Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τις σπουδές στην Αυστραλία (H Student visa ΔΕΝ είναι visa Mετανάστευσης)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by george lucas View Post
    australian να κανω αλλη μια ερωτηση ασχετη με τις υπολοιπες....ξερεις εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης απο ελληνικο πανεπιστημιο σε αντιστοιχο της αυστραλιας?και εαν δεν γνωρισεις που πρεπει να απευθυνθω?στην πρεσβεια?
    Δεν γνωρίζω ,ρώτησέ το στην πρεσβεία πιθανά να σε διαφωτίσουν
    ρίξε και μια ματιά εδώ

    Comment


      #47
      Originally posted by μητσοσ View Post
      Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος μεταναστευτικός πράκτορας στην θεσσαλονικη που να ξερει τη γινεται με αυστραλια?
      Εαν δείς στην ιστοσελίδα της Migration Agent Refistration Authority (MARA) στην σελίδα:
      www.mara.gov.au έχει εργαλείο αναζήτησης με το οποίο αναζητάς μεταναστευτικούς πράκτορες, ανα χώρα, ονοματεπώνυμο κ.τ.λ.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #48
        Γνωρίζει κάποιος να μας πει εάν κάποιος πάει με φοιτητική βίζα για μαθήματα αγγλικών η βίζα είναι μόνο για τρεις μήνες??? Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τις σχολές αυτές??Στοιχίζουν πολύ???μπορώ να αλλάξω βίζα μετά το πέρας των σπουδών?και κατα πόσο είναι εύκολο αυτό???
        Βοηθήστε πατριώτες!!!!
        Ευχαριστώ εκ τω ν προτέρων

        Comment


          #49
          Originally posted by vickoula View Post
          Γνωρίζει κάποιος να μας πει εάν κάποιος πάει με φοιτητική βίζα για μαθήματα αγγλικών η βίζα είναι μόνο για τρεις μήνες??? Πού μπορώ να βρω πληροφορίες για τις σχολές αυτές??Στοιχίζουν πολύ???μπορώ να αλλάξω βίζα μετά το πέρας των σπουδών?και κατα πόσο είναι εύκολο αυτό???
          Βοηθήστε πατριώτες!!!!
          Ευχαριστώ εκ τω ν προτέρων

          Καλησπέρα,

          Σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία είχε γίνει ένα σεμινάριο στην Αθήνα στις 11-10-11 από ένα κολέγιο της Μελβούρνης,το οποίο και παρακολούθησα.Ο υπεύθυνος του κολεγίου μας ενημέρωσε για τον τρόπο που μπορεί να πάει κάποιος στην Αυστραλία χωρίς να έχει κάποιον συγγενή πρώτου βαθμού.Για να μην μακρυγορώ ο πιο σίγουρος κ ασφαλής τρόπος είναι με φοιτητική βίζα.Μιλώντας προσωπικά για μένα,για αρχή θα πρέπει να παρακολουθήσω περίπου για ένα 6μηνο μαθήματα αγγλικής γλώσσας στο συγκεκριμένο κολέγιο και στη συνέχεια να επιλέξω είτε να ακολουθήσω την ειδικότητα μου(που υπάρχει στη skilled list) είτε να ακολουθήσω κάποια άλλη ειδικότητα(διάρκειας 2 χρόνων).Ακολουθώντας την 2η επιλογή θα έχω ένα 2ο πτυχίο και κλείνοντας πια 2,5 χρόνια στην Μελβούρνη θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση για τη βίζα μόνιμου κατοίκου.Θεωρώ λοιπόν προτιμότερο να σπουδάσω εκεί,έτσι ώστε να έχω στα χέρια μου ένα πτυχίο από κολέγιο της Αυστραλίας παρά να πάω με το πτυχίο της Ελλάδας κ να ψάξω για εργασία(αφού απ'όσο ξέρω προτιμάνε πρώτα τους Αυστραλούς).
          Σκέφτομαι να φύγω αρχές Ιανουαρίου μιας κ τα μαθήματα στο κολέγιο ξεκινάνε αρχές Φεβρουαρίου..Από την ενημέρωση που έχω θα πρέπει να κάνω όλη τη διαδικασία(ηλεκτρονική αίτηση στο κολέγιο,αίτηση για φοιτ.βίζα,ασφάλεια υγείας κ.λ.π.)από Ελλάδα έτσι ώστε να είναι όλα έτοιμα προτού φύγω.Πιστεύω λοιπόν ότι ο τρόπος που περιέγραψα παραπάνω είναι πιο οργανωμένος απ το να πάω με τουριστική βίζα και να αρχίζω να ψάχνομαι εκεί.
          Επλίζω να σου έλυσα όλες τις απορίες....

          Comment


            #50
            Συμφωνώ...άν όμως κάποιος δεν μπορεί να συνεχίσει μετά το κολέγιο απο θέμα σπουδών τι γίνεται ??μπορεί απλά να δουλεύει εκει???Και πόσο στοιχίζει η εκμάθηση σ αυτό το κολέγιο????

            Comment


              #51
              η student visa ληγει ενα μηνα μετα το περας των μαθηματων. Μπορεις να κανεις αιτηση για αλλου τυπου visa η να συνεχισεις σε ανωτερο επιπεδο σπουδων.


              ακολουθα τα links και θα βρεις οτι ζητας.

              Comment


                #52
                Αναρτηθηκε και στο immi.gov.au για οσους ισως μπορει να γλιτωσουν το IELTS

                Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.

                Comment


                  #53
                  Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...
                  Έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας και σκέφτομαι για το ενδεχόμενο να ξεκινήσω σπουδές εκεί. Δεν έχω τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο καθώς μόλις τελείωσα το σχολείο.
                  Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι θα μετρήσει στην αίτηση μου καθώς έχω την υπηκοότητα της χώρας αλλά έχω τελειώσει σχολείο στην Ελλάδα. Από όσο έχω ψάξει σε διάφορα sites θα θεωρούμαι ως local student κι όχι ως international student. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω λιγότερα δίδακτρα?? Θα πρέπει να δώσω κάποιου είδους εξετάσεις? Μετράει ο βαθμός των πανελληνίων?? Συγγνώμη εαν έχει ξαναειπωθεί, έψαξα κάποια θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι...Σας ευχαριστώ.

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by GreekAus7 View Post
                    Καλησπέρα σας, είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...
                    Έχω την υπηκοότητα της Αυστραλίας και σκέφτομαι για το ενδεχόμενο να ξεκινήσω σπουδές εκεί. Δεν έχω τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο καθώς μόλις τελείωσα το σχολείο.
                    Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι θα μετρήσει στην αίτηση μου καθώς έχω την υπηκοότητα της χώρας αλλά έχω τελειώσει σχολείο στην Ελλάδα. Από όσο έχω ψάξει σε διάφορα sites θα θεωρούμαι ως local student κι όχι ως international student. Αυτό σημαίνει πως θα πληρώσω λιγότερα δίδακτρα?? Θα πρέπει να δώσω κάποιου είδους εξετάσεις? Μετράει ο βαθμός των πανελληνίων?? Συγγνώμη εαν έχει ξαναειπωθεί, έψαξα κάποια θέματα αλλά δεν βρήκα κάτι...Σας ευχαριστώ.
                    Το πως δικιαστε βοήθεια αυτό είναι σίγουρο... να παρεις τηλ στην πρεσβεια θα σου πουν η οταν φθασεις αυστραλια πας sto centerlink

                    Comment


                      #55
                      @ GreekAus7:

                      Εφόσον έχεις την υπηκοότητα μπορείς να πας Αυστραλία όποτε εσύ θέλεις. Για να φοιτήσεις σε κάποιο πανεπιστήμιο εκεί θα χρειαστείς να τους αποδείξεις ότι γνωρίζεις αγγλικά. Αυτό γίνεται κυρίως με το IELTS ή και ίσως με κάποιο άλλο certificate. Άλλες εξετάσεις πλην αγγλικών δεν νομίζω να χρειάζεται. Χρειάζεσαι φυσικά αναλυτική βαθμολογία του απολυτηρίου σου (higher school certificate ή HSC στην Αυστραλία), το οποίο θα πρέπει να το μεταφράσεις στα αγγλικά. Βέβαια καλό είναι να κοιτάξεις και από μόνος σου τις πληροφορίες που υπάρχουν στα sites των πανεπιστημίων. Φυσικά μπορείς να επικοινωνήσεις και με τα ίδια τα πανεπιστήμια, τα οποία σε ενδιαφέρουν. Για τα δίδακτρα τέλος και μόνο για τους Αυστραλούς πολίτες υπάρχει η επιλογή να τα πληρώσεις αργότερα. Πιο συγκεκριμένα, υπάρχει το HELP scheme πρώην HECS. Το κράτος αναλαμβάνει να πληρώσει για εσένα τα δίδακτρα και εσύ τα ξεχρεώνεις αργότερα εφόσον βρεις εργασία στην Αυστραλία και μέσω της φορολογίας. Φυσικά υπάρχουν και φοιτητικά επιδόματα από το AUSTUDY ανάλογα του ύψους του εισοδήματος της οικογένειας σου (υπόψην τα εκκαθαριστικά σημειώματα της οικογένειας σου πρέπει να είναι μεταφρασμένα - τα μεταφράζεις στην Αυστραλία σε μεταφραστικά κέντρα του υπουργείου μετανάστευσης - δεν υπάρχει, αν ισχύει ακόμα, κόστος για φοιτητές).

                      Κάτι που ξέχασα είναι ότι πρέπει να κάνεις τώρα τις ενέργειες σου επειδή τα πανεπιστήμια εκεί ξεκινάνε τον Φεβρουάριο οπότε η επιλογή φοιτητών έχει ήδη ξεκινήσει...

                      Ελπίζω να σε βοήθησα για αρχή.

                      Comment


                        #56
                        Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
                        Pan_k7 με βοήθησες πολύ. Εαν πληρώσει το κράτος τα δίδακτρα για εμένα το ποσό που θα τους ξεπληρώσω θα είναι μεγαλύτερο;;
                        Έχω το proficiency του Michigan αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα μετρήσει για εκεί...Τα IELTS τα δίνω στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία;;
                        Όσο για το θέμα της βιασύνης, δε βιάζομαι ιδιαίτερα καθώς το θέμα με ενδιαφέρει για τον επόμενο φεβρουάριο...

                        Comment


                          #57
                          Το δάνειο είναι άτοκο και προσαυξάνεται σύμφωνα με τον πληθωρισμό ετησίως, ήτοι σχεδόν μηδενική αύξηση. Το IELTS το δίνεις όπου να'ναι. Εγώ προσωπικά το είχα δώσει στο Σίδνεϋ...

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by GreekAus7 View Post
                            Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
                            Pan_k7 με βοήθησες πολύ. Εαν πληρώσει το κράτος τα δίδακτρα για εμένα το ποσό που θα τους ξεπληρώσω θα είναι μεγαλύτερο;;
                            Έχω το proficiency του Michigan αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα μετρήσει για εκεί...Τα IELTS τα δίνω στην Ελλάδα ή στην Αυστραλία;;
                            Όσο για το θέμα της βιασύνης, δε βιάζομαι ιδιαίτερα καθώς το θέμα με ενδιαφέρει για τον επόμενο φεβρουάριο...
                            στην ουσία σου δίνουν δάνειο άτοκο και ξεκινάς να το ξεπληρώνεις όταν αρχίσεις να παίρνεις από κάποιο εισόδημά και πάνω το χρόνο.
                            Σου δίνουν και βοήθεια για ενοίκιο και επίδομα ανεργιας για
                            το ξεκινημα σου.

                            Comment


                              #59
                              Καλά η βοήθεια σας είναι κάτι παραπάνω απο πολύτιμη....σας ευχαριστώ...Το επόμενο βήμα είναι να στείλω e-mail στα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν για να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα. Πάντως εσείς θα το προτείνατε για κάποιον να αρχίσει τις σπουδές του εκεί;;...Διότι εντάξει έχω συγγενείς εκεί που μπορούν να βοηθήσουν αλλά είναι κάπως να αφήνεις πίσω σου οικογένεια και φίλους και να πηγαίνεις τόσο μακρυά.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by GreekAus7 View Post
                                Καλά η βοήθεια σας είναι κάτι παραπάνω απο πολύτιμη....σας ευχαριστώ...Το επόμενο βήμα είναι να στείλω e-mail στα πανεπιστήμια που με ενδιαφέρουν για να ρωτήσω και κάποια άλλα πράγματα. Πάντως εσείς θα το προτείνατε για κάποιον να αρχίσει τις σπουδές του εκεί;;...Διότι εντάξει έχω συγγενείς εκεί που μπορούν να βοηθήσουν αλλά είναι κάπως να αφήνεις πίσω σου οικογένεια και φίλους και να πηγαίνεις τόσο μακρυά.
                                Είναι πολύ δύσκολα να αφήνεις οικογένεια πίσω, αλλα αν ειναι να φύγεις να σπουδασεις που καλυτερα απο την χωρα που κρατας υπηκοότητα και τα πανεπιστημια ειναι σιγουρα καλυτερα απο τα δικα μας εδω.

                                Comment

                                Working...
                                X