Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΙΑ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΣΤΡΙΑ?

    Ο αδελφος μου -εργαζοταν στην ιδια εταιρεια με εμενα και εκλεισε...- ειχε μια προσφορα εργασιας στην Αυστρια. Μιλαει τη γλωσσα, εχει παει πολλες φορες σαν τουριστας αλλα οπως καταλαβαινετε δεν ειναι το ιδιο.

    Εχει κανενας πληροφοριες για τη ζωη εκει? Υπαρχουν Ελληνες να κανει παρεα που και που?

    #2
    Παιδιά και μένα με ενδιαφέρει η Αυστρία . Δεν ξερω τη γλώσσα και είμαι Μηχανικός όποιος μπορεί ασ βοηθήσει

    Comment


      #3

      Comment


        #4
        nikolet ευχαριστώ αλλά δεν λέει και πολλά ρε συ κάτι ποιό συγκεκριμένο please

        Comment


          #5
          Originally posted by fendy
          Ειμαι εδω και ενα χρονο στην Αυστρια.Τις τελευταιες 3-4 μερες δημιουργησα και αυτο το μπλογκ http://kainourgiazoi.blogspot.com/
          Εδω γραφω τις εμπειριες μου σχετικα με δουλεια-σπιτι ,εχω γραψει γραφεια ευρεσεως εργασιας και αλλα..........





          Σε λιγο θα ανεβασω και αναρτηση σχετικα με το θεμα του αυτοκινητου,τι γινεται αν πας στην Αυστρια με ελληνικο αυτοκινητο.

          Τωρα για περισσοτερα σχολια,σχετικα με τον τροπο ζωης στην Αυστρια,αν γραψω εδω μεσα ''θα φαω ξυλο'' οπως τρωει ξυλο οποιος γραψει κατι που δεν του αρεσει στο εξωτερικο και του αρεσει στην Ελλαδα.Σιγα σιγα θα γραφω και σχολια απο τον τροπο ζωης των Αυστριακων στο μπλογκ.
          Ευχαριστουμε παρα πολυ! Για το αυτοκινητο, με ενδιαφερει πολυ.
          Σκοπευουμε να αφησουμε την Ελλαδα και αν δεν κατσει αυτο που οργανωνουμε τωρα, δευτερη επιλογη μας ειναι η Αυστρια-αφου εγκατασταθει ο αδελφος μου.
          Εγω θα σε παρακαλουσα πααααρα πολυ να μας γραψεις τα αρνητικα για την Αυστρια...παρα πολυ. Εχω παει δεκαδες φορες λογω της δουλειας μου και μπορω να πω οτι μεχρι στιγμης, ειναι η αγαπημενη μου χωρα-και δεν εχω παει και σε λιγες...εχει ομορφη αρχιτεκτονικη, παρκα, υποδομες, συγκοινωνιες, τεχνη παντου, μουσεια, μουσικη, παραστασεις, καλο φαγητο, εκδρομες, καλα σουπερ μαρκετ, ομορφα και ησυχα προαστια (εχω μεινει στο Baden 2 εβδομαδες- πολυ ομορφα σπιτακια, ησυχα, και κοντα σε προαστιακο που ειχε πολλα δρομολογια), και καλο κοσμο. Εχω χαθει πολλες φορες στην Ευρωπη-ειμαι λιγακι εξερευνητρια...-και μονο στην Αυστρια γνωρισα κοσμο που ακομα και με βροχη, με οδηγησαν στο μερος που ηθελα. Μας μιλουσαν στα εστιατορια και πιαναμε κουβεντα. Πηγαμε σε γκουρμε εστιατοριο κι αν και ειχε μονο ενα τραπεζι ελευθερο για 8 ατομα, μας αφησαν να καθησουμε 2 ατομα και να παραγγειλει ο ενας μονο, χωρις γκρινια (καλα, στην Ελλαδα θα μας ειχαν βρισει)...κι αλλα πολλα.
          Θα ηταν πολυ χρησιμο για εμενα αν μας πεις κατι αρνητικο που δεν το ξερω. Ρατσιστες ειναι? Σορρυ που ρωταω ευθεως αλλα ετσι χρειαζεται....

          Comment


            #6
            Originally posted by fendy
            Οχι τιποτα τετοιο...ειναι καταπληκτικος κοσμος και καποια φορα θα το γραψω.Εχω ζησει λιγο και στην Γερμανια και αντιθετα με οτι πιστευουν αρκετοι,δεν εχουν καμια σχεση με τους Γερμανους,εκτος του οτι μιλανε γερμανικα!Εχουν αλλο επιπεδο,αλλη κουλτουρα,να τους δεις στις γιορτες πως διασκεδαζουν,ουτε να μπεκροπινουν,ουτε να ξερνανε ουτε τιποτα,η φολκ μουσικη της εχει στοιχεια απο το βαλς!
            Απλα βρισκω την ζωη γενικα σε χωρες της βορειας Ευρωπης,λιγο βαρετη,γιατι ο κοσμος κλεινεται απο νωρις στο σπιτι.Οποτε γραφω κατι τετοιο σε φορουμς,μου την πεφτουνε ''θες μπουζουκια''''δεν μας ενδιαφερει θελουμε δουλεια''''...και η Ελλαδα ειναι μπουρδελο...'' και αλλα τετοια και γενικα εχω βαρεθει να συζηταω σε φορουμς.Γραφω τις εμπειριες μου στο μπλογκ,δινω οσο το δυνατον περισσοτερο πληροφοριες και τερμα.
            Αλλωστε αφηνω υπονοουμενα σχετικα με τα ταξιδια που κανω στην Ιταλια,οτι εκει ειναι ''γεματες οι πλατειες και τα καφε απο κοσμο μεχρι και μετα τα μεσανυχτα ''κ.λ.π
            Απο την ζωη στην Αυστρια ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.Ειμαι εναν χρονο και θελω να ζησω για παντα εδω!
            Δεν θελω να γραψω κατι στο μπλογκ και να γινει παρεξηγησιμο,γιατι εχω πολλους επισκεπτες απο Αυστρια,ισως ειναι και Αυστριακοι και μεταφραζουν μεσω google,γιατι τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση και αγαπανε και αυτοι την Ελλαδα,παρολο τα δανεια που παιρνει και ολα αυτα.
            Ευχαριστω και παλι! Χαρηκα πολυ γι αυτα που γραφεις γιατι το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα. Εχω καλο βιογραφικο -ευρωπαικα προγραμματα κανω- αλλα τα Γερμανικα μου δεν ειναι και τοσο καλα. Ομως και σημερα θα εφευγα. Οσο για το θεμα της εξοδου, για να ειμαι ειλικρινης το εχω κοψει κι εγω λογω τέκνων...ομως στη Βιεννη θυμαμαι κατι καλα μερη με ζωντανη μουσικη, κατι μπαρακια, καλα εστιατορια και φυσικα κατι φοβερα ζαχαροπλαστεια-μου φτανουν μεχρι να μεγαλωσουν

            Comment


              #7
              Liza μ'αρεσει πολυ το europe που εχεις κοτσαρει στο ονομα σου! χαχαχα

              η αυστρια ειναι πολυ καλη χωρα, απο τις καλυτερες, σκεψου το. εγω ημουν ολλανδια και πριν 1,5 μηνες πηγ αυστραλια, ειμαι υπηκοος, αν ηταν για βιζα κτλ ακομα ολλανδια θα ημουν, να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακομα αν εκανα καλα που εφυγα, παροτι ειμαι και αυστραλος!

              λοιπον, το καλυτερο φορουμ για τις χωρες της βορειας ευρωπης ειναι το mofeu.eu
              κοιταξε εδω http://www.mofeu.eu/forum/forum.php για να μη μπερδευτεις
              αναφερει κυριολεκτικα τα παντα για ολλανδια αλλα εχει αρκετα και για αλλες χωρες!

              για πες μας για νορβηγια...οικονομικοι δεικτες δειχνουν οτι ειναι σουπερ, πως ειναι ομως στην πραξη? και πως ειναι η ζωη εκει?
              Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

              Comment


                #8
                Originally posted by konstantinos1 View Post
                Liza μ'αρεσει πολυ το europe που εχεις κοτσαρει στο ονομα σου! χαχαχα

                η αυστρια ειναι πολυ καλη χωρα, απο τις καλυτερες, σκεψου το. εγω ημουν ολλανδια και πριν 1,5 μηνες πηγ αυστραλια, ειμαι υπηκοος, αν ηταν για βιζα κτλ ακομα ολλανδια θα ημουν, να σου πω την αληθεια δεν ξερω ακομα αν εκανα καλα που εφυγα, παροτι ειμαι και αυστραλος!

                λοιπον, το καλυτερο φορουμ για τις χωρες της βορειας ευρωπης ειναι το mofeu.eu
                κοιταξε εδω http://www.mofeu.eu/forum/forum.php για να μη μπερδευτεις
                αναφερει κυριολεκτικα τα παντα για ολλανδια αλλα εχει αρκετα και για αλλες χωρες!

                για πες μας για νορβηγια...οικονομικοι δεικτες δειχνουν οτι ειναι σουπερ, πως ειναι ομως στην πραξη? και πως ειναι η ζωη εκει?
                Μου αρεσει η Ευρωπη πολυ, γι αυτο...ειμαι απο εκεινους που ψαχνουν για προσφορες καθε ΣΚ για ταξιδακι-μαλλον ημουν πριν μεινω αφραγκη με αυτα που γινονται εδω....

                Η Νορβηγια που ρωτας ειναι μαγικη χωρα, οι ανθρωποι προσχαροι και ευγενικοι, ηρεμες πολεις, με πρασινο στο κεντρο, πεζοδρομους, ομορφα παρκα, φοβερες εκδρομες....ειχα την τυχη να μεινω για λιγους μηνες απο Ιουνιο εως και Νοεμβριο που ειναι καλα, αλλα καπου εκει ειχε αρχισει να γινεται βαρυ το κλιμα. Πολυ πολυ κρυο και πολυ πολυ χιονι. Τον Μαιο μεχρι Ιουνιο, εχει αρκετη λασπη απο το χιονι που λιωνει. Επισης ειναι πολυ ακριβη-50 ευρω θα πλήρωσεις σε εστιατοριο μια μακαροναδα και ενα νερο- αλλα και οι μισθοι ειναι υψηλοι οποτε ειναι καλα αν εργαζεσαι σε καλη εταιρεια. Τα σπιτια τους ειναι καταπληκτικα, εμενα σε μονοκατοικια με ξυλινα κτιστα επιπλα, με κηπο κλπ Απλα δεν νομιζω να αντεχα τοσους μηνες 18 ωρες νυχτα και χιονι.

                Αυστρια εχω παει καταχειμωνο και ηταν καλυτερα, ο δε κοσμος κυκλοφορουσε κανονικα στους δρομους, στα εστιατορια. Εχει ολα οσα αναφερω παραπανω και ειναι και κοντα στην Ελλαδα αν θελησουμε να δουμε συγγενεις κλπ. Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Δουλεια δεν βρισκω!

                Comment


                  #9
                  Παιδια σχετικα με τη γλωσσα, να ρωτησω στην Αυστρια, ποια πτυχια δεχονται?

                  Δεχονται το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας? ή πρεπει να δωσουμε Β1?

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by fendy
                    Οχι τιποτα τετοιο...ειναι καταπληκτικος κοσμος και καποια φορα θα το γραψω.Εχω ζησει λιγο και στην Γερμανια και αντιθετα με οτι πιστευουν αρκετοι,δεν εχουν καμια σχεση με τους Γερμανους,εκτος του οτι μιλανε γερμανικα!Εχουν αλλο επιπεδο,αλλη κουλτουρα,να τους δεις στις γιορτες πως διασκεδαζουν,ουτε να μπεκροπινουν,ουτε να ξερνανε ουτε τιποτα,η φολκ μουσικη της εχει στοιχεια απο το βαλς!
                    Απλα βρισκω την ζωη γενικα σε χωρες της βορειας Ευρωπης,λιγο βαρετη,γιατι ο κοσμος κλεινεται απο νωρις στο σπιτι.Οποτε γραφω κατι τετοιο σε φορουμς,μου την πεφτουνε ''θες μπουζουκια''''δεν μας ενδιαφερει θελουμε δουλεια''''...και η Ελλαδα ειναι μπουρδελο...'' και αλλα τετοια και γενικα εχω βαρεθει να συζηταω σε φορουμς.Γραφω τις εμπειριες μου στο μπλογκ,δινω οσο το δυνατον περισσοτερο πληροφοριες και τερμα.
                    Αλλωστε αφηνω υπονοουμενα σχετικα με τα ταξιδια που κανω στην Ιταλια,οτι εκει ειναι ''γεματες οι πλατειες και τα καφε απο κοσμο μεχρι και μετα τα μεσανυχτα ''κ.λ.π
                    Απο την ζωη στην Αυστρια ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα.Ειμαι εναν χρονο και θελω να ζησω για παντα εδω!
                    Δεν θελω να γραψω κατι στο μπλογκ και να γινει παρεξηγησιμο,γιατι εχω πολλους επισκεπτες απο Αυστρια,ισως ειναι και Αυστριακοι και μεταφραζουν μεσω google,γιατι τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση και αγαπανε και αυτοι την Ελλαδα,παρολο τα δανεια που παιρνει και ολα αυτα.
                    Τσα ! Σε τσακωσα ! Καλησπερα Σπυρο !
                    Μπορει να αλλαξες ψευδωνυμο αλλα εγω σε γνωρισα !
                    Φιλικα Ευανθια
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      ξεκιναμε....

                      Ξερει κανενας αν ειναι ευκολο να βρεις σπιτι στη Βιεννη, σε τι κατασταση ειναι τα ακινητα (εμεις οι Ελληνες τα θελουμε και νεοδμητα...) και ποσο περιπου παει το μηνα? Για προαστιο δηλ οπως το Baden υπάρχει προσφορά?

                      Εψαξα για αγγελιες απο ιντερνετ, ολα στα γερμανικα ειναι βεβαια αλλα πρεπει να πας απο εκει? Οταν εζησα Βελγιο δεν χρειαστηκε κατι τετοιο, ολα απο εδω τα εκλεισα.

                      Comment


                        #12
                        Καλημερα...εμεις Πεμπτη παμε Αυστρια με τον αντρα μου..μας βρηκανε δουλεια σε ενα ελληνικο εστιατοριο στην περιοχη Innsbruck,γενικα δεν εχω παει εκει ποτε να σας πω δεν ειχα ιδεα που βρισκετε το μερος..ξερετε τπτ για την περιοχη εκει?εχει ελληνες?

                        Comment


                          #13
                          MATSIA81-ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ- ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΚΕΙ?

                          Comment


                            #14
                            geiasas onomazome elsa k eimai apo katerini. exo kati filous pou prokeite na metakomisoun sta boria proastia tis bienis Aystrias. prota 8a er8ei o antras tis filis mou mias k brike douleia se estiatorio.alla 8a ferei k tin ginaika tou k ta paidia tou argotera mollis sigoureytei oti ola pane kala.ayto pou i8ela na rotiso sas parakalo an mporei kapoios na mou apantisei poso pane ta enikia gia boria proastia tis bienis k ti proipo8eseis xreiazontai gia ta paidia na pane se sxoleio ekei. an xreiazete kati prin figei aytos k an xreiazete kati prin figei i fili mou me ta paidia tis.plzzzzz einai epeigon giati se mia bdomada feygei...apantiste i edo i sto mail mou.sas eyxaristo.opoiadipote simbouli dekti.fiia loipon apo tin omorfi Katerini Ellados.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by blackrosemakridou View Post
                              geiasas onomazome elsa k eimai apo katerini. exo kati filous pou prokeite na metakomisoun sta boria proastia tis bienis Aystrias. prota 8a er8ei o antras tis filis mou mias k brike douleia se estiatorio.alla 8a ferei k tin ginaika tou k ta paidia tou argotera mollis sigoureytei oti ola pane kala.ayto pou i8ela na rotiso sas parakalo an mporei kapoios na mou apantisei poso pane ta enikia gia boria proastia tis bienis k ti proipo8eseis xreiazontai gia ta paidia na pane se sxoleio ekei. an xreiazete kati prin figei aytos k an xreiazete kati prin figei i fili mou me ta paidia tis.plzzzzz einai epeigon giati se mia bdomada feygei...apantiste i edo i sto mail mou.sas eyxaristo.opoiadipote simbouli dekti.fiia loipon apo tin omorfi Katerini Ellados.
                              Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω link:
                              Just Landed - Όλοι εσείς πρέπει να ζήσουν, να εργαστούν και να μελετήσουν στο εξωτερικό: Οδηγοί χώρας, εκπατριζόμενες εργασίες και διεθνής ιδιοκτησία.

                              Die angefragte Seite kann nicht auf unseren Seiten gefunden werden.

                              Wohnung mieten oder vermieten in Graz, mehr als 9943 Wohnungen auf willhaben.at
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment

                              Working...
                              X