Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στην Α. Ευρώπη (Πολωνία,Τσεχία,Ρωσία, Ουγγαρία)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στην Α. Ευρώπη (Πολωνία,Τσεχία,Ρωσία, Ουγγαρία)

    Καλησπέρα,

    είμαι νέος στο forum αλλά ήθελα πολύ να λάβω πληροφορίες, ει δυνατόν από άτομα που ζουν στις εν λόγω χώρες (φοιτητές και εργαζόμενοι) σχετικά με :

    -Μισθό
    -Κόστος ζωής
    -Ευχέρεια εργασίας με διεθνείς γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά)
    -Σελίδες για αναζήτηση εργασίας.

    Αποψη μου είναι ότι οι χώρες αυτές έχουν θετικούς ρυθμούς ανάπτυξης, μεγάλες ξένες επενδύσεις και μπορούν να κρύβουν ευκαιρίες...

    #2
    Στην Σλοβακια -Μπρατισλαβα ενας πρωτος μισθος π.χ ΙΒΜ ειναι στα 800, τα σπιτια στην παλια πολη γυρω στα 500€ ,δεν αξιζει να μεινεις εκτος , η παλια πολη τα εχει ολα, ενας καλυτερος μισθος ειναι στα1500-2000. Φαγητα,ΜΜΜ,ποτα κλπ στο 1/3 . Εκτος Πρωτεουσας το κοστος ειναι στο 1/6.

    Πολωνια εχω μια φιλη ειναι λικο πολυ τα ιδια ,στην Βαρσοβια ειναι ολα ομως πιο ακριβα. Και η γλωσσα απαραιτητη οταν δεν δουλευεις σε πολυεθνικη, Αγγλικα λιγο πολυ μιλουν ολοι.

    Μοσχα ειναι ολα πανακριβα ,θελει πολλα κοτσια για να πας,εκτος απο το κρυο εχεις και αλλα να αντιμετωπισεις....εγληματικοτητα και τα Ρωσικα απαραιτητα αν θελεις να εχεις μελλον και να σε αποδεχτουν πιο ευκολα.

    Comment


      #3
      Για τη Ρωσία θα συμφωνήσω, ειδικά οι μεγάλες πόλεις είναι απλησίαστες αλλά βάσει έρευνας δίνει τους καλύτερους μισθούς για expats ( expatriates).
      Για να καταλάβουμε, expats σημαίνει οποιοσδήποτε ξένος πάει σε μια χώρα να δουλέψει ως εξειδικευμένος επαγγελματίας κυρίως στα Αγγλικά, αλλά είνια πραγματικά εξειδικευμένος πχ 5+ χρόνια το λιγότερο. Αφήνουμε αυτή την κατηγορία.

      Απο εκεί και έπειτα για τη Σλοβακία είσαι σίγουρος? Από ότι βλέπω, ο κατώτατος μισθός με όρους 2011 είναι στα 310 ευρώ ( έχουν ευρώ πλέον). Είναι δυνατόν να δίνουν σχεδόν 3Χ του κατώτατου μισθού ή 4Χ ή 5 Χ για άτομα χωρίς καν τη γλώσσα? Επειτα ήμουν πριν 1 χρόνο στη Μπρατισλάβα για 1 εβδομάδα, δεν είναι και στο 1/3 οι τιμές. Βασικό χαρακτηριστικό ήταν ότι σε όλα τα μαγαζιά άκουγες ελληνικά από έλληνες και κύπριους φοιτητες, Σλοβάκοι έξω ήταν ελάχιστοι, ενώ το μόνο μαγαζί με κόσμο ήταν το Καρτελ, όνομα και πραγμα αφού μυριζε μαφία και πιστόλια από χιλιόμετρα.
      Εχεις κάποιο συγκεκριμένο λινκ για αυτά που λες

      Η Πολωνία αυτή τη στιγμή σαν χώρα Α. Ευρώπης έχει τις καλύετερες προοπτικές αλλά η διαφορά με μας είναι ακόμα χαώδης. ΄Σκέψου ότι ο ελάχιστος μισθός είναι 1500ζλ δηλαδή 300 ευρώ. Το καλό είναι ότι έχει πολλές δουλειες για ξενόγλωσσους σε μεγάλες εταιρίες ( Shell, Indesit, IBM, Intralot) αλλά οι μισθοί είναι 600-700 ευρώ για mid-junior level δηλαδή 2-3 χρόνια εμπειρία. Οι τιμές της Βαρσοβίας σας σύνολο είναι 10-15% κάτω από Αθήνα ( μετρό, ταξί, ενοίκιο, φρέσκα φρούτα και κρέας σκοτώνουνε). Υπολόγισε έκει δεν έχει και δώρα, οι μισθοί είναι 12. Τσέκαρε εδώ: Everything about Poland - Polish News and Discussions

      Comment


        #4
        Η Σλοβακια ειναι μιση ωρα απο εδω και ξερω που Αυστριακοι πηγαινουν εκει σε οδοντογιατρους,γιατι ειναι φθηνοτερα.Και εγω απο οτι εχω ακουσει καποιο 300ρι ειναι ο μισθος και η ζωη περιπου τα μισα απο Ευρωπη.

        Comment


          #5
          Τσεχία.

          Η Τσεχία είναι πολύ καλή χώρα με μελοντική ανάπτυξη απ'οτι ξέρω από φίλο οδηγό φορτηγού που έκανε πολύ συχνά δρομολόγια εκεί.
          Είναι πολύ φθηνή προς το παρόν... με πολλές ευκαιρίες για δραστήριους κ έξυπνους ανθρώπους.....
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Ρε μάγκες, άνοιξα ένα thread να πάρω μερικές πληροφορίες από άτομα που ξέρουν ή είναι ήδη εκεί. Πάρτε τα κουβαδάκια σας και πηγαίνετε να παίξετε αλλού σας παρακαλώ

            Comment

            Working...
            X