Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την μεταφορά κατοικίδιων στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Anais
    Υπάρχουν 3 Quarantine stations (αυτά που σου έστειλε η Christine). Εμείς εχουμε τον γάτο μας στο eastern Creek station-Sydney και δικαιούμαστε να τον βλέπουμε κάθε Τρίτη κ Πέμπτη άπο της 13:30 - 15:30 και άν δέν ......................
    thank you Anais,το μηνυμα σου ηταν οτι επρεπε για να καθησυχασω την γυναικα μου για τον silvestro μας!!Με το καλο να παρετε τον Maxie κοντα σας...!!

    Comment


      #17
      σας ευχαριστώ πολύ,θα τσεκάρω και το λινκ εκτενεστερα,το οτι μπορεις να πας να τα δεις είναι μεγάλο συν,όπως και οτι οπως διαβασα στο λινκ μπορεις 2 φορες τη βδομαδα για μιση ωρα να τα βγαζεις στην αυλη για εξασκηση(και πάλι είναι λίγο για έναν αθλητικό σκύλο σαν τον δικό μου,απο το τίποτα όμως..)

      Comment


        #18
        Originally posted by Anais View Post
        Για να μείνει το ελλάχιστο χρονικό διάστημα που είναι 1 (ενα) μήνα πρέπει να έχει κάνει το αντιλυσσικό τουλαχιστον 5 μήνες πρίν ταξιδέψει, αλλιώς θα μείνει ανάλογα με το πότε το έχεις κάνει,μπορεί να σας πάει και μέχρι έξι (6) μήνες (το ανώτερο).Τι εννοώ με αυτό: Όσο πιο αργά πάρετε το δείγμα αίματος τόσο πιο πολύ πρέπει να παραμείνει στην καραντίνα. π.χ: Άν το ζωάκι σας παραμείνει μόνο 1 μήνα μετά το δείγμα αίματος στην Έλλαδα τότε θα χρειαστεί 5 μήνες στην Αυστραλία, Αν παραμείνει 2 μήνες τοτε πάει 4 μήνες και πάει λέγοντας...Διάβασε το Βήμα 5 στο αρχικό post μου τα γράφω αναλυτικά. Αλλα όπως και να είναι 1 μήνα θα μείνει οποσδήποτε ότι και να κάνεις.
        Χρειαζεται προετοιμασία και οργάνωση.
        Καλημερα απο Πειραια..Ετοιμαζομαι με την συζυγο μου να κατεβουμε Μελβουρνη..Εχουμε ενα σκυλακι δυο ετων και βαρους μολις 7 κιλα..εχω 2 αποριες..
        1) Στο βημα 3 που αναφερετε για να μεινει στην αυστραλεζικη καραντινα ενα μηνα θα πρεπει να εχουν γινει αντιλυσσικο και εξετασεις αιματος 5 μηνες πριν ??? απο ποτε πιανεται η ημερομηνια ? απο τοτε που πηραν το αιμα ή απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα ???
        2) Πως θα βγαλω διαβατηριο για το σκυλακι ???

        Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας καθως και για τα πολυ βοηθητικα σχολια που παραθεσατε

        Comment


          #19
          καλημερα σε ολους. προκειτε να φυγω για κατω τελος απριλιου και δεν μπορω να βρω εταιρα για να μεταφερω το τεταρτο μελος της οικογενειας ενα υορκσαιρ την μικρη μας περλα.υπαρχει καποιος που εχει μεταφερει το ζωακι του για να με βοηθησει?
          σας ευχαριστω εκ των προτερων .ειμαι στην διαθαση σας για οτιδιποτε μπορω να βοηθησω και εγω με τη πλευρα μου

          νικο και νελλυ το τηλ μου ειναι 6974304336 μπορουμε να ανταλαξουμε πληροφοριες και να βοηθησουμε ο ενας το αλλον.θα ηταν χαρα μου να γινει αυτο.
          Ζησε καλα - Γελα συχνα
          Αγαπησε πολυ

          Comment


            #20
            Originally posted by κουκος κωστας View Post
            καλημερα σε ολους. προκειτε να φυγω για κατω τελος απριλιου και δεν μπορω να βρω εταιρα για να μεταφερω το τεταρτο μελος της οικογενειας ενα υορκσαιρ την μικρη μας περλα.υπαρχει καποιος που εχει μεταφερει το ζωακι του για να με βοηθησει?
            σας ευχαριστω εκ των προτερων .ειμαι στην διαθαση σας για οτιδιποτε μπορω να βοηθησω και εγω με τη πλευρα μου

            νικο και νελλυ το τηλ μου ειναι 6974304336 μπορουμε να ανταλαξουμε πληροφοριες και να βοηθησουμε ο ενας το αλλον.θα ηταν χαρα μου να γινει αυτο.
            Γεια σας!!Ταξιδευω κι εγω τον Μαρτη κ σε 6 μηνες ο σκυλος.Μολις μιλησα με μια εταιρια cargo "greece air cargo" Greek Air Cargo και μπορω να σας δωσω καποιε πληροφοριες.
            Αν μπορει και η Anais να μας πει με ποια εταιρια ταξιδεψε.

            Comment


              #21
              Originally posted by gogita View Post
              Γεια σας!!Ταξιδευω κι εγω τον Μαρτη κ σε 6 μηνες ο σκυλος.Μολις μιλησα με μια εταιρια cargo "greece air cargo" Greek Air Cargo και μπορω να σας δωσω καποιε πληροφοριες.
              Αν μπορει και η Anais να μας πει με ποια εταιρια ταξιδεψε.
              gogita αν θέλεις μπορείς να γραψεις τις πληροφορίες που έχεις (κόστος,διαδικασία κ.λ.π) για να βοηθηθούν όλοι.thanks

              Comment


                #22
                Originally posted by australian View Post
                gogita αν θέλεις μπορείς να γραψεις τις πληροφορίες που έχεις (κόστος,διαδικασία κ.λ.π) για να βοηθηθούν όλοι.thanks
                Χρειαζεται βεβαιωση μικροτσιπ, διαβατηριο, health certificate απο νομαρχια και AQIS (το αναλυει η Αναις).

                Για τη μεταφορα χρειαζεται ενα κλουβι οι διαστασεις του οποιου εξαρτωνται απο το ζωο.Θα πρεπει να εχει περιθωριο πανω απο το κεφαλι του 10εκατοστα και να μπορει να περιφερεται γυρω απο τον εαυτο του.Να εχει ενσωματωμενο δοχειο για νερο.

                Για το κοστος στη σινκγαπουρ ειναι 10,37/κιλο συν καποια αλλα εξοδα(αιτησεις κλπ)

                Comment


                  #23
                  Originally posted by gogita View Post
                  Για το κοστος στη σινκγαπουρ ειναι 10,37/κιλο συν καποια αλλα εξοδα(αιτησεις κλπ)
                  ανα κιλό ζώου; Δηλαδή αν το σκυλί σου ειναι 40 κιλά 414 δολλάρια; έτσι πάει;

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by qetuo View Post
                    ανα κιλό ζώου; Δηλαδή αν το σκυλί σου ειναι 40 κιλά 414 δολλάρια; έτσι πάει;
                    Δεν ειναι ετσι ακριβως.....Μετρανε κατι σαν ογκο-κιλο.Τα κιλα βγαινουν ως εξης: οι διαστασεις του κλουβιου για να βγει ο ογκος/6000(αυτο ειναι κατι δικο τους)*10,37

                    πχ αν παρουμε ενα κλουβι 100*100*100 εκατοστα=100000/6000=167

                    αυτο σου μετρανε στην ουσια το 167*10,37=1731(δεν θυμαμαι αν προσδιορισε το νομισμα...)

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by gogita View Post
                      Δεν ειναι ετσι ακριβως.....Μετρανε κατι σαν ογκο-κιλο.Τα κιλα βγαινουν ως εξης: οι διαστασεις του κλουβιου για να βγει ο ογκος/6000(αυτο ειναι κατι δικο τους)*10,37

                      πχ αν παρουμε ενα κλουβι 100*100*100 εκατοστα=100000/6000=167

                      αυτο σου μετρανε στην ουσια το 167*10,37=1731(δεν θυμαμαι αν προσδιορισε το νομισμα...)
                      ωστε κλουβι, ετσι!!Αμαν καημενε Doggy τι σε περιμενει...! gogita ολα θα πανε καλα dont worry!!

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by Νικος+Κελλυ View Post
                        Καλημερα απο Πειραια..Ετοιμαζομαι με την συζυγο μου να κατεβουμε Μελβουρνη..Εχουμε ενα σκυλακι δυο ετων και βαρους μολις 7 κιλα..εχω 2 αποριες..
                        1) Στο βημα 3 που αναφερετε για να μεινει στην αυστραλεζικη καραντινα ενα μηνα θα πρεπει να εχουν γινει αντιλυσσικο και εξετασεις αιματος 5 μηνες πριν ??? απο ποτε πιανεται η ημερομηνια ? απο τοτε που πηραν το αιμα ή απο τοτε που βγηκαν τα αποτελεσματα ???
                        2) Πως θα βγαλω διαβατηριο για το σκυλακι ???

                        Ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας καθως και για τα πολυ βοηθητικα σχολια που παραθεσατε
                        Η ημερομηνία πιάνετε άπο την ημέρα που παιρνεις το δείγμα αίματος και το διαβατήριο θα στο βγάλει ο κτηνίατρος σου.

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by gogita View Post
                          Γεια σας!!Ταξιδευω κι εγω τον Μαρτη κ σε 6 μηνες ο σκυλος.Μολις μιλησα με μια εταιρια cargo "greece air cargo" Greek Air Cargo και μπορω να σας δωσω καποιε πληροφοριες.
                          Αν μπορει και η Anais να μας πει με ποια εταιρια ταξιδεψε.
                          Εμείς ταξιδέψαμε με Singapore airlines, το εισητήριο που πληρώνεις δεν είναι ανάλογα με τα κιλά του κατοικίδιο. Δίνεις τα στοιχεία του και σου βγάζουνε μία εκτήμηση με το τι λεφτά θα πληρώσεις και αυτό συμφωνα με την κάθε αεροπορική εταιρία.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Anais View Post
                            Εμείς ταξιδέψαμε με Singapore airlines, το εισητήριο που πληρώνεις δεν είναι ανάλογα με τα κιλά του κατοικίδιο. Δίνεις τα στοιχεία του και σου βγάζουνε μία εκτήμηση με το τι λεφτά θα πληρώσεις και αυτό συμφωνα με την κάθε αεροπορική εταιρία.
                            Το αναλυω παραπανω οπως μου το ειπαν κι εμενα απο singapore με μια μαθηματικη πραξη.Δεν παει μονο με τα κιλα αλλα ουτε μονο με τον ογκο.

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by ektoras View Post
                              ωστε κλουβι, ετσι!!Αμαν καημενε Doggy τι σε περιμενει...! gogita ολα θα πανε καλα dont worry!!
                              αχ εκτορα..το παιδακι μου...μια μερα σε κλουβι θα περασει και στα αεροπλανα..δεν εχει ξαναμπει σε κλουβι,ασε που θα ειναι ασηκωτο...

                              Comment


                                #30
                                Γειά σας
                                θέλω να ρωτήσω το εξής, θέλω να μεταφέρω το σκυλάκι μου Αυστραλία αλλά επειδή ανήκει στη κατηγορία των snap nose (ξέρετε με την πλακουτσωτή μυτούλα) δεν μπορώ να το μεταφέρω σε cargo. Μίλησα με κάποιες αεροπορικές και μου είπαν οτι απαγορεύτε η μεταφορά τους σε cargo(είναι επικύνδινο λόγω του διαφράγματος και των αναπνευστικών προβλημάτων που έχουν αυτές οι ράτσες). Το μόνο που μου πρότειναν είναι να μπεί στη καμπίνα, κάτω απο το κάθισμα, στο ειδικό κλουβάκι και αυτό μόνο αν το συνολικό βάρος είναι μέχρι 9-10κιλά. Το παιδάκι μου όμως είναι απο μόνο του 10κιλα και δεν χωράει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια ανάλογη περίπτωση; Μήπως ξέρετε κάποια ιδιωτική που να αναλαμβάνει ειδικές πτήσεις;
                                Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                                Comment

                                Working...
                                X