Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by gogita View Post
    Μεχρι τοτε θα χεις βρει γυναικα να παντρευτεις η θα χεις κανει κανα παιδι εκτος γαμου και θα μεινεις σαν γονιος!!!!
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #92
      συμφωνώ με τη gogita!! Άντε και εγώ κουμπάρα! Πού ξέρεις μέχρι τότε να έχει βγεί και βίζα κομπάρας!!!

      Πάντως σε αυτό που έγραψες είναι απο τα ερωτήματα που πραγματικά πρέπει να απαντηθούν απο ένα πιο έμπειρο άτομο. Είμαι της άποψης οτι ένας μεταναστευτικός πράκτορας χρειάζεται για να σου λύσει όποια απορια έχεις και θα ξέρεις οτι είναι η σωστή. Αρκεί να βρείς έναν καλό!!

      Comment


        #93
        Originally posted by kelly View Post
        Πού ξέρεις μέχρι τότε να έχει βγεί και βίζα κομπάρας!!!
        Γελω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Comment


          #94
          Originally posted by kelly View Post
          συμφωνώ με τη gogita!! Άντε και εγώ κουμπάρα! Πού ξέρεις μέχρι τότε να έχει βγεί και βίζα κομπάρας!!!

          Πάντως σε αυτό που έγραψες είναι απο τα ερωτήματα που πραγματικά πρέπει να απαντηθούν απο ένα πιο έμπειρο άτομο. Είμαι της άποψης οτι ένας μεταναστευτικός πράκτορας χρειάζεται για να σου λύσει όποια απορια έχεις και θα ξέρεις οτι είναι η σωστή. Αρκεί να βρείς έναν καλό!!



          Και που θα το ξερω αν ειναι καλος?

          Ενω, με μια 3ετρη, αυτα αξιολογουνται αμεσως!!!
          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

          Comment


            #95
            Μεταπτυχιακό στην Αυστραλία

            Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια! Νεο μελος εδω περα! Ανακαλυψα το σαιτ αυτο που δε το γνωριζα και ενθουσιαστηκα αρκετα! Θσ ηθελα να ρωτησω για μεταπτυχιακο οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου βεβαιως! Ειμαι Αυστραλος υπηκοος. Αν θελω να παω εκει για μεταπτυχιακο αλλαζει σε τιποτα απο οτι να ειμαι Ελληνας; Δηλαδη θα εχω διαφορες σε πραγματα; Ευχαριστω προκαταβολικα!

            Comment


              #96
              Originally posted by cris41 View Post
              Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια! Νεο μελος εδω περα! Ανακαλυψα το σαιτ αυτο που δε το γνωριζα και ενθουσιαστηκα αρκετα! Θσ ηθελα να ρωτησω για μεταπτυχιακο οταν με το καλο τελειωσω την σχολη μου βεβαιως! Ειμαι Αυστραλος υπηκοος. Αν θελω να παω εκει για μεταπτυχιακο αλλαζει σε τιποτα απο οτι να ειμαι Ελληνας; Δηλαδη θα εχω διαφορες σε πραγματα; Ευχαριστω προκαταβολικα!
              Καλημέρα cris φυσικά και έχει διαφορά, χρηματική. Άλλα ποσά καταβάλουν οι domestic students και άλλα οι international. Επίσης έχει διαφορά και στον τρόπο πληρωμής. Οι international προκαταβάλουν το ποσό, και αν όχι όλο ένα μεγάλο μέρος, ενώ οι domestic παίρνουν ένα είδος δανείου από το κράτος το οποίο έχουν δικαίωμα να ξοφλήσουν αφού τελειώσουν τις σπουδές τους και πιάσουν δουλειά . Αυτό γίνεται αυτόματα με παρακράτηση χαμηλού ποσοστού από το μισθό. Σαν Αυστραλός υπήκοος δεν έχεις περιορισμό στις ώρες εργασίας όταν είσαι φοιτητής, ενώ αυτοί που έρχονται με student visa δεν μπορούν να δουλέψουν περισσότερο από 20 ώρες την εβδομάδα. Αν το μεταπτυχιακό σου είναι μέσα στη λίστα του centerlink δικαιούσαι φοιτητικό επίδομα (AUSTUDY). Τέλος επειδή είσαι υπήκοος έχεις medicare δηλαδή κρατική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δεν χρειάζεσαι ιδιωτική ασφάλεια.
              Heal the past. Live the present. Dream the future.

              Comment


                #97
                Originally posted by marie View Post
                Καλημέρα cris φυσικά και έχει διαφορά, χρηματική. Άλλα ποσά καταβάλουν οι domestic students και άλλα οι international. Επίσης έχει διαφορά και στον τρόπο πληρωμής. Οι international προκαταβάλουν το ποσό, και αν όχι όλο ένα μεγάλο μέρος, ενώ οι domestic παίρνουν ένα είδος δανείου από το κράτος το οποίο έχουν δικαίωμα να ξοφλήσουν αφού τελειώσουν τις σπουδές τους και πιάσουν δουλειά . Αυτό γίνεται αυτόματα με παρακράτηση χαμηλού ποσοστού από το μισθό. Σαν Αυστραλός υπήκοος δεν έχεις περιορισμό στις ώρες εργασίας όταν είσαι φοιτητής, ενώ αυτοί που έρχονται με student visa δεν μπορούν να δουλέψουν περισσότερο από 20 ώρες την εβδομάδα. Αν το μεταπτυχιακό σου είναι μέσα στη λίστα του centerlink δικαιούσαι φοιτητικό επίδομα (AUSTUDY). Τέλος επειδή είσαι υπήκοος έχεις medicare δηλαδή κρατική ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και δεν χρειάζεσαι ιδιωτική ασφάλεια.
                Σε ευχαριστω πολυ marie για την βοηθεια σου! Με καλυψες! Να τελειωσω με το καλο και θα αρχισω να το ψαξω και να μιλησω και μαζι τους. Θα χρειαστω προφισενσι;

                Comment


                  #98
                  [QUOTE=joeblackaustralia;38008]
                  Originally posted by kelly View Post
                  θα ήθελα να ενημερώσω όσους σκοπεύουν να σπουδάσουν στην Αυστραλία για το τί γίνεται μετά τη φοιτητική βίζα. Μίλησα με μεταναστευτικό πράκτορα και μου είπε τα εξής:.............................
                  kALISPERA.mporite na ti eksgisete poio kala ayto gia to tefe???den to katalabeno?sas parakalo mou rixnete ligo fos?

                  Comment


                    #99
                    τα TAFE είναι κολλέγια για domestic και international students. Παρέχουν κυρίως vocational education training και βρίσκονται σχεδόν σε όλες τις πόλεις της Αυστραλίας.

                    Comment


                      ego pou 8a grafo se tefe,8a xriasto kai xrimata stin trapeza os eggiesi?ayto pos mporo na to parakampso?efoson grafo se poion 8a prepi na apen8i8o?mporite na mou dosete kapoies sinboules!!!

                      Comment


                        Originally posted by cris41 View Post
                        Σε ευχαριστω πολυ marie για την βοηθεια σου! Με καλυψες! Να τελειωσω με το καλο και θα αρχισω να το ψαξω και να μιλησω και μαζι τους. Θα χρειαστω προφισενσι;
                        Εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, τη σχολή και το masters. Άλλοι καλύπτονται με proficiency και άλλοι ζητάνε IELTS με συγκεκριμένο βαθμό αυτό το βρίσκεις μέσα στα δικαιολογητικά που ζητάνε όταν κάνεις την αίτηση.
                        Heal the past. Live the present. Dream the future.

                        Comment


                          Originally posted by vaiosb View Post
                          ego pou 8a grafo se tefe,8a xriasto kai xrimata stin trapeza os eggiesi?ayto pos mporo na to parakampso?efoson grafo se poion 8a prepi na apen8i8o?mporite na mou dosete kapoies sinboules!!!
                          Το Tafe που θέλεις να πας έχει γραφείο ενημέρωσης για τους international students και θα σου εξηγήσει τα πάντα.
                          Μετά αν θες γράψε εδώ τι ρώτησες και τι σου απάντησαν μήπως το βρεί και κάποιος άλλος.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            An grafteis sto TAFE eksartate apo to course pou tha akolouthiseis an tha sou zitisoun ielts i oxi, alla course theloun apla ta agglika sou na einai competent .Pos tha to doun?Tha se kanoun questioning kai analoga se ti level eisai tha sou poun alla opos kai na exei oti erotiseis exeis to TAFE exei international office kai eki tha sta eksigisoun ola, VISA, HEALTH COVER ,FEES, LANGUAGE.
                            I am who I am, and who doesn't like it , can turn and walk away.
                            :victory: :victory:

                            Comment


                              ola kal mexri edo,katalaba,an xriasto xrimatiki eggiesi pou to zitane sto immi,pos 8a mporeso na to parakampso ayto?yparxi tropos?8a mporousate na moy stilete ena tilefonos sto prosopiko mou maii.na tilefoniso apo eki pou 8a eimai gia na mou dosete kapeies sinboules?

                              Comment


                                επειδη κ εγω εχω την ιδια απορια με τν vaiosb ,οποιος γνωριζει παρακαλω ας απαντησει πως δικαιολογει κανεις τα χρηματα που ζηταει σαν εγγυηση το immi.gov.

                                Comment

                                Working...
                                X