Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by Evie View Post
    Ούτε εγώ έχω προϋπηρεσία, πέρυσι πήρα το πτυχίο και ούτε για εθελοντισμό δεν βρίσκω καλά καλά.... Άστα... Αλλά θα το παλέψω!!!!!! Και εσύ το ίδιο να κάνεις!!!
    Εμένα με συμφέρει να χρησιμοποιήσω το πτυχίο της Εργοθεραπείας αρχικά γιατί έχω 11 χρόνια προϋπηρεσία. Αν και η πάλη συνεχίζεται όπως και να 'χει...

    Comment


      #62
      Συνχαρητήρια Αγοριανη για το site.Σας παρακολουθώ 8 μήνες.Ημουν στην Μελβούρνη 1975-1980 επειδή δεν κρατήσαν οι γονείς μου την υπηκοότητα δεν μπορώ να έχω και εγώ μου είπε η πρεσβεία.Δεν γεννήθηκα εκεί.Γνωρίζεις κάτι άλλο εσύ? έχω πρώτα ξαδέλφια εκεί μπορώ να πάω με πρόσκληση? είμαι μεσήτρια στο επάγκελμα και ο άντρας μου ελαιοχρωματιστής? Σε ευχαριστώ.

      Comment


        #63
        Originally posted by demi View Post
        Στο Perth πήγα πριν από 6 μήνες και κάθησα 3-4 μέρες. Η πόλη είναι πανέμορφη. Με πολύ καλό κλίμα αν σου αρέσει η ζέστη και με ωραίες παραλίες. Μοιάζει λίγο με την Ελλάδα στο θέμα ότι είναι τραπεζάκια έξω άραγμα κ.τ.λ. Έχει καλή συγκοινωνία και Μετρό. Είναι μεγάλη πόλη , περίπου 1.500.000 αλλά όχι αυτός ο χαμός που γίνεται στην Μελβούρνη και στο Σύδνευ. Το πρόβλημα είναι ότι είναι απομονωμένη. Μακριά από οπουδήποτε. Ακόμα και μια γειτονική πόλη η χωριό απέχει πάνω από 150 χιλιόμετρα. Μόνο στην Ελλάδα είναι κοντίτερα και γι αυτό τα εισητήρια πολλές φορές είναι φθηνότερα. Αν δεν σε πειράζει που είναι απομονωμένη είναι καταπληκτική και πανέμορφη πόλη. Και υπάρχουν και Έλληνες όσο και να μην το πιστεύεις
        Σ' ευχαριστώ πολύ Demi. Καλό ακούγεται!

        Comment


          #64
          Καλημέρα. Όταν λένε ότι πρέπει να κάνεις αίτηση και αν την δεχτούν τότε μπορείς να πας στην Αυστραλία. Τη εννοούν?
          Η αίτηση για βίζα γίνετε ηλεκτρονικά ή πρέπει να την κατεβάσω και μαζί με όλα τα έγγραφα να τα στείλω.

          Comment


            #65
            Originally posted by ευη evie View Post
            Συνχαρητήρια Αγοριανη για το site.Σας παρακολουθώ 8 μήνες.Ημουν στην Μελβούρνη 1975-1980 επειδή δεν κρατήσαν οι γονείς μου την υπηκοότητα δεν μπορώ να έχω και εγώ μου είπε η πρεσβεία.Δεν γεννήθηκα εκεί.Γνωρίζεις κάτι άλλο εσύ? έχω πρώτα ξαδέλφια εκεί μπορώ να πάω με πρόσκληση? είμαι μεσήτρια στο επάγκελμα και ο άντρας μου ελαιοχρωματιστής? Σε ευχαριστώ.
            Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Είναι έργο συλλογικό πλέον.
            Δεν την κράτησαν είπες. Μήπως μπορούν να ακολουθήσουν κάποια διαδικασία για να την αποχτήσουν πάλι? Μήπως με αυτό τον τρόπο στο τέλος είχες και εσύ υπηκοότητα. Υπάρχει μια σχετική διαδικασία νομίζω.
            Υπομονή και επιμονή patriotes.

            Comment


              #66
              Originally posted by alexan72 View Post
              Σ' ευχαριστώ πολύ Demi. Καλό ακούγεται!
              Υπάρχει και ενα σχετικό θέμα απο παλιά στο patriotaki αλλά πλέον είναι στην τρίτη σελίδα και δεν είναι ενεργό απο τις 15/2/11.

              Originally posted by stavros View Post
              Καλημέρα. Όταν λένε ότι πρέπει να κάνεις αίτηση και αν την δεχτούν τότε μπορείς να πας στην Αυστραλία. Τη εννοούν?
              Η αίτηση για βίζα γίνετε ηλεκτρονικά ή πρέπει να την κατεβάσω και μαζί με όλα τα έγγραφα να τα στείλω.
              Ποιοί? Το κράτος της Αυστραλίας έχει υπουργείο μετανάστευσης και το υπουργείο αυτό έχει μια ιστοσελίδα που λέει σχεδόν τα πάντα. Τουλάχιστον απο εκεί μπορείς να πληροφορηθείς την αλήθεια και οχι φήμες ή σπασμένο τηλέφωνο. Είναι στην διεύθυνση http://immi.gov.au
              Υπάρχουν αιτήσεις που γίνονται και ηλεκτρονικά. Θα βρείς τις σχετικές διαδικασίες αφόσον βρείς ποιά βίζα θα αιτηθείς, στις σελίδες της στο immi.gov.au.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #67
                Agoriani να σε ρωτησω κι εγω κατι? Εχουμε κι εγω και ο αντρας μου Proficiency, οταν μπηκαμε ομως στη σελιδα με τη μοριοδοτηση για Αυστραλια ρωτουσαν μονο για αποτελεσματα ΙΕLTS. Ελπιζω να μην σημαινει οτι πρεπει να παρουμε κι αλλο πτυχιο....ε? Διδασκω αγγλικα χρονια, εχω ζησει αγγλια...

                ΥΓ Το "Αγοριανη" απο την Αγοριανη κοντα στη Γραβια βγαινει? Ρωταω γιατι ειμαστε πατριωτακια...και απο χωριο αν ειναι....ειμαι απο τον Μπραλλο. Σορρυ για την ασχετη ερωτηση

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Lisa_europe View Post
                  Agoriani να σε ρωτησω κι εγω κατι? Εχουμε κι εγω και ο αντρας μου Proficiency, οταν μπηκαμε ομως στη σελιδα με τη μοριοδοτηση για Αυστραλια ρωτουσαν μονο για αποτελεσματα ΙΕLTS. Ελπιζω να μην σημαινει οτι πρεπει να παρουμε κι αλλο πτυχιο....ε? Διδασκω αγγλικα χρονια, εχω ζησει αγγλια...

                  ΥΓ Το "Αγοριανη" απο την Αγοριανη κοντα στη Γραβια βγαινει? Ρωταω γιατι ειμαστε πατριωτακια...και απο χωριο αν ειναι....ειμαι απο τον Μπραλλο. Σορρυ για την ασχετη ερωτηση
                  Lisa,νομίζω μόνο IELTS (Αφού διδάκεις,θα είναι εύκολο για σένα)
                  IELTS is the high stakes English test for international study, migration and work. Open a world of opportunity with IELTS.

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by Lisa_europe View Post
                    Agoriani να σε ρωτησω κι εγω κατι? Εχουμε κι εγω και ο αντρας μου Proficiency, οταν μπηκαμε ομως στη σελιδα με τη μοριοδοτηση για Αυστραλια ρωτουσαν μονο για αποτελεσματα ΙΕLTS. Ελπιζω να μην σημαινει οτι πρεπει να παρουμε κι αλλο πτυχιο....ε? Διδασκω αγγλικα χρονια, εχω ζησει αγγλια...

                    ΥΓ Το "Αγοριανη" απο την Αγοριανη κοντα στη Γραβια βγαινει? Ρωταω γιατι ειμαστε πατριωτακια...και απο χωριο αν ειναι....ειμαι απο τον Μπραλλο. Σορρυ για την ασχετη ερωτηση
                    Lisa πολύ φοβάμαι οτι επαληθεύτικαν οι φόβοι σου. Αναγνωρίζουν το IELTS και απο αυτό παίρνεις και μόρια με τον σχετικό πίνακα. Δεν είναι πτυχίο αλλά πιστοποίηση επάρκειας και έχει ημερομηνία λήξης νομίζω πάνω του σαν πιστοποίηση που είναι.
                    Για άλλους λόγους, όπως η βίζα φοιτητή δεν χρειάζεται απαραίτητα.

                    Ναι απο την άνω είμαι patriotaki!
                    Υπομονή και επιμονή patriotes.

                    Comment


                      #70
                      Ολα καλα θα πανε.

                      Ειμαι Junior member και τις τελευταιες μερες εχω τρελαθει στο διαβασμα για να παρω οσο γινεται περισσοτερες πληροφοριες. Ελπιζω η ερωτηση μου να μην εχει απαντηθει καπου αλλου. Η γυναικα μου εχει εναν Θειο στο Συδνευ. Υπαρχει πιθανοτητα να βοηθηθώ απο αυτό και να βγαλω work visa;

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by australian View Post
                        Lisa,νομίζω μόνο IELTS (Αφού διδάκεις,θα είναι εύκολο για σένα)
                        www.ielts.org
                        Originally posted by Agoriani View Post
                        Lisa πολύ φοβάμαι οτι επαληθεύτικαν οι φόβοι σου. Αναγνωρίζουν το IELTS και απο αυτό παίρνεις και μόρια με τον σχετικό πίνακα. .....
                        Ευχαριστω παιδια...αλλα γιατι? Τοσα χρονια το σπουδαζαμε το αγγλικο, πρεπει να πληρωσουμε κι αλλα χρηματα...τεσπα.

                        Τελεια η Ανω Αγοριανη! Παμε συχνα.

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Lisa_europe View Post
                          Ευχαριστω παιδια...αλλα γιατι? Τοσα χρονια το σπουδαζαμε το αγγλικο, πρεπει να πληρωσουμε κι αλλα χρηματα...τεσπα.

                          Τελεια η Ανω Αγοριανη! Παμε συχνα.
                          απλά σου ζητάνε να πιστοποιήσεις τη γνώση της Αγγλικής.το κόστος είναι 190€

                          Το τεστ συνολικά διαρκεί 2 ώρες και 45 λεπτά. Περιλαμβάνει τα παρακάτω:

                          Τομέας Εξέτασης Sections Αριθμός Ερωτήσεων Χρόνος
                          Listening 4 40 30 λεπτά
                          Reading 3 40 60 λεπτά
                          Writing 2 tasks 150 & 250 λέξεις 60 λεπτά
                          Speaking --- Συνέντευξη 11-14 λεπτά

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by australian View Post
                            απλά σου ζητάνε να πιστοποιήσεις τη γνώση της Αγγλικής.το κόστος είναι 190€.......
                            Ευχαριστω...190 ευρω και 3 ωρες τεστ δεν ειναι και λιγα παντως
                            Καποτε ειχα δωσει ΚΑΙ TOEFL....αυτα τα αγγλικα τελικα....δεν πιστοποιουνται με τιποτα!!

                            Comment


                              #74
                              sorry για το off topic και καλως σας βρηκα καταρχην.Διαβασα στο immi.gov κατι για partner visa.Αν εγω παω με visa για καποια εργασια που βρηκα εκει μπορω να κανω αιτηση για εκδοση βιζας και για την αρραβωνιαστικια μου?

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by sloth View Post
                                sorry για το off topic και καλως σας βρηκα καταρχην.Διαβασα στο immi.gov κατι για partner visa.Αν εγω παω με visa για καποια εργασια που βρηκα εκει μπορω να κανω αιτηση για εκδοση βιζας και για την αρραβωνιαστικια μου?
                                Η partner που διάβασες αφορά συζύγους Αυστραλών υπηκόων. Στην περίπτωση που ενας απο τους δυο σας είναι Αυστραλός υπήκοος μπορείτε να κάνετε αυτή την αίτηση.
                                Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, όποια βίζα και να διαλέξεις, δίνεται η δυνατότητα να μπεί και το έτερον ήμισυ μέσα στην αίτηση σαν δεύτερος αιτούμενος, χωρίς να κάνει δική του αίτηση απο την αρχή.
                                Υπομονή και επιμονή patriotes.

                                Comment

                                Working...
                                X