Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by alkioni View Post
    καλησπερα και απο μένα, λοιπόν παιδια ειμαι νοσηλευτρια τ.ε και εχω σχεδον ενα χρονο που πολεμαω για το ielts. η αληθεια ειναι πως θελω πρωτα να τελειωνω με αυτο και δεν εχω ασχοληθει με τα υπολοιπα, αλλα πριν απο καιρο που ειχα κοιταξει στο σαιτ τις προυποθεσεις για την εγγραφη στην Αυστραλια δεν θυμαμαι να ειδα να ζηταει βεβαιωση απο την ε.ν.ε. εισαι σιγουρη Enya? ε 3 βδομαδες δινω για τα αγγλικα και πιστευω πως αυτη τη φορα θα τα παω καλυτερα, μετα θα αρχισω να ψαχνω και θα σας ενημερωσω.
    Είμαι σιγουρότατη Αλκυόνη! Περιλαμβάνεται εμμέσως πλην σαφώς στο κριτήριο 4 του ΑNMCA που αφορά την νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος στον τόπο απόκτησης του επαγγελματικού τίτλου. Με βάση τον Ν.3525/2004, οι νοσηλευτές για να έχουν άδεια άσκησης και να θεωρούνται εγγεγραμμένοι, πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στην ΕΝΕ και όσοι δεν ήταν έπρεπε να εγγραφούν μέσα σε ένα εξάμηνο. Ωστόσο εγγραφές γίνονται ακόμη.

    Δες εδώ: http://enne.gr/wp-content/uploads/20...nosiel-pap.pdf

    Comment


      #17
      Originally posted by Enya View Post
      Είμαι σιγουρότατη Αλκυόνη! Περιλαμβάνεται εμμέσως πλην σαφώς στο κριτήριο 4 του ΑNMCA που αφορά την νόμιμη άσκηση του επαγγέλματος στον τόπο απόκτησης του επαγγελματικού τίτλου. Με βάση τον Ν.3525/2004, οι νοσηλευτές για να έχουν άδεια άσκησης και να θεωρούνται εγγεγραμμένοι, πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι στην ΕΝΕ και όσοι δεν ήταν έπρεπε να εγγραφούν μέσα σε ένα εξάμηνο. Ωστόσο εγγραφές γίνονται ακόμη.

      Δες εδώ: http://enne.gr/wp-content/uploads/20...nosiel-pap.pdf
      ναι συμφωνοι με αυτο, αυτο το γνωριζω αλλα δεν μιλαω να πας να βγαλεις τωρα αδεια ασκησεως. εγω για παραδειγμα ήμουν απο τους πρωτους που εκανε εγγραφη στην ε.ν.ε αλλα τα τελευταια 3 χρονια δεν εχω ανανεωσει την εγγραφη, την αδεια ασκησεως ομως την εχω. εισαι σιγουρη πως το ζητανε στην αυστραλια? αυτο ρωταω. ζητανε εγγραφη απο τον συλλογο μας? γιατι άλλωστε την άδεια εγω την έιχα πριν καν ακομη σχηματιστει η ε.ν.ε. νομιζω πως απλα στην αυστραλια ζητανε αδεια ασκησης και οχι εγγραφη στον συλλογο, απο την αλλη πάλι δεν είμαι σίγουρη.
      i don't do drugs, i am drugs!

      Comment


        #18
        Originally posted by Enya View Post
        Μan να κάνω πάλι μια επισήμανση γιατί μάλλον αυτό για την ΕΝΕ δεν έγινε κατανοητό. ΕΝΕ είναι η Ένωση Νοσηλευτών Ελλάδος όχι της Αυστραλίας. Ο φορέας εγγραφής των Νοσηλευτών στην Αυστραλία λέγεται Συμβούλιο Εγγραφής Νοσηλευτών και Μαιών (ANMCA).
        Ναι κατάλαβα ότι εννοείς την δικιά μας ένωση νοσηλευτών!Εννοούσα ότι προτού κάνουμε οτιδήποτε σχετικό με εύρεση εργασίας και βίζα πρέπει να εγγραφούμε οπωσδήποτε στην ANMAC!Στην Ε.Ν.Ε έχω κάποιο καιρό να κάνω ανανέωση αλλά θα το κοιτάξω από βδομάδα!!Εμαθα ότι μείωσαν την συνδρομή!Τώρα είναι 40 ευρώ το χρόνο!Θα τους ρωτήσω και για το θέμα με την σφραγίδα της Χάγης!CU
        Οπου γής και πατρίς

        Comment


          #19
          Originally posted by alkioni View Post
          ναι συμφωνοι με αυτο, αυτο το γνωριζω αλλα δεν μιλαω να πας να βγαλεις τωρα αδεια ασκησεως...............................
          Αλκυόνη, αν μελετήσεις τους συνδέσμους που έδωσα θα το βρεις και 'συ!

          Διάβασε εδώ:
          Applicant must provide original or certified documentary evidence of currency of eligibility of registration or licensure in the country from which they last worked
          Είναι στη σελίδα 12 του οδηγού (Framework for the assessment of internationally qualified nurses and midwives for registration) στο κριτήριο 4.
          Επίσης στο ΦΕΚ που έδωσα (Ν. 3252/2004) αρ 31 λέει ότι για να ισχύει η άσκηση επαγγέλματος πρέπει να έχεις ενεργή εγγραφή στην ΕΝΕ. Επίσης, λέει για αναθεώρηση των αδειών ασκήσης επαγγέλματος, μετά την έναρξη λειτουργίας της ΕΝΕ, αλλά αυτό δεν ξέρω αν ίσχυσε ή πού βρίσκεται. ΄Οταν μάθω θα σας ενημερώσω.
          Έπειτα, όπως είπα από την αρχή, αυτή τη διαδικασία κάνω τώρα στην ΕΝΕ για τη δική μου άδεια.
          Εναλλακτικά, έχεις την επιλογή να ρωτήσεις και στην ΕΝΕ της περιοχής σου....

          Καλή συνέχεια!

          Comment


            #20
            Υπαρχει καποιος γιατρος που ετοιμαζει τα χαρτια του? ειναι λιγο διαφορετικη η διαδικασια νομιζω.

            Comment


              #21
              Καλησπέρα και απο μένα! Καινούργια και έγω στο φορουμ και νοσηλεύτρια επίσης.Όπως όλοι σας σκέφτομαι και εγω να φύγω απο την Ελλάδα αν και είμαι απο τους προνομιούχους,που ακόμα εργάζονται στο δημόσιο τομέα! Θα ήθελα να ρωτήσω την Εnya τι ακριβώς είναι η βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης που θα ζητήσουμε απο την ΕΝΕ και απο που θα πάρουμε όλα όσα ζητάει το κριτήριο νούμερο 5.
              Ευχαριστώ προκαταβολικά.

              Comment


                #22
                Originally posted by magda View Post
                Καλησπέρα και απο μένα! Καινούργια και έγω στο φορουμ και νοσηλεύτρια επίσης.Όπως όλοι σας σκέφτομαι και εγω να φύγω απο την Ελλάδα αν και είμαι απο τους προνομιούχους,που ακόμα εργάζονται στο δημόσιο τομέα! Θα ήθελα να ρωτήσω την Εnya τι ακριβώς είναι η βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης που θα ζητήσουμε απο την ΕΝΕ και απο που θα πάρουμε όλα όσα ζητάει το κριτήριο νούμερο 5.
                Ευχαριστώ προκαταβολικά.
                Μάγδα,
                από την ΕΝΕ παίρνουμε 2 χαρτιά: το ένα είναι η βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης που λέει ότι είσαι εγγεγραμμένη και εν ενεργεία νοσηλεύτρια στην Ελλάδα, που δεν έχει περιορισμούς στην άσκηση του επαγγέλματος λόγω malpractice και το δεύτερο είναι η βεβαίωση εγγραφής στην ΕΝΕ που πάει στο υγειονομικό.

                Για το fit to practise θεωρώ ότι βεβαιώνεται από τη βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης, αλλά νομίζω ότι χρειάζεται και συστατική επιστολή που να το λέει. Δεν ξέρω με σιγουριά ακόμη σχετικά. Χρειάζεται επίσης για το 5 και βεβαίωση γιατρού για το ότι είσαι υγιής (εμβολιασμένη, κτλπ), αλλά και γι' αυτό δεν ξέρω ακριβώς ακόμη ποιος υπογράφει. Επίσης χρειάζεται ποινικό μητρώο που το παίρνεις από την εισαγγελία της πόλης που γεννήθηκες. Αν μάθω κάτι άλλο σε ενημερώνω, το ίδιο και συ ελπίζω.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Enya View Post
                  Μάγδα,
                  από την ΕΝΕ παίρνουμε 2 χαρτιά: το ένα είναι η βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης που λέει ότι είσαι εγγεγραμμένη και εν ενεργεία νοσηλεύτρια στην Ελλάδα, που δεν έχει περιορισμούς στην άσκηση του επαγγέλματος λόγω malpractice και το δεύτερο είναι η βεβαίωση εγγραφής στην ΕΝΕ που πάει στο υγειονομικό..........................
                  Enya, να σε ρωτησω, το ielts το πηρες? πες μου για να παρω κουραγιο.
                  i don't do drugs, i am drugs!

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by razor44 View Post
                    Υπαρχει καποιος γιατρος που ετοιμαζει τα χαρτια του? ειναι λιγο διαφορετικη η διαδικασια νομιζω.

                    Καλησπέρα Razor44!Ξεκίνα να διαβάζεις από εδώ:

                    Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


                    Αφορά τι χρειάζεται για έκδοση βίζας για γιατρούς


                    Για το IELTS υπάρχουν τα πάντα εδώ :


                    IELTS is the high stakes English test for international study, migration and work. Open a world of opportunity with IELTS.


                    Τώρα το διαβάζω και εγώ
                    Οπου γής και πατρίς

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by man79 View Post
                      Καλησπέρα Razor44!Ξεκίνα να διαβάζεις από εδώ: .............
                      ευχαριστω για την απαντηση. Τα εχω βρει και εγω αυτα. Κανω αυτη την στιγμη μαθηματα για το ielts γιατι εχουν περασει πολλαααα χρονια που πηρα τα πτυχεια αγγλικων και πρεπει να τα ξαναθυμηθω. Περισσοτερο θα ηθελα να μαθω αν εχει καποιος εμπειρία με την αναγνωρηση του πτυχειου και τις εξετασεις που χρειάζεται να δωσουμε γι'αυτο. Oσον αφορα την visa ψαχνω για την 176.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by razor44 View Post
                        ευχαριστω για την απαντηση. Τα εχω βρει και εγω αυτα. Κανω αυτη την στιγμη μαθηματα για το ielts γιατι εχουν περασει πολλαααα χρονια που πηρα τα πτυχεια αγγλικων και πρεπει να τα ξαναθυμηθω. Περισσοτερο θα ηθελα να μαθω αν εχει καποιος εμπειρία με την αναγνωρηση του πτυχειου και τις εξετασεις που χρειάζεται να δωσουμε γι'αυτο. Oσον αφορα την visa ψαχνω για την 176.
                        σε ενημερωνω οτι το 7 σε καθε μια ενοτητα δεν ειναι ευκολη υποθεση, ένα χρόνο σχεδον παιδευομαι ειδικά αν εχεις χρόνια όπως άλλωστε είχα και εγω. σου ευχομαι όμως να το πάρεις με την πρώτη. τώρα, μόλις πάρω το πτυχίο ξεκινάω την διαδικασία, νομιζω πως και για τους γιατρους το ιδιο ειναι απλά αλλάζει ο σύλλογος αναγνώρισης, όλα τα υπολοιπα είναι τα ίδια, και εγω για την 176 θα παω.



                        ααααααα και κάτι άλλο, είμαστε και πατριώτες,,,,,,,,,,,,,,,,ΛΑΡΙΣΑ
                        i don't do drugs, i am drugs!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by alkioni View Post
                          Enya, να σε ρωτησω, το ielts το πηρες? πες μου για να παρω κουραγιο.
                          Καλή μου μην αγχώνεσαι! Μέχρι να ετοιμάσεις τα χαρτιά που χρειάζονται θα έχεις το χρόνο όχι μια, αλλά δέκα φορές να το δώσεις... Δυο φορές το μήνα δεν είναι οι εξετάσεις; Η διαδικασία με τα χαρτιά θέλει χρόνο.

                          Εγώ τώρα ξεκίνησα την προετοιμασία, αν και το ξεκίνησα παίζει και δεν παίζει. Έχω οικογένεια με μικρά παιδιά, που το ένα έχει δυσλεξία, κάνω μεταπτυχιακό, ξεκίνησα να δουλεύω σε καινούρια δουλειά και συγχρόνως τρέχω για τα χαρτιά.... Πίστεψέ με δεν υπάρχει περίπτωση να είναι η θέση σου χειρότερη από τη δική μου....Αυτό που σκέφτηκα είναι να ξεκλέβω ό,τι χρόνο μπορώ τα πρωϊνά για τα χαρτιά, να σηκώνομαι στις 4.30πμ για να διαβάζω ως τις 6.30 για το μεταπτυχιακό και τα Σαββατοκύριακα να διαβάζω για Proficiency. Αργότερα, όταν θα έχω προχωρήσει την ύλη, θα κάνω μερικά ιδιαίτερα και θα δω και τα βιβλία του IELTS. Ωστόσο, έχω αρχίσει να παρακολουθώ τους διαλόγους των ταινιών και των σήριαλ στα αγγλικά για άσκηση. Ίσως αρχίσω να διαβάζω και καμμιά εγγλέζικη εφημερίδα. Μια που ούτως ή άλλως πρέπει να περιμένω για τις μεταφράσεις μέχρι τον Φλεβάρη, θα δώσω τότε το IELTS και τι στην ευχή, ένα 7 δεν θα το πάρω... Αν όχι, το βλέπουμε. "Οργανώσου", είναι το μήνυμά μου και μη σκιάζεσαι. Δεν είναι εύκολο το πήδημα στον αποπάνω κύκλο ζωής, αλλά ποντάρουμε πάντα σ' αυτό που θα κερδίσουμε .....

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by Enya View Post
                            Καλή μου μην αγχώνεσαι! Μέχρι να ετοιμάσεις τα χαρτιά που χρειάζονται θα έχεις το χρόνο όχι μια, αλλά δέκα φορές να το δώσεις... Δυο φορές το μήνα δεν είναι οι εξετάσεις; Η διαδικασία με τα χαρτιά θέλει χρόνο............................ .....
                            λοιπον, τώρα και αν με άγχωσες. εγω έχω 3 μικρα παιδια ξεκινησα απο πέρυση με την κοιλια στα μάτια να κάνω μαθήματα αγγλικών ξανά και μέχρι τώρα έδωσα 2 φορές , σε 3 βδομάδες είναι η τρίτη για τα αγγλικά. εγω θέλησα να πάρω τα βήματα με την σειρά , πρώτα αγγλικά να τελειώνω με αυτά και μετα όλα τα άλλα. γιατι οι μεταφράσεις τον φεβρουάριο? που τα έστειλες για μετάφραση? εγω έλπιζα να πάρω το πτυχίο τον νοεμβριο και μέχρι τα χριστουγεννα να έχω στείλει τα χαρτιά. λοιπόν πρώτα τα αγγλικά και μετα θα μπλέξω με τον κυκεώνα της χαρτούρας, που χρόνος για όλα μαζί. πάντως πρέπει να συντονιστούμε και να κάνουμε κινήσεις που θα είναι καλά ελεγμένες. αυτό που σκέφτομαι είναι πως όσο χρόνο και να με πάρει θα φυγω μια μέρα! φιλιά, να σαι καλά, χαίρομαι που βρήκα και έναν ακόμα που θα παλεψουμε μαζί, ότι νεότερο θα σε ενημερώσω, ελπίζω το ίδιο και εσύ. αντε να σαι καλά.
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment


                              #29
                              Enya σε ευχαριστώ για την απάντηση σου,αν και εγω βρίσκομαι πολύ μακριά απο το να ετοιμάσω χαρτιά!Απλώς θα ήθελα να είμαι ενημερωμένη.Άρχισα να διαβάζω αγγλικά ,αλλά νομίζω ότι μου χρειαζεται ένας χρόνος συστηματικού διαβάσματος για να φτάσω το IELTS 7!!! Η αλήθεια είναι ότι εαν το είχα, θα είχα εξαφανιστεί απο την Ελλάδα!Εύχομαι καλή επιτυχία στην Αlkiony. Nα είναι αυτή, η τελευταία φορά που θα δώσεις εξετάσεις, να το πάρεις με 8 ,μήπως και πάρουμε κουράγιο και οι υπόλοιποι!!
                              Κορίτσια κουράγιο

                              Comment


                                #30
                                Εγώ έχω πτυχίο Εργοθεραπείας και Ψυχολογίας και έχω άδεια ασκήσεως και για τα δύο επαγγέλματα από τη Νομαρχία (δεν χρειάζεται να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο για να πάρεις άδεια στα δικά μας επαγγέλματα). Οπότε δίνω αυτό για μετάφραση και επικύρωση ως αποδεικτικό ότι έχω άδεια στη χώρα απόκτησης του τίτλου σπουδών; Ξέρει κανείς;

                                Comment

                                Working...
                                X