Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

    Μεταφορά για κατοικίδια στην Αυστραλία

    Βρίσκομαι στα μέσα της διαδικασίας για την μεταφορά κατοικίδιου στην Αυστραλία.
    Έχω ένα γάτο που ονομάζεται Maxie και για μας Θα ήταν σαν να αφήναμε πίσω ένα μέλος της οικογενείας μας. Έτσι ψάξαμε την διαδικασία και είδαμε ότι αν προνοήσεις έγκαιρα και από μήνες πιο μπροστά έχεις την δυνατότητα να πάρεις και αυτά τα υπέροχα πλασματάκια μαζί σου. Το αναφέρω γιατί η ζωή μας αναγκάζει να αφήσουμε τόσα πράγματα πίσω θεωρώ πως τουλάχιστον και εφόσον το θέλουμε να μην αναγκαζόμαστε να αφήνουμε ένα κομμάτι της ψυχής μας που τόσο αγαπάμε. Αυτό που κάναμε πολύ απλά εμείς ήταν ότι πήγαμε στον κτηνίατρο μας.

    Πρώτα του βάλαμε το Microchip. = € 45*
    Κάναμε το εμβόλιο για την Λύσσα.=€ 25*
    Περιμέναμε 4-5 εβδομάδες.
    Μετά πήγαμε ξανά , πήρε ο κτηνίατρος ενα δείγμα άπο το αίμα του (Λύσσα εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT)-το στείλαμε στην Αθήνα (διαμέσου του κτηνίατρο μας στο Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης) και μετά από 20 μέρες βγήκαν τα αποτελέσματα. = € 54.50 (Τα οποία τα στείλαμε προκαταβολικά με ταχυδρομική επιταγή και η τιμή είναι standard)

    'Οπως αναφέρει και ο charm_quark σε δικό του post (και ευχαριστούμε για την πληροφορία)-Το τεστ του RNATΤ γίνεται στο:
    Εργαστήριο Ιολογίας του Κέντρου Κτηνιατρικών Ιδρυμάτων Αθηνών. Τηλέφωνο επικοινωνίας 210-6011499

    *Oι τιμές είναι ενδεικτικές ανάλογα με τον κτηνίατρο και εδώ αναφέρω το πόσο πληρώσαμε εμείς

    ΠΡΟΣΟΧΗ:Ο γάτος μας πρέπει να παραμείνει Ελλάδα για 5 μήνες εφόσον έχεις πάρει το δείγμα αίματος αν θέλετε να γλυτώσετε χρόνο ,χρήμα και ταλαιπωρία.

    Η υποχρεωτική καραντίνα είναι ένα (1) τουλάχιστον μήνα αλλά μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...

    Ποστάρω πρώτα το link που άντλησα τις περισσότερες πληροφορίες

    Bringing Cats and Dogs (and other pets) to Australia - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

    Τα βήματα όπως απεικονίζονται άπο το επήσιμο site

    Για να φέρεις γάτες και οι σκύλοι στην Αυστραλία, θα πρέπει να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις εισαγωγής AQIS πριν από την εξαγωγή.

    Βήμα 1:
    Η διαμονή σας: Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να ζούν συνεχώς στη χώρα εξαγωγής επί τουλάχιστον έξι (6) μηνών αμέσως πριν από την εξαγωγή ή από την άμεση εισαγωγή από την Αυστραλία ή από τη γέννησή του. Οι γάτες και οι σκύλοι δεν πρέπει να είναι σε καραντίνα περιορισμό κατά το χρόνο της εξαγωγής. Ηλικία: Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να είναι τουλάχιστον έξι (6)μηνών κατά τη στιγμή της εξαγωγής. Εγκυμοσύνη: Οι γάτες και οι σκύλοι δεν πρέπει να είναιπερισσότερο από 3 εβδομάδες έγκυος, ούτε να θηλάζει τα μικρά κατά τη στιγμή της εξαγωγής
    Βήμα 2: Microchip
    Χρονικό πλαίσιο: Πριν από το αίμα είναι δείγμα για την Λύσσα Η εξουδετέρωση Τεστ τίτλου αντισωμάτων.
    Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να αναγνωρίζονται με ένα μικροτσίπ που μπορεί να διαβαστεί από ένα Avid, Trovan, Destron ή άλλησυμβατή συσκευή ανάγνωσης ISO. Το μικροτσίπ πρέπει να εμφυτεύονται πριν αρχίσει η δοκιμή πραγματοποιείται.
    AQIS συνιστά έντονα ότι το ζώο έχει σαρωθεί σε κάθε επίσκεψη στον κτηνίατρο για να εξασφαλιστεί ότι το μικροτσίπ μπορεί να διαβάσει και να είναι σωστή πριν από την εξαγωγή.
    Βήμα 3: Ελέγξτε αντιλυσσικός εμβολιασμός
    Χρονοδιάγραμμα: Εντός των 12 μηνών πριν από την εξαγωγή.
    Κάθε γάτας και σκύλου πρέπει να εμβολιάζονται κατά της λύσσας με εγκεκριμένο αδρανοποιημένο εμβόλιο λύσσας ιού εντός των 12 μηνών πριν από την εξαγωγή και όταν το ζώο είναι τουλάχιστον τρία (3) μηνών.
    Η λύσσα πιστοποιητικό εμβολιασμού πρέπει να υποβάλλεται στον επίσημο κτηνίατρο κυβέρνηση κατά τη συμπλήρωση του εμβολιασμός κατά της λύσσας και της λύσσας εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT) Δήλωση του εντύπου της αίτησηςγια χορήγηση άδειας εισαγωγής AQIS.
    Βήμα 4:
    Εντοπίστε έναν επίσημο κτηνίατρο κυβέρνηση, μια κυβέρνηση εγκεκριμένο κτηνίατρο και μια κυβέρνηση εγκεκριμένο εργαστήριο του AQIS εγκεκριμένη χώρα εξαγωγής.
    Βήμα 5: Λύσσα εξουδετερωτικά αντισώματα Titre Test (RNATT)
    Χρονικό πλαίσιο: Μεταξύ 60 ημερών και 12 μήνες πριν από την εξαγωγή.
    Εκατόν ογδόντα (180) ημέρες, πρέπει να τηρείται από την ημερομηνία που το αίμα είναι δείγμα για το τεστ RNAT (με ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα), πριν το ζώο μπορεί να απελευθερώνονται από την καραντίνα στην Αυστραλία.
    Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να παραμείνει στη χώρα εξαγωγής τουλάχιστον 60 ημέρες από την ημερομηνία της αιμοληψίας για την RNATT, πριν από την άφιξη στην Αυστραλία.
    Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρείται σε αυστραλιανό καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών.

    Αυτά προς το παρόν, θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες σχετικά με έκδοσης διαβατηρίου και βίζας και διαδικασίες για τη μεταφορά στο αεροπλάνο.

    Αnais

    #2
    1.Αφου παραλάβαμε τα αποτελέσματα απο το υπουργείο αγροτικής αναπτύξης.
    Μπήκα στο site της AQIS http://www.daff.gov.au/aqis/cat-dogs/application
    και κατέβασα τη απαραίτητη φόρμα: Application to Import Cats and Dogs

    Μετα την συμπλήρωση του εντύπου πήγα στη τοπική Νομαρχία στο τμήμα κτηνιατρικής και μου σφραγίσαν την φορμά.
    Μάζι με αυτη τη φόρμα σκάναρα τα αποτελέσματα απο το υπουργέιο Αγροτικής
    Ανάπτυξης το διαβατήριο του γάτου και μπήκα και έκανα αίτηση για AQIS Permit
    Στο Apply via eLodgement—lodgement fee $85.00 + assessment fee
    Επισυνάπτωντας όλα τα έγγραφα και χρέωσα τη visa μου.
    Στη συνέχεια έλαβα email επιβαιβέωσης ότι είχε ολοκληρωθεί η αποστολή της αίτησης και ότι έπρεπε να περιμένω εως και 20 ημέρες μέχρι να λάβω απάντηση.
    Τελικά η απάντηση ήρθε μετά απο 10 ημέρες με ένα pdf document απου φαίνετε ο αριθμός permit.

    2.Τωρα έπρεπε να κανονισώ quarantine accommodation και ο πιο κοντινός σταθμός στο Sydney είναι ο Eastern Creek Animal Quarantine Station.
    Για να κανονίσεις την φιλοξενεία του γάτου-σκύλου καταρχάς ενοείται ότι για τη κάθε μέρα πληρώνεις ένα ποσό θα τα δείτε στο site του www.daff.gov.au.
    Ειναί απαραίτητο να γνωρίζουν ποιά ώρα φτάνεις για να έρθουν να το παραλάβουν.
    Tα στοιχεία που πρέπει να έχεις λοιπόν είναι:

    To assist processing your email please ensure that you have provided the following details,
    - Animal name
    - Import Permit number
    - Flight number and date of arrival in Sydney
    - Air waybill number
    - Contact phone number
    - Details of any special needs your animal may have

    Στην δικιά μας περίπτωση δεν είχαμε το Air waybill number το οποίο είναι ο αριθμός φόρτωσης, έτσι πήρα τηλέφωνο τον ταξιδιωτικό πράκτορα και μου έδωσε μετά απο πολλή αγώνα έναν αριθμό σαν αριθμός πτήσης είναι.

    ΄Εστειλά email στο quarantine station (Eastern Creek) τα παραπάνω στοιχεία και περίμενα κάποιες μέρες για απάντηση την οποία έλαβα σχετικά σύντομα 6 μέρες.


    Τώρα σχετικά το κόστος:
    Μεταφορά με Singapore airlines in cargo για βάρος 9 κιλα μαζι με το κλουβί: 352,56€
    AQIS Permit application: 325,00AUD
    Και θα πληρώνω για κάθε μέρα στo quarantine station: 29,00 AUD


    Θα επανέλθουμε στο θέμα έαν έχουμε κάτι σημαντικό.



    15/01/2012:
    Τρεις μέρες πρίν το ταξίδι.
    Πήγα στη Νομαρχία για να μου σφραγίσουν το AQIS Permit τα certificate A and B αφού πρώτα τα έιχα είδη συμπληρώσει με την βοήθεια του κτηνιατρού μου.
    Την ίδια μέρα μου έδωσε ο κτηνίατρος και ένα χάπι για τα εσωτερικά παράσητα.
    Αρχίκα επιβιβάστηκα μαζί με το γάτο στην καμπίνα στην πτήση της Ολυμπιακής απο Ιωάννινα – Αθηνα.
    Κατά την διαρκέια της πτήσης ήταν πολυ ήσυχος καθώς του έιχα δώσει ηρεμιστηκό που μου έιχε δώσει ο κτηνιάτρος.Προσοχή!!!! όχι οτί ναναι ηρεμηστικά είναι ειδικά για γάτες και τα δίνει ΜΟΝΟ ο κτηνιάτρος αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο!!!
    Διανυκτερεύσα το βράδυ στο Sofitel καθώς ήταν pet friendly hotel.
    Την ημέρα της πτήσης είχα όλα τα έγγραφα πρόχειρα μαζί μου και το διαβατήριο του γάτου.
    Εφτάσα πρωι πρωί στο Ελ.Βενιζέλος 7.00πμ στο τμήμα cargo της ολυμπιακής όπου μου έιχε πει ο ταξιδιωτικος πράκτορας να είμαι.
    Στο καργκο μου πήραν όλα τα έγγραφα και ο γάτος επιβιβάστηκε σε διαφορετική πτήση.(Αυτό το έμαθα αργότερα, όταν έφτασα στο Sydney μεχρι εκέινη τη στιγμή νόμιζα ότι βρισκόταν στην ίδια πτήση με εμένα).
    Τον επισκευτηκά στο Eastern Creek μετά απο τρείς μέρες και όλα ήταν όπως τα είχα δεί στο Website.
    Οι μέρες και ώρες του επισκεπτηριού είναι συγκεκριμένες και μπορείται να της μάθεται καλώντας το τήλεφωνω του σταθμού γκαραντίνας πρίν πάτε για επίσκεψη.
    Επίσκεψή μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε αλλά προυποθέτει να συνοδεύεται απο τον importer αλλιώς χρειάζεται εξουσιωδότηση!!!Σημασία δεν έχει ποιος ειναι ο ιδιοκτήτης αλλά ποιος είναι ο importer!!!Στην περιπτώση μας η Betty (aka Anais) έιναι ο ιδιοκτητής αλλά ο importer – exporter ήμουν εγώ(aka vpappas) και μόνο έγω είχα το δικαίωμα να επισκεπτώ και να μιλήσω με τον attendant(ακόμα και η επικοινωνία δια τηλεφώνου είναι αδύνατη για οποιονδήποτε άλλον πέρα του importer).
    Ολα αυτά και όλα τα προηγούμενα μας πήραν μήνες για να καταλάβουμε όλη τη διαδικασία που στη πραγματικότητα ειναι πολή απλή.

    Important :Πρεπει να βρεις σπιτι pet friendly και δεν ειναι το ποιο απλο πραγμα συνηθως τα pet friendly houses ειναι ακριβα η σε περιοχη οτι ναναι! Καντε μια ερευνα www.domain.com.au. Σε περιπτωση γατιου μπορεις να κανεις cheat καθως τα γατια ειναι αθορυβα και μπορεις να το κρυψεις παρανομα βεβαια εεε.. οχι ακριβως παρανομα σε σχεση με το νομο αλλα σε σχεση με το ιδιωτικο συμφωνητικο που αν σε πιασουν εχεις επιπτωσεις απως παραδειγμα δεν μπορεις να βρεις ευκολα σπιτι μετα απο αυτο (εχουν τειρεσια ακομα και οι agents μεταξυ τους για το ποσο καλως tenant ησουν!!!!). Αποφαση δύσκολη.

    Ελπίζω να βοήθησαμε.....

    φιλικά
    Betty

    Comment


      #3
      Αν έχετε απορίες μπορείτε να μας ρωτήσετε οτιδήποτε, είμαστε στην διαθεσή σας

      Comment


        #4
        Originally posted by Anais View Post
        Αν έχετε απορίες μπορείτε να μας ρωτήσετε οτιδήποτε, είμαστε στην διαθεσή σας
        Να στε καλα για την ενημερωση!!!
        Ο γατος πως ηταν οταν εφτασε Συδνευ?Του εδωσαν κι αλλο ηρεμιστικο στη πτηση απο Αθηνα?

        Comment


          #5
          pets

          Στο πρώτο κατοικίδιο..που μετανάστευσε επιτυχώς, από το πατριωτάκι...

          Comment


            #6
            γεια σας πατριωτάκια
            τα ζωα πώς ταξιδεύουν;διαφερει ο τροπος μεταφορας αναλογα με την εταιρια που ταξιδευεις; ταξιδευει με τον ιδιο τροπο ενα μικροσωμο <3kg και ενα μεγαλοσωμο σκυλι>40kg; επισης αν τα ζωα εχουν μικροτσιπ,αντιλυσσικο κλπ απο πριν αν ειναι για παραδειγμα πριν απο 2 χρονια πρεπει να ξανακανουμε;ή κανονικα τα εμβολια που ηταν να κανει ετσι κι αλλιως το ζωο; πρεπει να γινει καποια αλλαγη σχετικα με το διαβατηριο του ζωου επειδη βγαινεις απο ευρωπη; και κατι τελευταιο,αν το διαβατηριο του σκυλου εχει το ονομα καποιου που δεν ταξιδευει μαζι σου,υπαρχει προβλημα;
            ευχαριστώ

            Comment


              #7
              Originally posted by vpappas
              O γάτος μου ο Αυστραλός!!!!
              Αντε καλός αυστραλιανός γατο-πολίτης!

              Comment


                #8
                τέλεια!ευχαριστώ πολύ!Κάτι τελευταίο.. το ζωο ποτε το παιρνω αν ταξιδεψουμε μαζι; ελπιζω δε θελει πολυ ε;

                Comment


                  #9
                  Originally posted by qetuo View Post
                  τέλεια!ευχαριστώ πολύ!Κάτι τελευταίο.. το ζωο ποτε το παιρνω αν ταξιδεψουμε μαζι; ελπιζω δε θελει πολυ ε;
                  μενει ένα μήνα καραντινα

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by australian View Post
                    μενει ένα μήνα καραντινα
                    ένας μήνας είναι πάρα πολύ,δε μπορώ να κάνω κάτι όπως κάποιες εξετάσεις ή χαρτιά κοντά στην ημερομηνία που φεύγω για να μπει γρηγορότερα;

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by qetuo View Post
                      ένας μήνας είναι πάρα πολύ,δε μπορώ να κάνω κάτι όπως κάποιες εξετάσεις ή χαρτιά κοντά στην ημερομηνία που φεύγω για να μπει γρηγορότερα;
                      "Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρούνται σε αυστραλιανή καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών."
                      Oi νόμοι στη Aus είναι ΝΟΜΟΙ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by qetuo View Post
                        τέλεια!ευχαριστώ πολύ!Κάτι τελευταίο.. το ζωο ποτε το παιρνω αν ταξιδεψουμε μαζι; ελπιζω δε θελει πολυ ε;

                        Για να μείνει το ελλάχιστο χρονικό διάστημα που είναι 1 (ενα) μήνα πρέπει να έχει κάνει το αντιλυσσικό τουλαχιστον 5 μήνες πρίν ταξιδέψει, αλλιώς θα μείνει ανάλογα με το πότε το έχεις κάνει,μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...Διάβασε το Βήμα 5 στο αρχικό post μου τα γράφω αναλυτικά. Αλλα όπως και να είναι 1 μήνα θα μείνει οποσδήποτε ότι και να κάνεις.
                        Χρειαζεται προετοιμασία και οργάνωση.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by australian View Post
                          "Οι γάτες και οι σκύλοι πρέπει να διατηρούνται σε αυστραλιανή καραντίνα για ελάχιστη περίοδο 30 ημερών."
                          Oi νόμοι στη Aus είναι ΝΟΜΟΙ
                          δεν είχα-έχω σκοπό να περάσω τα σκυλιά μου μέσα παράνομα
                          απλά οσοι έχουν ζώα νομίζω οτι με καταλαβαίνουν,δεν είναι και λίγες 30 μέρες..
                          ευχαριστώ πολύ πάντως,ξέρετε που τα κρατάνε; αν μπορείς να τα βλέπεις;

                          Comment


                            #14
                            quarantine stations

                            Originally posted by qetuo View Post
                            δεν είχα-έχω σκοπό να περάσω τα σκυλιά μου μέσα παράνομα
                            απλά οσοι έχουν ζώα νομίζω οτι με καταλαβαίνουν,δεν είναι και λίγες 30 μέρες..
                            ευχαριστώ πολύ πάντως,ξέρετε που τα κρατάνε; αν μπορείς να τα βλέπεις;
                            Σε αυτή την σελίδα Quarantine station accommodation & fees - Department of Agriculture, Fisheries and Forestry θα βρεις αρκετές πληροφορίες για σταθμούς καραντίνας (quarantine stations) σε SydneyMelbourne and Perth, καθώς και τιμές

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by qetuo View Post
                              δεν είχα-έχω σκοπό να περάσω τα σκυλιά μου μέσα παράνομα
                              απλά οσοι έχουν ζώα νομίζω οτι με καταλαβαίνουν,δεν είναι και λίγες 30 μέρες..
                              ευχαριστώ πολύ πάντως,ξέρετε που τα κρατάνε; αν μπορείς να τα βλέπεις;

                              Υπάρχουν 3 Quarantine stations (αυτά που σου έστειλε η Christine). Εμείς εχουμε τον γάτο μας στο eastern Creek station-Sydney και δικαιούμαστε να τον βλέπουμε κάθε Τρίτη κ Πέμπτη άπο της 13:30 - 15:30 και άν δέν μπορούμε τότε, κλείνουμε ένα ραντεβού άπο το τηλέφωνο άλλη μέρα. Φαντάζομαι όλα τα stations 'ομως έχουνε τα δικά τους επισκεπτήρια. Ακόμα για τα σκυλάκια υπάρχει μέρα να τα πας γία περπάτημα η grooming hours. Μπορείς να τους πας φαγητό δικό σου και το κρατανε στο ψυγείο τους και το ταίζουνε άπο αυτο. Η περιποίηση είναι υψηλής ποιότητας και πάντα υπέρ του ζωάκη σου και οτιδήποτε φροντήδα χρειάζεται αρκεί να ενημερώσεις και να το πείς. Είναι πόλυ σηζητήσημη και αγαπάνε το ζωάκη σου. Τούλαχιστον εμείς είμαστε 100% ευχαριστημένοι άπο το ενδιαφέρον τους.Φέυγοντας άπο το επισκεπτήριο είμασταν σίγουρι 'οτι ο γάτος μας βρίσκεται σε καλά χέρια.

                              Να πώ ότι όταν μας είδε ο Maxie ήταν μία στιγμή γεμάτι συγκήνιση και χαράς και δέν μετανιώνουμε ΚΑΘΟΛΟΥ γία την μεταφορά του γιατί είναι ένα κομμάτι της ζωής μας. Μας αναγνώρισει αμέσως και δεν ξεκόλαγε άπο πάνω μας και έδείχνε την αγάπη του έτσι όπως ξέρουνε τα ζωάκια να το δείχνουνε με αυτό το μοναδικό και υπέρχο τρόπο τους.

                              Comment

                              Working...
                              X