Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Εδώ το site του παραπάνω κολλεγίου για όλες τις πληροφορίες

    Comment


      #47
      Originally posted by Agoriani View Post
      Το στην γλώσσα σου δεν ισχύει γιατι η συγκεκριμένη μιλάει μόνο Αγγλικά. Θα έχουμε νεώτερα σύντομα.
      Καλά, δεν πειράζει, αρκεί να υπάρχει κάποιος να απευθυνθούμε που να είναι καταρτισμένος. Ευχαριστούμε και πάλι!

      Comment


        #48
        Υπάρχει ένα πολύ αμυδρό φως για πρόσκληση για δουλειά από Perth. Ξέρει κανείς από τους ήδη διαμένοντες στα μακρινά εκείνα μέρη της Αυστραλίας να μου πώς είναι σαν πόλη, τα πράγματα εκεί, γενικά οτιδήποτε που δεν υπάρχει στο wikipedia; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη...

        Comment


          #49
          ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ

          Να ρωτήσω κάτι; Έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι για την διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου και μόλις ανακάλυψα ότι κανένα από τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν βρίσκονταιι στην λίστα με τα Recognised overseas institutions. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου και να μην μπω στην διαδικασία αναγνώρισης από τον αρμόδιο φορέα;;;; Γιατί εάν μου αρνηθούν την αναγνώριση δεν μου επιστρέφουν τα λεφτά και το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο....

          Comment


            #50
            Βρε παιδιά, να ρωτήσω δύο απλά πράγματα?
            1. Υπάρχει περίπτωση ποτέ κάποιος εργοδότης στην Αυστραλία να σπονσοράρει κάποιον overseas εφόσον μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του εγχώρια κ είναι λίγοτερα κοστοβόρο κ χρονοβόρο (διότι αυτές τις απαντήσεις παίρνω από εργοδότες σε προκηρύξεις θέσεων που πραγματικά υπερτερώ σε προσόντα)?
            2. Για εμάς που δεν ήμαστε υπήκοοι, δεν έχουμε συγγενείς, δεν δεν δεν..κ απλά θέλουμε να εργαστούμε Αυστραλία κ καλύπτουμε τα απαραίτητα (πτυχία, εμπειρία, ηλικία κλπ) ο μόνος τρόπος να πάμε εκεί είναι απλά να κάνουμε αίτηση για VISA στην πρεσβεία, να πληρώσουμε 5000δολλάρια κ να ευχόμαστε να μας δεχθούν? Πραγματικά, δεν μπορώ να βρω κάποιον άλλον τρόπο.

            Ευχαριστώ

            Comment


              #51
              Originally posted by australian View Post
              Δικό σου birth certificate υπάρχει?
              δεν έχω birth certificate γιατί δεν γεννήθηκα στην Αυστραλία κι εγώ by descent έγινα αυστραλός υπήκοος σε μικρή ηλικία από τη μητέρα μου η οποία έχει γεννηθεί εκεί.

              Comment


                #52
                Originally posted by alexan72 View Post
                Υπάρχει ένα πολύ αμυδρό φως για πρόσκληση για δουλειά από Perth. Ξέρει κανείς από τους ήδη διαμένοντες στα μακρινά εκείνα μέρη της Αυστραλίας να μου πώς είναι σαν πόλη, τα πράγματα εκεί, γενικά οτιδήποτε που δεν υπάρχει στο wikipedia; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη...
                Στο Perth πήγα πριν από 6 μήνες και κάθησα 3-4 μέρες. Η πόλη είναι πανέμορφη. Με πολύ καλό κλίμα αν σου αρέσει η ζέστη και με ωραίες παραλίες. Μοιάζει λίγο με την Ελλάδα στο θέμα ότι είναι τραπεζάκια έξω άραγμα κ.τ.λ. Έχει καλή συγκοινωνία και Μετρό. Είναι μεγάλη πόλη , περίπου 1.500.000 αλλά όχι αυτός ο χαμός που γίνεται στην Μελβούρνη και στο Σύδνευ. Το πρόβλημα είναι ότι είναι απομονωμένη. Μακριά από οπουδήποτε. Ακόμα και μια γειτονική πόλη η χωριό απέχει πάνω από 150 χιλιόμετρα. Μόνο στην Ελλάδα είναι κοντίτερα και γι αυτό τα εισητήρια πολλές φορές είναι φθηνότερα. Αν δεν σε πειράζει που είναι απομονωμένη είναι καταπληκτική και πανέμορφη πόλη. Και υπάρχουν και Έλληνες όσο και να μην το πιστεύεις

                Comment


                  #53
                  Originally posted by Evie View Post
                  Να ρωτήσω κάτι; Έχω ξεκινήσει να ψάχνομαι για την διαδικασία αναγνώρισης του πτυχίου μου και μόλις ανακάλυψα ότι κανένα από τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν βρίσκονταιι στην λίστα με τα Recognised overseas institutions. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα αναγνωριστεί το πτυχίο μου και να μην μπω στην διαδικασία αναγνώρισης από τον αρμόδιο φορέα;;;; Γιατί εάν μου αρνηθούν την αναγνώριση δεν μου επιστρέφουν τα λεφτά και το ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο....
                  Λοιπόν welcome to the club. Κανένα μα κανένα Ελληνικό Πανεπιστήμιο, όπως ακριβώς το είπες. Θα υπάρχει όμως άλλη διαδικασία επιθεώρησης και αναγνώρισεις του πτυχίου σου όπως έκανα και εγώ μέσω των engineers australia. Ακολούθησα την διαδικασία για non recognised degrees. Δεν ξέρω για έξοδα μιλάς . Προσωπικά για την διαδικασία της αναγνώρισης πλήρωσα 500 δολλάρια που πραγματικά είναι τίποτα μπροστά στα έξοδα που σε περιμένουν εδώ όταν έρθεις.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by demi View Post
                    Λοιπόν welcome to the club. Κανένα μα κανένα Ελληνικό Πανεπιστήμιο, όπως ακριβώς το είπες. Θα υπάρχει όμως άλλη διαδικασία επιθεώρησης και αναγνώρισεις του πτυχίου σου όπως έκανα και εγώ μέσω των engineers australia. Ακολούθησα την διαδικασία για non recognised degrees. Δεν ξέρω για έξοδα μιλάς . Προσωπικά για την διαδικασία της αναγνώρισης πλήρωσα 500 δολλάρια που πραγματικά είναι τίποτα μπροστά στα έξοδα που σε περιμένουν εδώ όταν έρθεις.
                    Ααααα! Ωραία.......
                    Εμένα είναι γύρω στα 800 δολάρια χωρίς εγγύηση αναγνώρισης... Κ μάλλον θα χρειαστεί να κάνω κάποιου είδους επιπλέον πρακτική άσκηση εκεί... Ακόμα το ψάχνω...

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by Luminita View Post
                      Παιδια, εχει κανεις εμπειρια με το TRA? Ξερετε αν ζητανε το IELTS ?
                      Τα χαρτια που θα στειλουμε για μεταφραση, θελουν ολα αποστιλ, ακομα και η φωτοτυπια με τα ενσημα? Η μονο τα χαρτια που εχουμε παρει απο ΟΑΕΕ, εφορια, επιθεωρηση εργασιας, σωματεια? Οταν γινει η μεταφραση των εγγραφων, φανταζομαι οτι δεν στελνουμε στο TRA τα γνησια φωτοαντιγραφα που εχουμε μεταφρασει αρα στελνουμε φωτοτυπιες ? Θα ειναι εγκυρα? Το ιδιο ισχυει και με τις συστατικες επιστολες? Θα σας ημουν ευγνωμωνη αν με βοηθουσατε.
                      Το ανανεωνω παλι, μηπως και καποιος το δει και μπορει να μου απαντησει.:D

                      Comment


                        #56
                        Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!Είμαι νέος στο πατριώτακι και ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.Είμαι ασφαλιστικός σύμβουλος στην Ελλάδα αλλά γνωρίζω και την τέχνη του λουστραδόρου καθώς έχουμε οικογενειακή επιχείρηση και απασχολούμαι και εκεί καθότι η δουλειά μου έχει μειωθει δραστικά.Πως μπορώ να μάθω αν χρειάζονται κάποια από τα 2 επαγγέλματα που ξέρω στην Αυστραλία;Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Luminita View Post
                          Το ανανεωνω παλι, μηπως και καποιος το δει και μπορει να μου απαντησει.:D
                          Luminita νομίζω ότι η maria12 σου απάντησε εμπεριστατωμένα στα περισσότερα ερωτήματά σου. Μάλιστα άνοιξε ολόκληρο topic με το TRA (trades)!!! Σου συστήνω να συνεχίσεις εκεί τις ερωτήσεις σου όπου το επισκέπτεται κόσμος με τους ίδιους προβληματισμούς με σένα. Άκου τώρα, όταν δεν παίρνεις κάποια απάντηση από μέλη του forum είναι επειδή ίσως κανείς δεν γνωρίζει τη συγκεκριμένη λεπτομέρεια. Πάντως η σειρά για οποιοδήποτε δημόσιο έγγραφο (δηλαδή αν έχει στρογγυλή σφραγίδα με το εθνόσημο) προς υποβολή μαζί με την αίτηση για visa είναι:

                          πρωτότυπο έγγραφο ==> πας στην εκάστοτε υπηρεσία και τους ζητάς να σου εκδώσουν το αντίστοιχο πιστοποιητικό (ζήτα 2-3 για να έχεις καβάτζα)===> πας στην περιφέρεια (you know?) και ζητάς να σου βάλουν σφραγίδα apostile===> πας σε μεταφραστική εταιρεία (εξουσιοδοτημένη) ή στο ΥΠΕΞ και ζητάς να στα μεταφράσουν (ζήτα 2-3 για να έχεις καβάτζα)===>όταν πάρεις την μετάφραση επισυνάπτεις μία (μαζί με το ελληνικό έγγραφο) στην αίτησή σου.

                          Αν είναι ιδιωτικό το έγγραφο δεν μπαίνει apostile.

                          Γενικά για να αποδείξεις κάτι βάζε όσα περισσότερα πειστήρια έχεις. Δηλαδή αν θες να αποδείξεις επαγγελματική εμπειρία βάζεις α)και τα ένσημα του ΙΚΑ β)και τη βεβαίωση που παίρνεις από ΙΚΑ γ)και την βεβαίωση του εργοδότη δ)και απο την επιθεώρηση εργασίας (αν βγάζουν και αυτοί κάποια σχετική βεβαίωση).

                          Υ.Γ. Δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με τις απαιτήσεις του TRA αλλά μου φαίνεται απίθανο να θέλουν απλές φωτοτυπίες. Ασφαλώς και θα θέλουν γνήσια αντίγραφα!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Luminita View Post
                            Οποιος εχει εμπειρια με την 457 βιζα, μπορει να μου απαντησει σε μερικες ερωτησεις?
                            1. Απο την στιγμη που καποιος παιρνει αυτη την βιζα ως main applicant, ποιο ειναι το χρονικο οριο μινιμουμ -μαξιμουμ για να κατεβει η υπολοιπη οικογενεια - συζυγος & παιδια ( secondary applicants)
                            2. Μπορεις να δουλευεις οπουδηποτε στην Αυστραλια με αυτη την βιζα?
                            3. Για ποσο καιρο εισαι υποχρεωμενος να δουλευεις στον ιδιο σπονσορα ( αυτος που σου εκανε αρχικα το σπονσοραρισμα) ? Ειδα οτι μπορεις να δουλευεις σε αλλον αμα δεν σου κανει ο πρωτος που σου εκανε σπονσοραρισμα, αρκει να βρεις αλλο σπονσορα μεσα σε 28 μερες.
                            4. Η χρεωση - 305 au $ για την visa application ειναι ανα κεφαλη η για ολη την οικογενεια?
                            Οοοοχ, εκανα βλακεια, ηθελα να παραθεσω το παραπανω, οχι αυτο με το TRA. Anyway, Nikos Mech σ'ευχαριστω που μου απαντησες και συγχωρα με για το λαθος.
                            Για το παραπανω, περιμενω απαντηση, αν καποιος ξερει ας με φωτησει. Σας ευχαριστω και παλι ολους που με βοηθησατε με τις απαντησεις σας.

                            Comment


                              #59
                              Originally posted by Evie View Post
                              Ααααα! Ωραία.......
                              Εμένα είναι γύρω στα 800 δολάρια χωρίς εγγύηση αναγνώρισης... Κ μάλλον θα χρειαστεί να κάνω κάποιου είδους επιπλέον πρακτική άσκηση εκεί... Ακόμα το ψάχνω...
                              Κι εγώ που κοίταξα για αναγνώριση πτυχίου Εργοθεραπείας κάτι τέτοιο κατάλαβα (σχετικά με τη πρακτική άσκηση) συν ένα τεστ που θα πρέπει να δώσω στα αγγλικά με ορολογία. Έχω και πτυχίο ψυχολογίας αλλά δεν κοίταξα καν για την αναγνώριση αυτού, γιατί δεν έχω προϋπηρεσία. Αν χρειαστεί το κάνω εκεί (αν πάω...)

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by alexan72 View Post
                                Κι εγώ που κοίταξα για αναγνώριση πτυχίου Εργοθεραπείας κάτι τέτοιο κατάλαβα (σχετικά με τη πρακτική άσκηση) συν ένα τεστ που θα πρέπει να δώσω στα αγγλικά με ορολογία. Έχω και πτυχίο ψυχολογίας αλλά δεν κοίταξα καν για την αναγνώριση αυτού, γιατί δεν έχω προϋπηρεσία. Αν χρειαστεί το κάνω εκεί (αν πάω...)
                                Ούτε εγώ έχω προϋπηρεσία, πέρυσι πήρα το πτυχίο (ψυχολογία και εγώ!) και ούτε για εθελοντισμό δεν βρίσκω καλά καλά.... Άστα... Αλλά θα το παλέψω!!!!!! Και εσύ το ίδιο να κάνεις!!!

                                Comment

                                Working...
                                X