Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με το IELTS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    Originally posted by karpouzis View Post
    na se rotiso alkioni.an tin proti fora pou doso pes oti vgazo ena 6 geniko .meta prepei m perimeno 3 mines an thelo n ksanadoso?gia kalitero vathmo ennoeite.esy apoti katalaveno dineis 3(?) fora giati theleis megalitero vathmo?
    μπορεις να δίνεις κάθε 15 μέρες εαν θέλεις και αν αντέχεις οικονομικά, δεν υπάρχει οδηγία που να ζητάει χρονικό διάστημα ανάμεσα στις εξετάσεις. μπορείς να δώσεις όποτε και όσες φορές θέλεις. επαναλαμβάνω πως με μετρια αγγλικά ένα 6.5 μέσο όρο μπορείται να το πετύχετε. εγω ξαναδίνω διότι χρειάζομαι να έχω 7 το λιγότερο σε κάθε μια ενότητα!
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      #62
      Originally posted by alkioni View Post
      Νικόλα επαναλαμβάνω, λόγω της εμπειρίας που έχω, δύο φορές μέχρι τώρα και πάω για την τρίτη, λέω το εξής¨¨ εαν κάποιος έχει στόχο το 6 ή το 6.5 αντε και 7 σαν μέσο όρο, είναι εύκολο να το πάρει, εαν όμως έχεις στόχο το 7 σε κάθε μία ενότητα τότε το πράγμα αλλάζει, διότι είναι ευκολο να εχεις 7 στο listening, reading, αλλά το writing kai speaking είναι δύσκολο, διότι πρέπει να πιάσεις το άριστα και στην προκειμένη περίπτωση το άριστα είναι το 7. μιλώντας με εξετάστρια του συγκεκριμενου πτυχίου μου είπε πως δεν βαθμολογούνε πάνω απο 7 σε έλληνα που δεν έχει ζήσει χρόνια σε αγγλόφωνη χώρα. οπότε πάρτε κουράγιο όσοι ο στόχος σας είναι το 6.5 μέσο όρο. αυτή η βαθμολογία είναι κατορθωτή απο την πρώτη φορά. άντε να΄στε καλά.
      Alkioni, πολύτιμα αυτά που γράφεις. Το writing και το speaking είναι αυτά που πρέπει να εστιάσω και εγώ στον 1,5 μήνα που μου απομένει μέχρι να δώσω το πτυχίο. Πρέπει να πιάσω 6 σε όλα.

      leyteris77, ευχαριστώ για τα βοηθήματα.

      Καλή επιτυχία σε όλους παιδιά.

      Comment


        #63
        η διαδικασια στο listening πως ειναι ακριβως; μπορεις να ακουσεις επαναληψη ; η ακους μια φορα και τελος ;
        οποιος μπορει και εχει ορεξη ας περιγραψει λιγο την διαδικασια συνολικα με λεπτομερειες για εμας που δεν εχουμε περασει ποτε απο εξετασεις ξενης γλωσσας ....

        Comment


          #64
          Originally posted by dimis35 View Post
          η διαδικασια στο listening πως ειναι ακριβως; μπορεις να ακουσεις επαναληψη ; η ακους μια φορα και τελος ;
          οποιος μπορει και εχει ορεξη ας περιγραψει λιγο την διαδικασια συνολικα με λεπτομερειες για εμας που δεν εχουμε περασει ποτε απο εξετασεις ξενης γλωσσας ....
          Ξεκίνα το διαβασμα από εδώ ή από εδώ ή από εδώ και φυσικά ΕΔΩ σε ότι αφορά ειδικά την ερώτησή σου. Νομίζω ότι δεν έχει νόημα να αντιγράψουμε το περιεχόμενο από τις παραπανω ιστοσελίδες και να το κάνουμε επικόληση εδώ, ε?
          Υ.Γ. Ναι ότι ακούς sto listening είναι μια και έξω!

          Comment


            #65
            Απο 5 Νοεμβριου αναγνωριζεται απο το DIAC το CAE (Cambridge Advanced English) για φοιτητικες βιζες, αρκει να μην εχουν περασει 2 χρονια....

            Περισσοτερα εδω: http://cambridge-english-advanced.ca...ying-australia

            και εδω η αντιστοιχια των βαθμων IELTS/CAE: http://cambridge-english-advanced.ca...2014-10-11.pdf

            Επισης εταιριες και ινστιτουτα στην Αυστραλια που δεχονται Lower (FCE)!!: http://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php

            και Proficiency...: http://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php

            Comment


              #66
              Originally posted by nunki View Post
              Απο 5 Νοεμβριου αναγνωριζεται απο το DIAC το CAE (Cambridge Advanced English) για φοιτητικες βιζες, αρκει να μην εχουν περασει 2 χρονια....

              Περισσοτερα εδω: http://cambridge-english-advanced.ca...ying-australia

              και εδω η αντιστοιχια των βαθμων IELTS/CAE: http://cambridge-english-advanced.ca...2014-10-11.pdf

              Επισης εταιριες και ινστιτουτα στην Αυστραλια που δεχονται Lower (FCE)!!: http://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php

              και Proficiency...: http://www.cambridgeesol.org/institutions/results.php
              nunki... η πληροφορία που παρέθεσες αφορά μόνο students και visa για σπουδές, σωστά?

              Comment


                #67
                Σωστα... Το διευκρινιζω στο αρχικο μηνυμα, για φοιτητικες βιζες αλλα περιεχει και εταιριες που δεχονται προσωπικο με proficiency ή lower μονο!! Αυτα ειναι τα δυο τελευταια links.

                Ξεκινηστε απο εδω καλυτερα: http://www.cambridgeesol.org/institutions/search.php

                Comment


                  #68
                  Τα παραθετω ακριβως οπως τα γραφουν:


                  Australia First Certificate in English (FCE)

                  --------------------------------------------------------------------------------

                  FCE, set at B2 of the Council of Europe's Common European Framework of Reference for Languages, is recognised by more than a thousand educational organisations, employers, ministries, government bodies, and professional organisations throughout the world as an upper intermediate level examination, which demonstrates the ability to deal confidently with a range of written and spoken communications.

                  Holders of FCE will have a level of English suitable to cope with writing simple reports and give clear presentations on a familiar topic.

                  Top international companies such as Volvo, KPMG, Siemens, Shell, Roche & PricewaterhouseCoopers all have employees who have taken the FCE exam.

                  Listed below are some examples of organisations which have used FCE as an indication of an individuals English language proficiency.





                  Australia Certificate of Proficiency in English (CPE)

                  --------------------------------------------------------------------------------

                  CPE, set at C2 of the Council of Europe's Common European Framework of Reference for Languages, is recognised by more than a thousand educational organisations, employers, ministries, government bodies and professional organisations throughout the world as demonstrating that a learner is approaching a standard of English similar to that of an educated native speaker.

                  Holders of CPE will have a level of English suitable to participate fully in meetings, write detailed correspondence and reports, read almost as quickly as a native speaker and understand abstract concepts.

                  Top international companies such as Coca-Cola, IBM, Nestlé, Sony, Procter & Gamble & Nokia all have employees who have taken the CPE exam.

                  Listed below are some examples of organisations which have used CPE as an indication of an individuals English language proficiency.

                  Comment


                    #69
                    Υπαρχει καποιο προγραμμα στον υπολογιστη για practice για το IELTS?
                    Sorry αλλα ειμαι λιγο ασχετη με το να ψαχβω προγραμματα..

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by gogita View Post
                      Υπαρχει καποιο προγραμμα στον υπολογιστη για practice για το IELTS?
                      Sorry αλλα ειμαι λιγο ασχετη με το να ψαχβω προγραμματα..
                      Ριξε μια ματια 5 posts πιο πανω. Τα εχει ετοιμα ο Nikos Mech Eng.

                      Comment


                        #71
                        Συνεχίζω το διάβασμα και η ημερομηνία εξέτασης για IELTS ζυγώνει. Έχω ολοκληρώσει πια την μελέτη για κάθε module του τεστ (Listening, Reading, Writing, Speaking) και κάνω καθημερινά practice tests. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω σημειώσει σοβαρή πρόοδο στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου από τότε που ξεκίνησα την προετοιμασία. Όσο κι αν όλα στο σπίτι παίζουν αγγλικά (TV, radio, κλπ) αν δεν έχω κάποιον να μιλάω σε συνεχή βάση αμφισβητώ αν θα καταφέρω να βελτιωθώ αξιοσημείωτα. Πάντως η προσπάθεια είναι συνεχής και επίμονη.... θα δείξει....

                        Comment


                          #72
                          Originally posted by Nikos Mech Eng View Post
                          Συνεχίζω το διάβασμα και η ημερομηνία εξέτασης για IELTS ζυγώνει. Έχω ολοκληρώσει πια την μελέτη για κάθε module του τεστ (Listening, Reading, Writing, Speaking) και κάνω καθημερινά practice tests. Οφείλω να ομολογήσω ότι δεν έχω σημειώσει σοβαρή πρόοδο στην παραγωγή γραπτού και προφορικού λόγου από τότε που ξεκίνησα την προετοιμασία. Όσο κι αν όλα στο σπίτι παίζουν αγγλικά (TV, radio, κλπ) αν δεν έχω κάποιον να μιλάω σε συνεχή βάση αμφισβητώ αν θα καταφέρω να βελτιωθώ αξιοσημείωτα. Πάντως η προσπάθεια είναι συνεχής και επίμονη.... θα δείξει....
                          ΤΕλικα το General h to Academic επελεξες να δωσεις?Ετσι κ αλλιως δεν εχει σημασια ετσι δεν ειναι?Και τα 2 δεν δεχονται αν δεν κανω λαθος?Μιλαω για το Engineers australia κ για την αιτηση 175.Προετοιμαζω την γυναικα μου να δωσει!!!

                          Comment


                            #73
                            Originally posted by Panos2080 View Post
                            ΤΕλικα το General h to Academic επελεξες να δωσεις?Ετσι κ αλλιως δεν εχει σημασια ετσι δεν ειναι?Και τα 2 δεν δεχονται αν δεν κανω λαθος?Μιλαω για το Engineers australia κ για την αιτηση 175.Προετοιμαζω την γυναικα μου να δωσει!!!
                            Όποιο και να δώσει είναι αποδεκτό από τους Engineers Australia. To Academic είναι ελαφρώς πιο δύσκολο στο Reading και Writing αλλά έχει ελαφρώς ευνοικότερη βαθμολόγηγη στο Reading όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post. Η επιλογή έίναι καθαρά προσωπική ανάλογα με το που ο καθένας εκτιμάει ότι έχει καλύτερες πιθανότητες. Για έναν μηχανικό που έχει εμπειρία σε κείμενα και αλληλογραφία σχετικά με τα θέματα του Academic, ή που έχει κάνει ανάλογες σπουδές στο εξωτερικό νομίζω ότι είναι καλύτερη επιλογή. Αν πάλι η γλωσομάθειά σου είναι general τότε επιλέγεις αυτή.

                            Comment


                              #74
                              Είμαι 17 χρονών και τελειώνω το λύκειο...θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται να πάρω κι εγώ αυτό το πτυχίο, επείδη έχω αυστραλίανη υπηκοότητα (αυστραλιανό διαβατήριο)...αν ξέρει κανείς ας απαντήσει σας ευχαριστώ πολύ.

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by nhreas.64@gmail.com View Post
                                Είμαι 17 χρονών και τελειώνω το λύκειο...θα ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται να πάρω κι εγώ αυτό το πτυχίο, επείδη έχω αυστραλίανη υπηκοότητα (αυστραλιανό διαβατήριο)...αν ξέρει κανείς ας απαντήσει σας ευχαριστώ πολύ.
                                Γειά σου nhreas64@gmail...
                                Θα μπορούσες να ολοκληρώσεις την ερώτησή σου (αν και είναι σχεδόν προφανής)? Ρωτάς αν είναι απαραίτητο το IELST για να κάνεις τι? Για να σπουδάσεις στην Αυστραλία? Για να βγάλεις visa? Για να? Πριν την ολοκληρώσεις διάβασε καλά τα options για μετανάστευση που έχουν postαριστεί στο forum και μετά ανάλογα με την επιλογή σου ξαναδιατύπωσε την ερώτησή σου.
                                Καλώς ήρθες!

                                Comment

                                Working...
                                X