Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Καλησπέρα σε όλους.
    Ο γιος μου βρίσκεται εδώ και μια εβδομάδα στο Sydney. Πήρε τη γενναία απόφαση να φύγει για σπουδές αν και πέρασε φέτος στο Πολυτεχνείο της Κρήτης. Αν και 18χρονος πιστεύω σκέφτηκε ώριμα και ακολούθησε το όνειρό του. Εχει βάλει κάποιους στόχους και ελπίζω να τους πετύχει.
    Είναι Αυστραλός υπήκοος από τη μητέρα του, πηγαίνει για πρώτη φορά στη χώρα. Φαίνεται ενθουσιασμένος, βρίσκεται βέβαια σε καλά χέρια και δεν ανησυχώ για αυτόν. Αναζητάει ήδη σχολές πανεπιστημίων και δουλειά. Εύχομαι τα καλύτερα αν και η απόσταση πονάει...
    Καλή τύχη σε όλους.

    Comment


      #62
      Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
      Καλησπέρα σε όλους.
      Ο γιος μου βρίσκεται εδώ και μια εβδομάδα στο Sydney. Πήρε τη γενναία απόφαση να φύγει για σπουδές αν και πέρασε φέτος στο Πολυτεχνείο της Κρήτης. Αν και 18χρονος πιστεύω σκέφτηκε ώριμα και ακολούθησε το όνειρό του. Εχει βάλει κάποιους στόχους και ελπίζω να τους πετύχει.
      Είναι Αυστραλός υπήκοος από τη μητέρα του, πηγαίνει για πρώτη φορά στη χώρα. Φαίνεται ενθουσιασμένος, βρίσκεται βέβαια σε καλά χέρια και δεν ανησυχώ για αυτόν. Αναζητάει ήδη σχολές πανεπιστημίων και δουλειά. Εύχομαι τα καλύτερα αν και η απόσταση πονάει...
      Καλή τύχη σε όλους.
      Να τον χαίρεσαι !!! Καλή πρόοδο να έχει !

      Comment


        #63
        Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
        Καλησπέρα σε όλους.
        Ο γιος μου βρίσκεται εδώ και μια εβδομάδα στο Sydney. Πήρε τη γενναία απόφαση να φύγει για σπουδές αν και πέρασε φέτος στο Πολυτεχνείο της Κρήτης. Αν και 18χρονος πιστεύω σκέφτηκε ώριμα και ακολούθησε το όνειρό του. Εχει βάλει κάποιους στόχους και ελπίζω να τους πετύχει.
        Είναι Αυστραλός υπήκοος από τη μητέρα του, πηγαίνει για πρώτη φορά στη χώρα. Φαίνεται ενθουσιασμένος, βρίσκεται βέβαια σε καλά χέρια και δεν ανησυχώ για αυτόν. Αναζητάει ήδη σχολές πανεπιστημίων και δουλειά. Εύχομαι τα καλύτερα αν και η απόσταση πονάει...
        Καλή τύχη σε όλους.
        Μπράβο του να τον χερεσε, είναι δύσκολα για τους γονεις αλλα τα πάντα μπορούμε να υπομηνουμε για το καλό των παιδιών μας.

        Comment


          #64
          Εγώ προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα τις σπουδές στην Αυστραλία. Το επίπεδο σπουδών είναι πάρα πολύ καλό όπως επίσης και οι εγκαταστάσεις. Σπούδασα σε πανεπιστήμιο του Σίδνεϋ από το 1993 έως το 1997 και έκανα το λάθος και επέστρεψα στην Ελλάδα αμέσως μετά... Η συμβουλή μου προς τους νεότερους είναι να εγκατασταθούν μόνιμα στην Αυστραλία. Η Ελλάδα έχει τελειώσει για την επόμενη 10ετία τουλάχιστον. Όσο για τους φίλους, μπορείς να κάνεις καινούργιους μέσω του πανεπιστημίου.

          Comment


            #65
            Originally posted by GEORGE KARALIS View Post
            Καλησπέρα σε όλους.
            Ο γιος μου βρίσκεται εδώ και μια εβδομάδα στο Sydney. Πήρε τη γενναία απόφαση να φύγει για σπουδές αν και πέρασε φέτος στο Πολυτεχνείο της Κρήτης. Αν και 18χρονος πιστεύω σκέφτηκε ώριμα και ακολούθησε το όνειρό του. Εχει βάλει κάποιους στόχους και ελπίζω να τους πετύχει.
            Είναι Αυστραλός υπήκοος από τη μητέρα του, πηγαίνει για πρώτη φορά στη χώρα. Φαίνεται ενθουσιασμένος, βρίσκεται βέβαια σε καλά χέρια και δεν ανησυχώ για αυτόν. Αναζητάει ήδη σχολές πανεπιστημίων και δουλειά. Εύχομαι τα καλύτερα αν και η απόσταση πονάει...
            Καλή τύχη σε όλους.
            Καλη τυχη!!!

            Comment


              #66
              Καλή τύχη στο παιδί που πήγε στο Sydney...
              Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας. Θα σκεφτώ όλα όσα μου είπατε γιατί στην Ελλάδα δε βλέπω να ξεκινάει κανείς τώρα και να βλέπει προκοπή...

              Comment


                #67
                Να ρωτησω και εγω την αποψη σας ...

                Ειμαι 43 ετων, με πτυχιο στο Marketing management απο το Deree College και ΜΒΑ απο το πανεπιστημιο του Louisville στο Kentucky της Αμερικης.

                Κατεληξα και εγω οτι, αν και εχω εργαστει απο 18 ετων στην πληροφορικη εδω στην ελλαδα, κανοντας μεγαλες εγκαταστασεις, οτι για να βγάλω την skilled visa εχω πολυ ανηφορο μπροστα μου γιατι ενω εχω σπουδασει Marketing, ασχοληθηκα με Information Technology και μαλλον πρεπει να κανω 2 project reports απο πελατες μου που να αποδεικνυουν αυτη την ενασχοληση ετσι ωστε να γινει assessment απο το Australian Computer society, κατι που εχει πολυ γραψιμο....

                Σκεφτηκα λοιπον να παω να κανω αλλο ενα ΜΑSTERακι με student visa για περιπου για 1,5 χρονια. Ισως διαλεξω Information technology η κατι σε finance. Αυτο θα μου δωσει χρονο και για να κανω γνωριμίες, και για καποια Interviews και για να κανω τα χαρτια μου (για ποια visa αραγε?)

                Ποσο ευκολο ειναι μετα να αποκτησω μια πιο μονιμη Visa? Εχει νοημα αυτη η σκεψη μου?

                Με τις 20 ωρες που δικαιουσαι να δουλεψεις, μπορεις να βρείς τετοιου ειδους (ημιαπασχολησης) δουλειες? Ποσα μπορεις να βγάλεις απο μια εργασια 20 ωρων /εβδομαδα? Εννοω μια ταξη μεγεθους, απο την εμπειρία σας..

                Αν διαθεσω περίπου 50000 / χρονο ολα μεσα ειμαι καλυμενος? Ε, και καποια απο αυτα δεν θα τα καλυψω μεσω μιας καποιας εργασίας εκει?

                Περιμένω τις γνώμες σας...
                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                Comment


                  #68
                  Originally posted by Kristalia View Post
                  Καλησπέρα,

                  Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία είχε γίνει ένα σεμινάριο στην Αθήνα στις 11-10-11 από ένα κολέγιο της Μελβούρνης,το οποίο και παρακολούθησα.Ο υπεύθυνος του κολεγίου μας ενημέρωσε για τον τρόπο που μπορεί να πάει κάποιος στην Αυστραλία χωρίς να έχει κάποιον συγγενή πρώτου βαθμού.Για να μην μακρυγορώ ο πιο σίγουρος κ ασφαλής τρόπος είναι με φοιτητική βίζα.Μιλώντας προσωπικά για μένα,για αρχή θα πρέπει να παρακολουθήσω περίπου για ένα 6μηνο μαθήματα αγγλικής γλώσσας στο συγκεκριμένο κολέγιο και στη συνέχεια να επιλέξω είτε να ακολουθήσω την ειδικότητα μου(που υπάρχει στη skilled list) είτε να ακολουθήσω κάποια άλλη ειδικότητα(διάρκειας 2 χρόνων).Ακολουθώντας την 2η επιλογή θα έχω ένα 2ο πτυχίο και κλείνοντας πια 2,5 χρόνια στην Μελβούρνη θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για τη βίζα μόνιμου κατοίκου.Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο να σπουδάσω εκεί,έτσι ώστε να έχω στα χέρια μου ένα πτυχίο από κολέγιο της Αυστραλίας παρά να πάω με το πτυχίο της Ελλάδας κ να ψάξω για εργασία(αφού απ'όσο ξέρω προτιμάνε πρώτα τους Αυστραλούς).
                  Σκέφτομαι να φύγω αρχές Ιανουαρίου μιας κ τα μαθήματα στο κολέγιο ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου..Από την ενημέρωση που έχω θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία(ηλεκτρονική αίτηση στο κολέγιο,αίτηση για φοιτ.βίζα,ασφάλεια υγείας κ.λ.π.)από Ελλάδα έτσι ώστε να είναι όλα έτοιμα προτού φύγω.Πιστεύω λοιπόν ότι ο τρόπος που περιέγραψα παραπάνω είναι πιο οργανωμένος απ το να πάω με τουριστική βίζα και να αρχίζω να ψάχνομαι εκεί.
                  Επλίζω να σου έλυσα όλες τις απορίες....
                  ποιος σου ειπε πως με 2,5 φοιτητικη visa εχεις δυνατοτητα να κανεις αιτηση για μονιμη παραμονη?προσεξε το και ψαξτο λιγο καλυτερα μην κλαις μετα...

                  Comment


                    #69
                    ποιος σου ειπε πως με 2,5 φοιτητικη visa εχεις δυνατοτητα να κανεις αιτηση για μονιμη παραμονη?προσεξε το και ψαξτο λιγο καλυτερα μην κλαις μετα... -ΤΙ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΔΕΝ ΙΣΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ....? ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΕΙΣΕΙΣ μονιμη παραμονη ? ΠΩΣΑ ΧΡΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ?

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by olgastephano View Post
                      ποιος σου ειπε πως με 2,5 φοιτητικη visa εχεις δυνατοτητα να κανεις αιτηση για μονιμη παραμονη?προσεξε το και ψαξτο λιγο καλυτερα μην κλαις μετα... -ΤΙ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΔΕΝ ΙΣΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ....? ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΕΙΣΕΙΣ μονιμη παραμονη ? ΠΩΣΑ ΧΡΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ?
                      αυτο αναρωτιεμαι και εγω....please give us a hand about it...!

                      Comment


                        #71
                        Originally posted by patousis View Post
                        Να ρωτησω και εγω την αποψη σας ...
                        Ειμαι 43 ετων, με πτυχιο στο Marketing management απο το Deree College και ΜΒΑ απο το πανεπιστημιο του Louisville στο Kentucky της Αμερικης.
                        Κατεληξα και εγω οτι, αν και εχω εργαστει απο 18 ετων στην πληροφορικη εδω στην ελλαδα, κανοντας μεγαλες εγκαταστασεις, οτι για να βγάλω την skilled visa εχω πολυ ανηφορο μπροστα μου γιατι ενω εχω σπουδασει Marketing, ασχοληθηκα με Information Technology και μαλλον πρεπει να κανω 2 project reports απο πελατες μου που να αποδεικνυουν αυτη την ενασχοληση ετσι ωστε να γινει assessment απο το Australian Computer society, κατι που εχει πολυ γραψιμο....
                        Σκεφτηκα λοιπον να παω να κανω αλλο ενα ΜΑSTERακι με student visa για περιπου για 1,5 χρονια. Ισως διαλεξω Information technology η κατι σε finance. Αυτο θα μου δωσει χρονο και για να κανω γνωριμίες, και για καποια Interviews και για να κανω τα χαρτια μου (για ποια visa αραγε?)
                        Ποσο ευκολο ειναι μετα να αποκτησω μια πιο μονιμη Visa? Εχει νοημα αυτη η σκεψη μου?
                        Με τις 20 ωρες που δικαιουσαι να δουλεψεις, μπορεις να βρείς τετοιου ειδους (ημιαπασχολησης) δουλειες? Ποσα μπορεις να βγάλεις απο μια εργασια 20 ωρων /εβδομαδα? Εννοω μια ταξη μεγεθους, απο την εμπειρία σας..
                        Αν διαθεσω περίπου 50000 / χρονο ολα μεσα ειμαι καλυμενος? Ε, και καποια απο αυτα δεν θα τα καλυψω μεσω μιας καποιας εργασίας εκει?
                        Περιμένω τις γνώμες σας...
                        Δες το μήνυμα αριθμός 8 στην πρώτη σελίδα εδώ στο ίδιο thread:

                        Originally posted by arkas2004 View Post
                        ποιος σου ειπε πως με 2,5 φοιτητικη visa εχεις δυνατοτητα να κανεις αιτηση για μονιμη παραμονη?προσεξε το και ψαξτο λιγο καλυτερα μην κλαις μετα...
                        Originally posted by olgastephano View Post
                        ποιος σου ειπε πως με 2,5 φοιτητικη visa εχεις δυνατοτητα να κανεις αιτηση για μονιμη παραμονη?προσεξε το και ψαξτο λιγο καλυτερα μην κλαις μετα... -ΤΙ ΣΥΜΕΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΔΕΝ ΙΣΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ....? ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΕΙΣΕΙΣ μονιμη παραμονη ? ΠΩΣΑ ΧΡΩΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙΣ?
                        Originally posted by ektoras View Post
                        αυτο αναρωτιεμαι και εγω....please give us a hand about it...!
                        Θα προσπαθήσω να απαντήσω στην ερώτηση αυτή που κάνουν πολλοί: Είναι δυνατόν μετά την φοιτητική βίζα να βγάλω άλλη που να μου εξασφαλίζει κάτι μόνιμο στην Αυστραλία?

                        Φυσικά η πηγή είναι το immi.gov.au πάντα, και συγκεκριμένα στην σελίδα αυτή που αφορά τις βίζες εργαζομένων δηλαδή το Professionals and Other Skilled Migrants, stream και εκεί βρίσκουμε τις βίζες:

                        Skilled – Independent (Residence) Visa (Subclass 885)

                        A permanent visa for eligible overseas students who have obtained an Australian qualification in Australia as a result of at least two years study and for holders of certain temporary visas with skills in demand in Australia. Applicants are not sponsored and must pass a points test.
                        Skilled – Sponsored (Residence) Visa (Subclass 886)

                        A permanent visa for eligible overseas students who have obtained an Australian qualification in Australia as a result of at least two years study and for holders of certain temporary visas with skills in demand in Australia. For applicants not able to meet the Skilled – Independent requirements, who have either a relative in Australia to sponsor them or a nomination from a state or territory government.
                        Skilled – Regional (Residence) Visa (Subclass 887)

                        A permanent visa for eligible provisional visa holders who have lived for at least two years and worked for at least one year in a Specified Regional Area in Australia.
                        ---Αυτή δεν ξέρουμε αν πιάνετε.

                        Skilled – Regional Sponsored (Provisional) Visa (Subclass 487)

                        A three year provisional visa for eligible overseas students and holders of certain temporary visas. Applicants must be either sponsored by an eligible relative living in a designated area of Australia or nominated by a participating state/territory government. After living for two years and working for at least one year in a Specified Regional Area, applicants can apply for a permanent visa.

                        Skilled – Graduate (Temporary) Visa (Subclass 485)
                        An 18 month temporary visa for overseas students who have obtained an Australian qualification in Australia as a result of at least two years study. Allows applicants who are unable to pass the points test to remain in Australia for 18 months to gain the skills and experience needed to apply for a permanent or provisional General Skilled Migration visa. No points test applies.


                        Νομίζω οτι μάλον γίνεται λοιπόν σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θέτει η κάθε βίζα απο αυτές.
                        Να μην παραθέσω εδώ τις λεπτομέρειες τις κάθε βίζας. Κάντε κλίκ και διαβάστε.
                        Υπομονή και επιμονή patriotes.

                        Comment


                          #72
                          σπουδές στην Αυστραλία

                          ρε παιδιά έχω θα ήθελα να ρωτήσω και το άλλο γιατί έχω μπερδευτεί πάρα πολύ. Αν σπουδάσω σε TAFE για 2-2,5 χρόνια με καλύπτει να αλλάξω αργότερα τη βίζα ή θα πρέπει οπωσδήποτε να πάω και για Bachelor??

                          Comment


                            #73
                            ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΟΙΤ. ΒΙΖΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ?

                            Comment


                              #74
                              Originally posted by olgastephano View Post
                              ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΟΙΤ. ΒΙΖΑ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΕΡΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ, ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ?


                              εγω δεν παω μαζι με το συζυγο για αυτο τον λογο..πληρωνεις και τα δημοσια...και επειδη και εγω σαν συνοδος θα πρεπει να δουλευω παρτ ταιμ δεν βγαινουν τα εξοδα..αλλιως θα εφευγα μαζι του την πρωτοχρονια και δεν θα εμενα μονη σαν το λεμονι....

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by louizianna View Post
                                εγω δεν παω μαζι με το συζυγο για αυτο τον λογο..πληρωνεις και τα δημοσια...και επειδη και εγω σαν συνοδος θα πρεπει να δουλευω παρτ ταιμ δεν βγαινουν τα εξοδα..αλλιως θα εφευγα μαζι του την πρωτοχρονια και δεν θα εμενα μονη σαν το λεμονι....

                                υπομονη και κουράγιο!! όντως δεν είναι εύκολη αυτή η κατάσταση! αλλά μπροστά σε ένα καλύτερο μέλλον, δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές επιλογές...

                                Comment

                                Working...
                                X