Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 200
    Γεια σας παιδια!
    Διάβασα οδηγίες ενός κυρίου που μετέφερε την γάτα του στην Αυστραλια. Μέχρι στιγμής εμείς περάσαμε τα μικροτσίπ ( έχουμε δυο γάτες), κάναμε εμβόλια λύσσας, περιμέναμε 1,5 μήνα και στείλαμε όρος αίματος στο υπουργείο στην Αθηνα. Ήρθαν τα αποτελέσματα. Τωρα τι γινεται; Μετα απο 6 μήνη καραντίνα πρεπει να στείλουμε το δείγμα και στην Αγγλία; Ζητάμε συγγνώμη... Ίσως είχαμε λιγο παλιές πληροφορίες.. Μήπως μπορει να μας βοηθήσει καποιος; Και παρεμπίπτοντος ο Κτηνιατρος μας ( μένουμε Θεσσαλονίκη) δεν εχει ιδέα τι και πως γινεται και μας είπε να ψάξουμε μόνοι μας. Επειδή πο νόμοι αλλάζουν συχνά και δεν θέλει ευθύνες αν γινει κανένα λαθος.((((

εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.

Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stathis23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμεις βρισκόμαστε στην τελική ευθεία, διαδικαστικα περισσοτερο με τα κλουβιά, αποπαρασιτώσεις και χαρτια και σε 20 μερες πετάει.

Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι σχετικα με τα Clinical examinations που γράφει, αυτο εχετε καταλαβει αν καθε φορα που παει το σκυλι στον κτηνίατρο πρεπει να συμπληρώνει και το Clinical examination Και να το υπογράφει ή μονο στις 5 μερες που ειναι να φύγει να το συμπληρώσει στο συγκεκριμένο πεδίο στο διαβατήριο.

Επίσης αυτα που ειναι στο ιμπορτ περμιτ στο τελος, συμληρώνονται παντα απο τον κτηνίατρο του κράτους σωστα ?
    Γειά σου Stathi.. Ίσως να είναι λίγο καθυστερημένα η απάντηση μου... απ' ότι έχω καταλάβει το clinical exam. θα στο συμπληρώσει 5 μέρες πριν φύγει το σκυλί..δηλ. στην τελευταία επίσκεψη στον κτηνίατρο σου... και το άλλο ναι το συμπληρώνει ο κτηνίατρος του κράτους...

Πότε φεύγει εσένα το σκυλάκι σου?

Μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Καλησπέρα! Είμαι νέα στην ομάδα.. πρόκειται να μετακομίσω στην Αυστραλία τον Φλεβάρη του 2018. Θέλω να μεταφέρω μαζί μου την γάτα μου που είναι 5 χρόνων. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία? Κάτι να με συμβουλεύσει? Έχω ενημερωθεί από το site το επίσημο για την καραντινα και το τι ζητάει η χώρα για να δεχτεί το κατοικιδιο. Αλλά οσον αφορά τη μεταφορά οι αεροπορικές δεν αναλαμβάνουν και θα σταλεί ως cargo.... Έχω προβληματιστεί πολύ!

Μεταφορά του σκύλου μου στο Sydney

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Anais Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχετε απορίες μπορείτε να μας ρωτήσετε οτιδήποτε, είμαστε στην διαθεσή σας
    Γεια σας!! Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα αν ο κτηνίατρος σας ειχε ξανακάνει μια τετοια διαδικασία σαν την μεταφορά κατοικιδίου στην Αυστραλια και αν ασχολείτε με αυτο αν θα γινόταν να μου πείτε το ονομα του για να τον συμβουλευτω καθώς ολοι οι κτηνίατροι που εχω επισκεφτευθει δεν γνωρίζουν την διαδικασία.
    Εχει φυγει ολη μου η οικογενεια ηδη για αυστραλια και εγω εχω μεινει πισω λόγω του σκυλιού μου ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωςε για την καραντίνα 180 ημερών και το εξάμηνο μου στο πανεπιστημιο που γράφτηκα εκει ξεκινά τον Μάρτιο υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ειμαι εκει τον Μάρτιο μαζι με το σκυλί μου; (Μολις μου ήρθαν τα αποτελέσματα αίματος για τα αντισώματα της λύσσας και βγήκαν αρνητικά)
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων

@ LeiaThePugPrincess : Το μελος στο οποιο απευθυνατε τις ερωτησεις σας ,εχει να συνδεθεί στο site εδω και 5 χρονια( 2013 ) και το post του ,το οποιο παραθεσατε ,ειναι απο το 2012..
    Σας το αναφερω ,για να γνωριζετε οτι ισως δεν παρετε απαντηση απο το συγκεκριμενο μελος...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 03.11.2018 στις 18:10
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Eευχαριστω πολυ για την ενημέρωση, μηπως γνωρίζεται που θα μπορουσα να απευθυνθω ;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LeiaThePugPrincess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eευχαριστω πολυ για την ενημέρωση, μηπως γνωρίζεται που θα μπορουσα να απευθυνθω ;
    Δεν εχω κανει τετοια διαδικασια.
    Διαβαστε προηγούμενες αναρτησεις ,οπως η παρακατω και θα βοηθηθείτε

http://www.patriotaki.net/showthread...ll=1#post92141
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LeiaThePugPrincess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας!! Θα ηθελα να ρωτησω αρχικα αν ο κτηνίατρος σας ειχε ξανακάνει μια τετοια διαδικασία σαν την μεταφορά κατοικιδίου στην Αυστραλια και αν ασχολείτε με αυτο αν θα γινόταν να μου πείτε το ονομα του για να τον συμβουλευτω καθώς ολοι οι κτηνίατροι που εχω επισκεφτευθει δεν γνωρίζουν την διαδικασία.
    Εχει φυγει ολη μου η οικογενεια ηδη για αυστραλια και εγω εχω μεινει πισω λόγω του σκυλιού μου ο κτηνίατρος δεν με ενημέρωςε για την καραντίνα 180 ημερών και το εξάμηνο μου στο πανεπιστημιο που γράφτηκα εκει ξεκινά τον Μάρτιο υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να ειμαι εκει τον Μάρτιο μαζι με το σκυλί μου; (Μολις μου ήρθαν τα αποτελέσματα αίματος για τα αντισώματα της λύσσας και βγήκαν αρνητικά)
    Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων
    Ο δικός μου την είχε ξανακάνει πριν χρόνια αλλά δεν θυμόταν τίποτα.. άσε που δεν ήξερε αγγλικά και εγώ έπρεπε να του λέω τι να κάνει κάθε φορά.. Η καραντίνα είναι 10 ημέρες... η όλη διαδικασία παίρνει κανένα εξάμηνο πάνω κάτω.. όλα τα βήματα υπάρχουν στην επίσημη σελίδα. Αν χρειάζεσαι κάποια βοήθεια, στείλε μου.

Σελίδα 20 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 10181920

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικά με μεταφορά χρημάτων απο και προς την Αυστραλία
    Από blue_mermaid in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο Μήνυμα: 11.10.2016, 23:11
  2. Φόρμα συμπλήρωσης σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22.10.2015, 11:16
  3. Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στόν Καναδά .
    Από patrioten in forum Μετανάστευση στον Καναδά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28.07.2013, 22:22
  4. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(ΙΙ).
    Από Agoriani in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12.07.2012, 12:51
  5. Σχετικά με την μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία(Ι).
    Από andriana in forum Μεταφορά πραγμάτων απο και προς την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 202
    Τελευταίο Μήνυμα: 20.03.2012, 13:38

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like