Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών νηπιαγωγός από πανεπιστήμιο και θέλω να μεταναστεύσω για Αυστραλία με την κολλητή μου-βρεφονηπιαγωγός από ΤΕΙ- με φοιτητική βίζα για αρχή. Τώρα θα ξεκινήσουμε το ΙΕLTS. Ξέρει κάποιος με τι βαθμολογία πρέπει να το περάσουμε για να μπορέσουμε να σπουδάσουμε; Επίσης θα ήταν προτιμότερο να κοιτούσαμε ένα επάγγελμα άσχετο από αυτό που έχουμε τελειώσει και που να έχει ζήτηση στην Αυστραλία ή κάτι παρεμφερές;Έχουμε σπίτι να μείνουμε για όσο διάστημα θέλουμε στη Μελβούρνη. Ισχύει ότι η φοιτητική βίζα βγαίνει σε 1 μήνα; Κάποια πρακτορεία στην Αυστραλία που αναλαμβάνουν τη διαδικασία της φοιτητικής βίζας είναι έγκυρα; Επιπλέον, όταν τελειώσει η ισχύς της φοιτητικής βίζας και αιτείσαι μια άλλη βίζα(indepedent, sponsored etc.) πρέπει να δώσεις 4-7 χιλιάδες δολλάρια; Είναι καλύτερο να σπουδάσουμε σε κάποιο πανεπιστήμιο ή TAFE; Κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις δουλειά άμεσα από την έναρξη των μαθημάτων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Comment


      #32
      Καλησπέρα Έφη.Σίγουρα δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω σε όλα αυτά αλλα θα σου πω την γνώμη μου επειδή τα έψαξα όλα αυτά και είμαι ήδη έτοιμη να φύγω σε ένα μήνα.Το σκορ που χρειάζεται στο ΙΕLTS είναι γύρω στο 6,5.Μερικά παναπιστήμια μπορεί να ζητήσουν για συγκεκριμένα πτυχια παραπάνω ή και λιγότερο.Με το 6,5 όμως γίνεσαι δεκτή στα περισσότερα.Το τι θα σπουδάσεις΄αφορά καθαρά εσένα και το που σκοπεύεις να εγκατασταθείς.Αν επιθυμείς να γυρίσεις κάποια στιγμή στην Ελλάδα καλύτερα να ασχοληθείς με αυτο που σπούδασες εδώ,αν δεν σε ενδιαφέρει αυτο κοίταξε καλύτερα τα επαγγέλματα που έχουν μεγάλη ζήτηση στην Αυστραλία (αυτή είναι η γνώμη μου).
      Όσο αναφορά την δουλειά,στα πανεπιστήμια υπάρχει ένα κέντρο εύρεσης εργασίας για όσους επιθυμούν να δουλέψουν.Δεν ξέρω κατά πόσο θα σου βρούν αμέσως,όμως σίγουρα θα υπάρχει βοήθεια.Αυτό το θέμα θα το συζητήσεις και με το πανεπιστήμιο που θα πας τελικά.Υπάρχουν αρμόδιοι εκεί που θα σε ενημερώσουν..
      Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι..

      Comment


        #33
        Originally posted by efi87 View Post
        Καλησπέρα. Είμαι 24 χρονών νηπιαγωγός από πανεπιστήμιο και θέλω να μεταναστεύσω για Αυστραλία με την κολλητή μου-βρεφονηπιαγωγός από ΤΕΙ- με φοιτητική βίζα για αρχή. Τώρα θα ξεκινήσουμε το ΙΕLTS. Ξέρει κάποιος με τι βαθμολογία πρέπει να το περάσουμε για να μπορέσουμε να σπουδάσουμε; Επίσης θα ήταν προτιμότερο να κοιτούσαμε ένα επάγγελμα άσχετο από αυτό που έχουμε τελειώσει και που να έχει ζήτηση στην Αυστραλία ή κάτι παρεμφερές;Έχουμε σπίτι να μείνουμε για όσο διάστημα θέλουμε στη Μελβούρνη. Ισχύει ότι η φοιτητική βίζα βγαίνει σε 1 μήνα; Κάποια πρακτορεία στην Αυστραλία που αναλαμβάνουν τη διαδικασία της φοιτητικής βίζας είναι έγκυρα; Επιπλέον, όταν τελειώσει η ισχύς της φοιτητικής βίζας και αιτείσαι μια άλλη βίζα(indepedent, sponsored etc.) πρέπει να δώσεις 4-7 χιλιάδες δολλάρια; Είναι καλύτερο να σπουδάσουμε σε κάποιο πανεπιστήμιο ή TAFE; Κατά πόσο είναι εύκολο να βρεις δουλειά άμεσα από την έναρξη των μαθημάτων; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
        Για σπουδές στην Αυστραλία χρειάζεσαι το λιγότερο IELTS με 6.5 Πολλά από τα ελληνικά πτυχία δεν αναγνωρίζονται εκεί. Σκέψου σοβαρά εάν θες να αρχίσεις πάλι από την αρχή ή να κάνεις κάτι σχετικό με το πρώτο σου πτυχίο. Εάν πας και δεν σου αναγνωρίσουν το πτυχίο, θα έχεις κάνει τόσα έξοδα χωρίς λόγο. Εδώ από πολιτεία σε πολιτεία έχοντας τελειώσει κάτι σχετικό με τα παιδαγωγικά δυσκολεύεσαι να αλλάξεις διότι υπάρχει διαφορετικό πρόγραμμα σπουδών τόσο στα παν/μια όσο και στα σχολεία κάθε πολιτείας.

        Ενδεικτικά ο κάθε χρόνος 4ετούς φοίτησης για πτυχίο στα παιδαγωγικά στοιχίζει 24,000$AUSD στο πανεπιστήμιο του Monash, ενώ στο Deakin 21,000$AUSD. Εάν υπολογίσεις τα έξοδά σου (και κυρίως το ενοίκιο αργότερα), θα αντιληφθείς πως δεν πρόκειται για κάποιο μικρό ποσό. Η φοιτητική βίζα σου επιτρέπει να εργασθείς έως 20 ώρες την εβδομάδα. Κάθε πανεπιστήμιο ζητάει διαφορετικά αποτελέσματα IELTS. Επικοινώνησε με τις αντίστοιχες γραμματείες για περισσότερα.

        Το εάν θα βρεις δουλειά είναι κάτι σχετικό. Ακόμα και σε καφετέρια να θες να δουλέψεις ή ως πωλητής σε κατάστημα με ρούχα, πρέπει να έχεις κάνει σχετικά μαθήματα σε κάποια σχολή (από 3-6 μήνες, ανάλογα την σχολή). Δεν είναι όπως εδώ που ως προς τις ανειδίκευτες δουλειές έχουμε περισσότερες επιλογές. Εννοείται πως εάν σε πιάσουν να δουλεύεις μαύρα, την έκατσες....

        Συμβουλή: ψάξτε το καλά προτού προχωρήσετε σε οποιοδήποτε βήμα. Η μετανάστευση στο εξωτερικό δεν είναι μια απόφαση που παίρνουμε εν μια νυκτί. Θέλει ψάξιμο, προσπάθεια, υπομονή και κυρίως όχι σπασμωδικές κινήσεις.

        Comment


          #34
          Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Μαριλίτα μήπως θα μπορούσες να μου πεις τι διαδικασίες έκανες, με ποια σειρά,πόσο χρόνο σου πήρε και τι ακριβώς θα πας να σπουδάσεις; Μάλλον κλίνω προς το να σπουδάσω κάτι που να έχει ζήτηση στην Αυστραλία. Στόχος μου είναι να τα καταφέρω στην Αυστραλία και να μην ξαναγυρίσω Ελλάδα. Απ'ότι έχω διαβάσει μετά τις σπουδές δεν είναι εύκολο να σε προσλάβουν κάπου χωρίς προυπηρεσία, ισχύει κάτι τέτοιο; Και κάτι τελευταίο, όλα τα χαρτιά που μπορεί να μου χρειαστούν για την αλλαγή της φοιτητικής σε κάποια άλλη βίζα πρέπει να είναι από εδω μεταφρασμένα ή μπορεί να γίνει αυτό και εκεί; Σήμερα πήγε η φίλη μου στην πρεσβεία και δεν την βοήθησαν καθόλου...

          Comment


            #35
            Αυτό που μου ζήτησαν ήταν αντίγραφο πτυχίου και αναλυτική βαθμολογία (που τα μετέφρασα στο υπουργείο εξωτερικών),ielts,αν έχω προυπηρεσία να το δηλώσω (χωρίς να είναι απαραίτητο) και αν έχω συστατικές επιστολές (ούτε αυτό απαραιτητο).Τέλος συμπλήρωσα και την αίτηση του πανεπιστημίου.Εγώ πηγαίνω για μεταπτυχιακό στο τομέα της λογοθεραπείας-ειδικής αγωγής.
            Οσο αναφορά την βίζα δεν το έχω ψάξει ακόμα,γιατί έχω συγγενείς εκεί που μπορούν να εγγυηθούν και να με βοηθήσουν να πάρω την μόνιμη άδεια αν χρειαστεί.
            Πάντως να ξέρεις ότι είναι μια σχετικά χρονοβόρα διαδικασία.Προσωπικά μου πήρε χρόνο,να βρω πανεπιστήμιο και πρόγραμμα που να ανταποκρίνεται σε αυτό που θέλω και να πληρώ τις προυποθέσεις,να με δεχτούν(γύρω στους 2 μήνες,παρα κατι) και τώρα για να βγει η βίζα.
            Εγώ κοίταζα στο πρόγραμμα που θα επιλέξω να συμπεριλαμβάνεται και κάποιου είδους πρακτική,μήπως με βοηθήσει έπειτα να βρω δουλειά αλλά όταν ρώτησα και το πανεπιστήμιο μου είπαν πως λειτουργεί κέντρο εύρεσης εργασίας για όσους το επιθυμούν.Δεν μου διευκρίνισαν όμως αν προκειται για τον χρόνο που θα σπουδάζω ή για μετα.Όταν πάω εκεί θα δω..

            Comment


              #36
              γεια σας ξανα και απο μενα παιδια..ειχα χαθει για καιρο μιας και περιμενα τον οσιο σπονσορα να με προσλαβει...δυστυχως περιμεναμε αδικα...στραφηκαμε λοιπον στην τελευταια μας επιλογη , την student visa αλλα και εδω φαγαμε τα μουτρα μας....αν εχετε μπει στο ιμμι και κοιταξετε τι ζηταει να εχεις εσυ και η οικογενεια σου για να φοιτησεις εκει θα τρελαθειτε...ειμαστε 4 ατομα και θα σπουδασει ο ενας..χρειαζετε λοιπον να αποδειξει οτι εχει 1ον τα χρηματα για την σχολη συν 18.000$ στην ακρη...8000 εξοδα διαβιωσης για καθε παιδι συν 6500 εξοδα συζυγου και περιπου 8000 για τα σχολεια τους...και ρωταω εγω αν ειχα ολα αυτα τα χρηματα (46000$) στην τραπεζα και αμεσα διαθεσιμα εννοειτε ,θα ψαχνομουν να φυγω μεταναστης; ειναι δυνατον να ζητανε αποδεικτικα οτι εχεις αυτα τα χρηματα;

              Comment


                #37
                Originally posted by louizianna View Post
                γεια σας ξανα και απο μενα παιδια..ειχα χαθει για καιρο μιας και περιμενα τον οσιο σπονσορα να με προσλαβει...δυστυχως περιμεναμε αδικα...στραφηκαμε λοιπον στην τελευταια μας επιλογη , την student visa αλλα και εδω φαγαμε τα μουτρα μας....αν εχετε μπει στο ιμμι και κοιταξετε τι ζηταει να εχεις εσυ και η οικογενεια σου για να φοιτησεις εκει θα τρελαθειτε...ειμαστε 4 ατομα και θα σπουδασει ο ενας..χρειαζετε λοιπον να αποδειξει οτι εχει 1ον τα χρηματα για την σχολη συν 18.000$ στην ακρη...8000 εξοδα διαβιωσης για καθε παιδι συν 6500 εξοδα συζυγου και περιπου 8000 για τα σχολεια τους...και ρωταω εγω αν ειχα ολα αυτα τα χρηματα (46000$) στην τραπεζα και αμεσα διαθεσιμα εννοειτε ,θα ψαχνομουν να φυγω μεταναστης; ειναι δυνατον να ζητανε αποδεικτικα οτι εχεις αυτα τα χρηματα;
                Εχω την ιδια απορια με σενα louizianna και φαντασου ειμαστε μονο δυο,ποσο μαλλον τεσσερις...Καλη τυχη και καλη δυναμη.Παρακαλω οποιος μπορει να διαφωτησει στο συγκεκριμενο θα λυσει πολλες αποριες.Αν υπαρχουν ενναλακτικες η καποιος αλλος τροπος με λιγοτερο κοστος,ευχαριστω.

                Comment


                  #38
                  Originally posted by louizianna View Post
                  ....αν εχετε μπει στο ιμμι και κοιταξετε τι ζηταει να εχεις εσυ και η οικογενεια σου για να φοιτησεις εκει θα τρελαθειτε...
                  ειμαστε 4 ατομα και θα σπουδασει ο ενας.
                  Χρειαζετε λοιπον να αποδειξει οτι εχει 1ον τα χρηματα για την σχολη συν 18.000$ στην ακρη...8000 εξοδα διαβιωσης για καθε παιδι συν 6500 εξοδα συζυγου και περιπου 8000 για τα σχολεια τους...
                  και ρωταω εγω αν ειχα ολα αυτα τα χρηματα (46000$) στην τραπεζα και αμεσα διαθεσιμα εννοειτε ,θα ψαχνομουν να φυγω μεταναστης;
                  ειναι δυνατον να ζητανε αποδεικτικα οτι εχεις αυτα τα χρηματα;
                  Τα νούμερα που παραθέτεις κάνουν στην πρόσθεση 99000.
                  Τα 46000AUD είναι περίπου 34,191.38 EUR ενώ τα 99000AUD=73,585.79 EUR περίπου.

                  Πάμε τώρα στο immi.gov.au να δούμε που βρήκες αυτά τα ποσά που αναφέρεις.
                  Παω λοιπόν εδώ και πατάω Student Visa Options και διαλέγω χώρα την Ελλάδα και σπουδές τις Vocational education and training. Αυτές οι επιλογές μου βγάζουν την Vocational Education and Training Sector: Temporary Visa (Subclass 572) - Assessment Level 1, ενώ αν δάλεγα higher education θα μου έβγαζε την 571.
                  Η επιλογή Vocational education and training(VET) είναι για : Applies to Certificates I, II, III or IV (except ELICOS), VET diploma, VET advanced diploma, vocational graduate certificate or vocational graduate diploma courses.
                  Η επιλογή Higher education είναι για : Applies to a bachelor degree, associate degree, graduate certificate, graduate diploma, higher education diploma, higher education advanced diploma or masters by coursework.
                  Όπως προκύπτει απο εδώ.
                  Όπως προκύπτει και απο την ανάλογη σελίδα η student visa κοστίζει: $565 η αίτηση και $75 το δικαίωμα για εργασία. Άλλα $565 κοστίζει η Student Guardian visa (subclass 580). Προσοχή η Gurdian είπαμε. Τί είναι Guardian? Ή μάλλον ποιός είναι ο Guardian? Ο προστάτης του φοιτητή. Ο προστάτης κατα το νόμο είναι ο γονιός συνήθως αν και υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να είναι κάποιος οριζόμενος απο δικαστήριο.
                  Ετσι ας δούμε λίγο και την Guardian visa. The Student Guardian visa is for foreign nationals applying to stay in Australia as the guardian of a student who is studying in Australia. Άρα πρέπει να είναι ήδη εγκεκριμένη η student για να γίνει αίτηση για την guardian. Έχει επίσης αυτόν τον περιορισμό, οχι απόλυτα :In most circumstances, if you have a child under six, you will not be eligible for the grant of a Student Guardian visa.
                  Τι επιτρέπει αυτή η visa?
                  If you are granted this visa, you can:
                  • live in Australia for the same length of time as the student for whom you are guardian, or until the student turns 18 years of age
                  • bring dependent children with you to Australia, but only if they are under six years of age and meet specific eligibility requirements
                  • study in Australia for up to three months
                  • Note: If you intend to study for more than 3 months, you must apply for a student visa.

                  See also: Family Member Eligibility
                  Note: You cannot bring other family members to Australia and you cannot apply for permission to work.
                  Νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο οτι η gurdian είναι πραγματικά για guardians και δεν κάνει για τον σκοπό της μετανάστευσης με εναν που θα σπουδάζει.

                  Να αναφέρουμε οτι οι κατηγορίες student visas είναι:
                  • 570 – Independent ELICOS
                  • 571 – Schools
                  • 572 – Vocational Education and Training
                  • 573 – Higher Education
                  • 574 – Postgraduate Research
                  • 575 – Non-Award
                  • 576 – AusAID or Defence
                  Όπως προκύπτει απο αυτό το έγγραφο που δείχνει και το Assesment level (Form 1219i).
                  To Assesment level άσχετα απο τον κλάδο σπουδών, για κατόχους Ελληνικού διαβατηρίου είναι 1 σε όλες τις περιπτώσεις. Ανώτερο είναι το level 5. Έχουμε το κατώτερο Assesment level δηλαδή, όπως προκύπτει απο το ίδιο έγγραφο στην παράγραφο Using this information sheet σελ.1
                  Τι πάει να πει αυτό? Συμπερένοντας και απο τα στατιστικά της φοιτητικής βίζας, και τις άλλες χώρες που έχουν aseesment level 1 μάλον επειδή είναι σχεδόν ανύπαρκτοι οι φοιτητές απο εκεί, τους έχουν στο χαμηλότερο επίπεδο επεξεργασίας.
                  Αν αυτό πάει να πει λιγότερη ή περισσότερη επεξεργασία και χρόνος δεν μπορούμε να το καταλάβουμε προς το παρόν. θα κάνουμε μια σχετική έρευνα και θα μάθουμε.

                  Τώρα γεννιέται το ερώτημα: Εφόσον δεν μπορεί να έρθει η οικογένεια με Gurdian visa πως έρχετε μαζί με τον φοιτητή? Η απάντηση είναι στην ίδια την αίτηση για την φοιτητική βίζα. Η αίτηση είναι 26 σελίδες αλλά οι πρώτες 6 είναι οδηγίες. Στην σελίδα 7 που αρχίζει η αίτηση η πρώτη ερώτηση λέει Πόσα άτομα συμπεριλαμβάνονται στην αίτηση? Οπότε καταλαβαίνουμε οτι μέσα στην ίδια αίτηση γίνεται η φοιτητική βίζα και η αναφορά στα συμπεριλαμβανόμενα άτομα.
                  Η αίτηση γίνεται και ηλεκτρονικά και ταχυδρομικά αλλά τουλάχιστον ο ενδιαφερόμενος πρέπει να κατεβάσει και να διαβάσει το έντυπο της αίτηση ακόμα και αν την κάνει ηλεκτρονικά στο τέλος. Η αίτηση λέγεται και Form 157A.
                  Υπάρχει φυσικά και η ανάλογη λίστα με τα απαραίτητα έγγραφα : Application Document Checklist (Form 572-1).
                  Υπάρχει και αυτό το έγγραφο : Information to Help Prepare Your Application
                  .
                  Τώρα όπως λέει και σε αυτή την σελίδα: You must declare all family members on your application, even if they do not plan to travel with you to Australia. If not they will not be eligible to come as dependants after you have arrived in Australia. You must also provide proof of your relationship to them, in the form of officially issued birth and marriage certificates.
                  Your dependant family members must meet the following requirements to be eligible for this visa:
                  Τα κριτήρια είναι κυρίως οικονομικά και είναι:
                  Financial requirements:
                  You must declare on your application that you have enough money to pay for travel, tuition and living expenses for yourself, your partner and your dependent children for the duration of your stay in Australia. You must also have enough money to support your partner and dependent children, even if they do not travel with you to Australia.

                  The table below outlines the amounts in Australian dollars (AUD) that you need access to. These amounts are the minimum required for this visa. They do not necessarily represent the cost of living in Australia.
                  Expenses====Per Person=========Amount required in AUD=================AUD to EURO
                  Trave-----------Yourself----------------------Return air fare to Australia========================
                  ------------------Family members-------------One return air fare to Australia per person===============
                  Tuition----------Yourself----------------------Course fees=================================
                  ------------------Children aged 5-18---------AUD8000 per year------------------------------------------5,931.45 EUR~
                  Living-----------Yourself----------------------AUD18 000 per year----------------------------------------13,345.77 EUR~
                  ------------------Partner----------------------AUD6300 per year-------------------------------------------4,671.68 EUR~
                  ------------------First child--------------------AUD3600 per year-------------------------------------------2,669.53 EUR~
                  ------------------Each other child------------AUD2700 per year-------------------------------------------2,001.93 EUR~

                  Εδώ είναι και η πίκρα: Πρώτον δέστε τι ονομάζεται family member, τι partner κ.τ.λ. εδώ γιατι πρέπει να μιλάμε την ίδια γλώσσα με αυτούς που θα κάνουμε την αίτηση καθώς και γιατι θα πρέπει να φέρουμε και τα ανάλογα δικαιολογητικά για να υποστηρίξουμε την αίτησή μας.

                  Μετά είναι το κόστος. Πρώτον μην βγάζει κάποιος συμπέρασμα για το κόστος ζωής στην Αυστραλία με τα ποσά του πίνακα όπως προειδοποιεί και το υπουργείο.
                  Τώρα αν διαβάσουμε τον πίνακα λέει οτι ο αιτών για την φοιτητική πρέπει να έχει τουλάχιστον την ίση αξία για ενα εισητήριο επιστροφής στην χώρα του, το ίδιο και κάθε family member.
                  Για κάθε παιδί να έχει τουλάχιστον 8000AUD το χρόνο.
                  Και για κόστος ζωής να έχει για τον εαυτό του τουλάχιστον 18000AUD, για τον partner 6300AUD, για το πρώτο παιδί 3600AUD και για κάθε παιδί μετά άλλα 2700AUD το χρόνο και τα σχετικά έξοδα για τα δίδακτρα.

                  Μετά υπάρχουν και η Health insurance. Overseas Student Health Cover – Frequently Asked Questions.

                  και το Character requirements. Character and penal clearance requirements
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #39
                    αυτα υπολογισα και εγω αγοριανη.....ενα 10αρι + τα διδακτρα αλλα 18για τον ιδιο εχουμε 2 παιδια αρα 8+8 16000 + 6300τα δικα μου και καποια για τα σχολεια.βαλε και τα εξοδα που λες για βιζες ασφαλιστρα και ψιλοεξοδα για χαρτια και λοιπα .τα ιδια λεμε ..ασε που και εμεις να μην τον ακολουθησουμε πρεπει να εχει τα χρηματα που θα μας συντηρουν και εμας λες και εγω δεν θα δουλευω ...θα περιμενω τον φοιτητη να με θρεψει....το θεμα ειναι τι κανουμε στην περιπτωση που δεν εχουμε τα χρηματα αυτα...εγω υπολογιζα να εχουμε τα διδακτρα και τα εισητηρια ακομα καποια για τα πρωτα εξοδα κανα 10αρι ας πουμε μιας και θα μεναμε τον πρωτο καιρο σε συγγενη αλλα και παλι αυτα που σκεφτομουν δεν ειναι ουτε τα μισα..τα υπολοιπα ελεγα οτι θα δουλευουμε και θα τα βγαλουμε. στριμωγμενα αλλα θα τα καταφερναμε , μηπως εδω ειναι μικροτερο το ζορι που τραβαμε; δυστυχως ειναι τετοια η εποχη που κανεις δεν σου δανειζει για να πω οτι θα εβρισκα τα υπολοιπα ετσι τι κανουμε λοιπον ...το επαγγελμα μου δεν παιρνει ουτε πιστοποιηση γιατι το εμαθα εμπειρικα και ας το δουλευω πλεον 16 χρονια και ο συζυγος 18 ο οποιος βεβαια εχει και αδεια να το ασκει απο το υπουργειο αλλα και παλι τζιφος...δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ειμαστε παλι στο μηδεν και βραζουμε στο ζουμι μας...ενα μικρο φωτακι ελαμπε στο βαθος του τουνελ εσβησε και αυτο για μας...καλη τυχη σε οσους τα καταφερουν

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by louizianna View Post
                      ....δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα ειμαστε παλι στο μηδεν και βραζουμε στο ζουμι μας...ενα μικρο φωτακι ελαμπε στο βαθος του τουνελ εσβησε και αυτο για μας...καλη τυχη σε οσους τα καταφερουν
                      Θα σου έλεγα να κάνεις μια επαφή με μεταναστευτικό πράκτορα και να συζητήσεις μαζί του. Ίσως κάνουμε κάποιο λάθος στους υπολογισμούς μας, ίσως να μην ξέρουμε κάτι.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #41
                        γεια σε όλους! ξέρετε πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος μόνος του τις διαδικασίες για φοιτητική βίζα? εφόσον έχει βρει που θα φοιτήσει? ή είναι αναγκαίο να πληρώσει δικηγόρο?


                        Ευχαριστώ πολύ

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by xrisa View Post
                          γεια σε όλους! ξέρετε πόσο εύκολο είναι να κάνει κάποιος μόνος του τις διαδικασίες για φοιτητική βίζα? εφόσον έχει βρει που θα φοιτήσει? ή είναι αναγκαίο να πληρώσει δικηγόρο?
                          Ευχαριστώ πολύ
                          Οχι δικηγόρο αλλά μεταναστευτικό πράκτορα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι δικηγόρος για να είναι μεταναστευτικός πράκτορας.

                          Υποχρεωτικό δεν είναι για καμιά visa.
                          Αλλά μερικές περιπτώσεις είναι τόσο περίεργες που καλύτερα να πας σε επαγγελματία.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by australian
                            Σπουδές στην Αυστραλία
                            http://neoskosmos.com/news/el/node/17214
                            australian να κανω αλλη μια ερωτηση ασχετη με τις υπολοιπες....ξερεις εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης απο ελληνικο πανεπιστημιο σε αντιστοιχο της αυστραλιας?και εαν δεν γνωρισεις που πρεπει να απευθυνθω?στην πρεσβεια?

                            Comment


                              #44
                              agoriani σε ευχαριστώ....απλά προσπαθώ να βεβαιωθώ εάν είναι ασφαλές να κάνω μόνη μου τις διαδικασίες με τον άντρα μου μήπως και καταφέρουμε και γλιτώσουμε τα έξοδα για τον μεταναστευτικό πράκτορα...

                              Comment


                                #45
                                Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος μεταναστευτικός πράκτορας στην θεσσαλονικη που να ξερει τη γινεται με αυστραλια?
                                Μητσος

                                Comment

                                Working...
                                X