Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Υπάρχουν στην παρέα,Νοσηλευτές που έχουν ήδη ξεκινήσει διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίου μεσω του ANMAC?

    Comment


      #32
      ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

      Καλημερα.Ειμαι νεο μελος και εδιαφερομαι να φυγω για Αυστραλια.Ειμαι παντρεμενη και εχω ενα παιδι 4 ετων.Ειμαι νοσηλευτρια και ο αντρας μου τεχνικος δομικων εργων.Θα ηθελα συμβουλες για τη ζωη εκει,αν ειναι ευκολο να βρει καποιος δουλεια,και γενικα ο,τι μπορειτε να μου πειτε.Ευχαριστω.

      Comment


        #33
        Καλησπέρα σας, κάνω τις διαδικασίες για να πάρουν τα παιδιά μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλά αντιμετώπισα πρόβλημα με τον εισαγγελέα. Μου είπε ότι δεν είναι αρμόδιος να δώσει εντολή να προσθέσω την αυστραλέζικη υπηκοότητα μου στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών μου. Τώρα έχω βάλει δικηγόρο αλλά σκέφτομαι μήπως είναι χρονοβόρα διαδικασία και πιθανόν θα μου πάρει και αρκετά χρήματα. Με κάποια άτομα που μίλησα από εδώ μου είπαν ότι έχουν πάρει υπηκοότητες των παιδιών τους χωρίς καμία αλλαγή στις ληξιαρχικές πράξεις, έγραφαν απλώς ελληνική υπηκοότητα. Τώρα δεν ξέρω τί να κάνω......να πάρω το ρίσκο να τα στείλω έτσι ή μήπως υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν δεκτά; Κι αν δεν γίνουν δεκτά μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω 2 φορές τα χρήματα; Συγνώμη για τα πολλά λόγια απλά ήθελα τη γνώμη σας ....... Ευχαριστώ.

        Comment


          #34
          Originally posted by ntinaki View Post
          Καλημερα.Ειμαι νεο μελος και εδιαφερομαι να φυγω για Αυστραλια.Ειμαι παντρεμενη και εχω ενα παιδι 4 ετων.Ειμαι νοσηλευτρια και ο αντρας μου τεχνικος δομικων εργων.Θα ηθελα συμβουλες για τη ζωη εκει,αν ειναι ευκολο να βρει καποιος δουλεια,και γενικα ο,τι μπορειτε να μου πειτε.Ευχαριστω.
          Ntinaki καλώσήρθες στην παρέα του patriotaki! Kάνε ένα κόπο και ρίξε μερικές ματιές εδώ στα θέματα του forum. Υπάρχει άπειρο υλικό, αναφορές, ανταποκρίσεις κλπ. Καταλαβαίνεις ότι θα χρειαστεί και από μέρους σου δουλειά σε ότι αφορά την ενημέρωση. Αφού ανατρέξεις σε 100αδες postαρίσματα εδω, αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση θα υπάρχει πρόθυμος κόσμος να σου απάντήσει. Το ερώτημά σου έχει ήδη απαντηθεί σε δεκάδες post στο patriotaki. Απλά θα χρειαστεί και δική σου προσπάθεια και μόχθος για την ανεύρεση των σχετικών post.

          Comment


            #35
            Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετωπίσαμε με τη μη αναφορά της αυστραλέζικης υπηκοότητάς της γυναίκας μου, πέρυσι, όταν βγάζαμε στα παιδιά μας την australian citizenship by descent.

            Comment


              #36
              Originally posted by stella82 View Post
              Καλησπέρα σας, κάνω τις διαδικασίες για να πάρουν τα παιδιά μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλά αντιμετώπισα πρόβλημα με τον εισαγγελέα. Μου είπε ότι δεν είναι αρμόδιος να δώσει εντολή να προσθέσω την αυστραλέζικη υπηκοότητα μου στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών μου. Τώρα έχω βάλει δικηγόρο αλλά σκέφτομαι μήπως είναι χρονοβόρα διαδικασία και πιθανόν θα μου πάρει και αρκετά χρήματα. Με κάποια άτομα που μίλησα από εδώ μου είπαν ότι έχουν πάρει υπηκοότητες των παιδιών τους χωρίς καμία αλλαγή στις ληξιαρχικές πράξεις, έγραφαν απλώς ελληνική υπηκοότητα. Τώρα δεν ξέρω τί να κάνω......να πάρω το ρίσκο να τα στείλω έτσι ή μήπως υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν δεκτά; Κι αν δεν γίνουν δεκτά μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω 2 φορές τα χρήματα; Συγνώμη για τα πολλά λόγια απλά ήθελα τη γνώμη σας ....... Ευχαριστώ.
              Stella82 αν και εγώ άλλαξα οτι αναγραφόταν πάνω στο χαρτί, ύστερα απο μερικά παραδείγματα ανθρώπων που έστειλαν τα χαρτιά χωρίς να αναγράφετε η υπηκοότητα αναρωτήθηκα γιατι το δέχτηκαν και κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τελικά η αναγραφή ή οχι πάνω στο Ελληνικό χαρτί της διπλής υπηκοότητας ή οχι δεν αποτελεί και τεκμήριο υπηκοότητας. Θα μπορούσε σε ενα τόσο διεφθαρμένο κράτος κάποιος να πληρώσει και πάνω στο χαρτί να αναγράφεται οτι έχει 3 υπηκοότητες. Εχει υποχρέωση η υπηρεσία που δέχεται το χαρτί να ελέγξει την εγκυρότητα των στοιχείων και φυσικά οι υπηρεσίες της Αυστραλίας, ελέγχουν και βλέπουν οτι υπάρχει τελικά διπλή υπηκοότητα και δεν ασχολούνται με το αν αναγράφετε στο Ελληνικό σκατόχαρτο ή οχι.
              Ασε τον Εισαγγελέα στον βαθύ ύπνο του, έχει να κυνηγήσει ελεύθερους επαγγελματίες γιατι κάπνισε κάποιος μέσα στο χώρο τους ή κάνα πιτσιρικά με "τσιγάρο", και κάνε την δουλειά σου κανονικά και με το νόμο με τις υπηρεσίες της Αυστραλίας.
              Στη περίπτωση που κάποιο απο τα χαρτιά σου δεν είναι εντάξει, σε ειδοποιούν και σου δίνουν ημερομηνία μέχρι την οποία θα πρέπει να έχεις στήλει το σωστό ή διορθωμένο. Μόνο αν δεν το κάνεις και περάσει η ημερομηνία σταματάνε την επεξεργασία και στα στέλνουν πίσω. Είναι αρκετό χρονικό διάστημα όμως για κάποιον να αντιδράσει ανάλογα και να μην χάσει την καταληκτική ημερομηνία.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Originally posted by stella82 View Post
                Καλησπέρα σας, κάνω τις διαδικασίες για να πάρουν τα παιδιά μου την αυστραλέζικη υπηκοότητα αλλά αντιμετώπισα πρόβλημα με τον εισαγγελέα. Μου είπε ότι δεν είναι αρμόδιος να δώσει εντολή να προσθέσω την αυστραλέζικη υπηκοότητα μου στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών μου. Τώρα έχω βάλει δικηγόρο αλλά σκέφτομαι μήπως είναι χρονοβόρα διαδικασία και πιθανόν θα μου πάρει και αρκετά χρήματα. Με κάποια άτομα που μίλησα από εδώ μου είπαν ότι έχουν πάρει υπηκοότητες των παιδιών τους χωρίς καμία αλλαγή στις ληξιαρχικές πράξεις, έγραφαν απλώς ελληνική υπηκοότητα. Τώρα δεν ξέρω τί να κάνω......να πάρω το ρίσκο να τα στείλω έτσι ή μήπως υπάρχει περίπτωση να μη γίνουν δεκτά; Κι αν δεν γίνουν δεκτά μπορεί να χρειαστεί να πληρώσω 2 φορές τα χρήματα; Συγνώμη για τα πολλά λόγια απλά ήθελα τη γνώμη σας ....... Ευχαριστώ.
                Δικό σου birth certificate υπάρχει?

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Mamaia View Post
                  Υπάρχουν στην παρέα,Νοσηλευτές που έχουν ήδη κινήσει διαδικασίες αναγνώρισης πτυχίου μεσω του ANMAC?
                  Υπάρχει ένας στον οποίο και στο παλιό θέμα o Periklis ο οποίος ειναι νοσηλευτής και του ειχα παραθεσει μερικά πράγματα. Στα δίνω και σε εσένα αν και δε νομιζω πως θα σου ειναι τόσο χρησιμα. Δες εδώ
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    #39
                    Καλήσπέρα σε όλους!

                    Γενηθηκα και ζω στην Ελλάδα και όπως πολλοί άλλοι σκεφτομαι σοβαρα το τελευταιο διάστημα να μετανανστευσω στην Αυστραλία. Είμαι εντελώς χαμένη γιατί δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Αρχικά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή και την εργασία στην Αυστραλία. Εδω τα μηνύματα είναι αντικρουόμενα. Άλλοι λένε οτι δεν υπάρχει ζήτηση και άλλοι οτι υπάρχει. Όποίος μπορεί ας μς διαφωτίσει.

                    Ευχαριστώ

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by monika10270 View Post
                      Καλήσπέρα σε όλους!

                      Γενηθηκα και ζω στην Ελλάδα και όπως πολλοί άλλοι σκεφτομαι σοβαρα το τελευταιο διάστημα να μετανανστευσω στην Αυστραλία. Είμαι εντελώς χαμένη γιατί δεν ξέρω από που να ξεκινήσω. Αρχικά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη ζωή και την εργασία στην Αυστραλία. Εδω τα μηνύματα είναι αντικρουόμενα. Άλλοι λένε οτι δεν υπάρχει ζήτηση και άλλοι οτι υπάρχει. Όποίος μπορεί ας μς διαφωτίσει.

                      Ευχαριστώ
                      Αφιέρωσε χρόνο να διαβάσεις ΟΛΑ τα θέματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
                      Ξεκίνα από εδώ http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2005.
                      Ζήτηση υπάρχει το ζητούμενο είναι ποιοί μπορούν να πάνε.

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by jkostop View Post
                        Έλαβα αρνητική απάντηση σήμερα παρόλο που είμαι (θεωρητικά πάντα) πάνω από τα 65 μόρια και στις επιθυμητές θέσεις εργασίας...
                        Συγνωμη για την ασχετοσυνη, αλλα τι ειναι αυτα τα μορια και πώς βγαινουν?

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Lisa_europe View Post
                          Συγνωμη για την ασχετοσυνη, αλλα τι ειναι αυτα τα μορια και πώς βγαινουν?
                          Παιρνεις καποιος βαθμους απο διαφορα πραγματα..
                          Πχ εγω που ειμαι 33 παιρνω 25 points απο την ηλικια,αν εχεις κατω απο 5 χρονια προυπηρεσια περνεις 5 ποντους,αν εχεις 8 χρονια 10 ποντους..κτλ..
                          Δεν θυμαμαι απο τι αλλο παιρνεις ποντους..
                          Απο τα αγγλικα επισης...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by abdel View Post
                            Παιρνεις καποιος βαθμους απο διαφορα πραγματα..
                            Πχ εγω που ειμαι 33 παιρνω 25 points απο την ηλικια,αν εχεις κατω απο 5 χρονια προυπηρεσια περνεις 5 ποντους,αν εχεις 8 χρονια 10 ποντους..κτλ..
                            Δεν θυμαμαι απο τι αλλο παιρνεις ποντους..
                            Απο τα αγγλικα επισης...
                            Που βρισκεις πληροφοριες γι αυτα? Υπαρχει ιστοσελιδα? Σορρυ αλλα δεν ξερω

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by Lisa_europe View Post
                              Που βρισκεις πληροφοριες γι αυτα? Υπαρχει ιστοσελιδα? Σορρυ αλλα δεν ξερω
                              Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                              Ολα θα τα βρεις στο site τους.

                              * Το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας.

                              Comment


                                #45
                                Πρόσβαση στην Αγορά Εργασίας της Αυστραλίας μέσω Σπουδών

                                Η αναγνώριση των επαγγελματικών προσόντων που έχουν αποκτηθεί στην Ελλάδα στην Αυστραλία δεν είναι εύκολη. Αν λοιπόν αυτό δεν γίνεται, ένας άλλος έμμεσος αλλά αποτελεσματικός τρόπος είναι μέσω σπουδών. Να πάει δηλαδή κάποιος να σπουδάσει σε ένα αναγνωρισμένο εκπαιδευτικό ίδρυμα στην Αυστραλία, και να αποκτήσει τίτλους σπουδών που θα του επιτρέψουν να διεκδικήσει ως skilled worker μια θέση στην αγορά εργασίας της Αυστραλίας.

                                Είμαι αντιπρόσωπος στην Ελλάδας ενός αναγνωρισμένου Τεχνικού/Επαγγελματικού Κολλεγίου στη Μελβούρνη του Αustralian Education Academy. Πρόσφατα το συγκεκριμένο Κολλέγιο αποφάσισε να προσεγγίσει πιθανούς σπουδαστές στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή τα αντικείμενα που διδάσκονται είναι α) Αutomotive Mechanical and Electrical Technology και β) Hospitality (Commericial Cooking). Σε λίγους μήνες θα γίνει έναρξη και σε περισσότερα αντικείμενα στον κατασκευαστικό κλάδο κυρίως και όχι μόνον.

                                Οι σπουδές είναι 2ετείς, εγγραφές γίνονται όλο το χρόνο και τα δίδακτρα πληρώνονται σε μηνιαίες δόσεις. Ο φοιτητής παίρνει φοιτητική βίζα και κατά την διάρκεια των σπουδών του μπορεί να εργαστεί 20 ώρες την εβδομάδα. Το κολλέγιο αυτή τη στιγμή δίνει την δυνατότητα σπουδών χωρίς ο φοιτητής να κατέχει τίτλο γλωσσομάθειας IELTS. Θα πρέπει όμως να έχει ένα καλό επίπεδο στη γνώση της αγγλικής γλώσσας.

                                Θα βρείτε σχετικές πληροφορίες



                                Eκεί θα βρίτε και στοιχεία επικοινωνίας μαζί μου για πληροφορίες και εγγραφές στο Κολλέγιο.

                                Comment

                                Working...
                                X