Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στην Κυπρο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    είναι όντως κλειστή κοινωνία και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην εξεύρεση ατόμων για παρέα, βέβαια υπάρχουν πολλοί Έλληνες εκεί οπότε το πρόβλημα λύνετε κάποια στιγμή. Το να είσαι νομοταγής και να πληρώνεις τους φόρους σου δεν λέει κάτι. Οι φόροι είναι αμελητέοι και ούτε οι ίδιοι τους πληρώνουν ούτως ή άλλως. Στην Κύπρο υπάρχει μερίδα ανθρώπων που δεν συμπαθούν καθόλου τους Έλληνες, μας θεωρούν υπεύθυνους για την εισβολή και για τα προβλήματα της οικονομίας τους και υπάρχει και μερίδα που θεωρούν την Κύπρο κομμάτι της Ελλάδας. Άρα είναι που θα πέσεις. Σαν νοοτροπία ανθρώπων είναι όμως διαφορετική από την ελληνική.
    Η οικονομία όντως έχει ανακάμψει αρκετά και μάλιστα έχει γίνει άρση των capital control αλλά ακόμα οι χαμένες θέσεις εργασίας και οι μισθοί δεν έχουν αποκατασταθεί οπότε δύσκολα να βρεις τώρα εργασία και μάλιστα καλά αμειβόμενη. Επίσης το κόστος ζωής είναι μεγαλύτερο στην Κύπρο.
    Η οικονομία της Κύπρου στηρίζετε σε δύο κλάδους τον τουρισμό και στα χρηματοπιστωτικά. Η Κύπρος έχει το αγγλικό οικονομικό σύστημα το οποίο εξυπηρετεί τις επενδύσεις, έχει ευρώ και χαμηλή φορολογία , έτσι κατάφερε να προσελκύσει μεγάλα κεφάλαια. Με το κλείσιμο της Λαϊκής τράπεζας και το bail in στην Κύπρου, πέρα από τα χρήματα που χαθήκαν κλονίστηκε σοβαρά η εμπιστοσύνη των επενδυτών, όπως καταλαβαίνεις δεν υπάρχουν πια ξένοι επενδυτές διατεθειμένοι να μεταφέρουν τα χρήματα τους στην Κύπρο.
    Οι αγγελίες για θέσεις που λαμβάνεις δεν είναι πάντα υπαρκτές και σε αυτό έχουν αντιγράψει τους Εγγλέζους. Τα διάφορα γραφεία δημιουργούν διάφορες αγγελίες απλά και μόνο για να μαζεύουν βιογραφικά τα οποία χρησιμοποιούν στην συνέχεια για την εξεύρεση δικών τους πελατών.
    Αν κάποια θέση βέβαια σε ενδιαφέρη να στείλεις βιογραφικό δεν χάνεις κάτι απλά μην έχεις υψηλές προσδοκίες.

    Comment


      #17
      Το γεγονός ότι είναι κλειστή κοινωνία δεν με ενοχλεί και τόσο μιας κι εγώ γεννήθηκα, μεγάλωσα και ζω στην επαρχία... σε μια πόλη των 50-60.000 ατόμων. Απλά το μόνο που ζητώ είναι μια δουλειά, όχι για να βγάζω πολλά χρήματα αλλά για να μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς και όντας οικονομικά ανεξάρτητος να φτιάξω τη ζωή μου. Εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα είναι δύσκολα και μάλιστα στην επαρχία δεν υπάρχουν δουλειές παρά το χαμηλό κόστος ζωής (σε σχέση με Αθήνα και Θεσσαλονίκη). Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

      Comment


        #18
        Γεια σε όλους, έχω βρει δουλεια στην Κύπρο (Λευκωσια) αλλα ψάχνω για κάποιον (κατά προτίμηση κυρία) που θα θέλει να παει ή είναι ήδη εκει για να φροντίζει την 13 χρονη κόρη μου όσο λείπω Δεν είναι σε ηλικια που χρειάζεται μεγαλη φροντίδα αλλά σίγουρα χρειάζομαι καποιον έμπιστο ανθρωπο.
        Ευχαριστω

        Comment


          #19
          Theo καλημέρα νομίζω πως έχεις κάποιο δίκιο Το περίεργο είναι πως όσοι ζουν εξωτερικό βλέπουν πολλα αρνητικά και όσοι ζουν Ελλάδα σκέφτονται να φύγουν. Εχω βρει καλή δουλεια και θα φύγω αλλα θα χρειαζομαι καποιο εμπιστο ανθρωπο για την κορη μου (13 χρονο) να της κανει παρεα. Μήπως μπορειτε να βοηθήσετε?
          Ευχαριστω

          Comment


            #20
            Καλησπέρα Ρούλα και συγχαρητήρια για τη δουλειά που βρήκες (τυχερή!) . Πώς βρήκες δουλειά, μέσω διαδικτύου ή γνωστού; Ψάχνεις άτομο να προσέχει την κόρη σου ή να παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα;

            Comment

            Working...
            X