Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by alexan72 View Post
    Εγώ έχω πτυχίο Εργοθεραπείας και Ψυχολογίας και έχω άδεια ασκήσεως και για τα δύο επαγγέλματα από τη Νομαρχία (δεν χρειάζεται να γραφτείς σε κάποιο σύλλογο για να πάρεις άδεια στα δικά μας επαγγέλματα). Οπότε δίνω αυτό για μετάφραση και επικύρωση ως αποδεικτικό ότι έχω άδεια στη χώρα απόκτησης του τίτλου σπουδών; Ξέρει κανείς;
    alejan, ξεκινα και κοιτα αυτό, διαβασε αυτό που σε ενδιαφέρει.....http://www.ahpra.gov.au/..
    i don't do drugs, i am drugs!

    Comment


      #32
      Συνάδελφοι, τα νεώτερα με τις βεβαιώσεις εγγραφής της ΕΝΕ για το Υγειονομικό, είναι ότι τακτοποιήθηκε το πρόβλημα που υπήρχε στην Κρήτη. Αν ωστόσο κάποιος αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα χορήγησης άδειας με το Υγειονομικό οποιασδήποτε Περιφέρειας, συστήνω να επικοινωνήσει με την ΕΝΕ της Αθήνας στο τηλ. 2103648044 εσ. 5. Στο Υγειονομικό ίσως σας ζητήσουν 1) την πρωτότυπη άδεια άσκησης επαγγέλματος, 2)την βεβαίωση επαγγελματικής κατάστασης της ΕΝΕ, 3)αντίγραφο ταυτότητας 4) αντίγραφο πτυχίου. Το πιστοποιητικό υφιστάμενης επαγγελματικής κατάστασης εκδίδεται πλέον από το Υγειονομικό και έχει ισχύ 3 μήνες. Στη συνέχεια υποβάλλεται στην Περιφέρεια για σφραγίδα της Χάγης. Σε κάποιες περιοχές τη βεβαίωσης καλής επαγγελματικής κατάστασης που δίνει το Υγειονομικό τη λένε Good standing.

      Για όσους έχουν πτυχίο ΣΕΛΕΤΕ και θέλουν να το χρησιμοποιήσουν ως προσόν, να ξέρετε ότι για για βάλει τη σφραγίδα η αποκεντρωμένη διοίκηση, πρέπει να υπάρχει δείγμα υπογραφής αυτού που υπέγραψε το πιστοποιητικό αποφοίτησης στο υπουργείο Εξωτερικών. Αν σας πουν πως δεν υπάρχει, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ΑΣΠΑΙΤΕ στην Αθήνα στο τηλ. 2102896790 για οδηγίες. Εκεί επίσης μπορούν να εκδόσουν ανανεωμένο πιστοποιητικό αποφοίτησης, για την περίπτωση που δεν υφίσταται πλέον ο τότε Διευθυντής.

      Comment


        #33
        Αν και το έβαλα και σε άλλο τόπικ, να αναφέρω κι εδώ (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία...

        Comment


          #34
          Originally posted by alexan72 View Post
          Αν και το έβαλα και σε άλλο τόπικ, να αναφέρω κι εδώ (για όποιους έχουν παρόμοια επαγγέλματα, είδα ένα Φυσικοθεραπευτή πιο πάνω και ισχύουν περίπου τα ίδια απ' ό,τι έχω καταλάβει - εγώ είμαι Εργοθεραπεύτρια) ότι χθες μίλησα μέσω skype με δικηγόρο μετανάστευσης και μου είπε τα εξής: καταρχήν ότι πρέπει πρώτα να κάνω την αναγνώριση του πτυχίου μου και μετά θα προχωρήσουμε την αίτηση για skilled visa. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνω ένα είδος πρακτικής εκεί (το έχουμε αναφέρει κι άλλες φορές αυτό) για να πάρω αυτή την αναγνώριση. Για μένα, ωστόσο, είναι αδύνατον να αφήσω την εδώ δουλειά μου και το παιδί μου, να πάω εκεί κάτω, να κάτσω 4-6 μήνες και να ξαναγυρίσω για να ξεκινήσω τότε την αίτηση για βίζα. Και μου φαίνεται και λίγο παράλογο. Θα το καταλάβαινα αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πάρω ένα είδος ίσως προσωρινής αναγνωρίσης βάσει των πτυχίων, αναλυτικών βαθμολογιών, εμπειρίας κλπ, με τον όρο να κάνω αυτήν την πρακτική όταν κατέβω για να μονιμοποιηθεί. Επειδή και της δικηγόρου της φάνηκε κάπως παράξενο αυτό, θα μιλήσει μαζί τους την Τετάρτη (έχουν αργία Δευτέρα-Τρίτη) και θα διευκρινίσει τι ακριβώς συμβαίνει και τι χρειάζεται και θα με ενημερώσει. Οπότε όταν έχω νεότερα θα σας πω. Αν πάντως ισχύει αυτό πρέπει να ξεχάσω την Αυστραλία...
          Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ Alexan72, αλλά επειδή και οι νοσηλευτές έχουμε το ίδιο θέμα με το bridging ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσεις στον φορέα που αξιολογεί για τη μετανάστευση αν τα προγράμματα Εργοθεραπείας της Ελλάδας είναι αναγνωρισμένα και ποια είναι τα κριτήρια για την αναγνώριση, η πότε απαιτείται συμπληρωματικό πρόγραμμα. Πρέπει να επισημάνω επίσης ότι υπάρχουν 2 αξιολογήσεις α)της επιλεξιμότητας για μετανάστευση και β) της δυνατότητας για απασχόληση. Τα προγράμματα των Ελλήνων νοσηλευτών για να καταλάβεις παίρνουν αυτόματη αναγνώριση λόγω μιας κοινοτικής οδηγίας. Το ίδιο νομίζω ότι συμβαίνει και με τα δικά σας με βάση αυτά που βρήκα για την περίπτωσή σου: http://www.cotrb.com.au/criteria.htm
          You must satisfy the following minimum criteria to be eligible for recognition by OTC:

          (a) Qualifications

          Have completed a World Federation of Occupational Therapy (WFOT) currently approved (at time of graduation) tertiary level education program leading to an award in occupational therapy, that is comparable to an Australian Bachelor degree (as per the National Office of Overseas Skills Recognition (AEI-NOOSR) Country Education Profiles)

          "Currently approved" is taken to mean those countries listed on the WFOT website under "Programs & Schools" which at the time of graduation:

          Prior to 2002:
          Fall within 5 years after the year last reviewed by the National Association

          From 2002:
          Fall within 5 years (for 3 year courses) of the year last reviewed by the National Association
          Fall within 7 years (for 4 year courses) of the year last reviewed by the National Association

          The WFOT approval referred to above must be in place at the time of graduation and cannot be considered retrospectively. Therefore, if the institution and program receive WFOT approval after the time of graduation, this will not be considered sufficient to meet the criteria for assessment.


          WFOT is the global voice for occupational therapy and the standard bearer for its practice. We represent occupational therapists worldwide.


          Year course first/last approved by WFOT: 1992

          Να ξέρεις ωστόσο ότι το να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος είναι μια διαφορετική υπόθεση από το να εγκριθείς για μετανάστευση. Εκεί είναι που προτείνονται τα συμπληρωματικά προγράμματα. Για τις προϋποθέσεις αυτές πρέπει και πάλι να δεις στον Αυστραλέζικο σύλλογο εγγραφής ή να τους ρωτήσεις. Πόσο βαθειά έχεις ψάξει τα θέματα αυτά; Φοβάμαι ότι το να ρωτάς τους υπόλοιπους δεν θα σε βοηθήσει πολύ γιατί μου φαίνεται ότι είσαι η μόνη Εργοθεραπεύτρια στο forum. Αν και δεν είμαι της ειδικότητάς σου ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

          Comment


            #35
            Originally posted by Enya View Post
            Δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ Alexan72, αλλά επειδή και οι νοσηλευτές έχουμε το ίδιο θέμα με το bridging ξέρω ότι πρέπει να ρωτήσεις στον φορέα που αξιολογεί για τη μετανάστευση αν τα προγράμματα Εργοθεραπείας της Ελλάδας είναι αναγνωρισμένα και ποια είναι τα κριτήρια για την αναγνώριση, η πότε απαιτείται συμπληρωματικό πρόγραμμα. Τα προγράμματα των Ελλήνων νοσηλευτών για να καταλάβεις παίρνουν αυτόματη αναγνώριση λόγω μιας κοινοτικής οδηγίας. Το ίδιο νομίζω ότι συμβαίνει και με τα δικά σας με βάση αυτό που βρήκα για την περίπτωσή σου: http://www.wfot.org/Education/Entryl...TApproved.aspx

            Να ξέρεις ωστόσο ότι το να πάρεις άδεια άσκησης επαγγέλματος ωστόσο είναι μια διαφορετική υπόθεση από το να εγκριθείς για μετανάστευση. Για τις προϋποθέσεις αυτές πρέπει και πάλι να δεις στον Αυστραλέζικο σύλλογο εγγραφής ή να τους ρωτήσεις. Πόσο βαθειά έχεις ψάξει τα θέματα αυτά; Φοβάμαι ότι το να ρωτάς τους υπόλοιπους δεν θα σε βοηθήσει πολύ γιατί μου φαίνεται ότι είσαι η μόνη Εργοθεραπεύτρια στο forum. Αν και δεν είμαι της ειδικότητάς σου ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...
            Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, θα κοιτάξω το λινκ που μου έβαλες. Δεν ρωτάω, είναι αρκετά μπερδεμένα και είμαστε λίγοι :confused: , απλά περιμένω από την δικηγόρο να μου πει για να σας πω, μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

            Comment


              #36
              Για να καταλάβω καλύτερα (ενημερώνω πως οτιδήποτε έχει να κάνει με γραφειοκρατικές διαδικασίες, χαρτιά κλπ με μεταμορφώνει σε ένα οριακά νοήμον άτομο, οπότε επιτρέψτε μου και τις χαζές ερωτήσεις): η αναγνώριση του πτυχίου δεν σου παρέχει αυτόματα και άδεια να εργαστείς; Υποθέτω πως μάλλον όχι από αυτό που μου γράφεις, Enya, παραπάνω. Αλλά για να κάνω αίτηση για skilled βίζα αρκεί η αναγνώριση σε πρώτη φάση;
              Επίσης, μπήκα στο σάιτ που μου έβαλες (και σε ευχαριστώ θερμά που μπήκες στον κόπο να ψάξεις ειδικά για εμένα ) αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνω πού πρέπει να κοιτάξω. Έβαλα Ελλάδα και τη Σχολή και βγήκε από πότε λειτουργεί, πόσα χρόνια είνα κλπ και ότι είναι εγκεκριμένη από το 1992. Αυτό κάνει ή υπάρχει κάτι που πρέπει να βρω σε σχέση και με την Αυστραλία;
              Ξαναλέω, σόρρυ αν κάνω ερωτήσεις που ίσως είναι λίγο χαζές.

              Comment


                #37
                Originally posted by alexan72 View Post
                Για να καταλάβω καλύτερα (ενημερώνω πως οτιδήποτε έχει να κάνει με γραφειοκρατικές διαδικασίες, χαρτιά κλπ με μεταμορφώνει σε ένα οριακά νοήμον άτομο, οπότε επιτρέψτε μου και τις χαζές ερωτήσεις): η αναγνώριση του πτυχίου δεν σου παρέχει αυτόματα και άδεια να εργαστείς; Υποθέτω πως μάλλον όχι από αυτό που μου γράφεις, Enya, παραπάνω. Αλλά για να κάνω αίτηση για skilled βίζα αρκεί η αναγνώριση σε πρώτη φάση;
                Επίσης, μπήκα στο σάιτ που μου έβαλες (και σε ευχαριστώ θερμά που μπήκες στον κόπο να ψάξεις ειδικά για εμένα ) αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνω πού πρέπει να κοιτάξω. Έβαλα Ελλάδα και τη Σχολή και βγήκε από πότε λειτουργεί, πόσα χρόνια είνα κλπ και ότι είναι εγκεκριμένη από το 1992. Αυτό κάνει ή υπάρχει κάτι που πρέπει να βρω σε σχέση και με την Αυστραλία;
                Ξαναλέω, σόρρυ αν κάνω ερωτήσεις που ίσως είναι λίγο χαζές.
                Δεν είναι χαζές οι ερωτήσεις σου, τι σε κάνει να λες κάτι τέτοιο! Σε σχέση με τη βίζα το κατάλαβες καλά. Από 'κει και πέρα όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω .... Συμπληρωσα κάποια στοιχεία στη δημοσίευσή μου μετά που την είδες και αυτό που γράφει ο φορέας αξιολόγησης των προϋποθέσεων μετανάστευσης δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι τα αγγλικά μου δεν επαρκούν .... Ο φορέας αρχικής αξιολόγησης πάντως είναι το Occupational Therapy Council. Αν ερωτηθούν συγκεκριμένα, φαντάζομαι ότι θα διευκρινήσουν καλύτερα το ποιοι τελικά θεωρούνται πιστοποιημένοι Εργοθεραπευτές: και οι μετά το 1997 ή υπάρχει ένα κενό από 'κει και πέρα επειδή δεν υπήρξε επαναξιολόγηση του προγράμματος σπουδών της Ελλάδας μετά το 1997;

                Comment


                  #38
                  Originally posted by Enya View Post
                  Δεν είναι χαζές οι ερωτήσεις σου, τι σε κάνει να λες κάτι τέτοιο! Σε σχέση με τη βίζα το κατάλαβες καλά. Από 'κει και πέρα όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω .... Συμπληρωσα κάποια στοιχεία στη δημοσίευσή μου μετά που την είδες και αυτό που γράφει ο φορέας αξιολόγησης των προϋποθέσεων μετανάστευσης δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι τα αγγλικά μου δεν επαρκούν ....
                  Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Νομίζω ότι όταν πρόκειται για πολύ fromal πράγματα ούτε στα ελληνικα δεν επαρκουν τα ελληνικά μας μερικές φορές...

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by alkioni View Post
                    σε ενημερωνω οτι το 7 σε καθε μια ενοτητα δεν ειναι ευκολη υποθεση, ένα χρόνο σχεδον παιδευομαι ειδικά αν εχεις χρόνια όπως άλλωστε είχα και εγω. σου ευχομαι όμως να το πάρεις με την πρώτη. τώρα, μόλις πάρω ..............................
                    καλησπέρα και από εμένα
                    Προσφατα άρχισα να σκεφτομαι την αναζητηση εργασίας στην Αυστραλία και άρχισα να ψάχνω σχετικά με την διαδικασία .......μου φαίνεται ένα βουνό
                    Για αρχή μια ερώτηση προς αυτου΄ς που έχουν προχωρήσει στην αναζήτηση
                    Σαν ειδικευμένος γιατρός τι χρειαζεται για να αναγνωρίσει κάποιος τον τιτλο ειδικότητας και να εργασθεί εκεί? πρεπει να δωσει εξετάσεις κια που απευθύνεται?
                    ως προς την γλώσσα είναι απαραίτητο το proficiency?

                    η βοήθεια αυτών που έχουν ήδη ξεκινήσει το ψάξιμο είναι πολύ σημαντική

                    Ζεφη

                    Comment


                      #40
                      Διαβσα ότι για να βγάλεις visa για εργασία θα πρέπει να είσαι μέχρι 45 ετών?

                      Υπάρχει εξάιρεση σε αυτό? Ειμαι 51, ειδικευμένη γιατρός και ενδιαφόρομαι να εργασθώ στην Αυστράλία.

                      Ο περιορισμός της ηλικίας αφόρα΄ολα τα επαγγέλματα? την εργασία στο Δημόσι και Ιδιωτικό τομέα?

                      Και εάν ο σύζυγος είναι μικρότερης ηλικίας (<45) τότε γίνεται αποδεκτή και η δική μου αίτηση για βίζα?

                      Zefi

                      Comment


                        #41
                        Ζεφη ειμαστε στην ιδια διαδικασια με τον αντρα μου. Εκεινος ειναι ειδικευομενος γιατρος και απο αυτα που εχουμε διαβασει μπορω νασου πω τα εξης. καταρχην το α και το ω ειναι τα αγγλικα και το πτυχειο πιστοποιησης που χρειαζεται ειναι το ielts και μονο αυτο για ολες τις ειδικοτητες επαγγελματων. Για να κανεις αναγνωριση του πτυχειου σου πρεπει να το εχεις με βαθμο 7 σε καθε ενοτητα. το οριο ηλικίας ειναι 50 ετη για στις skilled visas οποτε εσυ δεν μπορεις να κανεις αιτηση για αυτη την visa. O αντρας σου αν το επαγγελμα του ειναι μεσα στην λιστα SOL μπορει και να πας εσυ σαν partner. Γιατην αναγνωρηση του πτυχειου ενος γιατρου ασχολειται το ΑΜC (http://www.amc.org.au/) Δεν ξερω ομως αν υπαρχει περιορισμος σε ηλικα. Υπαρχουν ομως και αλλες visas που δεν εχουν περιορισμο στην ηλικια.

                        Εμεις ειμαστε στην διαδικασια του ielts και οι δυο. Δεν εχουμε αρχισει ακομη να ψαχνουμε σε βαθος την αναγνωριση του πτυχειου γιατι ο αντρας μου τελειωνει την ειδικοτητα τον Φεβρουαριο και λεμε να δωσουμε καπου τοτε και το ielts και μετα να κανουμε οτιδηποτε αλλο.

                        Αν κατι δεν εχω καταλαβει σωστα παρακαλω να με διορθωσει καποιος εμπειροτερος στο forum

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Enya View Post
                          Δεν είναι χαζές οι ερωτήσεις σου, τι σε κάνει να λες κάτι τέτοιο! Σε σχέση με τη βίζα το κατάλαβες καλά. Από 'κει και πέρα όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω .... Συμπληρωσα κάποια στοιχεία στη δημοσίευσή μου μετά που την είδες και αυτό που γράφει ο φορέας αξιολόγησης των προϋποθέσεων μετανάστευσης δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Με λύπη μου διαπιστώνω ότι τα αγγλικά μου δεν επαρκούν .... Ο φορέας αρχικής αξιολόγησης πάντως είναι το Occupational Therapy Council. Αν ερωτηθούν συγκεκριμένα, φαντάζομαι ότι θα διευκρινήσουν καλύτερα το ποιοι τελικά θεωρούνται πιστοποιημένοι Εργοθεραπευτές: και οι μετά το 1997 ή υπάρχει ένα κενό από 'κει και πέρα επειδή δεν υπήρξε επαναξιολόγηση του προγράμματος σπουδών της Ελλάδας μετά το 1997;
                          Φοβάμαι ότι κι εγώ καταλαβαίνω αυτό που λες εσύ: μέχρι το 1997... Κι εγώ αποφοίτησα το 2000, γαμώτο!

                          Και να σκεφτείς ότι η Σχολή είναι μακράν καλύτερη από άποψη μαθημάτων και προδιαγραφών από τότε, αλλά φαίνεται ότι στην Ελλάδα κανείς δεν κάνει τον κόπο να ασχοληθεί με αναγνωρίσεις κλπ (δηλαδή, σκέψου, έχουν περάσει σχεδόν 20 χρόνια...) γιατί σου λέει: ποιός να θελήσει να φύγει από εδώ που είναι Ο παράδεισος; Οπότε τι να τις κάνεις τις αναγνωρίσεις από τον Παγκόσμιο Οργανισμό... Περιττόν!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by razor44 View Post
                            Ζεφη ειμαστε στην ιδια διαδικασια με τον αντρα μου. Εκεινος ειναι ειδικευομενος γιατρος και απο αυτα που εχουμε διαβασει μπορω νασου πω τα εξης. καταρχην το α και το ω ειναι τα αγγλικα και το πτυχειο πιστοποιησης που χρειαζεται ειναι το ielts και μονο αυτο για ολες τις ειδικοτητες επαγγελματων. Για να κανεις αναγνωριση του πτυχειου σου πρεπει να το εχεις με βαθμο 7 σε καθε ενοτητα. το οριο ηλικίας ειναι 50 ετη για στις skilled visas οποτε εσυ δεν μπορεις να κανεις αιτηση για αυτη την visa. O αντρας σου αν το επαγγελμα του ειναι μεσα στην λιστα SOL μπορει και να πας εσυ σαν partner. Γιατην αναγνωρηση του πτυχειου ενος γιατρου ασχολειται το ΑΜC (http://www.amc.org.au/) Δεν ξερω ομως αν υπαρχει περιορισμος σε ηλικα. Υπαρχουν ομως και αλλες visas που δεν εχουν περιορισμο στην ηλικια.

                            Εμεις ειμαστε στην διαδικασια του ielts και οι δυο. Δεν εχουμε αρχισει ακομη να ψαχνουμε σε βαθος την αναγνωριση του πτυχειου γιατι ο αντρας μου τελειωνει την ειδικοτητα τον Φεβρουαριο και λεμε να δωσουμε καπου τοτε και το ielts και μετα να κανουμε οτιδηποτε αλλο.

                            Αν κατι δεν εχω καταλαβει σωστα παρακαλω να με διορθωσει καποιος εμπειροτερος στο forum
                            Μια χαρά τα λες razor σε ό,τι αφορά στις αρχικές διαδικασίες. Γιατρούς ζητάνε κάμποσους πάντως και γενικά είναι στα περιζήτητα επαγγέλματα. Στο ielts σε κάποια επαγγέλματα τους κάνει και το 6 αλλά σε όλα που έχουν να κάνουν με τον τομέα της υγείας θέλουν 7 (και μου ακούγεται και λογικό). Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας!

                            Comment


                              #44
                              Razor!! Σευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Οι εξετάσεις για την γλώσσα γίνονται συχνά? έχετε να μου προτείνεται για την γλώσσα κάποιον δάσκαλο?

                              Εαν θέλεις Στείλε μου την mail address (zafmet@otenet.gr)

                              Βλέπω οτι ζουμε στην ιδια πολη (Λάρισα) , οπότε μπορούμε εαν θέλεις να τα πούμε και από κοντα

                              Comment


                                #45
                                Για visa που δεν υπάρχει περιορισμός ηλικίας μπορεί κα΄νείς να εργαθεί νομιμα στην Αυστραλία?\

                                Comment

                                Working...
                                X