Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με νοσηλευτές, ιατρούς και παραϊατρικά επαγγέλματα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by alexan72 View Post
    Φοβάμαι ότι κι εγώ καταλαβαίνω αυτό που λες εσύ: μέχρι το 1997... Κι εγώ αποφοίτησα το 2000, γαμώτο! ..............................
    Ακόμη κι έτσι, πιθανόν να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Θέλει όμως ψάξιμο και επιμονή, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές μέχρι τώρα από άλλους. Ευτυχώς οι Έλληνες εκτός από την "αφερεγγυότητά" (βλέπε τωρινή οικονομική κατάσταση κατά την παγκόσμια οικονομική σκέψη ....) μας φημιζόμαστε και για την πολυσχιδή σκέψη μας (βέπε Οδυσσέας...)

    Comment


      #47
      Originally posted by Enya View Post
      Ακόμη κι έτσι, πιθανόν να υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Θέλει όμως ψάξιμο και επιμονή, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές μέχρι τώρα από άλλους. Ευτυχώς οι Έλληνες εκτός από την "αφερεγγυότητά" (βλέπε τωρινή οικονομική κατάσταση κατά την παγκόσμια οικονομική σκέψη ....) μας φημιζόμαστε και για την πολυσχιδή σκέψη μας (βέπε Οδυσσέας...)
      Ax...Φοβάμαι ότι η πολυσχιδής σκέψη μας κοντεύει να καταντήσει περισσότερο σχιζοφενική!
      Κουράγιο σε όλους μας!

      Comment


        #48
        Ενημέρωση: μου έστειλε μήνυμα η δικηγόρος και μου είπε ότι της απάντησαν από τον Αυστραλιανό Σύλλογό μας ότι προς το παρόν για να προχωρήσω για βίζα αρκεί η αναγνώριση της Σχολής μας από τον Παγκόσμιο αντίστοιχο σύλλογο. Βέβαια φτάνοντας εκεί θα έχει κάποια διαδικασία για να μπορέσουμε να δουλέψουμε (κάτι σαν άδεια άσκησης επαγγέλματος) που ενδεχομένως περιλαμβάνει και ένα είδος εξέτασης ή/και πρακτικής (αλλά αυτό δε με πειράζει). Οπότε περιμένουμε να δώσω και να πάρω βαθμολογία από το ΙΕΛΤΣ για να προχωρήσω. Για ό,τι νέο σας ενημερώνω ξανά.

        Comment


          #49
          Originally posted by alexan72 View Post
          Ενημέρωση: μου έστειλε μήνυμα η δικηγόρος και μου είπε ότι της απάντησαν από τον Αυστραλιανό Σύλλογό μας ότι προς το παρόν για να προχωρήσω για βίζα αρκεί η αναγνώριση της Σχολής μας από τον Παγκόσμιο αντίστοιχο σύλλογο. Βέβαια φτάνοντας εκεί θα έχει κάποια διαδικασία για να μπορέσουμε να δουλέψουμε (κάτι σαν άδεια άσκησης επαγγέλματος) που ενδεχομένως περιλαμβάνει και ένα είδος εξέτασης ή/και πρακτικής (αλλά αυτό δε με πειράζει). Οπότε περιμένουμε να δώσω και να πάρω βαθμολογία από το ΙΕΛΤΣ για να προχωρήσω. Για ό,τι νέο σας ενημερώνω ξανά.
          και πως το αναγνωριζεις στον παγκοσμιο συλλογο?

          Comment


            #50
            Originally posted by gogita View Post
            και πως το αναγνωριζεις στον παγκοσμιο συλλογο?
            Και μένα η Enya με βοήθησε με αυτό γιατί δεν το είχα καταλάβει. Δεν το αναγνωρίζεις εσύ, κοιτάς στο σάιτ του παγκόσμιου οργανισμού της ειδικότητάς σου αν η Σχολή σου είναι αναγνωρισμένη και από πότε. Απ' ό,τι έχω καταλάβει πρέπει η αναγνώριση να προηγείται της αποφοίτησής σου, αν και αυτό ίσως να διαφέρει ανάλογα με την ειδικότητα και τους κανονισμούς που έχει ο κάθε σύλλογος.

            Comment


              #51
              Κοιταξτε και αυτο http://www.aei.gov.au/Services-And-R...s/default.aspx
              Το βρηκα απο ενα post του agoriani για skills assessment...Θα το ψαξω περισσοτερο και θα σας πω.

              Comment


                #52
                Originally posted by alexan72 View Post
                Ενημέρωση: μου έστειλε μήνυμα η δικηγόρος και μου είπε ότι της απάντησαν από τον Αυστραλιανό Σύλλογό μας ότι προς το παρόν για να προχωρήσω για βίζα αρκεί η αναγνώριση της Σχολής μας από τον Παγκόσμιο αντίστοιχο σύλλογο. Βέβαια φτάνοντας εκεί θα έχει κάποια διαδικασία για να μπορέσουμε να δουλέψουμε (κάτι σαν άδεια άσκησης επαγγέλματος) που ενδεχομένως περιλαμβάνει και ένα είδος εξέτασης ή/και πρακτικής (αλλά αυτό δε με πειράζει). Οπότε περιμένουμε να δώσω και να πάρω βαθμολογία από το ΙΕΛΤΣ για να προχωρήσω. Για ό,τι νέο σας ενημερώνω ξανά.
                Μιλησα με τον συλλογο φυσικοθεραπευτων ο οποιος ειναι μελος του παγκοσμιου συλλογου και μου ειπαν οτι μια απλη αιτηση μελους οτι ανηκεις στον παγκοσμιο αρκει.Την αιτηση την κανεις στον συλλογο σου στην Ελλαδα.
                Απ οτι το κοιταξα λιγο νομιζω οτι για τις εξετασεις υπαρχει κατι σαν επιδοτηση απο την αυστραλια γιατι για τους φ/θ ειναι τρια μερη εξετασης,τα δυο μπορουν να γινουν ελλαδα αλλα η κλινικη εξεταση με ασθενεις κλπ πρεπει να γινει αυστραλια.

                Comment


                  #53
                  Originally posted by gogita View Post
                  Μιλησα με τον συλλογο φυσικοθεραπευτων ο οποιος ειναι μελος του παγκοσμιου συλλογου και μου ειπαν οτι μια απλη αιτηση μελους οτι ανηκεις στον παγκοσμιο αρκει.Την αιτηση την κανεις στον συλλογο σου στην Ελλαδα.
                  Απ οτι το κοιταξα λιγο νομιζω οτι για τις εξετασεις υπαρχει κατι σαν επιδοτηση απο την αυστραλια γιατι για τους φ/θ ειναι τρια μερη εξετασης,τα δυο μπορουν να γινουν ελλαδα αλλα η κλινικη εξεταση με ασθενεις κλπ πρεπει να γινει αυστραλια.
                  Είσαι σίγουρη ότι δεν σου ζητάνε και βαθμολογία στο IELTS; Οι δικοί μου ήταν κάθετοι σ' αυτό...

                  Comment


                    #54
                    alexan22 το IELTS ειναι αυτονοητο και μαλιστα ζητανε τουλαχιστον 7 σε καθε ενοτητα και οχι στο συνολο.Οταν λεω για εξετασεις αναφερομαι στην πιστοποιηση του πτυχιου της ειδικοτητας σου και οχι του επιπεδου αγγλικων.

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by gogita View Post
                      alexan22 το IELTS ειναι αυτονοητο και μαλιστα ζητανε τουλαχιστον 7 σε καθε ενοτητα και οχι στο συνολο.Οταν λεω για εξετασεις αναφερομαι στην πιστοποιηση του πτυχιου της ειδικοτητας σου και οχι του επιπεδου αγγλικων.
                      Ναι, αλλά αυτό που είπαν από τον ίδιο το σύλλογο είναι ότι για την πιστοποίηση του πτυχίου μου θέλουν και να έχω 7 σε κάθε ενότητα στο ΙELTS. Εκτός από το κράτος δηλ. της Αυστραλίας το ζητάει και ο σύλλογος για να μου κάνει την πιστοποίηση. Δεν προχωράει αν δεν έχει τις βαθμολογίες μου από το IELTS. Τώρα, για τις υπόλοιπες εξετάσεις, ελπίζω να είναι και σε μας όπως και σε σας και να γίνεται να κάνω τα περισσότερα από Ελλάδα.

                      Comment


                        #56
                        Ομοιοπαθης

                        Originally posted by GOGO View Post
                        Καλησπερα!ειμαι ειδικευομενη γιατρος εχω τελειωσει το πρωτο μερος ειδικοτητας κ το αγροτικο μου στην ελλαδα κ θελω λογω μεγαλης αναμονης να φυγω για ειδικοτητα στην μελβουρνη μαζι με τον αντρα μου κ το παιδι μου!γνωριζει κανεις πως πρεπει να κινηθω;

                        Υπαρχει καποιος γιατρος που κανει ειδικοτητα στην αυστραλια η εκανε;
                        Καλησπερα, σε αναλογη κατασταση ειμαι και γω εχω κανει 3 χρονια ειδικοτητα και θελω να την ολοκληρωσω εκει. Εχεις καποια ενημερωση?

                        Comment


                          #57
                          Καλησπερα σε ολους. εδο και καμια βδομαδα διαβαζω το forum μιας και ενας φιλος μου εφυφε με τουριστικη βιζα στο sydney να δει πως ειναι τα πραγματα μιας και εχει συγγενης ππου τον φιλοξενουν.

                          στο ζουμι τωρα...

                          ο φιλος μου καθως και η κοπελια του εχουν τελειωσει δημοσιο ιεκ νοσηλευτικη και τραυματιολογια.
                          ψαχτικαμε να αναγνωρισουν το πτυχιο αλλα μας ειπαν οτι αναγνωριζουν μον οσα ειναι γα registred nurse και οχι για enrolled nurse οποτε μας παραπεμψαν σε σπουδες στην αυστραλια.

                          1.γνωριζεται καποιο course πανω στο επαγγελμα φτηνο και σχετικα οχι παραπανω απο ενα χρονο πουνα τουσ δινει το δικαιωμα για εργασια?
                          (εχουν και οι δυο το ielts και δεν εχουν καμια προιπηρεσια)

                          2. ο φιλος μου εχει επαγγελματικα διπλωματα οδιγισισ μιασ και εχει τελειωσει ιεκ για σχολι οδηγων. εχει βρει εναν ιδιοκτητη τουριστικου γραφειου που θελει να τον κανει sponsor για οδηγο σε λεωφορεια με group διακοπων αλλα το επγγελμα δεν ειναι στην λιστα :/ τι γινεται σε αυτην την περιπτωση???(το τουριστικο ειναι μεσ στο sydney οποτε δεν τον καλυπτει η 856 η 857 που εινια για δουλειεσ εκτοσ λιστασ αλλα πρεπει να μενει σε low population areas)

                          3. θελει επισης ενασ με εργοστασιο ζαχαροσπλαστικης να του κανει sponsor για παρασκευει λουκουμαδων. δεν εχε ομως ουτε πτυχιο ουτε προηπηρεσια σε αυτο.. τι γινεται σε αυτην την περιτωση???

                          γενικα εχει καποιουσ συγγενεισ με πολλα επαγγελματα που θελουν πολυ να τον βοηθησουν αφου τον φιλοξενουν ενα διμηνο τωρα.. εχει πολλα σπονσορ αλλλα δεν εχει πτυχια και προιπιρεσια..

                          υ.γ. ζητω συγνωμη για τα ορθογραφκα λαθη και για την ελλειψη τονων.!!

                          Comment


                            #58
                            Originally posted by dimitris_str View Post

                            1.γνωριζεται καποιο course πανω στο επαγγελμα φτηνο και σχετικα οχι παραπανω απο ενα χρονο πουνα τουσ δινει το δικαιωμα για εργασια?
                            (εχουν και οι δυο το ielts και δεν εχουν καμια προιπηρεσια)
                            Δημήτρη σου παραθέτω τη σελίδα με τα προγράμματα σπουδών Νοσηλευτικής της Αυστραλίας, αλλά δεν ξέρω για τις τιμές τους. Υπάρχουν φυλλάδια ωστόσο που θα ήταν καλό να κοιτάξει ο φίλος σου και να επιλέξει ο ίδιος πρόγραμμα που να τον ενδιαφέρει, με βάση την περιοχή που θα μείνει
                            Australian Nursing Schools Australia Nurse Education Programs

                            Επίσης είναι βοηθητικές αυτές οι σελίδες:

                            Comment


                              #59
                              Μετανάστευση σαν ψυχολόγος στην Αυστραλία

                              Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
                              Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
                              Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
                              και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
                              Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
                              Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
                              Ζητούσαν και έστειλα:
                              Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
                              Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
                              Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
                              Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
                              Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
                              CV
                              IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
                              και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
                              Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
                              Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
                              Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by VSTAVR View Post
                                Καλό βράδυ σε όλους. Είμαι κλινικός Ψυχολόγος και ετοιμάζομαι για μετανάστευση στην Αυστραλία. Αναρωτιέμαι αν το έκανε κάποιος σχετικά πρόσφατα ή και παράλληλα με εμένα.
                                Έχω πτυχίο (4 χρόνια)
                                Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία (3 χρόνια)
                                και ολοκληρώνω την εκπόνηση του διδακτορικού μου (4 χρόνια)
                                Όλα μου τα πτυχία είναι από το Πανεπιστήμιο της Αθήνας.
                                Έστειλα την αίτηση στην APS (The Australian Psychological Society) στις 17 Ιανουαρίου 2012
                                Ζητούσαν και έστειλα:
                                Αναλυτικά συμπληρωμένο το κείμενο της αίτησης
                                Πτυχίο, Μεταπτυχιακό και Αναλυτική (Πρωτότυπο και Επίσημη μετάφραση)
                                Σελίδα Τίτλου, Περίληψη και Περιεχόμενα, Πτυχιακής και Διπλωματικής σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
                                Άδεια Εξάσκησης Επαγγέλματος σε Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση
                                Εγγραφή σε σύλλογο (Πρωτότυπο και επίσημη μετάφραση)(Τους έστειλα της ΠΕΝΟΨΥ= ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΕΝΩΣΗ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΩΝ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ)
                                CV
                                IELTS με >7 σε κάθε ενότητα (Reading, Writing, Listening, Speaking)
                                και fees= 836.36 AUD Τα έστειλα με πιστωτική
                                Το πακέτο δεν είχε φτάσει στην Αυστραλία μέχρι την Παρασκευή 27/01/2012. Αφού φτάσει θα έχω απάντηση το αργότερο σε οκτώ εβδομάδες. Εύχεστε καλή επιτυχία. Μετά αίτηση για VISA 176. Προορισμός το Brisbane και μία ερευνητική ομάδα σε ένα από τα πανεπιστήμια εκεί.
                                Εάν κάποιος είναι σε παρόμοια διαδικασία παρακαλώ ας γράψει ώστε να αλληλοτροφοδοτούμαστε.
                                Μόλις έκλεισα τα 32. Καλή επιτυχία σε όλους. Παρακαλώ τον Administrator να τοποθετήσει το post όπου είναι πιο κατάλληλο.
                                μπραβο αντε καλη αρχη και γρηγορα αποτελεσματα. αν και δεν ειμαι ψυχολογος χαρηκα που τουλαχιστον ενας ακομα καταφερε την γλωσσα με πανω απο 7. εμενα αυτο με παιδευει. και παλι μπραβο.
                                i don't do drugs, i am drugs!

                                Comment

                                Working...
                                X