Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Μεταφορα κατοικιδιων

    Αχχχ..Εχω διαβασει ολα τα post και εχω μπερδευτει..Απ'οτι καταλαβα κανεις δεν εχει μεταφερει ακομη κανενα σκυλακι αρα δεν ξερει και να μας πει ακριβως τα βηματα.Εγω αυριο θα παω στην κτηνιατρο να τους βαλω microchip.Σε οτι αφορα το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι αυτο που κανουμε καθε χρονο?Αν ναι εμενα το κανανε πριν 6 μηνες,πρεπει να το ξανακανουν τωρα?

    Comment


      #47
      Originally posted by reaki View Post
      Αχχχ..Εχω διαβασει ολα τα post και εχω μπερδευτει..Απ'οτι καταλαβα κανεις δεν εχει μεταφερει ακομη κανενα σκυλακι αρα δεν ξερει και να μας πει ακριβως τα βηματα.Εγω αυριο θα παω στην κτηνιατρο να τους βαλω microchip.Σε οτι αφορα το εμβολιο κατα της λυσσας ειναι αυτο που κανουμε καθε χρονο?Αν ναι εμενα το κανανε πριν 6 μηνες,πρεπει να το ξανακανουν τωρα?
      κι εγω τις το εκανα το περασμενο δεκεμβρη οπως καθε χρονο..δε χρειαζεται να το ξανακανεις πριν ληξει..ξεκινα με το τσιπακι, διαβατηριο και την εξεταση για τα αντισωματα της λυσσας ...βεβαια ολα εξαρτονται κι απο το ποτε θελεις να ταξιδεψει το σκυλακι σου... εχεις ενημερωθει απο τα επισημα site της αυστραλιανης κυβερνησης για τις διατυπωσεις? λεει αναλυτικα τα βηματα απο το Α εως το Ω... απλα μπερδευομαστε γιατι ειναι πολλα αυτα που πρεπει να κανουμε, εδω οι περισσοτεροι δεν ξερουν να μας εξυπηρετησουν και δεν εχουμε κανενα περιθωριο λαθους... με τη παραμικρη παραλειψη η λαθος στελνουν πισω το σκυλο σου με δικα σου εξοδα... Category 4: Quarantine period varies in Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry
      αυτο μελετησε το καλα για να εχεις μια αποψη το τι σε περιμενει...

      Comment


        #48
        geia sas exw ena skulaki (maltezaki) einai 13 xronwn k exei asthma tha ithela na mathw an gnwrizei kapoios apo esas an mporei na taxidepsei mazi moy stin australia alla sto aeroplano mazi moy, sta podia moy , mesa sto klouvaki tou fysika ... euxaristw polu

        Comment


          #49
          Σε ευχαριστω πολυ Κωσταντινα!Αυριο θα παω να τους βαλω τελικα το τσιπακι και να δω αν μπορει να τους παρει και δειγμα για την εξεταση.ΜΕτα απο αυτα χρειαζεται να κανουν και αλλες εξετασεις?

          Comment


            #50
            Α,ξεχασα..εμεις σκεφτομαστε να φυγουμε τελος του χρονου απλα δεν ξερουμε το ποτε ακριβως.Ειναι αργα ή νωρις που ξεκιναμε την διαδικασια απο τωρα?Απλα θελω να εχουν ολα τα χαρτια τους ετοιμα και οταν κλεισουμε ημερομηνια τοτε θα κανω την κρατηση για την καραντινα τους....

            Comment


              #51
              reaki χρειαζονται επιπλεον εξετασεις....μονο τη λυσσα μπορεις να κανεις στην Ελλαδα σε πιστοποιημενο εργαστηριο, τα υπολοιπα πρεπει να φυγουν εξωτερικο...ολοι οσοι θελαμε να μεταφερουμε σκυλο εκει κολλησαμε.Ρωτα στη νομαρχια της περιοχης σου στο κτηνιατρικο τμημα, ισως ξερουν καποιο εργαστηριο να σου προτεινουν.Εγω ειμαι σε αναμονη ακομα γιατι ειμαστε αυστραλια και μαζευουμε χρηματα για να ερθει και το παιδι μας!
              Αν δεν βρεις κατι παρε στην νομαρχια ανατολικης αττικης στην Παλληνη και ζητα την κυρια Αθανατου ή καποιον που να ξερει να σου πει εργαστηρια για αγγλια.Ξερω οτι πριν μηνες εκαναν αυτη τη διαδικασια και ισως εχουν να σου πουν κατι.
              Καλη τυχη!!!και αν βγαλεις ακρη να μας πεις κι εμας!!

              Comment


                #52
                καλησπερα,

                Μηπως γνωρίζεις εαν υπάρχει κάποιο γραφείο που να τα αναλαμβάνει ολα αυτά?? ευχαριστώ

                Comment


                  #53
                  [QUOTE=veta;46039]Χαίρομαι που ο γατούλης σας ειναι καλα. Κι εγω προκειται να ταξιδέψω γύρω στον Οκτώβρη μαζί με την κόρη μου κι έχουμε τον Φρέντυ ένα κοκερ που εννοείται οτι θα κάνουμε τα πάντα για να τον πάρουμε μαζί μας. Δηλ. η καραντίνα τον 1 μήνα στοιχίζει 1000 + δολ.!!! Τ αξίζει βέβαια! Μόνο η Σιγκαπούρη μεταφέρει τα ζωάκια μας ή υπάρχουν κι άλλες αεροπορικές εταιρίες?[/QUOT

                  ειναι και τα εμιρατα που μεταφερει αλλα πολυ ακριβα ρε παιδια για λυκοσκυλο θα δωσουμε 1800ε

                  Comment


                    #54
                    καλωσορισες και αυτο ειναι μονο η αρχη , ολοι σε αυτην την φαση ειμαστε ¨ο(

                    Comment


                      #55
                      Η singapore παει απευθειας? γιατι εμεις βρηκαμε με τα εμιρατα, αλλα ειναι λιγο ακριβα,

                      Comment


                        #56
                        μεταναστευση κατοικιδιου στην αυστραλια

                        Γεια και χαρα σε ολους..οσο γινεται δηλαδη
                        Εχουμε ενα σκυλακι..ειναι 3 χρονων και ζυγιζει 8.5 κιλα..τον μαζεψαμε απο αδεσποτο στην κρητη το 2009..μας εχει κλεψει την καρδια και δεν νοειται να παμε πουθενα χωρις αυτον..το ονομα τους ειναι "φάτσας"..θυμαμαι οτι καπου στα φορουμ μεσα εδω υπηρχαν οδηγιες για παρομοια περιπτωση..ειχα αποθηκευσει τον συνδεσμο και πριν λιγο πηγα να τον ανοιξω με 0 αποτελεσμα.
                        Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουμε σχετικα με τα εμβολια,τσιπ,καραντινα...κατι θυμαμαι για δημοσιο γιατρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..βοηθηστε αλλο ενα πρωην αδεσποτακι να παει στο νεο του σπιτι..ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις προτασεις σας
                        Attached Files

                        Comment


                          #57
                          an endiaferese akoma grapse moy

                          epidi eimai neos me toys ypologistes pes moy an pires to mynima

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by Νικος+Κελλυ View Post
                            Γεια και χαρα σε ολους..οσο γινεται δηλαδη
                            Εχουμε ενα σκυλακι..ειναι 3 χρονων και ζυγιζει 8.5 κιλα..τον μαζεψαμε απο αδεσποτο στην κρητη το 2009..μας εχει κλεψει την καρδια και δεν νοειται να παμε πουθενα χωρις αυτον..το ονομα τους ειναι "φάτσας"..θυμαμαι οτι καπου στα φορουμ μεσα εδω υπηρχαν οδηγιες για παρομοια περιπτωση..ειχα αποθηκευσει τον συνδεσμο και πριν λιγο πηγα να τον ανοιξω με 0 αποτελεσμα.
                            Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησουμε σχετικα με τα εμβολια,τσιπ,καραντινα...κατι θυμαμαι για δημοσιο γιατρο αλλα δεν ειμαι σιγουρος..βοηθηστε αλλο ενα πρωην αδεσποτακι να παει στο νεο του σπιτι..ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις προτασεις σας
                            τσιπ οπως δηποτε,επειτα θα πεις στον κτηνιατρο σου που θελεις να πας θα διαβασει εχουν αυτοι τις οδηγιες ανα χωρα,μην σ ανησυχει αυτο,και τελος παντων θα σου πει εκει τι θα κανεις πχ.ευρωπαικο διαβατηριο,εμβολιο λυσσας,τσιπ και χαπι για σκουληκια που λενε ...εγω εχθες τα εκανα και μου βγηκαν 82.50ευρω για την ακριβεια .
                            ελπιζω να σε καλυπτω δεν ειναι κατι τραγικο !

                            Comment


                              #59
                              signomi mou kolise to pc.meta tin eikosti mera apo to emvolio tis lysas mporei na taxidepsei to skylaki.tis exetasis aimatos ekei tis ekana kai den eixa provlima.tilefonjse kai stin presvia tis aus.tha koitaxo ta xartia moy.nomizo pos exo ena til. poy tha se voithisi .xexasa na po oti meta exi mines apo tin apantisi toy aimatos mporei na vgi exo apo tin ellada.o ktiniatros xeri ti na kanei.oxi oloi vevea.

                              Comment


                                #60
                                H μετανάστευση επιβάλλεται και για τα κατοικίδια....χαχα....καλυτερο ποιότητα ζωής για όλα τα πλάσματα..

                                Comment

                                Working...
                                X