Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 122
    γεια σε όλους! ξέρετε πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος μόνος του τις διαδικασίες για φοιτητική βίζα? εφόσον έχει βρει που θα φοιτήσει? ή είναι αναγκαίο να πληρώσει δικηγόρο?

Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xrisa Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σε όλους! ξέρετε πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος μόνος του τις διαδικασίες για φοιτητική βίζα? εφόσον έχει βρει που θα φοιτήσει? ή είναι αναγκαίο να πληρώσει δικηγόρο?
    Ευχαριστώ πολύ
    Οχι δικηγόρο αλλά μεταναστευτικό πράκτορα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι δικηγόρος για να είναι μεταναστευτικός πράκτορας.

Υποχρεωτικό δεν είναι για καμιά visa.
    Αλλά μερικές περιπτώσεις είναι τόσο περίεργες που καλύτερα να πας σε επαγγελματία.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο australian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπουδές στην Αυστραλία
    http://neoskosmos.com/news/el/node/17214
    australian να κανω αλλη μια ερωτηση ασχετη με τις υπολοιπες....ξερεις εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης απο ελληνικο πανεπιστημιο σε αντιστοιχο της αυστραλιας?και εαν δεν γνωρισεις που πρεπει να απευθυνθω?στην πρεσβεια?

agoriani σε ευχαριστώ....απλά προσπαθώ να βεβαιωθώ εάν είναι ασφαλές να κάνω μόνη μου τις διαδικασίες με τον άντρα μου μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε τα έξοδα για τον μεταναστευτικό πράκτορα...

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος μεταναστευτικός πράκτορας στην θεσσαλονικη που να ξερει τη γινεται με αυστραλια?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο george lucas Εμφάνιση μηνυμάτων
    australian να κανω αλλη μια ερωτηση ασχετη με τις υπολοιπες....ξερεις εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης απο ελληνικο πανεπιστημιο σε αντιστοιχο της αυστραλιας?και εαν δεν γνωρισεις που πρεπει να απευθυνθω?στην πρεσβεια?
    Δεν γνωρίζω ,ρώτησέ το στην πρεσβεία πιθανά να σε διαφωτίσουν
    ρίξε και μια ματιά εδώ
    http://www.studyinaustralia.gov.au/

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο μητσοσ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος μεταναστευτικός πράκτορας στην θεσσαλονικη που να ξερει τη γινεται με αυστραλια?
    Εαν δείς στην ιστοσελίδα της Migration Agent Refistration Authority (MARA) στην σελίδα:
    www.mara.gov.au έχει εργαλείο αναζήτησης με το οποίο αναζητάς μεταναστευτικούς πράκτορες, ανα χώρα, ονοματεπώνυμο κ.τ.λ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

Γνωρίζει κάποιος να μας πει εάν κάποιος πάει με φοιτητική βίζα για μαθήματα αγγλικών η βίζα είναι μόνο για τρεις μήνες??? Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τις σχολές αυτές??Στοιχίζουν πολύ???μπορώ να αλλάξω βίζα μετά το πέρας των σπουδών?και κατα πόσο είναι εύκολο αυτό???
    Βοηθήστε πατριώτες!!!!
    Ευχαριστώ εκ τω ν προτέρων

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vickoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζει κάποιος να μας πει εάν κάποιος πάει με φοιτητική βίζα για μαθήματα αγγλικών η βίζα είναι μόνο για τρεις μήνες??? Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τις σχολές αυτές??Στοιχίζουν πολύ???μπορώ να αλλάξω βίζα μετά το πέρας των σπουδών?και κατα πόσο είναι εύκολο αυτό???
    Βοηθήστε πατριώτες!!!!
    Ευχαριστώ εκ τω ν προτέρων

Καλησπέρα,

Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία είχε γίνει ένα σεμινάριο στην Αθήνα στις 11-10-11 από ένα κολέγιο της Μελβούρνης,το οποίο και παρακολούθησα.Ο υπεύθυνος του κολεγίου μας ενημέρωσε για τον τρόπο που μπορεί να πάει κάποιος στην Αυστραλία χωρίς να έχει κάποιον συγγενή πρώτου βαθμού.Για να μην μακρυγορώ ο πιο σίγουρος κ ασφαλής τρόπος είναι με φοιτητική βίζα.Μιλώντας προσωπικά για μένα,για αρχή θα πρέπει να παρακολουθήσω περίπου για ένα 6μηνο μαθήματα αγγλικής γλώσσας στο συγκεκριμένο κολέγιο και στη συνέχεια να επιλέξω είτε να ακολουθήσω την ειδικότητα μου(που υπάρχει στη skilled list) είτε να ακολουθήσω κάποια άλλη ειδικότητα(διάρκειας 2 χρόνων).Ακολουθώντας την 2η επιλογή θα έχω ένα 2ο πτυχίο και κλείνοντας πια 2,5 χρόνια στην Μελβούρνη θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για τη βίζα μόνιμου κατοίκου.Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο να σπουδάσω εκεί,έτσι ώστε να έχω στα χέρια μου ένα πτυχίο από κολέγιο της Αυστραλίας παρά να πάω με το πτυχίο της Ελλάδας κ να ψάξω για εργασία(αφού απ'όσο ξέρω προτιμάνε πρώτα τους Αυστραλούς).
    Σκέφτομαι να φύγω αρχές Ιανουαρίου μιας κ τα μαθήματα στο κολέγιο ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου..Από την ενημέρωση που έχω θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία(ηλεκτρονική αίτηση στο κολέγιο,αίτηση για φοιτ.βίζα,ασφάλεια υγείας κ.λ.π.)από Ελλάδα έτσι ώστε να είναι όλα έτοιμα προτού φύγω.Πιστεύω λοιπόν ότι ο τρόπος που περιέγραψα παραπάνω είναι πιο οργανωμένος απ το να πάω με τουριστική βίζα και να αρχίζω να ψάχνομαι εκεί.
    Επλίζω να σου έλυσα όλες τις απορίες....

Συμφωνώ...άν όμως κάποιος δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το κολέγιο απο θέμα σπουδών τι γίνεται ??μπορεί απλά να δουλεύει εκει???Και πόσο στοιχίζει η εκμάθηση σ αυτό το κολέγιο????

Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 477
    Τελευταίο Μήνυμα: 04.11.2015, 12:53
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04.05.2013, 16:15
  3. Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XV)
    Από Agoriani in forum Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία
    Απαντήσεις: 184
    Τελευταίο Μήνυμα: 29.01.2012, 23:04

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like