Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

    Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθεί κανείς για σπουδές στην Αυστραλία?

    #2
    Originally posted by annita View Post
    Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθεί κανείς για σπουδές στην Αυστραλία?
    τα πάντα εδώ http://www.studyinaustralia.gov.au/

    Comment


      #3
      Originally posted by australian View Post
      Thank's australian for your quick answer.

      Βασικά το δικό μου θέμα, όπως και πολλών ελλήνων, είναι πως θέλουμε να την κάνουμε από 'δω. Έπί ένα μήνα, (αφού έχασα τη δουλειά μου), ξεψαχνίζω όλα τα site σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.
      Έχω ενημερωθεί σχετικά με τις βίζες σε τέτοιο επίπεδο που άνετα θα μπορούσα να γίνω πράκτορας μετανάστευσης. Δεν βρίσκω όμως κανένα φως στο τούνελ, απ' ότι αντιλαμβάνομαι είναι αρκετά δύσκολο έως ακατόρθωτο να πάω Αυστραλία με skilled visa. Ως αναγκαία λύση βλέπω την φυγεί με student visa, να εργάζομαι συγχρόνως και μετά τις σπουδές να προβώ σε αίτηση για μόνιμη βίζα.
      Θα ήθελα να μάθω από τους πιο έμπειρους, το κατα πόσο είναι εφικτό αυτό που έχω στο νου μου.
      Να διευκρινήσω πως δεν είμαι και σε ηλικία για φοιτήτρια, είμαι ήδη 35, έχω ήδη πτυχίο από το Πανεπιστήμιο Αθηνών, (Πολιτικές Επιστήμες και Δημόσια Διοίκηση, ειδηκευση στις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Σχέσεις... (πτυχίο μ'έκαψες δηλαδή), παρόλο που ήταν ένα αρκετά ενδιαφέρον αντικείμενο).
      Έχω επίσης και μια μετεκπαίδευση στο Human Resources Management, επίσης απο το Αθηνών.
      Από εμεπιρία στο αντικείμενο...... ΝΟΚ!!!!
      Κάποιες μόνο συμβάσεις σε ΜΚΟ και έναν Διεθνή Οργανισμό.
      Δεν θα δύσταζα να ξεκινήσω σπουδές σε κάτι άλλο στην Αυστραλία ή να ενισχύσω τις υπάρχουσες. Για τον λόγο αυτό κάθομαι και το ψάχνω το θέμα.
      Έχω όμως μια απλή και "χαζή" απορία, Υπάρχει άραγε όριο ηλικίας στα αυστραλιανά Πανεπιστήμια?
      Και πες ότι οικονομικά μπορώ να το στηρίξω το θέμα, θα μπορούσα όμως να πάω με 35 χρόνια στην πλάτη μου? Θα με δεχτούν?
      Και κάτι άλλο.... σε περίπτωση που σε δέχονται, πιο είναι το timetable όλης της διαδικασίας????

      Ευχαριστώ προκαταβολικά σε όποιον απαντήσει.
      Το εκτιμώ αφάνταστα αυτό που γίνεται εδώ στο patriotaki από μερικούς συμπατριώτες.

      Comment


        #4
        Originally posted by annita View Post
        Thank's australian for your quick answer.......
        Στην Αυστραλια οι σπουδές δεν εχουν όριο ηλικίας..
        Διάβασε εδω την ανταπόκριση του Chrisgr θα βοηθηθείς πιστεύω.

        Comment


          #5
          Originally posted by annita View Post
          ...είμαι ήδη 35, έχω ήδη πτυχίο από το Πανεπιστήμιο Αθηνών...

          εγω ειμαι 46 ηλεκ.μηχανικος και παω στην αυτραλια με φοιτητικη βιζα τον ιανουαριο.....παλι στα θρανια

          Comment


            #6
            Originally posted by lift View Post
            εγω ειμαι 46 ηλεκ.μηχανικος και παω στην αυτραλια με φοιτητικη βιζα τον ιανουαριο.....παλι στα θρανια
            Γεια σου lift,
            ήταν εύκολη η διαδικασία να τα καταφέρεις ή είχε τρεχάματα περίεργα και δύσβατα.

            Σε παρακαλώ, πες μου τι έκανες με σειρά.

            Έκανες ότι έκανες, εξ αποστάσεως ή πήγες εκεί? Πόσο χρόνο σου πήρε? Πότε ξεκινάει η εκπαιδευτική σεζόν?

            Και κάτι άλλο, υπάρχει η προοπτική να μείνει κανείς μετά τις σπουδές ή τζάμπα ο κόπος και η επένδυση???

            Ευχαριστώωωωωωωωω

            Comment


              #7
              Παιδιά να ενημερώσουμε πως και όσοι θα παρευρεθούν σημερα και αυριο στα Σεμινάρια για Σπουδες στην Αυστραλία μπορούν να μας πληροφορήσουν μέσω αυτού του θέματος.

              Αυτό που καίει εμένα είναι το πόση διάρκεια έχει η φοιτητική visa και αν έχει πάνω από 2 χρόνια, γίνεται να αιτηθεί κανείς για την Αυστραλιανή υπηκοότητα;;
              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

              Comment


                #8
                Originally posted by annita View Post
                Ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθεί κανείς για σπουδές στην Αυστραλία?
                You have to decide what you want to study and choose a University which is offering the course you want to follow.1) you need to have an IELTS test on Academic and get a score, such as suitable by the University you have choosen.2) with the IELTS results and Academic records of your studies in University in Greece and some other paperwork that the University requires you send them an Application so they can decide if they will give you a placement and maybe if the course is relevand to your previous studies they will give you gredit towards the new course.3) when accepted they will provide you with an "Offer to study " and they will give you a number which you have to quote on your student visa application which is online.
                Greece is in level 1 for the moment which means that you need to have money to pay only for the first semester in advance. You need to have Private Health insurance about 150Aus$ a month included extras and Ambulance cover. Work rights you have 20 hours per week with the start of your course and unlimited during Holidays.You pay tax on your gross earnings, and you can apply for exemption for the Medicare Levy. There is no LIMIT for age on International students. Since 2002 when i came here at the age of 40 and i have done a Diploma in Information Technology/Networks
                it was always the requirement for International student wanted to Migrate, to complete a 2 year study preferebly a Bachelor degree.
                You can apply for the full course of study you want to follow (Duration) and you can make another visa application at the end of your visa. International student visa, is a flexible one and give you the opportunity to study and prepare your self for the next step if you want to stay.

                Comment


                  #9
                  australian αυτο που μου παρεθεσες είναι απο το Australia Needs. Παράλληλα με αυτό, τις ίδιες ημερομηνίες, διεξάγονται και σεμινάρια για τις σπουδες στην Αυστραλία. Αν βέβαια έχω μπερδευτεί διορθώστε με αλλά εγώ μιλάω για αυτό http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2468
                  Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Τάσος Αγαπάει AU View Post
                    australian αυτο που μου παρεθεσες είναι απο το Australia Needs. Παράλληλα με αυτό, τις ίδιες ημερομηνίες, διεξάγονται και σεμινάρια για τις σπουδες στην Αυστραλία. Αν βέβαια έχω μπερδευτεί διορθώστε με αλλά εγώ μιλάω για αυτό http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2468
                    oops sorry,λάθος μου.οι ανταποκρίσεις γι' αυτό θα δοθούν στο παρόν thread

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by australian View Post
                      oops sorry,λάθος μου.οι ανταποκρίσεις γι' αυτό θα δοθούν στο παρόν thread
                      δεν πειράζει
                      Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Vasilis2002 View Post
                        You have to decide what you want to study and choose a University which is offering the course you want to follow.1) you need to have an IELTS test on Academic and get a score, such as suitable by the University you have choosen.2).....................:
                        Thank's a lot Vassilis, it's very clear what you wrote.
                        I see I have to find out everything about the studies, based on the info which any univ. offers.
                        But I also have this question, is there the chance of what we here in Greece call as επαγγελματική κατάρτηση, I mean, if there are hops for future ensure, or ..... one Good knows???????

                        And smthg else, what is the duration of studies, here it is 4 years, is there 3 years, (did I understand right?????)

                        Thanks again!
                        με το μελλον μας??????

                        Comment


                          #13
                          Καλημερα ,πηγα στο σεμιναριο για τις σπουδες εχτες και θα προσπαθησω να περιγραψω τι ακριβως καταλαβα εγω.
                          Λοιπον επειδη τα πιο πολλα τα εχουν γραψει τα παιδια που ειναι ηδη αυστραλια θα παραλειψω τα γενικα και θα δωσω εμφαση στα σημαντικοτερα .
                          Οποιος θελει απο ελλαδα να παει στην αυστραλια για μονιμη εγκατασταση, σπουδες η για να κανει αιτηση για βιζα πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να εχει πιστοποιηση την γνωση των αγγλικων με το IELTS .
                          MONO ME TO IΕLTS

                          Oποιος θελει να παει αυστραλια για σπουδες και εχει ηδη το IELTS απο ελλαδα λοιπον πρεπει να εχει και τα χρηματα να ανταπεξελθει .
                          Τα εξοδα ειναι τα εξης με ενα παραδειγμα απο την συγκεκριμενη σχολη που διοργανωσε το σεμιναριο .

                          CERTIFICATE IV IN BUILDING AND CONSTRUCTION (52 weeks 24 hours per week )

                          Εξοδα βιζας 750 περιπου
                          Εξοδα ασφαλισης 400 δολαρια περιπου (δεν γνωριζω αν ειναι ετησια και αμελησα να ρωτησω )
                          Εγγραφη 200
                          βιβλια κτλ 300
                          κοστος μαθηματων 15300

                          συνολο για ενα χρονο μαθηματων λοιπον περιπου 17000 δολλαρια .
                          Σε αυτα αν προσθεσουμε και περιπου 12000 κοστος συντηρητικης ζωης ανα ατομο τον χρονο
                          συνολο περιπου 29000 ανα ετος σπουδων .

                          Οσοι εχουν φοιτητικη βιζα λοιπον μπορουν να δουλεψουν 20 ωρες εβδομαδιαιος και απεριοριστα στις διακοπες που η σχολη ειναι κλειστη .(δεν γνωριζω το διαστημα που κλεινουν οι σχολες ).
                          Οσοι εχουν φοιτητικη βιζα μπορουν να παρουν μαζι στην αυστραλια τον(την) συζυγο τους τους γονεις τους και τα παιδια τους μονο .
                          Αν ο ενας απο το αντρογυνο σπουδαζει ο αλλος εχει εχει δικαιωμα να δουλεψει απεριοριστα (και χωρις ielts )για οσο διαστημα υσχιει η φοιτητικη βιζα.
                          ΑΝ καποιος εχει παιδια θα πρεπει να πληρωνει για το σχολειο τους οσο εχει φοιτητικη βιζα γυρω στις 8000 περιπου .

                          αυτα ειναι τα πιο βασικα νομιζω ,περιπου τα εξοδα για σπουδες ειναι εκει τουλαχιστον τα μισα λεφτα και λιγο παραπανω θα πρεπει να υπαρχουν πριν καν το αποφασισει καποιος και ειναι πιο ευκολο νομιζω για ζευγαρια η ολη διαδικασια γιατι δινει στον ενα δικαιωμα να παλεψει για τα χρηματα που χρειαζονται ενω παραλληλα μπαινουν και οι 2 μεσα στην ουσια της μεταναστευσης .(γνωριζουν την κουλτουρα ,την γλωσσα ,γνωριμιες ,εργασια κτλ )

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by dimis35 View Post
                            Καλημερα ,πηγα... ,γνωριμιες ,εργασια κτλ )

                            Πολύ ωραία τα είπες dimis35, μόνο να διευκρινίσουμε ορισμένα πράγματα:

                            Στην φοιτητική βίζα με σπουδές που οδηγούν σε πτυχίο ή δίπλωμα ή κάτι άλλο αλλά όχι μεταπτυχιακό (master) ή διδακτορικό (doctora), τα μέλη της οικογένειας που θα έρθουν μαζί έχουν και εκείνα τον περιορισμό των 20 ωρών εργασίας την εβδομάδα.
                            Στη περίπτωση που οι σπουδές είναι μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τότε παύει ο περιορισμός των 20 ωρών ανα εβδομάδα για τα μέλη της οικογένειας που είναι μέσα στην βίζα, και γίνεται απεριόριστες ώρες εργασίας.
                            Αυτό λέει εδώ :
                            What does the visa let me do?
                            With this visa:
                            you can study in Australia
                            eligible dependant family members can accompany you to Australia
                            when you have commenced your course of study in Australia, you can work up to 20 hours per week while your course is in session and unlimited hours during scheduled course breaks.
                            your family members can work up to 20 hours per week provided you have commenced your course of study in Australia. If you are doing a postgraduate course, such as a Masters degree, your family members can work unlimited hours once you commence this course.
                            Note: If you have been granted Student visa before 26 April 2008 you and your dependent family members may need to apply separately for Permission to Work.
                            See: How to Apply for Permission to Work
                            your partner can study in Australia for up to three months.
                            Note: If your partner wants to study for more than three months they must apply for their own student visa. The application can be made in Australia.

                            Επίσης να υπενθυμίσουμε οτι οι κάτοχοι Ελληνικών διαβατηρίων είναι στην κατηγορία επεξεργασίας 1, που τους δίνει μέχρι ενα μήνα επεξεργασία της αίτησης. Κάτι που δεν ισχύει για πολλά άλλα διαβατήρια.

                            Η διαδικασία έχει ως εξής:
                            Πρώτα κάνουμε αίτηση εγγραφής στο εκπαιδευτικό ίδρυμα που μας ενδιαφέρει να παρακολουθήσουμε τον κύκλο σπουδών του.
                            Μετά την θετική απάντησή του μας αποδίδεται αριθμός απο το εκαπιδευτικό ίδρυμα τον οποίο χρησιμοποιούμε για να κάνουμε την αίτηση για την βίζα.
                            Με την έγγριση της βίζας μας βγάζουμε εισητήρια και ταξιδεύουμε για την Αυσταλία.

                            Τώρα κάθε εκπαιδευτικό ίδρυμα που έχει την δυνατότητα για να δώσει τον αριθμό αυτό, που πάει να πει οτι είναι συμβατό με το υπουργείο μετανάστευσης της Αυστραλίας, έχει μαθήματα για τους ντόπιους φοιτητές και για τους International.Εκεί κοιτάμε για τα μάθηματα και ζητάμε διευκρινήσεις απο την σχολή και το αρμόδιο γραφείο της για τους International φοιτητές.
                            Δεν αφήνουμε καμία ερώτηση αναπάντητη και χρησιμοποιούμε τις υπηρεσίες τους που είναι για αυτο το σκοπό.
                            Μια σχολή μπορεί να έχει 100 κύκλους σπουδών αλλά για τους international να είναι διαθέσιμοι οι 40. Αυτό πάει να πει οτι μόνο για 40 κύκλους μαθημάτων έχουν προετοιμαστεί για να μπορούν να δώσουν πρόσβαση σε φοιτητές με φοιτητική βίζα, και να μπορούν να δώσουν και φοιτητική βίζα.
                            Επίσης εδώ στην Αυστραλία, μετά την βασική εκπαίδευση που την λένε year12 γιατι είναι μετά το δωδέκατο χρόνο εκπαίδευσης (6 χρόνια δημοτικό και 6 χρόνια γυμνάσειο λύκειο) είναι τα ιδιωτικά κολέγια, τα TAFE και μετά τα UNI (University).
                            Τσάμπα δεν είναι τίποτα. Τα κολέγια και τα TAFE κάνουν τους κύκλους μαθημάτων που οδηγούν σε Certificate απο I εως VII και Diploma εως Advance Diploma. Ίσως και μέχρι πτυχίο ορισμένα TAFE.
                            Μετά είναι τα UNI, που έχουν κύκλους σπουδών προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και ερευνητικούς (doctora).
                            Στην φετινή λίστα με τα 400 καλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο που Ελληνικό ήταν μόνο το Πανεπιστήμιο της Κρήτης, η Αυστραλία έχει αρκετά. Δέστε εδώ την λίστα. Βέβαια υπάρχουν πολλοί που βγάζουν τέτοιες λίστες αλλά αυτό είναι ενα άλλο θέμα.
                            Το ακαδημαικό και σχολικό έτος ξεκινάει εδώ όπως και το ημερολογιακό, με την έναρξη του νέου έτους. Να υπένθυμίσουμε οτι Δεκέμβριος, Ιανουάριος, Φεβρουάριος είναι οι μήνες του καλοκαιριού εδώ. Το έτος λοιπόν είναι χωρισμένο σε περιόδους, cemister οι οποίες οριοθετούν και τις διακοπές για τον περισσότερο κόσμο. Πρώτη περίοδος είναι απο την αρχή του έτους μέχρι το Πάσχα. Τα μάθήματα δεν ξακινάνε όμως απο 1/1. Απο όταν ξακινάνε ανα σχολή. Μερικές ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου μαθήματα ενώ απο μέσα Ιανουαρίου κάνουν εγγραφές κ.τ.λ.
                            Η δεύτερη περίοδος είναι απο το Πάσχα και τις διακοπές του, που εδώ είναι σαν εποχή Φθινόπωρο, μέχρι τα μέσα του Χειμώνα, μέσα Ιουλίου δηλαδή, που γίνεται ενα μικρό διάλειμα, σαν ξεκούραση. Εκεί γίνονται πάλι εγγραφές γιατί είναι και η μέση της χρονιάς.
                            Μετά η τρίτη περίοδος απο το μέσω του Χειμώνα μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου που γίνεται πάλι ενα μικρό διάλειμα 2 εβδομάδων. Τέλος η τέταρτη περίοδος μέχρι τα Χριστούγεννα, που γίνονται οι μεγάλες διακοπές, καλοκαιριού είπαμε και αρχίζει μετά η επόμενη ακαδημαϊκή σχολική χρονιά.
                            Δεν γνωρίζω αν όλες οι σχολές κάνουν εγγραφές μόνο Πρώτη περίοδο και τρίτη αλλά όσες σχολές εχω έρθει σε επαφή αυτό κάνουν, οπότε ενημερωθήτε απο την σχολή που βρήκατε για το πότε γίνεται να εισαχθήτε στον κύκλο μαθημάτων. Δεν είναι απαραίτητο να ξεκινήσει κανείς απο την αρχή του έτος αλλά και ούτε μόνο απο την μέση της χρονιάς γιατι μπορεί να υπάρχει τρόπος να ξεκινήσει κάποια άλλη περίοδο. Αυτά σε συννενόηση με την σχολή που βρήκε κάποιος, γιατι ανάλογα πότε ξεκινάει κάποιος βγαίνει και η βίζα και πρέπει να έρθει και εδώ.
                            Για σπίτι, διαμονή, υπάρχουν και on campus σε ορισμένα εκπαιδευτικά ιρδύματα αλλά δεν είναι δωρεάν. Απλά είναι πιο φτηνά και κοντά στην σχολή.
                            Off campus είναι οτι βρείτε μόνοι σας απο τα μεσιτικά γραφεία και τα ανάλογα site όπως τα 2 μαγελύτερα εδώ: realestate.com.au και domain.com.au
                            Προσοχή στα νταραβέρια για το σπίτι. Υπάρχει είδος απάτης που έχουμε μάθει οτι γίνεται και το έχουμε γράψει στο σχετικό post.
                            Επίσης εδώ τα μεσιτικά γραφεία δεν είναι όπως στην πατρίδα που κάθε πρώην άσχετος γίνεται νυν ειδικός στην κτηματαγορά και στα μεσιτικά. Εδώ είναι επαγγελματίες που περνάνε εξετάσεις, ελέγχονται παρακολουθούνται και εργάζονται σε μια βαριά βιομηχανία για την αγορά της Αυστραλίας. Δεν ισχύει το σιγά μην παω σε μεσίτη που λέμε στην πατρίδα. Εδώ χωρίς τον μεσίτη δεν γίνεται σχεδόν τίποτα. Φυσικά δεν απαγορεύεται να κάνει μόνος του κάποιος διαχείριση της περιουσίας του και να ενοικιάζει κάτι, ούτε κάποιος να βρεί μόνος του κάτι για ενοικίαση ή αγορά. Απλά είναι η μειοψηφία και δεν συνηθίζεται.
                            Υπομονή και επιμονή patriotes.

                            Comment


                              #15
                              Εγω ξαναρωταω, πόση διάρκεια εχει η student visa?
                              Είναι πολλές οι 622 μέρες;

                              Comment

                              Working...
                              X