Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by margie View Post
    Γειά σας
    θέλω να ρωτήσω το εξής, θέλω να μεταφέρω το σκυλάκι μου Αυστραλία αλλά επειδή ανήκει στη κατηγορία των snap nose (ξέρετε με την πλακουτσωτή μυτούλα) δεν μπορώ να το μεταφέρω σε cargo. Μίλησα με κάποιες αεροπορικές και μου είπαν οτι απαγορεύτε η μεταφορά τους σε cargo(είναι επικύνδινο λόγω του διαφράγματος και των αναπνευστικών προβλημάτων που έχουν αυτές οι ράτσες). Το μόνο που μου πρότειναν είναι να μπεί στη καμπίνα, κάτω απο το κάθισμα, στο ειδικό κλουβάκι και αυτό μόνο αν το συνολικό βάρος είναι μέχρι 9-10κιλά. Το παιδάκι μου όμως είναι απο μόνο του 10κιλα και δεν χωράει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια ανάλογη περίπτωση; Μήπως ξέρετε κάποια ιδιωτική που να αναλαμβάνει ειδικές πτήσεις;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Εχεις σκεφτει να του κανεις διαιτα ή ειναι οκ στα κιλα του?Υπαρχουν τροφες light που ισως βοηθησουν να χασει κανα κιλο και μαζι με το κλουβι του να ειναι 10 κιλα και αν ξεπερναει λιγο ισως το βολεψεις με την εταιρια.

    Comment


      #32
      Μπα, είναι στα κιλά του, αλλά και να χάσει πάλι δε θα χωράει.
      Ευχαριστώ πάντως

      Comment


        #33
        Θέλω μία γνώμη για το πως είναι η καραντίνα που τα βάζουν. Δηλαδή οι γατες σε τι διαστάσεων κλουβί μπαίνουν; Επίσης για 30 μέρες είναι όντως γύρω στα 850 δολλάρια το κόστος της καραντίνας; Περιλαμβάνεται το φαγητό του ζώου;

        επεξεργασία: Άκυρο το θέμα με το κλουβί. Μόλις τα είδα! Είναι αρκετά ευρύχωρα. Anais, πήρατε το γατούλη σας σπίτι;
        Πόσο τελικά χρεώθηκε;

        Επιπλέον, είναι δυνατό να ταξιδέψουμε εμείς και η γάτα μας να ξεκινήσει αφού κλείσει το 5μηνο απο την αιμο-δειγματοληψία μόνη της (εννοω κάποιος να την στείλει αλλα χωρίς να ταξιδέψει μαζί της); Και αν ναι πως;

        Comment


          #34
          Originally posted by charm_quark View Post
          Θέλω μία γνώμη για το πως είναι η καραντίνα που τα βάζουν. Δηλαδή οι γατες σε τι διαστάσεων κλουβί μπαίνουν; Επίσης για 30 μέρες είναι όντως γύρω στα 850 δολλάρια το κόστος της καραντίνας; Περιλαμβάνεται το φαγητό του ζώου;

          επεξεργασία: Άκυρο το θέμα με το κλουβί. Μόλις τα είδα! Είναι αρκετά ευρύχωρα. Anais, πήρατε το γατούλη σας σπίτι;
          Πόσο τελικά χρεώθηκε;

          Επιπλέον, είναι δυνατό να ταξιδέψουμε εμείς και η γάτα μας να ξεκινήσει αφού κλείσει το 5μηνο απο την αιμο-δειγματοληψία μόνη της (εννοω κάποιος να την στείλει αλλα χωρίς να ταξιδέψει μαζί της); Και αν ναι πως;

          Το κόστος της καραντήνας:

          1) LAI in office $120 (μάς το χρεώσανε και δεν κατάλαβα τι είναι αυτό)
          2) lodgment-manual $15
          3) $29 για κάθε μέρα (περιλαμβάνει και φαγητό,αν όμως θέλεις το pet σου να έχει κάποια ειδική δίαιτα τότε το αγοράζεις εσύ)
          4) Recovery of airline handling charge $30
          5) External Parasite Treatment (Frontline) $8.50

          Μπορείς να το στείλες αργότερα, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο Exporter απλά θα είναι διαφορετικός άπο τον Importer. Έτσι και αλλιώς δεν ταξιδέυεις με το pet σου.

          Ο γατούλης μας τον πήραμε και είναι τρισευτυχισμένος στο καινούργιο του σπίτι. Είδικα με την μοκέτα γυρω άπο το σπίτι και τα μεγάλα παράθυρα να κοιτάει άπο έξω. Στήν καραντήνα πέρασε πολύ καλά και δέν 'εμεινε συνέχεια στο σπιτάκι του, τον αφήνανε και μέσα στο cattery να κάνει τις βόλτες του και όλοι οι attendants τον φροντίζανε καταπληκτικά.

          Comment


            #35
            Originally posted by Anais View Post
            Ο γατούλης μας τον πήραμε και είναι τρισευτυχισμένος στο καινούργιο του σπίτι. Είδικα με την μοκέτα γυρω άπο το σπίτι και τα μεγάλα παράθυρα να κοιτάει άπο έξω. Στήν καραντήνα πέρασε πολύ καλά και δέν 'εμεινε συνέχεια στο σπιτάκι του, τον αφήνανε και μέσα στο cattery να κάνει τις βόλτες του και όλοι οι attendants τον φροντίζανε καταπληκτικά.
            Καταρχήν σε χιλιοευχαριστώ για τις πληροφορίες!
            Επίσης για το κουράγιο που μου δίνεις με το ότι ο γατούλης σου είναι πια σπίτι μαζί σας τρισευτυχισμένος.
            Είμαι διχασμένη στο αν πρέπει να πάρω μαζί μου τη γάτα μου (είναι και 15 χρονών αλλα υγιέστατη) ή να την αφήσω στους γονείς μου. Φοβόμουν πολύ την καραντίνα και αν θα την αντέξει η γριά ιδιοτροπια μου...
            Απο τα λεγόμενα σου όμως, με έπεισες ότι μάλλον αυτή θα περνάει καλύτερα απο μένα τον πρώτο μήνα! αχαχαχαχαχα

            Comment


              #36
              Καλησπέρα
              ήθελα να ρωτήσω για να μεταφέρω ένα κουνέλι η διαδικασία είναι η ίδια με τα άλλα ζώα; πόσο περίπου θα με κοστίσει; Θα πρέπει να περάσει ο μήνας της καραντίνας και για το κουνέλι;
              Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
              Ευχαριστώ

              Comment


                #37
                Originally posted by thena View Post
                Καλησπέρα
                ήθελα να ρωτήσω για να μεταφέρω ένα κουνέλι η διαδικασία είναι η ίδια με τα άλλα ζώα; πόσο περίπου θα με κοστίσει; Θα πρέπει να περάσει ο μήνας της καραντίνας και για το κουνέλι;
                Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη
                Ευχαριστώ
                Other Pets - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

                Comment


                  #38
                  Δλδ δε θα πάρουμε μαζί μας το κουνέλι μας;;;;;;;;;;;;

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Anais View Post
                    Το κόστος της καραντήνας:

                    1) LAI in office $120 (μάς το χρεώσανε και δεν κατάλαβα τι είναι αυτό)
                    2) lodgment-manual $15
                    3) $29 για κάθε μέρα (περιλαμβάνει και φαγητό,αν όμως θέλεις το pet σου να έχει κάποια ειδική δίαιτα τότε το αγοράζεις εσύ)
                    4) Recovery of airline handling charge $30
                    5) External Parasite Treatment (Frontline) $8.50

                    Μπορείς να το στείλες αργότερα, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα ο Exporter απλά θα είναι διαφορετικός άπο τον Importer. Έτσι και αλλιώς δεν ταξιδέυεις με το pet σου.

                    Ο γατούλης μας τον πήραμε και είναι τρισευτυχισμένος στο καινούργιο του σπίτι. Είδικα με την μοκέτα γυρω άπο το σπίτι και τα μεγάλα παράθυρα να κοιτάει άπο έξω. Στήν καραντήνα πέρασε πολύ καλά και δέν 'εμεινε συνέχεια στο σπιτάκι του, τον αφήνανε και μέσα στο cattery να κάνει τις βόλτες του και όλοι οι attendants τον φροντίζανε καταπληκτικά.
                    Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by veta View Post
                      Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?
                      Εμείς ταξιδέψαμε με την Singapore airlines , Ο Μαxie δεν ταξίδεψε με τον άντρα μου στο ίδιο αεροπλάνο. Με πια εταιρία ήρθε ο γάτος μου δεν ξέρω καν (μας το κρατάει μυστικο!). Με το που φτάνει ο άντρας μου στο Sydney απλά του είπανε ότι θα έρθει με μία αργότερη πτήση.

                      Comment


                        #41
                        sos!!! οποιος εχει καταφερει να μεταφερει σκυλακι στην αυστραλια παρακαλω να γραψει ολα τα βηματα εδω..χαρτια..εξετασεις.. υπηρεσιες..αιτησεις...κοστος και χρονος επεξεργασιας... νομιζα πως ηταν απλο και φευγω στις 27 ιουνιου για μελβουρνη... ελεγα να εφτιαχνα οτι χρειαζοταν πριν φυγω και να μου το στειλουν μετα απο 5 μηνες ωστε να γλυτωνε το 5 μηνο καραντινα εκει και να κατσει μονο 1 μηνα το ελαχιστο που ζητανε... μεχρι στιγμης εχω παει δειγμα αιματος στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης για αντισωματα της λυσσας και περιμενω τις απαντησεις εντος 20 ημερων... το μονο που ακουω απο παντου ομως ειναι οτι ειναι εως αδυνατο να φυγει για αυστραλια σκυλι απο θεμα γραφειοκρατιας εκτος οτι ειναι δαπανηρο... εως και 3000 μπορει να φτασει το κοστος !!!! ελπιζω καποιος εδω μεσα να εχει μεταφερει το σκυλακι του και να γραψει λεπτομεριες ... ευχαριστω πολυ !!!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Κωνσταντινα Παλ View Post
                          sos!!! οποιος εχει καταφερει να μεταφερει σκυλακι στην αυστραλια παρακαλω να γραψει ολα τα βηματα εδω..χαρτια..εξετασεις.. υπηρεσιες..αιτησεις...κοστος και χρονος επεξεργασιας... νομιζα πως ηταν απλο και φευγω στις 27 ιουνιου για μελβουρνη... ελεγα να εφτιαχνα οτι χρειαζοταν πριν φυγω και να μου το στειλουν μετα απο 5 μηνες ωστε να γλυτωνε το 5 μηνο καραντινα εκει και να κατσει μονο 1 μηνα το ελαχιστο που ζητανε... μεχρι στιγμης εχω παει δειγμα αιματος στο υπουργειο αγροτικης αναπτυξης για αντισωματα της λυσσας και περιμενω τις απαντησεις εντος 20 ημερων... το μονο που ακουω απο παντου ομως ειναι οτι ειναι εως αδυνατο να φυγει για αυστραλια σκυλι απο θεμα γραφειοκρατιας εκτος οτι ειναι δαπανηρο... εως και 3000 μπορει να φτασει το κοστος !!!! ελπιζω καποιος εδω μεσα να εχει μεταφερει το σκυλακι του και να γραψει λεπτομεριες ... ευχαριστω πολυ !!!
                          Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by gogita View Post
                            Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.

                            σ ευχαριστω gogita ..θα κρατησουμε επαφη για οποιαδηποτε εξελιξη... βρισκομαι ακομη επαρχια κι απο δευτερα που θα ειμαι αθηνα θα συνεχισω την ερευνα μου... εχω βρει ενα ατομο στη νομαρχια που ανηκω που αναλαμβανει τη μεταφορα σκυλιων στην αυστραλια και θα ερθω σε επαφη μαζι του απο δευτερα... οποιαδηποτε πληροφορια μαθω θα την κανω post εδω...

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by gogita View Post
                              Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.
                              με το καλο σου ευχομαστε gogita και το συντομοτερο δυνατο...!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by gogita View Post
                                Κωνσταντινα ειμαι κι εγω σχεδον στην ιδια διαδικασια....ειναι αρκετα χρονοβορο και κοστιζει αρκετα.Στη Νομαρχια εμαθα οτι πρεπει να κανουμε επιπλεον εξετασεις εκτος λυσσας και τα ελληνικα εργαστηρια δεν ειναι πιστοποιημενα γι αυτο.Οποτε θα πρεπει να τα στειλουμε εξωτερικο.Ειμαι ηδη Αυστραλια και κανονιζω την κατασταση απο εδω.Στη νομαρχια της περιοχης σου ισως να ξερουν που πρεπει να τα στειλεις αλλα ειναι κατι που πρεπει να τακτοποιησεις μονη σου.Εμενα με ειχε εξυπηρετησει η κυρια Αθανατου(αν δεν κανω λαθος το ονομα) στη νομαρχια ανατολικης Αττικης στην Παλληνη, αν θελεις να την αναζητησεις να σου δωσει πληροφοριες.Κι εμεις το παιδι μας θα το παρουμε σιγουρα εδω οποτε το καθυστερουμε λιγο γιατι ειναι 45 κιλα και κοστιζει αρκετα ακριβα το εισητηριο του.
                                Λοιπον gogita καποια ακρη φαινεται να βρηκα... στη νομαρχια δυτικης αττικης που ανηκω ειναι ο κ Ευθυμιου που αναλαμβανει τη μεταφορα σκυλιων στην αυστραλια.. χρονοβορα διαδικασια... δαπανηρη .... αλλα τουλαχιστον ειναι εφικτη...περιμενω τωρα να παραλαβω τις απαντησεις απο το υπουργειο αναπτυξης για να φτιαξουμε τα πρωτα χαρτια...σε συνεργασια παντα με τη κτηνιατρο μου ζηταμε απο το aqis το permit... 30 μερες πριν το ταξιδι, το οποιο υπολογιζω τον οκτωβρη για να αποφυγουμε την 5μηνη καραντινα, κανει παλι αιμοληψια για τις 5 ασθενειες οι οποιες δεν γινονται ολες εδω .. μου ειπε οτι πρεπει να σταλει αγγλια σε πιστοποιημενο εργαστηριο .. λεπτομεριες γιαυτο οταν μαθω θα ενημερωσω με post εδω.. 2 μερες πριν το ταξιδι παλι στη νομαρχια ολα χαρτια, απαντησεις, αδειες, οτι εχω μαζεψει, ξανα παλι σκαναρισμα στο τσιπακι του( πολυ επιμενουν σαυτο) και τελος κλεινω ραντεβου μ αυτον στο αεροδρομιο 2 ωρες νωριτερα απο την πτηση να βρισκεται εκει ο σκυλος για να κανει τον τελικο ελεγχο και να σφραγισει το κλουβι...αυτα οσο αφορα τα ιατρικα και βεβαιωσεις... η φορτωτικη και η παραλαβη του σκυλιου κατα την αφιξη του στην αυστραλια ειναι αλλη ιστορια ..ενημερωθηκα απο την greek air cargo τι χρειαζομαι .. μιλησα με την κ. Καρβουνη που ειναι υπευθυνη τηλ. 210 3542234 ...απο θεμα κλουβιου και κοστους μεταφορας δεν τα γνωριζω ακομη.. μου ειπε να την παρω τηλ μολις εχω το κλουβι για να της πω διαστασεις και βαρος για να μου πει περιπου...αν εχω οποιαδηποτε πληροφορια και εξελιξη θα ενημερωσω ... αν εχεις κι εσυ κατι νεοτερο μεχρι τις 27 θα παρακολουθω απο ελλαδα...μετα απο μελβουρνη...αγνωστο βεβαια κατα ποσο θα μπορω να ενημερωνομαι εκει απο θεμα ιντρνετ...οσο θα ειμαι σε ξενοδοχειο καλως...μετα ειπαμε..βημα βημα θα γινονται ολα με υπομονη και κουραγιο...

                                Comment

                                Working...
                                X