Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by zoetsitouri
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 254411 254412 Η' ΣΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΙΜΑΙ 53 ΕΤΩΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
    Το θέμα της ηλικίας είναι πολύ σημαντικό! Γενικά ζητάνε <50. Αν κάποιος φίλος ξέρει κάτι σχετικά για ηλικία>50 ας ενημερώσει.

    Comment


      Originally posted by raniakat View Post
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΧΩ ΡΙΞΕΙ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΜΟΝΙΜΟ ΚΑΤΟΙΚΟ ΑΥΣΤΡΑΛΟ ΠΟΛΙΤΗ (ΘΕΙΟΣ) ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ ΜΑΖΙ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΡΟΛΟ ...
      ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ
      Please, γράφε με μικρά ώστε να μην θεωρείται ότι φωνάζεις. Αν θες να αιτηθείς visa λόγω του συγγενή σου διάβασε στο http://www.immi.gov.au/migrants/fami...er-outside.htm

      Comment


        Originally posted by zoetsitouri
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 254411 254412 Η' ΣΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΙΜΑΙ 53 ΕΤΩΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
        Η ηλικία σου είναι απαγορευτική,ζητάνε εκτος απο τα υπόλοιπα <50
        ριξε μια ματια εδώ http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2155

        Comment


          αν ειναι καποιος φυσικοθεραπευτης στο φορουμ πλιζ ας επικοινωνησει μαζι μου

          επισης ξερει καποιος να μου πει με ποιον τροπο μπορω ν ακανω δικη μου δουλεια στην αυστραλια σαν ελευθερος επαγγελματιας?

          Comment


            Originally posted by fendy View Post
            Απο οτι εχω ακουσει,πανε με τουριστικη βιζα,βρισκουν δουλεια,και αν ο εργοδοτης τους θελει να τους κρατησει,βγαινουν στο τριμηνο απο την χωρα,πανε σε μια γειτονικη και επιστρεφουν με προσκληση του εργοδοτη τους.
            Οντως εχουν κανει μπιζνα την μεταναστευση,αλλα οι Ασιατες δεν πανε με 50.000 στην τσεπη.Κανουν την διαδικασια που ειπα παραπανω.
            Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει αλλά κάπου διάβασα ότι αν σε σπονσοράρει εργοδότης πρέπει να σε κρατήσει 2 χρόνια και να έχει καταθέσει ένα σεβαστό ποσό για σένα. Εδώ δεν το κάνουν ούτε σε συγγενείς τους οι άλλοι, θα το έκαναν για έναν "αναλώσιμο' Ασιάτη ή για άλλον λαθρομετανάστη; Θα τους ήταν τόσο πολύτιμος που θα ήθελαν να τον κρατήσουν; Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα παραθυράκια με την φοιτητική βίζα ώστε αυτοί οι Ασιάτες που λες να δουλεύουν μαύρα ας πούμε και να σπουδάζουν για να μπορέσουν τελικά να νομιμοποιηθούν. Πάντως κάνοντας μια τέτοια ζωή φαντάζομαι ότι ακροβατείς στα όρια της παρανομίας. Αν βέβαια είσαι τόσο απελπισμένος μπορείς να το ρισκάρεις, αυτό κάνουν κάποιοι λαοί που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Τι είχαν τι έχασαν!

            Comment


              Originally posted by zoetsitouri
              ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ 254411 254412 Η' ΣΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΧΩ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ. ΕΙΜΑΙ 53 ΕΤΩΝ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
              Δες στο θεμα : για οσους ειναι πανω απο 45
              Εκει σε προηγουμενα post o Agoriani δινει σχετικες πληροφοριες
              Ψαξε και καλη επιτυχια
              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

              Comment


                Originally posted by fendy View Post
                Εγω λεω τι εχω ακουσει και ψαχνω να βρω τροπο,πως μπορω να παω,χωρις να εχω ενα καρο λεφτα.
                Λες και αν ειχα 50.000,θα πηγαινα μεταναστης!!!
                Με πολυ λιγοτερα,ανοιγεις μαγαζι οπουδηποτε στην Ευρωπη,δεν πας να τα χωσεις στους Αυστραλους!!!

                Ναι ...... ανοίγεις μαγαζί χωρίς πελάτες!!!!!

                χώρια που χρειάζονται κάμποσα για τον "αέρα" του μαγαζιού... αέρας κοπανιστός δηλαδή

                ε'ιδα και μένα που τόσα χρόνια τα 'εχωνα στους Έλληνες λαμόγιους και τώρα τους πληρώνω πάλι μέσω των έκτακτων φόρων... πίκρα..... και να έχεις 50.000 στην άκρη δεν παει να πει ότι θα ζ΄λησεις καλά στην Ελλάδα του σήμερα, και η νοοτροπία των ελλήνων δεν αλλλαζει όσα λεφτα και αν έχεις...

                τα λέω αυτά γιατί μερικοί όπως και εγώ που φύγαμε από Ελλάδα φύγαμε για την μακακιζμένη νοοτροπία των Ελλήνων που μας έφερε σε αυτήν την κατάσταση και όχι γιατι δεν είχαμε δουλεια στην πατρίδα.....
                (αν και σε λίγο καιρό μπορεί και εμείς να μέναμε χωρίς δουλεια.....)
                φύγαμε για ενα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά μας και για να ζήσουμε κι εμείς λίγο ποιο ανθρώπινα σε μια κοινωνία με σύστημα και όχι σε μια κοινωνία που προσπαθούν 30 χρόνια και βάλε να ανακαλύψουν τον τροχό,,,,,

                φιλιά σε όλους......

                Comment


                  Originally posted by panos1966 View Post
                  Ναι ...... ανοίγεις μαγαζί χωρίς πελάτες!!!!!

                  χώρια που χρειάζονται κάμποσα για τον "αέρα" του μαγαζιού.................ς......
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    Εγω λεω τι εχω ακουσει και ψαχνω να βρω τροπο,πως μπορω να παω,χωρις να εχω ενα καρο λεφτα.
                    Λες και αν ειχα 50.000,θα πηγαινα μεταναστης!!!
                    Με πολυ λιγοτερα,ανοιγεις μαγαζι οπουδηποτε στην Ευρωπη,δεν πας να τα χωσεις στους Αυστραλους!!!''
                    Παιδια τρελενεστε για την παπαρολογια εις βαρος της Ελλαδας,αλλα εγω την βαριεμαι.Προσπαθω να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα για το τι συμβαινει στις ξενες χωρες.
                    Να πω για τους Ασιατες που ειναι απελπισμενοι,οτι εχω γνωρισει ατομο που ηταν μανατζερ σε εταιρια στην χωρα του,ειχε μισθο 1000 ευρω,οταν ο περισσοτερος κοσμος εκει εχει μισθο 100-200 ευρω.Πηγε Αγγλια,δουλεψε αρχικα σε φαστ φουντ και σιγα σιγα βρηκε σε γραφειο,οχι ομως μανατζερ.Ειναι βεβαια ευχαριστημενος.

                    Comment


                      Γειά σας και από μένα!

                      Καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για αυτό το φόρουμ που αποδεικνύει ότι όταν θέλουμε,μπορούμε. Πολύ σοβαρή προσπάθεια,αξίζουν πολλά μπράβο.

                      Ζητώ συγνώμη αν το ποστ μου είναι σε λάθος μέρος. Η περίπτωση μου είναι η εξής. Είμαι μαθηματικός,30 χρονών με άριστη γνώση των αγγλικών (εχω γραφτεί για τις επόμενες εξετάσεις του IELTS,λογικά δεν θα έχω πρόβλημα). Δουλέυω εδώ και 5 χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αλλα και σε φροντιστήρια.

                      Στην λίστα SOL δεν υπάρχει σαν επάγγελμα το μαθηματικός,υπάρχει όμως το καθηγητής σχολείου. Έχω πολλές ερωτησεις αλλά δεν θέλω να σας ζαλίσω με όλες. Αυτή που με καίει είναι η εξής...

                      Αν έχω καταλάβει καλά (και έχω απογοητευτεί πλήρως) χρείαζεται κάποιος 1,5 χρόνο περίπου για να βγάλει skilled migrant visa (175). Αναλυτικά...κανα μήνα μέχρι να πάρω το IELTS στα χέρια μου...μετά το στέλνω αυτό μαζί με θεωρημενα αντιγραφα του πτυχίου μου κλπ για να τα αναγνωρίσουν εκέι..αυτο παίρνει περιπου 3,5 μήνες..μονο αφου εχω κανει ολα αυτα μπορω μετά να κάνω αίτηση για visa η οποία για να βγει θέλει κανα χρόνο..αρα συνολικα μιλαμε για 1,5 χρονο..(την περιπτωση του sponsorship την αποκλείω γτ απο οτι κατάλαβα,εκτος αν εισαι γιατρος η μηχανικος,δεν παιζει)

                      Είναι όντως τόσο απογοητευτικα τα πραγματα? Υπάρχει καποιος αλλος τροπος η κατι που δεν βλεπω εγώ η δεν εχω καταλαβει καλα? Με agents τι γινεται? Βγαινει σημαντικα πιο γρηγορα ετσι? Επισης,υπαρχει καποιος τροπος να παω με tourist και να γυρισει αυτη σε skilled migrant (εκτος του sponsorship γτ οπως ειπα,ρεαλιστικα μιλωντας δεν βλεπω γτ να με προσλαβει καποιος εχοντας να φορτωθει και τα εξοδα της visa)

                      Ειμαι απελπισμενος και καθε βοήθεια και απαντηση θα την εκτιμουσα απεριοριστα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

                      Comment


                        partner visa

                        Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Προχτές στις 25/10 έστειλα τα χαρτιά μου στο Βερολίνο και τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι υπομονή και να παρακολουθώ καθημερινά το mail μου.Μήπως ξέρει κανείς σε πόσες μέρες περίπου θα έχω τουλάχιστον ή θετική ή αρνητική απάντηση να περιμένω;Ευχαριστώ και κάντε και καμιά προσευχή για μένα...

                        Comment


                          Originally posted by Birdy View Post
                          Καλησπέρα παιδιά και πάλι.Προχτές στις 25/10 έστειλα τα χαρτιά μου στο Βερολίνο και τώρα το μόνο που έχω να κάνω είναι υπομονή και να παρακολουθώ καθημερινά το mail μου.Μήπως ξέρει κανείς σε πόσες μέρες περίπου θα έχω τουλάχιστον ή θετική ή αρνητική απάντηση να περιμένω;Ευχαριστώ και κάντε και καμιά προσευχή για μένα...
                          Κοίτα εδώ Birdy : Χρόνος επεξεργασίας : Family, spouse visa applications
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει παιδιά? :/

                            Comment


                              Καλησπέρα σε όλους...
                              Μία τεράστια χάρη από όποιον μπορεί...
                              Ετοιμάζομαι και εγώ για Μελβούρνη και θα ήθελα πολύ να γράψει κάποιος μία απλή λίστα,υπεύθυνα,που να έχει συγκεντρωμένα όλα τα έγγραφα που θα χρειαστούν.
                              Προσπάθησα να βγάλω μία άκρη από όλα αυτά που έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ μέσα,αλλά δυστυχώς κάτι συγκεντρωμένο δεν υπάρχει...(ή τουλάχιστον δεν το βρίσκω εγώ)
                              Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας...

                              Comment


                                Originally posted by Agoriani View Post
                                Σ'ευχαριστώ agoriani αλλά αυτό το έχω δει ήδη.Έθεσα λάθος την ερώτηση.Όταν θα πάρω το Migration File Number θα μου πουν επιτόπου αν θα είναι θετική ή αρνητική η αίτησή μου ή δεν μου λένε τίποτα απλά ότι την έλαβαν και ότι θα την επεξεργαστούν;

                                Comment

                                Working...
                                X