Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by hamiak View Post
    Jimathens σε ευχαριστω πολυ.Το διαβασα το θεμα , απλα ειπα να ρωτησω για να ειμαι σιγουρος οτι εκει πρεπει να επικεντρωθω. Υπαρχουν παρα πολλα θεματα και πολλες πληροφοριες και σαν νεος στο φορουμ ψιλοχαθηκα
    Αν καταφέρεις να έρθεις και με την πρώτη ευκαιρία μπορέσεις να κάνεις το επάγγελμα αυτό εδώ ή να ανοίξεις δικό σου οδοντιατρειο εδώ θα τρελαθείς στο χρήμα....!!!
    Dentist Salary (Australia)
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by hamiak View Post
      Καλησπερα παιδια ειμαι ο Γιαννης.

      Καταρχην συγχαρητηρια για το site , ειναι πολυ αναλυτικες οι πληροφοριες που δινεται.

      Αποφασισα να γραψω σε αυτο το θεμα γιατι κι εγω , οπως πολυς κοσμος , σκεφτομαι να φυγω απο την Ελλαδα και να μεταναστευσω στην Αυστραλια.
      Ειμαι Οδοντιατρος με 7 χρονια προυπηρεσια σε δικο μου οδοντιατρειο.

      Ο λογος που σκεφτομαι να φυγω ειναι οτι ενω εχω δουλεια για να ζησω την οικογενεια μου, εχω εμποδια τα οποια υπολογιζω οτι σε 5 χρονια το πολυ θα με ωθησουν στο να κλεισω το ιατρειο μου και να αναγκαστω να φυγω απο την Ελλαδα.
      Τα εμποδια ειναι ...
      1. Μειωση της εισπραξιμοτητας , γιατι ο κοσμος δεν εχει πλεον να πληρωσεις αρα εχουν μαζευτει ενα σωρο χρεη.
      2. Το νεο φορολογικο που πραγματικα ειναι δυσβασταχτο για μια επιχειρηση.

      Να σημειωσω οτι ξεκινησα το 2009 με δανεια τα οποια ακομα αποπληρωνω με αρκετη δυσκολια. Επτα χρονια τωρα παλευω πραγματικα για να μπορεσω να επιβιωσω αλλα...

      Δυο ειναι οι επιλογες μου...
      1. Να γινω κλεφτης και μπαταξης
      2. Να μεταναστευσω

      Επειδη εγω κλεφτης δεν γινομαι , αλλωστε δεν σπουδασα για να καταληξω κλεφτης...ψαχνω την δευτερη επιλογη και θελω να μεταναστευσω στην Αυστραλια νομιμα για να ζησω εγω και η οικογενεια μου κανονικα(παντρεμενος με μια κορη 7 ετων).

      Η ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
      1. Που μπορω να απευθυνθω για να μπορεσω να δω πως μπορω να αναγνωρισω το διπλωμα μου και να βγαλω βιζα. (Καπου διαβασα για Mara agent , τι ειναι αυτο?)

      2.Αν δεν υπαρχει καποιο γραφειο... Τι βιζα μπορω να βγαλω και τι χρειαζομαι για να κανω αιτηση ?

      Ευχαριστω προκαταβολικα
      Καλησπερα,
      Καταρχην πρεπει να δεις αν βγαζεις τους απαραιτητους ποντους για βιζα. Οι ποντοι δινοντα αναλογα με την ηλικια, την προυπηρεσια, τον βαθμο ielts κτλ
      ενα παραδειγμα ειναι εδω https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/189-
      Μπορεις αν θελεις να πληρωσεις εναν agent να σου βγαλει την βιζα αλλα φυσικα θα παρει αρκετα λεφτα, ενας φιλος μου που ρωτησε ολο το κοστος βιζας και ατζεντη θα του βγει $8000. MARA ειναι το Migration Agent Registration Authority, δηλαδη ολοι οι νομιμοι ατζεντηδες ειναι εγγεγραμενοι σε αυτον τον οργανισμο και εχουν εναν προσωπικο αριθμο μελους. Ρωτας αυτο τον νουμερο και ψαχνεις στο συστημα τους, μην τυχον και ειναι καποιος απατεωνας!!!
      Δικο σου ιατρειο εδω δεν ανοιγεις ετσι ευκολα φυσικα. Για οδοντιατρο δεν ξερω αλλα για ιατρο πρεπει πρωτα να δουλεψουν 7 χρονια σε νοσοκομεια για να παρουν αδεια ιατρειου.
      Δευτερον πρεπει να δεις αν το επαγγελμα σου ειναι στην λιστα επαγγελματων που ζηταει η Αυστραλια. Δες εδω

      Καθε χρονο βγαζουν και βαζουν επαγγελματα. προσεξε μην μπερδευτεις.
      Τριτον πρπει να παρεις IELTS με βαθμο αναλογα ποσους ποντους θελεις για να παρεις βιζα. Το 6 ειναι απαραιτητο αλλα δινει 0 ποντους. Το 9 ειναι το τελειο αλλα σχεδον απιαστο.
      Τεταρον πρεπει να γινεις μελος στο επιμελητηριο του επαγγελματος σου. Πιθανον να ειναι το Dental Board of Australian. Δες εδω
      Dental Board of Australia - Overseas qualified practitioners
      Αφου τα κανεις ολα αυτα κανεις αιτηση για βιζα.
      Παντως στα επαγγελματα υγειας θελει πολυ καλη γνωση αγγλικων.
      Η συζυγος τι δουελια κανει?ή τι πτυχιο εχει? Μηπως ειναι πιο ευκολο να γινει η πρωτη αιτουσα για βιζα.

      Comment

      Working...
      X