Announcement

Collapse
No announcement yet.

Παιδικός σταΘμός

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Καλημέρα και απο μένα. Ήθελα να ρωτησω το εξης. Έχω μια κόρη 12 μηνών μπορεί να παει σε παιδικό σταθμό ώστε να μπορω να δουλεψω και αν ναι ποσο κοστίζει; σε περιπτωση που αρρωστήσει και πρεπει να μείνω μαζί της θα μπορω νομικά να λειψω απο την δουλεια μου;

    Comment


      #17
      ntina, επειδή τα ψάχνω κι εγώ μιας και για αρχή θα πάω μόνο εγώ με τη μικρή μου που είναι 4,5 χρονών, και δε θα μπορεί κάποιος να τη φροντίζει στο σπίτι όταν δε θα μπορεί να πάει στο kindergarten, δικαιούμαστε άδεια 10 ημερών το χρόνο για τις περιπτώσεις που το παιδί είναι άρρωστο. Αν μεγαλώνεις μόνη σου το παιδί, οι μέρες είναι 20 (άσχετες από την κανονική άδεια), είναι οι μέρες που μπορείς να πάρεις για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Αυτές οι μέρες (10) είναι ανά γονέα, αν είναι και οι δύο, δικαιούνται ο καθένας για κάθε παιδί 10 (υπάρχει όμως ανώτατο 25 ημέρες). Νομίζω ότι αν δεν είναι ο σύζυγος στη Γερμανία μπαίνουμε κατηγορία Alleinerziehend (ότι μεγαλώνουμε μόνες τα παιδιά) οπότε οι μέρες είναι 20.

      Για παιδιά μέχρι 3 ετών υπάρχει το Kinderkrippe, μετά τα 3 Kindergarten. Το κόστος διαφέρει αλλά νομίζω αυτά που αναφέρει πιο πάνω το μέλος balance είναι στο περίπου αν και στην kinderkrippe γενικά είναι πιο πολλά τα χρήματα από το kindergarten. Ανάλογα με το εισόδημα υπάρχει και μείωση στο ποσό.

      Ας με διορθώσει-συμπληρώσει κάποιος που τα ξέρει καλύτερα, εγώ είμαι ακόμη Ελλάδα κι αυτά τα διάβασα δεν τα γνωρίζω από εμπειρία...

      Comment


        #18
        Εμείς ξεκινάμε kindergarten την άλλη εβδομάδα. Είχαμε κάνει αιτήσεις και ήμασταν στη λίστα αναμονής από τον Σεπτέμβρη, όμως μας ειδοποίησαν ότι βρήκαν θέσεις στον ίδιο παιδικό και για τα 2 μου παιδάκια (3 και 4,5χρονών). Το κόστος μας είπαν ότι είναι μηδέν γιατί δουλεύει μόνο ο σύζυγος και είναι με χαμηλό εισόδημα! Ανάλογα με το εισόδημα πληρώνεις και τον παιδικό...Αυτό με τις μέρες άδειας δεν το είχα διαβάσει πουθενά, γιατί είχα άγχος αν αρρωσταίνουν τι θα κάνω αφού ο άντρας μου δεν μπορεί να λείψει καθόλου από τη δουλειά και θέλω να βρω κι εγώ δουλειά άμεσα...οπότε μια χαρά! Ήμουν σίγουρη ότι θα υπήρχε μία λύση πάντως γιατί το κράτος έχει προβλέψει τα πάντα για τους γονείς και τα παιδιά!!! Συνέχεια μένω έκπληκτη και είμαι ακόμη στην αρχή!!!

        Comment


          #19
          Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια ηταν κατατοπιστικες

          Comment


            #20
            Ενδιαφέρομαι και εγώ για το θέμα.. Έστω ότι φτάνουμε Γερμανία 1η Οκτωβρίου. Θα μένουμε στο Lauf στην Νυρεμβέργη. Την επόμενη δηλωνομαστε. Από εκεί και πέρα τι διαδικασία κάνω για να γράψω την κόρη μου 4.5ετων? 2η ερώτηση :μαθαίνω πως το κόστος πάει ανάλογα με το εισόδημα. Οκ. Άρα με το περσινό που λέει το εκκαθαριστικο μας σωστά?
            Αν δεν σου αρέσει εκεί που είσαι, κουνησου. Δεν είσαι δέντρο.

            Comment


              #21
              Originally posted by Tenia Piperh View Post
              Ενδιαφέρομαι και εγώ για το θέμα.. Έστω ότι φτάνουμε Γερμανία 1η Οκτωβρίου. Θα μένουμε στο Lauf στην Νυρεμβέργη. Την επόμενη δηλωνομαστε. Από εκεί και πέρα τι διαδικασία κάνω για να γράψω την κόρη μου 4.5ετων? 2η ερώτηση :μαθαίνω πως το κόστος πάει ανάλογα με το εισόδημα. Οκ. Άρα με το περσινό που λέει το εκκαθαριστικο μας σωστά?
              Καλή ευκολία και καλή διαμονή! Σχετικά με τον παιδικό (kindergarten) θα κάνετε μία αίτηση στον πιο κοντινό σας ή σε σε όσους είναι κοντά σας. Εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση άμεσα τότε θα κάνουν από μόνοι τους οι παιδικοί αίτημα στον δήμο σας για να αναζητήσουν θέση. Δεν κάνετε κάτι άλλο εσείς, απλά περιμένετε...τα δικά μας τα πήραν σε 2 μήνες, άλλα παιδιά αμέσως, εξαρτάται από την περιοχή. Μόλις βρεθεί θέση σας στέλνουν ειδοποίηση ταχυδρομικώς στο σπίτι.
              Σχετικά με το κόστος δεν έχει καμιά σχέση με τα εισοδήματα της Ελλάδας εάν αυτό εννοείς....υπολογίζουν τον μισθό που παίρνετε εδώ τώρα σε ετήσια βάση και το βγάζουν. Εμείς πάντως πληρώνουμε 16,00€ το μήνα και για τα 2 παιδιά, με ετήσιο εισόδημα κάτω από 12.000€. Εγώ έχω mini job αλλά δεν την υπολογίζουν από όσο κατάλαβα...

              Εύχομαι όλα καλά να σας πάνε! Εμείς 1 χρόνο μετά νοιώθουμε μεγάλη ανακούφιση που φύγαμε από Ελλάδα και φτιάχνουμε τη ζωή μας εδώ. Ειδικά για τα παιδιά είναι τέλεια!

              Comment


                #22
                Originally posted by xainti View Post
                Καλή ευκολία και καλή διαμονή! Σχετικά με τον παιδικό (kindergarten) θα κάνετε μία αίτηση στον πιο κοντινό σας ή σε σε όσους είναι κοντά σας. Εάν δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση άμεσα τότε θα κάνουν από μόνοι τους οι παιδικοί αίτημα στον δήμο σας για να αναζητήσουν θέση. Δεν κάνετε κάτι άλλο εσείς, απλά περιμένετε...τα δικά μας τα πήραν σε 2 μήνες, άλλα παιδιά αμέσως, εξαρτάται από την περιοχή. Μόλις βρεθεί θέση σας στέλνουν ειδοποίηση ταχυδρομικώς στο σπίτι.
                Σχετικά με το κόστος δεν έχει καμιά σχέση με τα εισοδήματα της Ελλάδας εάν αυτό εννοείς....υπολογίζουν τον μισθό που παίρνετε εδώ τώρα σε ετήσια βάση και το βγάζουν. Εμείς πάντως πληρώνουμε 16,00€ το μήνα και για τα 2 παιδιά, με ετήσιο εισόδημα κάτω από 12.000€. Εγώ έχω mini job αλλά δεν την υπολογίζουν από όσο κατάλαβα...

                Εύχομαι όλα καλά να σας πάνε! Εμείς 1 χρόνο μετά νοιώθουμε μεγάλη ανακούφιση που φύγαμε από Ελλάδα και φτιάχνουμε τη ζωή μας εδώ. Ειδικά για τα παιδιά είναι τέλεια!
                Ευχαριστώ για όλα..
                Αν δεν σου αρέσει εκεί που είσαι, κουνησου. Δεν είσαι δέντρο.

                Comment

                Working...
                X