Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΙΙI)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Nikos Mech Eng
    Ok.... μένουν 9 λύσεις!
    ακούω...

    Comment


      Originally posted by Alex81 View Post
      Γειά σας και από μένα!...Η περίπτωση μου είναι η εξής. Είμαι μαθηματικός,30 χρονών με άριστη γνώση των αγγλικών (εχω γραφτεί για τις επόμενες εξετάσεις του IELTS,λογικά δεν θα έχω πρόβλημα). Δουλέυω εδώ και 5 χρόνια κάνοντας ιδιαίτερα μαθήματα αλλα και σε φροντιστήρια.
      Στην λίστα SOL δεν υπάρχει σαν επάγγελμα το μαθηματικός,υπάρχει όμως το καθηγητής σχολείου. Έχω πολλές ερωτησεις αλλά δεν θέλω να σας ζαλίσω με όλες. Αυτή που με καίει είναι η εξής...
      Αν έχω καταλάβει καλά (και έχω απογοητευτεί πλήρως) χρείαζεται κάποιος 1,5 χρόνο περίπου για να βγάλει skilled migrant visa (175). Αναλυτικά...κανα μήνα μέχρι να πάρω το IELTS στα χέρια μου...μετά το στέλνω αυτό μαζί με θεωρημενα αντιγραφα του πτυχίου μου κλπ για να τα αναγνωρίσουν εκέι..αυτο παίρνει περιπου 3,5 μήνες..μονο αφου εχω κανει ολα αυτα μπορω μετά να κάνω αίτηση για visa η οποία για να βγει θέλει κανα χρόνο..αρα συνολικα μιλαμε για 1,5 χρονο..(την περιπτωση του sponsorship την αποκλείω γτ απο οτι κατάλαβα,εκτος αν εισαι γιατρος η μηχανικος,δεν παιζει)
      Είναι όντως τόσο απογοητευτικα τα πραγματα? Υπάρχει καποιος αλλος τροπος η κατι που δεν βλεπω εγώ η δεν εχω καταλαβει καλα? Με agents τι γινεται? Βγαινει σημαντικα πιο γρηγορα ετσι? Επισης,υπαρχει καποιος τροπος να παω με tourist και να γυρισει αυτη σε skilled migrant (εκτος του sponsorship γτ οπως ειπα,ρεαλιστικα μιλωντας δεν βλεπω γτ να με προσλαβει καποιος εχοντας να φορτωθει και τα εξοδα της visa)...
      Απο αυτή τη σελίδα, και απο την δεύτερη λίστα SOl, υπάρχει το επάγγελμα του mathematician. Η δεύτερη όμως είναι για : the State and Territory SOL (schedule 1 and 2) – relevant only for GSM applicants who are nominated by a State or Territory government agency under a State Migration Plan.
      Ετσι αν πας με το μαθηματικός τότε δεν μπορείς να πας για την βίζα που λες αλλά για state or territory sponsored.
      Αν τώρα πας για το καθηγητής σχολείου, είναι όπως τα λες.
      Ο agent δεν είναι μάγος να κάνει κάτι διαφορετικό απο τις νόμιμες διαδικασίες και να βγεί πιο γρήγορα κάτι που θα αργούσε. Μπορεί όμως να εξασφαλίσει οτι δεν θα υπάρχει καθυστέρηση λόγω ελειπών δικαιολογητικών ή λάθος στην διαδικασία. Απο την άλλη λόγω εμπειρίας ίσως γνωρίζει κάποια λεπτομέρεια που να κάνει και την διαφορά με το να κάνεις μόνος σου τα χαρτιά. Σίγουρα ενα όφελος είναι οτι κάνεις τα χαρτιά απο μέσα απο την Αυστραλία, ενω είσαι εξω γιατι τα κάνει για εσένα ο agent. Σε μερικές περιπτώσεις η κατάθεση δικαιολογητικών απο μέσα έχει λιγότερο χρόνο επεξεργασίας οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις ναι κάνει λιγότερο και η αίτηση μέσω agent. Κοίτα για την αίτηση που σε ενδιαφέρει, τους χρόνους και τα χρήματα αν κάνεις κατάθεση δικαιολογητικών απο μέσα και απο έξω και σύγκρινε.
      Γενικά δεν κάνεις τίποτα λαθος, και πράγματι όσοι επικοινώνησαν με agent και μας είπαν μετά, όλοι λένε οτι δεν έμαθαν τίποτα σημαντικό που δεν το είχαν βρεί απο μόνοι τους είτε στο immi.gov.au ή εδώ στο patriotaki. Παρόλα αυτά όμως ενθαρρύνουμε την χρήση επαγγελματία πράκτορα μετανάστευσης σε κάθε περίπτωση δύσκολη ή σύνθετη και οχι μια απλή π.χ. partner visa.

      Originally posted by Birdy View Post
      Σ'ευχαριστώ agoriani αλλά αυτό το έχω δει ήδη.Έθεσα λάθος την ερώτηση.Όταν θα πάρω το Migration File Number θα μου πουν επιτόπου αν θα είναι θετική ή αρνητική η αίτησή μου ή δεν μου λένε τίποτα απλά ότι την έλαβαν και ότι θα την επεξεργαστούν;
      Το Migration File Number είναι ο αριθμός πρωτοκόλου (προ του κώλου!). Δηλαδή η βεβαίωση οτι το παρέλαβαν υπηρεσιακός και επεξεργάζεται πλέον. Η απάντηση είναι κοντά μετά που θα στείλεις τις ιατρικές εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο officer που θα αναλάβει την αίτηση. Δηλαδή εφόσον ο officer ζητήσει ιατρικές εξετάσεις πάει να πει οτι δεν περιμένει ούτε θέλει τίποτα άλλο για να σου δώσει την βίζα.

      Originally posted by vickoula View Post
      Καλησπέρα ξανά και απο εμένα!Γνωρίζει κάποιος να μας πει αν πηγαίνοντας Αυστραλία με φοιτητική βίζα μπορεί να πάρει φοιτητικό δάνειο για να πληρώσει τη σχολή???Αυτό απο όσο γνωρίζω γίνεται σίγουρα σε Ευρώπη πχ.Αγγλία !- Το οποίο φυσικά εξοφλείς μετέπειτα απο την εργασία σου!!Ας μας πει κάποιος ππου γνωρίζει!!!
      Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
      Δάνειο απο τράπεζα μπορεί να πάρει ο οποιοσδήποτε, εφόσον τα βρεί με την τράπεζα. Το δάνειο που δίνει η ομοσπονδιακή κυβέρνηση της Αυστραλίας είναι όμως μόνο για Αυστραλούς υπηκόους. Ούτε κάν για μόνιμους κατοίκους. Το ίδιο και κάποιες άλλες διευκολίνσεις. Ειδικά εφόσον κάνεις αίτηση για φοιτητική βίζα πρέπει να τους επιδείξεις και την ύπαρξη των ανάλογων κεφαλαίων για τα δίδακτρα και το κόστος διαβίωσης.
      Ετσι ακόμα και αν το δάνειο απο την κυβέρνηση δεν ήταν μονο για υπηκόους Αυστραλίας, πάλι δεν θα ήταν για σπουδαστές με φοιτητική βίζα. Εξάλου πως μπορεί να διασφαλιστεί το κράτος οτι ο σπουδαστής του οποίου η βίζα λίγει μετά το πέρας των σπουδών και δεν παραμένει με κάποια άλλη βίζα στην χώρα, μιας και δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει αν δεν θέλει, θα πάρει πίσω τα χρήματά του μέσω της φορολογίας?

      Originally posted by kirk View Post
      Γεια σας είμαι και εγώ νέο μέλος στο forum. Θα ήθελα να μάθω εάν ξέρει κανείς , τι γίνετε σε περίπτωση που θέλει κάποιος να ανοίξει επιχείρηση στην Αυστραλία. Τι visa χρειάζεται, που πρέπει να απευθυνθεί και αν χρειάζεται πρόσκληση από συγγενή η σπόνσορα για αυτό.
      Υπάρχει σχετική βίζα(Business Development - Provisional) για επενδυτές, με μεγάλο κεφάλαιο όμως. "Πρόσκληση" δεν υπάρχει. Σπονσοράριζμα λέγεται αν το αποδόσουμε στα Ελληνικά και όπως καταλαβαίνουμε και απο την ίδια την λέξη δεν είναι δυνατόν να σε σπονσοράρει κάποιος άλλος και ταυτόχρονα να είσαι επενδυτής! Αν έχεις τα κεφάλαια που χρειάζονται για να είσαι ενενδυτής γιατί δεν τα επενδύεις πάνω σου και χρειάζεσαι την επένδυση κάποιου άλλου που θα λειτουργεί ως σπόνσοράς σου, δηλαδή θα σε υποστηρίζει για τα προς το ζείν? Αυτό είναι το σκεπτικό του νόμου θα λέγαμε.

      Originally posted by Μπάμπης View Post
      Σε ευχαριστώ π...
      Πάντως αν κάποιος έχει στο μυαλό του κάποια άλλα έγγραφα που θα μπορούσαν να χρειαστούν εκτός από αυτά στο "Χρήσιμες πληροφορίες για όσους ετοιμάζουν χαρτιά και FAQ" θα βοηθούσε πολύ ωστε να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως...
      Επίσης αν ξέρετε κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με τέτοια θέματα και είναι αξιόπιστος δεν θα ήταν κακό να τον αναφέρετε....
      Εκτός απο τις σχετικές λίστες που μπορείς να βρείς εδώ ή και αλλού, χρήσιμο θα είναι οτι θα ήταν χρήσιμο και στην πατρίδα. Με αυτό το σκεπτικό μπορείς να μεταφράσεις τα ανάλογα χαρτιά. Όμως να σου πω και μια σημαντική διαφορά. Στο τέλος μπορεί και να μην σου χρησιμέψουν τα περισσότερα γιατι εδώ αν πχ. έχεις καταθέσει τα χαρτιά σε μια υπηρεσία και εκείνη σου έχει δώσει ενα έγγραφό της, μετά το έγγραφο αυτό λειτουργεί και σαν αποδεικτικό οτι έχεις/είχες όλα τα σχετικά δικαιολογητικά. Κάτι που είναι λογικό και είναι ενα απο αυτά που επειδή δεν υπάρχουν στην πατρίδα, μοιάζει παράλογη όλη η δημόσια διοίκηση.
      Όμως μετά απο την κακή εμπειρία που έχουμε, γιατι έχουμε καεί με το δημόσιο ετσι όπως λειτουργεί στην πατρίδα, φυσάμε και το γιαούρτι, και έχουμε μάθει για σιγουριά να κουβαλάμε ενα φάκελλο γεμάτο χαρτιά για παν ενδεχόμενο. Δες και το σχετικό video να γελάσεις με τον διαχρονικό Χάρυ Κλύν.
      Τώρα απο δικηγόρους δεν γνωρίζουμε και πολλά γιατι πρώτον κανείς δεν έκανε τον κόπο να μπεί στο forum, όπως έκανε π.χ. η μεταφράστρια κα. Calliope@Metaphrase.
      Μακάρι να έμπαιναν μερικοί και ας τους κάναμε και διαφήμιση, αρκεί να είχαν μια επαφή όσοι ψάχνουν με κάποιον επαγγελματία του χώρου. Η μόνη που έχει ακουστεί μέσα απο το forum είναι η κα. Penny Dimopoylos.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        Originally posted by Agoriani View Post
        Το Migration File Number είναι ο αριθμός πρωτοκόλου (προ του κώλου!). Δηλαδή η βεβαίωση οτι το παρέλαβαν υπηρεσιακός και επεξεργάζεται πλέον. Η απάντηση είναι κοντά μετά που θα στείλεις τις ιατρικές εξετάσεις που θα σου ζητήσει ο officer που θα αναλάβει την αίτηση. Δηλαδή εφόσον ο officer ζητήσει ιατρικές εξετάσεις πάει να πει οτι δεν περιμένει ούτε θέλει τίποτα άλλο για να σου δώσει την βίζα.
        Σ'ευχαριστώ και πάλι agoriani.Να 'σαι καλά!!!

        Comment


          Originally posted by Agoriani View Post
          Δες και το σχετικό video να γελάσεις με τον διαχρονικό Χάρυ Κλύν.
          ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

          Comment

          Working...
          X