιδιά μας!

      Comment


        Originally posted by vpappas
        Επειδή θα πάρω και εγώ το γατάκι μου στο Down Under μπορω να ενημερωσω για της διαδικασίες που απαιτουνται αν κάποιος θέλει.
        Επιτέλους vpappas! Βρήκα αδελφή ψυχή! Εχεις υπολογίσει το τελικό κόστος? Η διαδικασία ποιά είναι? Διάβασα για την καραντίνα των 30 ημερών εκεί (τις 30 δεν στις διασφαλίζει κανείς από ότι κατάλαβα),επικοινώνησα και με το Eastern Creek (οργάνωση για καραντίνα)και that's about it!
        Κόλλησα στα εξής: Εδώ ποιός αναλαμβάνει τα εμβόλια, να ειναι πιστοποιημένος και να γίνουν έγκαιρα και ποιό το κόστος? Εχω στείλει e-mail σε διάφορες οργανώσεις αλλά απάντηση δεν έχω λάβει...

        Και τέλος η Ολυμπιακή σε αφήνει να τα μεταφέρεις στη καμπίνα αρκεί να μην γαβγίζουν (καλά τα γατάκια είναι αθόρυβα) όταν όμως αλλάξουμε αεροπλάνο στο αμπου ντάμπι τι γίνεται με την Etihad? Η etihad που επικοινώνησα με παραπέμπει στο cargo της Ολυμπιακής (από την οποία έχω στείλει 3 mail και με έχουν συνδέσει...με Κάιρο!) Και ένα σημείο ασαφές (για μένα) είναι ότι ακολουθώντας το σαιτ από την πρεσβεία που με βγάζει στο κατάλληλο σαιτ για μεταφορά κατοικιδιων, αναφέρει ότι δεν επιτρέπεται? η μεταβίβαση το ζώου από το ένα αεροπλάνο στο άλλο και πρέπει να υπάρχει τοπικός υγειονομικός σταθμος?

        Άλλο ένα βουνό να ανεβούμε...Εσύ βρε θηρίο πως βρήκες άκρη? Να ΄'σαι καλά για το χρόνο και το κόπο σου να με βουθήσεις.Σ'ευχαριστώ πολύ!

        Comment


          Originally posted by australian View Post
          Australian σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια! Εχω μπει στο συγκεκριμένο σαιτ αλλά το πρόβλημα (όπως πάντα) είναι σε μερικά σημεία της διαδικασίας όπου εμπλέκονται ελληνικές αρχές αεροπορικές εταιρίες κλπ. Θα μεταφέρει και ο vpappas ένα γατάκι και θα μου πει μερικά πράγματα.Πάντως αν βγει από όλο αυτο μια συγκεκριμένη διαδικασία ίσως ένα νέο topic με αυτό το θέμα να ενδιαφέρει κι άλλους. Θα δούμε. Και πάλι ευχαριστώ!

          Comment


            Originally posted by Sandra View Post
            geia sas paidia!!eimai kainourgia sto patriotaki.....eimai australh uphkoos k den kserw ti na kanw...na meinw edw i na fugw gia australia?????8a me endiefere h gnwmh sas...euxaristw!!
            Γειά σου Sandra είμαι και εγώ αυστραλίδα υπήκοός.Εχω οικογένεια με παιδιά και δεν είναι εύκολη απόφαση.Την πήραμε όμως και είμαστε σίγουροι γι΄αυτή. Οχι γιατί εκεί είναι παράδεισος, θα είναι πολύ πιο εύκολα (τουλάχιστον το πρώτο καιρό) ή γιατί τα λεφτά φυτρώνουν στα δέντρα!..όπως λέει και ο konstandinos1.Για μένα 4 ήταν οι λόγοι που μ' έκαναν να πάρω μια τόσο σοβαρή απόφαση αφήνοντας πίσω τα πάντα (και γονείς) 1.Εχω χάσει τον αυτοσεβασμό μουκαι αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ ούτε για μένα ούτε για την οικογένειά μου ούτε για κανέναν Ελληνα! Αλλοι θα έπρεπε να ντρέπονται...
            2. Το μέλλον των παιδιών μου απλώς εδώ δεν υπάρχει...3.Δεν υπάρχει καμία ποιότητα ζωής πια σε κανένα επίπεδο...4.Δεν θέλω σε μερικούς μήνες, χρόνια να πω "αν είχα φύγει...?΄'
            Οπως βλέπεις για το καθένα οι λόγοι είναι προσωπικοί και διαφορετικοί.Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις,γιατί κανείς δεν είναι στη θέση σου!Εξαρτάται από τις αντοχές μα πιο πολύ μαζί με το τι μπορεί ή δεν μπορεί κανείς να ζήσει. Σου εύχομαι να πάρεις την καλύτερη για εσένα απόφαση.

            Comment


              μπαχαλο

              Originally posted by christine View Post
              Συμφωνώ απόλυτα!! Σήμερα ήμουν στην πρεσβεία..οδύσσεια.Δε θα κλείσουν μόνο οι πρεσβείες αλλά δεν λειτουργούν δημαρχεία,ΚΕΠ, υπουργεία κλπ κλπ για να μαζεψουμε ότι δικαιολογητικά χρειάζεται ο καθένας..εγώ έχω και δυό παιδιά, στα σχολεία να δείτε τι γίνεται...σήμερα την ώρα το μαθηματικών(β γυμνασίου)καθαρίζανε τα παράθυρα της τάξης..και κρέμαγαν κουρτίνες!!δεν αστειευόμαι ούτε υπερβάλω.Για ποιο σεβασμό να μιλήσουμε όταν δεν σεβόμαστε το μέλλον..τα παιδιά μας!
              εχω ζητησει ποινικο μητρωοαπο ΚΕΠεχει ερθει και δεν το δινουν εχουν Καταληψη και φευγω 8/11 και δεν προλαβαινω μεταφραση ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ

              Comment


                Mία μικρή βοήθεια , για αρχή!!

                Kαλησπέρα παιδιά,

                Είμαι ο Ιορδάνης, σε 1 μήνα παίρνω πτυχίο ΤΕΙ Τουριστικών Επιχειρήσεων, με πρακτική σε μεγάλη αλυσίδα ξενοδοχείων στην Ισπανία. Πήγα με το erasmus για να δω πως είναι αυτή η εμπειρία αλλα δεν ήμουν κάθε μέρα πάρτυ και τα κλασσικά που κάνουν τα erasmus.Μιλάμε για πρακτική, οπότε πάνω κάτω ξέρω πως είναι να να είσαι μόνος σε μια ξένη χώρα παρόλο που ήξερα ότι θα ήμουνα εκεί για 6 μήνες μόνο. Σκέφτομαι μετά τον στρατό που θα πάω σε 1 μήνα να φύγω μόνιμα στο εξωτερικό. Η Αυστραλία μου ακούγεται πολύ καλή και δεν φοβάμαι την απόσταση. Θέλω να ρωτήσω τα παιδιά που είναι εκεί, καθώς δεν είδα πουθενά τα ''Τουριστικά-Ξενοδοχειακά'' στο SOL (αν δεν λέγεται έτσι κάνω λάθος ). Τι γίνεται με τις Τουριστικές δουλειές στην Αυστραλία?Έχουν ζήτηση?Δηλαδή αν πάρουμε παράδειγμα από Ελλάδα-Ιταλία-Ισπανία που απασχολούνε μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού, στην Αυστραλία υπάρχει αυτό που λέμε ''Ξενοδοχουπάλληλοι''? Σίγουρα ξενοδοχεία θα υπάρχουν, προς Θεού αλλά σε τεράστιο βαθμό όπως σε τουριστικές χώρες?
                Και κάτι τελευταίο, επειδή σκέφτομαι να μεταναστεύσω με την κοπέλα μου (αφού πρώτα την πείσω για Αυστραλία ) έχει σπουδάσει Τεχνολόγος Ιατρικών Εργαστηρίων, θα μπορέσει να βρει δουλειά εκεί?Απ ότι θυμάμαι τα παραΙατρικά είναι με΄σα στα επαγγέλματα προς ζήτηση..

                Σας ευχαριστώ πολύ και συνεχίστε να μας ταξιδεύετε!!

                Comment


                  Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                  εχω ζητησει ποινικο μητρωοαπο ΚΕΠεχει ερθει και δεν το δινουν εχουν Καταληψη και φευγω 8/11 και δεν προλαβαινω μεταφραση ΑΘΑΝΑΤΗ ΕΛΛΑΔΑ
                  Εδώ που φτάσαμε...μπες και πάρτο μόνο σου!....

                  Comment


                    alexan72 exeis dikio se osa les h upotimhsh k ola den anexontai edw k akoma k h oikonomikh katastash sumfwnw mazi s k euxaristw gia thn apanthsh!! Nikos Mech Eng exoume dialu8ei pleon auto einai to mono sigouro k eimaste akoma sthn arxh erxontai akoma xeiroteres meres.....!!!!euxaristw gia thn apanthsh..... αντρικος den einai ka8olou aplh apofash k ontws 8a xreiastw na me fwtisei o 8eos!! euxaristw!!

                    Comment


                      australian exeis ena dikio ti kanw edw??!!den kserw ti allla kati me krataei.... vpappas pame gia gamo ???xaxaxaxaxa christine poso mallon an exeis k oikogeneia einai pio duskolo giati edw den mporeis na thn frontiseis pisteuw k ap'oti eipes eipes k ecu einai duskolh h apofash alla olo auto edw pleon sthn ellada den antexetai....elpizw na exeis taktopoih8ei ekei kala.... na xairesai ta paidia sou k euxaristw gia thn apanthsh!!

                      Comment


                        Originally posted by Sandra View Post
                        australian exeis ena dikio ti kanw edw??!!den kserw ti allla kati me krataei.... vpappas pame gia gamo ???xaxaxaxaxa christine poso mallon an exeis k oikogeneia einai pio duskolo giati edw den mporeis na thn frontiseis pisteuw k ap'oti eipes eipes k ecu einai duskolh h apofash alla olo auto edw pleon sthn ellada den antexetai....elpizw na exeis taktopoih8ei ekei kala.... na xairesai ta paidia sou k euxaristw gia thn apanthsh!!
                        Έλα ντε,τι να κάνεις εδώ????? τι μπορεί να σε κρατήσει πιά σε αυτή τη χώρα?Η αναξιοκρατία,η λαμογιά,το ψέμα,
                        η ανεργία και χίλια ακόμη αρνητικά!!!!!!GO OZ !!!!!!!

                        Comment


                          xm kala ta les.....etsi einai tipota kalo den exei edw pleon

                          Comment


                            xaxaxa euxaristw polu vpappas na zhsete kiolas k ta paidia sou den kserw an exeis....to skeftomai na paw nai!

                            Comment


                              Originally posted by Sandra View Post
                              xaxaxa euxaristw polu vpappas na zhsete kiolas k ta paidia sou den kserw an exeis....to skeftomai na paw nai!
                              Ακόμα το σκέφτεσαι? Ξέρεις πόσοι θα ήθελαν να βρίσκονται στη θέση σου,να είναι υπήκοοι?
                              Είναι σα να βρήκες πισίνα στην έρημο....

                              Comment


                                nai ontws apla einai deuskolo gia mena na parw thn apofash k 8elw na paw k 8elw na meinw edw

                                Comment

                                Working...
                                X